پرش به محتوا

آرسلور میتال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آرسلور میتال
نوعاس.ای.
ISINLU1598757687 ویرایش در ویکی‌داده
صنعتفولادسازی
بنا نهاده۲۰۰۶
بنیانگذارانآرسلور
میتال
دفتر مرکزیلوکزامبورگ سیتی، لوکزامبورگ
محدودهٔ فعالیتجهانی
مدیر عامل اجراییلاکشمی میتال
رئیس هیئت مدیرهلاکشمی میتال
محصولاتشمش فولاد
ورق فولاد
سیم‌های فولادی
محصولات فولادی پوشش داده شده
خدماتاستخراج سنگ‌آهن
درآمدکاهش ۷۹٫۴ میلیارد دلار (۲۰۱۳)[۱]
سود خالصافزایش ۲٫۵ میلیارد دلار (۲۰۱۳)[۱]
مجموع داراییکاهش ۱۱۲٫۳ میلیارد دلار (۲۰۱۳)[۱]
مالکلاکشمی میتال
تعداد کارکنان۲۳۹٬۰۰۰ نفر (۲۰۱۳)[۱]
وبگاه
ساختمان مرکزی آرسلورمیتال، در لوکزامبورگ سیتی

آرسلور میتال اس.ای. (به انگلیسی: ArcelorMittal S.A.) شرکت فولادسازی چندملیتی است، که دفتر مرکزی آن در لوکزامبورگ سیتی، لوکزامبورگ مستقر می‌باشد. این شرکت در سال ۲۰۰۶ و در پی خریداری و تصاحب شرکت آرسلور توسط شرکت فولاد میتال، سپس ادغام دو شرکت تأسیس شد.

شرکت آرسلورمیتال بزرگترین تولیدکننده فولاد در جهان می‌باشد، که تولید فولاد خام آن در سال ۲۰۱۱ معادل حدود ۱۰۰ میلیون تن برآورد شده‌است.[۲] در سال ۲۰۱۲ این شرکت در فهرست فورچون جهانی ۵۰۰ در رتبه ۷۰ از بزرگترین شرکت‌های جهان قرار گرفت.[۳] لاکشمی میتال ثروتمندترین فرد بریتانیا و آسیا در خلال سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ و یکی از ثروتمندترین افراد جهان، مالک آرسلورمیتال است.

بخشی از سهام این شرکت در بازارهای بورس لوکزامبورگ، بورس نیویورک، بورس مادرید، بورس ژوهانسبورگ، یورونکست پاریس و یورونکست آمستردام دادوستد می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

انستیتوی خصوصی امیل متز، متعلق به آرسلورمیتال

بنیان آنچه امروزه شرکت آرسلور میتال نامیده می‌شود و به‌عنوان غول تولید فولاد جهان، نامدار است، در سال ۱۹۷۶ پایه‌گذاری شد، یعنی زمانی‌که لاکشمی میتال با سرمایه پدری، کارخانه فولادی را، در کشور اندونزی خریداری کرد. شم قوی اقتصادی در خرید شرکت‌های فولاد، باعث شد که روند خرید و ادغام این شرکت‌ها، توسط میتال به‌مرور ادامه یابد. در سال ۱۹۸۹ ظرفیت تولید سالیانه این شرکت، به ۴۲۰ هزار تن می‌رسید.

در سال ۱۹۹۲ میزان تولید، از مرز یک میلیون تُن گذشت و یک سال بعد، به ۱٫۴ میلیون تن رسید. در سال ۱۹۹۵ ظرفیت تولید این شرکت به ۵٫۶ میلیون تن و در سال ۲۰۰۰ میلادی، از مرز ۲۰ میلیون تن گذشت.

خرید شرکت‌های متفرقه فولاد در کشورهای مختلف و به‌ویژه اروپای شرقی و اتحاد جماهیر شوروی سابق، که همگی عمومأ دولتی و در حال ورشکستگی بودند، ادامه یافت. شرکت آهن و فولاد ترینیداد، در سال ۱۹۸۹ و شرکت فولاد هامبورگ در سال ۱۹۹۵ توسط این شرکت خریداری شد.

