بی‌ان‌پی پاریبا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بی‌ان‌پی پاریبا
نوعخدمات مالی
ISINFR0000131104 ویرایش در ویکی‌داده
بنا نهاده۲۰۰۰
دفتر مرکزیفرانسه پاریس، فرانسه
محدودهٔ فعالیتجهانی
مدیر عامل اجراییژان-لورن بونافه
رئیس هیئت مدیرهبودوین پروت
محصولاتبانکداری اختصاصی
کارت‌های اعتباری
مدیریت سرمایه‌گذاری
مدیریت دارایی
سهام اختصاصی
بانکداری خرد
بانکداری شرکتی
درآمد ۴۵٫۳۹ $ میلیارد دلار (۲۰۱۳)
سود خالص ۶٫۲۵ $ میلیارد دلار (۲۰۱۳)
مجموع دارایی ۲٫۳۳۱ $ تریلیون دلار (۲۰۱۳)
تعداد کارکنان۲۰۰٫۰۰۰ نفر (۲۰۱۳)
وبگاه
شعبه مرکزی بی‌ان‌پی پاریبا، در پاریس

بی‌ان‌پی پاریبا، (به فرانسوی: BNP Paribas) گروه بانکداری فرانسوی است، که شعبه مرکزی آن در پاریس قرار دارد.[۱] شعبه دوم آن نیز، در شهر لندن مستقر می‌باشد.[۲][۳]

این بانک، در سال ۲۰۰۰ از طریق ادغام بانک ملی پاریس (بی‌ان‌پی) و بانک پاریبا تشکیل شد. ب ان پ پاریبا در سال ۲۰۱۲، در رتبه‌بندی بلومبرگ با دارایی معادل ۲،۵۴۲ $ تریلیون دلار، پس از دویچه بانک، اچ‌اس‌بی‌سی و ولز فارگو به عنوان چهارمین بانک بزرگ جهان، بر پایه میزان دارایی شناخته شد.[۴] بی‌ان‌پی پاریبا در ژوئن ۲۰۱۴ بعلت نقض تحریم‌های علیه ایران، کوبا و سودان در مجموع ۸٫۹ میلیارد دلار جریمه شد.

تاریخجه[ویرایش]

بانک بی‌ان‌پی پاریبا، از ادغام بانک ملی پاریس (بی‌ان‌پی) و شرکت پاریبا در سال ۲۰۰۰ به‌وجود آمد. در آوریل ۲۰۰۹ این شرکت ۷۵٪ درصد سهام بانک فورتیس را خریداری کرد و نوع بانکداری بلژیکی، باعث شد، که ب ان پ پاریبا، به بزرگ‌ترین بانک یورویی، از نظر حجم سپرده، تبدیل شود.[۵] گرچه این بانک هم‌اکنون پس از گروه سانتاندر در رتبه دوم منطقه یورو جای دارد.

ریشه‌های تأسیس این بانک به سال ۱۸۶۹ بازمی‌گردد، که گروهی از بانکداران و سرمایه‌گذاران فرانسوی به رهبری آدرین دلاهانته، ادموند هوبرت و هنری کرناشی، اقدام به راه‌اندازی بانک پاریس نمودند. نخستین شعبه این بانک، در نزدیکی اوپرا در شهر پاریس افتتاح شد.

«جاناتان رافائل بیشوفشیم» به همراه برادرش، در هلند نیز، اقدام به گشایش بانک ان‌سی‌دی‌بی نمودند، که بیشتر به انجام امور اعتباری می‌پرداخت. پس از پایان جنگ جهانی دوم، ایالات فرانسوی زبان تصمیم گرفتند، که از بانک‌ها و شرکت‌های اعتباری، برای تجدید بنای ملی استفاده نمایند.

رنه پلون، وزیر امور اقتصادی فرانسه، بازسازی سازمانی در صنعت بانکداری را با حجم زیاد راه‌اندازی نمود. قانون در دوم دسامبر ۱۹۴۵ با ارائه تعریف مجدد؛ از تنطیم چارچوب کنترل صنعت، تصویب شد و به بانک فرانسه و چهار شعبه آن، ابلاغ گردید و از اول ژانویه ۱۹۴۶ اجرایی شد.

