کنسرسیوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کُنْسُرْسیوم (به فرانسوی: Consortium)[۱] ائتلاف، به پیوند دو یا چند فرد، شرکت، سازمان یا حکومت (یا ترکیبی از این‌ها) باهم برای انجام کنش‌های هماهنگ یا ادغام منابعشان برای رسیدن به هدف یکسان گویند.

پیرامون واژه

کنسرسیوم واژه‌ای لاتین به معنای «شراکت، انجمن یا جامعه» است و از «کنسورس» (consors) به معنای «شریک» است که خود از «کُن-» (con-) به معنای «باهم» و «سُرس» (sors) به معنای «سرنوشت» تشکیل شده، که «صاحب دارایی یا همراه»[۲] معنی می‌دهد. ارتباط حقوقی Joint Venture یا «مشارکت انتفاعی» نیز هرگاه حول موضوع انجام یک پروژه خاص مطرح شود معادل کنسرسیوم است. گرچه شمول مشارکت انتفاعی اعم از کنسرسیوم است.

نمونه‌ها

از معروف‌ترین کنسرسیوم‌های بین‌المللی می‌توان به گروه ایرباس و دایملر- کرایسلر اشاره کرد.

در کشور ایران

  • درایران نیز بالغ بر ۱۴۰ شرکت پیشگام ارائه دهنده خدمات ارتباطی و مخابراتی در ۳۱ استان کشور، اقدام به تشکیل کنسرسیومی تحت عنوان ایران اف.سی.پی نموده‌اند[۳] که از نظر تعداد مشارکت کنندگان، IranFCP به عنوان یک رکورد در تاریخ اقتصاد ایران ثبت شده‌است.[۴]
  • کنسرسیوم صادراتی خراسان جنوبی: اولین کنسرسیوم صادراتی استان خراسان جنوبی نیز با حمایت اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی در حال تشکیل می‌باشد. این کنسرسیوم یکی از بزرگترین کنسرسیوم‌های چند منطوره ایران خواهد بود.
  • کنسرسیوم گروه پرشین انرژی فعال

پانویس

  1. «معنی کنسرسیوم | لغت‌نامه دهخدا». www.vajehyab.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۰-۱۵.
  2. owner of means or comrade
  3. «کنسرسیوم ارائه دهندگان خدمات ارتباطی ثابت تشکیل شد».
  4. «همایش ISPها در وزارت ارتباطات و حمایت سازمان تنظیم مقررات از کنسرسیوم ایران اف سی پی».

منابع