پس از تأسیس شرکت فولاد بین‌المللی ال‌ان‌ام، به‌عنوان شرکت مادر و ادغام با شرکت ایسپات، در سال ۲۰۰۴ شرکت فولاد میتال پدید آمد.

از سال ۲۰۰۱ و تا پیش از خرید آرسلور، شرکت فولاد میتال، دو برابر شد. در همان سال، با خرید گروه فولاد آمریکا، شرکت فولاد میتال به بزرگترین شرکت تولیدکننده فولاد جهان، تبدیل شد و تولید آن به ۵۷٫۵ میلیون تن رسید.

پس از بحث و جدل‌های فراوان در زمینه خرید شرکت آرسلور که دومین شرکت بزرگ تولید فولاد جهان محسوب می‌شد، بالاخره میتال موفق به خرید آرسلور در سال ۲۰۰۶ شد و بدین ترتیب شرکت میتال به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده فولاد جهان بااختلاف بسیار نسبت به دیگر رقبا قرار گرفت.

اکنون، شرکت میتال پس از خرید آرسلور، با تولید حدود ۱۰۰ میلیون تن فولاد، حدود سه برابر بیشتر از شرکت ژاپنی نیپون استیل و چهار برابر بیشتر از شرکت کره‌ای پوسکو، فولاد تولید می‌کند! رقبای دوم و سوم به‌ترتیب ۳۴٫۵ و ۲۵٫۶ میلیون تن فولاد در سال، تولید می‌کنند.

حوزه فعالیت[ویرایش]

شرکت آرسلور میتال به‌عنوان غول صنعت فولاد، انواع محصولات فولادی را تولید و عرضه می‌کند. این محصولات شامل محصولات فولاد تخت و بلند است. محصولات تخت شامل تختال (اسلب)، ورق، ورق نورد گرم‌شده، ورق نورد سردشده، ورق فولاد گالوانیزه، ورق آلومینایزشده و ورق رنگی است. محصولات فولاد بلند نیز شامل شمش، مفتول، میل‌گرد ساده و آج‌دار در مقاطع مختلف، سیم، میخ، سیم بُکسل، انواع مقاطع مانند نبشی، سپری، ریل، تیر آهن، پروفیل و انواع لوله است.

علاوه بر فولاد، شرکت آرسلور میتال، آهن اسفنجی نیز تولید می‌کند. میزان تولید آهن اسفنجی این شرکت بیش از ۱۱ میلیون تن (سال ۲۰۰۵) است. میتال سعی بر آن دارد، که مواد خام و اولیه تولید آهن و فولاد را نیز، خود تهیه کند. بدین جهت هم‌اکنون، این شرکت چهارمین تولیدکننده سنگ معدن آهن در جهان است و ۵۰٪ درصد نیاز خود را، تأمین می‌کند.

این شرکت از سال ۲۰۰۸، بیش از ۸۰٪ درصد سنگ آهن موردنیاز خود را در درون شرکت تأمین می‌کند. آرسلور میتال، در تأمین کک نیز خودکفا است و حدود ۴۰٪ درصد زغال سنگ را نیز خود تأمین می‌نماید. شرکت میتال در زیرساخت‌های موردنیاز صنعت فولاد، ترابری، نیروگاه و توزیع انرژی و نیز استخراج معادن فعال است.

سیاست‌های کاری[ویرایش]

ساختمان اداری آرسلورمیتال در لوکزامبورگ

شرکت فولاد میتال پس از خرید آرسلور، با تولید حدود ۱۰۰ میلیون تن فولاد، به‌تنهایی حدود ۱۰٪ درصد فولاد جهان را تولید می‌کند و بنابراین قدرت بلامنازع فولاد جهان محسوب می‌شود.