سهام این شرکت‌ها به ایالات فرانسوی داده شد، که به معنای مالکیت کامل انستیتوهای مالی بود. هیئت مدیره منحل شد و ۱۲ مدیر جدید در هر بانکی جایگزین شدند. بی‌ان‌سی‌آی و سی‌ان‌ای‌پی در سال ۱۹۶۶ ادغام شدند، تا ب‌ان‌پ را شکل دهند. این شرکت در سال ۱۹۹۳ خصوصی شد و در سال ۲۰۰۰ ضمن ادغام با پاریبا، بانک جدیدی تشکیل داد.

ب ان پ پاریبا، با اعلام ۳ میلیارد یورو سود خالص برای سال ۲۰۰۸ و ۵٫۸ میلیارد یورو برای سال ۲۰۰۹ و سرانجام ۶٫۵۵۳ برای ۲۰۱۲ از بحران مالی ۲۰۱۲-۲۰۰۷ جان سالم به در برد، که در طول این سال‌ها، از درآمد ثابت؛ دادوستد در شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های بانکی، استفاده نمود.

عملیات[ویرایش]

این بنگاه در واقع یک بانک عمومی است، که به سه زیرمجموعه تقسیم شده‌است:

بازارهای محلی این بانک در کشورهای فرانسه، ایتالیا و بلژیک واقع است، البته بی‌ان‌پی پاریبا شعبی در ایالات متحده آمریکا، هلند، ترکیه، اوکراین و آفریقای شمالی دارد.

علاوه بر آن در زمینه بانک‌های سرمایه‌گذاری فعالیت‌هایی را در لندن، نیویورک، هنگ کنگ و سنگاپور انجام می‌دهد.

بانکداری سنتی بخش اعظم تجارت این شرکت را شامل می‌شود و در سال ۲۰۰۹ حدود ۴۵٪ درصد درآمد و ۵۹٪ درصد کارکنان را دربر می‌گرفت. فعالیت در این بخش، شامل شبکه بانکی و تعدادی دیگر از فعالیت‌های تخصصی مالی است.

شبکه بانکی این شرکت، به حدود ۱۶ میلیون مشتری در سراسر جهان، خدمات ارائه می‌کند. این بانک‌ها دامنه وسیعی از محصولات و خدمات مالی را به افراد و شرکت‌ها، ارائه می‌نمایند.

خدمات تخصصی مالی شامل اعتبارات برای مشتری و وام، امور مالی و عملیاتی و... می‌باشد. از آنجا که این سرویس به ۲۵۰ هزار نفر خدمات می‌دهد، یکی از هدایت‌کنندگان بازار در اروپا به‌شمار می‌رود.

این بخش بانکداری شرکتی و سرمایه‌گذاری خدمات مالی، مشاوره‌ای و بازار سرمایه ارائه می‌دهد و در دو بخش، به عنوان رهبر در جهان شناخته شده‌است: انواع ابزار مشتقه مالی و تأمین مالی ساختاری. این بخش ۱۹٫۳۰۰ کارمند دارد و در ۵۳ کشور دنیا به فعالیت مشغول است و به ۱۳٫۰۰۰ مشتری، خدمات ارائه می‌دهد. این بخش از بانکداری شامل شرکت‌ها، انستیتوهای مالی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌باشد.

این مراکز در مدل تجاری بانک از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. هدف اصلی کارکنان ایجاد روابط طولانی مدت با مشتریان است، تا نیازهای آنان را در استراتژی تجاری و مدیریت ریسک برطرف نمایند. در راستای رسیدن به این هدف بیش از ۹۰۰٫۰ مدیر و مشاور روابط عمومی در این شرکت مشغول به کارند، که عمدتأ در دو بخش بانکداری اختصاصی و بانکداری شرکتی ب ان پ پاریبا متمرکز می‌باشند.

در بخش راه‌حل‌های سرمایه‌گذاری، نقشه راه و سیستم کاملی از راه‌حل‌ها به مشتری‌های فردی و سازمانی ارائه می‌شود و شامل واحدهای تجاری فعال در جمع‌آوری، مدیریت، رشد، حمایت و اجرای پس‌اندازها و دارایی‌هاست.