شرکت آرسلور میتال نه‌تنها بزرگترین، بلکه موفق‌ترین شرکت در صنعت فولاد محسوب می‌شود. این شرکت چندملیتی، مالک ۶۱ کارخانه، در ۲۷ کشور جهان است، که در ۴ قاره پراکنده می‌باشند.

۳۲۰٫۰۰۰ نفر کارکنان این شرکت از حدود ۵۰ ملیت مختلف هستند و شرکت ۵٫۰۰۰ مشتری عمده در ۱۵۰ کشور جهان دارد. کارخانجات فولاد میتال در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپای غربی، آفریقا، اروپای شرقی و کشورهای مستقل همسود، در صدر شرکت‌های تولیدکننده فولاد قرار دارند و تولیدات خود را در حوزه‌های مختلف خودرو، مهندسی و صنایع خانگی عرضه می‌کنند. میتال رهبر بازار فولاد، برای صنعت خودروسازی ایالات متحده آمریکا و اروپا است.

باتوجه به اینکه شیوه میتال، خرید شرکت‌های غیربهره‌ور فولاد در مناطق مختلف جهان و بهره‌ور ساختن آنها، با روش‌های مدیریتی و فناوری است، عموماً سعی در استفاده از آهن قراضه به‌عنوان ماده فلزی در تولید فولاد دارد. این امر به کاهش قیمت تمام‌شده و کاستن از اثرات بد زیست‌محیطی، در صنعت فولادسازی منجر می‌شود.

خرید شرکت آرسلور[ویرایش]

شرکت فولاد میتال در ادامه روش منحصربه‌فرد مالکش، لاکشمی میتال در خرید شرکت‌های کوچک و بزرگ فولاد و سودده کردن آن‌ها، در اواسط سال ۲۰۰۵ شروع به رایزنی برای خرید شرکت لوکزامبورگی آرسلور، به‌عنوان دومین شرکت بزرگ تولید فولاد، نمود. مذاکرات مدیران دو غول صنعت فولاد، سرانجام با پیشنهاد ۲۷ میلیارد یورویی میتال، برای خریداری آرسلور، در ۲۷ ژانویه ۲۰۰۶ به‌اتمام رسید و گای دول؛ مدیرعامل آرسلور، تسلیم خواسته لاکشمی میتال شد. فایننشیال تایمز، سود این خرید و ادغام را، برای شرکت میتال؛ ۲۱ میلیارد دلار برآورد کرده‌است.

استراتژی[ویرایش]

عنصر اصلی در استراتژی شرکت آرسلور میتال، وحدت در تولید محصول نهایی و عرضه به مشتری‌های آن، در سراسر جهان است. امروزه تنها فولادساز جهانی (به‌مفهوم واقعی) آرسلور میتال است، که کارخانجات تولید محصولات فولادی آن، در کشورهای: ایالات متحده آمریکا، کانادا، مکزیک، ترینیداد و توباگو، فرانسه، آلمان، جمهوری چک، لهستان، رومانی، مقدونیه، اوکراین، قزاقستان، الجزایر، چین و آفریقای جنوبی مستقر می‌باشند.

ساختمان اداری آرسلور میتال، در کراکوف، لهستان

منابع انسانی[ویرایش]

برج آرسلورمیتال اوربیت، مستقر در لندن، که بین ورزشگاه المپیک لندن و مرکز ورزش‌های آبی لندن واقع شده است

شرکت آرسلور میتال بر این باور است، که بزرگترین نقاط قوت آن، کیفیت کار و تخصص کارکنانش است. مدیریت، عملکرد و ارزیابی آن‌ها برای این شرکت بسیار مهم است. همه مدیران در همه سطوح و واحدهای کسب‌وکار از طریق فرایند «نقشه شایستگی» به‌طور سالانه در معرض ارزیابی قرار می‌گیرند. این ارزیابی از سه راه صورت می‌گیرد:

 • عملکرد آن‌ها در برابر طرح کسب‌وکار
 • سهم آن‌ها در تیم و گروه بزرگتر
 • دست‌یابی آن‌ها به هدف‌های کمی، در حوزه‌هایی همچون ایمنی، استعدادپروری و برنامه جانشین پروری.

بنابراین این فرایند، کیفیت رهبری را در همه واحدهای کسب و کار ارزیابی می‌کند و رهبران مستعد فردا را، تعیین می‌نماید و به شرکت اطمینان می‌دهد، که ظرفیت پشتیبانی کسب و کار وجود دارد. برنامه جانشین‌پروری در این شرکت به عنوان مهم‌ترین فاکتور، ارزیابی می‌شود. پنج درصد کارکنان برتر، در برنامه توسعه مسیر شغلی، که بر ۲۰۰ موقعیت شغلی متمرکز است، پایش می‌شوند، که در عمل، این افراد هستند که می‌توانند پله‌های ترقی و موفقیت مدیریتی را در شرکت آرسلور میتال طی کنند.

این مدیران به دوره‌های دانشگاه‌های برتر فرستاده می‌شوند. البته از سال ۲۰۰۶، شرکت آرسلور میتال، درصدد راه‌اندازی دانشگاه میتال استیل است، که دانشگاهی شرکتی بوده، که برنامه‌های آموزشی آن را در سطوح مختلف، اجرا می‌کند.

فناوری و تحقیق‌وتوسعه[ویرایش]

شرکت فولاد میتال یکی از پیشرفته‌ترین شرکت‌های فولاد در زمینه استفاده از فناوری‌های نوین فولادسازی است. در این شرکت، مدرن‌ترین روش‌های تولید فولاد در کوره‌های الکتریکی با استفاده از آهن بازیافت‌شده یا آهن اسفنجی، کوره‌های دمش اکسیژن بااستفاده از آهن خام، کوره بلند، روش کورکس و میدرکس استفاده می‌شود.

شرکت آرسلور میتال برای توسعه فرایند و محصول خود، دو مرکز پیشرفته تحقیق و توسعه دارد:

حوزه‌های جدید فناوری که این شرکت در زمینه فولادسازی استفاده می‌کند عبارت است از:

گردش مالی[ویرایش]

میزان فروش[ویرایش]

در حالی که در سال ۲۰۰۳ درآمد شرکت آرسلور میتال، کمتر از ۱۰ میلیارد دلار و سود خالص آن معادل ۱٫۱ میلیارد دلار بود، در سال ۲۰۰۵ با تولید ۴۶٫۶ میلیون تن فولاد، این رقم به ۲۸٫۱ میلیارد دلار و سود خالص به ۳٫۳۶ میلیارد دلار رسید.

پس از خرید شرکت فولاد آرسلور، هم‌اکنون شرکت آرسلور میتال، با تولید بیش از ۹۲ میلیون تن فولاد در سال، بیش از ۹۳٫۹۷۳ میلیارد دلار (سال ۲۰۱۱) فروش دارد. درصد فروش در نقاط مختلف جهان عبارت است از: آمریکای شمالی ۳۷٪، اروپای شرقی ۲۷٪، آفریقا ۱۳٪، آمریکای لاتین ۱۰٪، قزاقستان ۸٪ و اروپای غربی ۵٪ درصد.

حجم معاملات[ویرایش]

ساختمان اداری شرکت فولاد میتال در تمیرتائو، قزاقستان
سال مالی حجم معاملات
(یورو)
میزان سود
(یورو)
۲۰۱۲ افزایش € ۶۵٬۵ میلیارد کاهش € ۲٬۹ میلیارد
۲۰۱۱ افزایش € ۷۰٬۳ میلیارد افزایش € ۱٬۷ میلیارد
۲۰۱۰ افزایش € ۶۱٬۲ میلیارد افزایش € ۲٬۳ میلیارد
۲۰۰۹ افزایش € ۴۸٬۷ میلیارد افزایش € ۰٬۰۶ میلیارد
۲۰۰۸ افزایش € ۸۹٬۲۸ میلیارد افزایش € ۶٬۷۲ میلیارد
۲۰۰۷ افزایش € ۷۲٬۰۷ میلیارد افزایش € ۷٬۱۰ میلیارد
۲۰۰۶ افزایش € ۴۳٬۰۲ میلیارد افزایش € ۳٬۸۲ میلیارد
۲۰۰۵ افزایش € ۲۰٬۵۶ میلیارد افزایش € ۲٬۴۱ میلیارد
۲۰۰۴ افزایش € ۱۵٬۰۶ میلیارد افزایش € ۳٬۸۱ میلیارد
۲۰۰۳ افزایش € ۶٬۹۹ میلیارد افزایش € ۸۶۴ میلیون
۲۰۰۲ افزایش € ۵٬۱۷ میلیارد افزایش € ۴۳۵ میلیون

مدیریت ارشد[ویرایش]

مدیرعامل[ویرایش]

کارخانه تولید فولاد چندلایه، متعلق به توبارآو؛ از زیرمجموعهٰ‌های آرسلورمیتال

سلطان فولاد جهان، لاکشمی نارایان میتال است. وی متولد ایالت راجستان، هند بوده، پدرش مالک و مدیر یک کارخانه فولاد در هند بود. در سال ۱۹۷۶ با پول پدر کارخانه فولادی در اندونزی خرید.

توانایی او در تعیین استراتژی، توسعه کسب وکار و هدایت شرکت در خرید و مالکیت شرکت‌های دیگر فولادسازی، میتال را به مقام نخست تولید فولاد در جهان رساند. لاکشمی میتال فارغ‌التحصیل رشته بازرگانی از دانشگاه کلکته است. در سال ۱۹۹۶ از سوی مجله «فولاد نو» به‌عنوان فولادساز برتر جهان معرفی شد. در سال ۲۰۰۴ مجله فورچون، او را مرد برتر کسب‌وکار لقب داد.

او هم‌اکنون ثروتمندترین فرد در آسیا و اروپاست. گرانترین خانه (قصر) جهان در لندن متعلق به اوست.

هنر او خرید شرکت‌های فولاد اروپای شرقی و شوروی سابق بود که همگی دولتی و رو به ورشکستگی بودند. او با هدایت مجموعه مدیریتی و به‌کارگیری روش‌های نوین و مناسب فولادسازی و استفاده از ظرفیتهای آنها، کارخانه‌ها را سودآور می‌کرد و به خرید کارخانه‌های دیگر می‌پرداخت.

میتال معتقد است ادغام، پایداری و ثبات در صنعت فولادسازی پدید می‌آورد. او بر این باور است که صنعت فولادسازی باید جهانی‌شدن را ادامه بدهد و برای دست‌یابی به این منظور راهی جز این نیست. بدین جهت پیشنهاد جنجالی او برای خرید آرسلور، دومین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان مدت‌ها مورد بحث محافل صنعتی و اقتصادی جهان بود، تا بالاخره دیدگاه قوی او در ایجاد شرکت‌های بزرگ فولاد در آینده به‌وقوع پیوست و نخستین شرکت فولاد جهانی به‌مفهوم واقعی شکل گرفت. او می‌گوید:

وقتی من این کار را شروع کردم هیچ‌کس نمی‌خواست در این کسب و کار باشد، اما ناگهان تمام صنعت از خواب برخاست.

میتال همچنین می‌گوید:

من می‌خواهم چیزی پدید آورم، که باقی بماند. می‌خواهم برای نسل بعد چیزی بسازم.

میتال دارای یک پسر و یک دختر است. پسر او آدیتیا میتال، در سال ۱۹۹۷ به این گروه پیوست و تاکنون در این شرکت، نقش‌های متعدد مدیریتی ایفا کرده‌است. وی هم‌اکنون علاوه بر آن که مدیر ارشد مالی مجموعه است، بخش ادغام و مالکیت‌ها نیز زیر نظر او اداره می‌شود. استراتژی آدیتیای ۲۷ ساله در تعیین مالکیت‌های شرکت، منجر به گسترش شرکت میتال در اروپای مرکزی، آفریقا و به‌تازگی آمریکای شمالی شد و بزرگترین و جهانی‌ترین فولادساز، پدید آمد.

امروزه آرسلور میتال، یک شرکت خانوادگی است. لاکشمی مدیرعامل و رییس هیئت مدیره و آدیتیا؛ عضو و نایب رئیس هیئت مدیره و مدیر ارشد مالی است. لاکشمی معتقد است، دوسوم کسب‌وکارهای موفق دنیا، تحت کنترل خانوادگی هستند.

هیئت مدیره[ویرایش]

واحد آربد بالوال لوکزامبورگ، متعلق به آرسلورمیتال

اعضای هیئت مدیره شرکت آرسلور میتال، از افراد زیر تشکیل شده‌است :

منصب نام مدیر
رئیس هیئت مدیره لاکشمی میتال
عضو هیئت مدیره تای برت
عضو هیئت مدیره گیلرمو دو لوکزامبورگو
عضو هیئت مدیره لوئیس بی. کادن
عضو هیئت مدیره جانت کرک
عضو هیئت مدیره وانیشا میتال
عضو هیئت مدیره سوزان نیموکس
عضو هیئت مدیره ویلبر ال. راس
عضو هیئت مدیره آنتوان اسپیلمن
عضو هیئت مدیره نارایانان واگول

آینده[ویرایش]

لاکشمی میتال در مورد چشم‌انداز ده سال آینده می‌گوید:

ما فرایند ادغام و جهانی‌سازی را، در صنعت فولاد در سال‌های اخیر رهبری کرده‌ایم و الان بزرگترین و جهانی‌ترین تولیدکننده فولاد دنیا هستیم. قصد ما آن است، که موقعیت پیشتازی خود را در این فرایند، کاملاً حفظ کنیم و تحکیم بخشیم. با روند رشدی که داریم فکر می‌کنم، طی ۵ تا ۱۰ سال آینده، به‌ظرفیت تولید ۲۰۰ میلیون تن و حتی بیشتر برسیم. آرمان و آرزوی ما آن است، که تحسین‌برانگیزترین شرکت فولاد جهان باشیم.

برنامه‌های آینده میتال عبارت است از:

 • افزایش سرمایه‌گذاری در کشورهای در حال توسعه
 • کاهش نیروی انسانی
 • دست‌یابی به صرفه‌جویی سرانه ۱۷٫۲ دلار برای هر نفر از کارکنان
 • افزایش بهره‌وری تولید فولاد
 • تولید ۸۰ میلیون تن سنگ آهن؛ در سال ۲۰۱۰ و ۱۲۰ میلیون تن در سال ۲۰۱۲

برنامه‌های بلند پروازانه میتال برای آینده به تعبیر لاکشمی :

فرصتی است تا در قرن بیست ویکم، یک صنعت جذاب و پایدار خلق کنیم...!

میزان تولید چند سال گذشته[ویرایش]

 • در سال 2016 تناژ تولیدی 95.45 میلیون تن
 • در سال 2017 تناژ تولیدی 97.03 میلیون تن
 • در سال 2018 تناژ تولیدی 96.42 میلیون تن
 • در سال 2019 تناژ تولیدی 97.31 میلیون تن

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ «Annual Results 2011». ArcelorMittal. دریافت‌شده در ۸ فوریه ۲۰۱۱.
 2. «Top steel-producing companies 2011». World Steel Association. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ نوامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۰۱۱-۱۰-۲۹.
 3. "70. ArcelorMittal", GLOBAL 500 - Our annual ranking of the world's largest corporations, CNN

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]