این راه‌حل‌ها، به ۶ حالت کلی تقسیم شده‌اند: بانکداری خصوصی، مدیریت سرمایه، معاملات اینترنتی، خدمات امنیتی، خدمات املاک و بیمه.

گستردگی جغرافیایی، یکی از مزایای رقابتی این گروه است، که ۲۰۲ هزار کارمند، حضور در ۸۳ کشور و ۱۶۰ ملیت مختلف، نشان‌دهنده وسعت این گستردگی است.

در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۰ درآمد خالص این بانک؛ بیش از ۱۱ میلیارد یورو، درآمد ناخالص عملیاتی ۴٫۷۶۰ میلیارد یورو و درآمد خالص سهام؛ معادل ۲٫۱۰۵ میلیارد یورو بوده‌است.

حوزه فعالیت‌ها[ویرایش]

این بانک، در حوزه فعالیت‌های بین‌المللی، به سه واحد استراتژیک تقسیم می‌شود:

شعبه‌های مرکزی[ویرایش]

چهار شعبه اصلی ب ان پ پاریبا، که شامل یک شعبه مرکزی و سه شعبه مرکزی بین‌المللی است، در کشورهای زیر مستقر می‌باشند:

سایر شعبه‌های بین‌المللی این بانک نیز، در کشورهای: ایالات متحده، لهستان، ترکیه، اوکراین و آفریقای شمالی قرار دارند. بی‌ان‌پی پاریبا همچنین، دارای سرمایه‌گذاری عمده، در نیویورک، لندن، هنگ کنگ و سنگاپور می‌باشد.

شبکه بانکی گلوبال ای‌تی‌ام[ویرایش]

بی‌ان‌پی پاریبا عضو شبکه بانکی بین‌المللی بنام گلوبال ای‌تی‌ام آلیانس می‌باشد. این شبکه در عمل، مجموعه‌ای از دستگاه‌های خودپرداز است، که از بانک‌های بارکلیز؛ بریتانیا، بنک آو امریکا؛ ایالات متحده آمریکا، بانک سازندگی چین؛ چین، دویچه بانک؛ آلمان، اسکوشیابانک؛ کانادا، وستپک؛ استرالیا، گروه سانتاندر، اسپانیا و سانتاندر مکزیک؛ مکزیک تشکیل می‌شود.

سهام‌داران[ویرایش]

سهام‌داران اصلی بانک بی‌ان‌پی پاریبا و درصد مالکیت هر یک، به صورت زیر می‌باشد:

سهام‌دار میزان مشارکت
فرانسه دولت فرانسه ۱۷٬۰۳٪
بلژیک دولت بلژیک ۱۰٬۷٪
فرانسه آکسا ۵٬۲٪
لوکزامبورگ جی‌ام‌اچ ۱٬۱٪

برنارد میداف[ویرایش]

در جریان سقوط بازارهای مالی در سال ۲۰۰۸ در پی آشکار شدن بحران مالی ۲۰۱۲–۲۰۰۷ زمانی که تعدادی از مشتریان یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری وال استریت بنام شرکت میداف اینوستمنت سکیوریتیز تصمیم گرفتند، اصل سرمایه خود را دریافت کنند، کلاهبرداری برنارد میداف برملا شد و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا میزان این کلاهبرداری را بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار اعلام نمود. این بزرگترین کلاهبرداری مالی جهان بوده، که توسط تنها یک نفر انجام می‌شد.

میداف در دسامبر ۲۰۰۸ توسط اف‌بی‌آی دستگیر و مورد بازجویی قرار گرفت. از جمله مشتریانش چند بانک مانند نتیکسیز و سوسیته ژنرال که به خاطر نداشتن نقدینگی، تا مرز ورشکستگی پیش رفتند. در این میان، بانک بی‌ان‌پی پاریبا نیز در حدود ۴۷۵٫۳ میلیون دلار، در ترفند پونزی میداف از دست داد.[۶]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. http://www.bnpparibas.com/en/legal-information
  2. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۴ ژوئن ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۵ دسامبر ۲۰۱۲.
  3. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ مارس ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۳ مارس ۲۰۱۱.
  4. http://www.gfmag.com/tools/best-banks/11986-worlds-50-biggest-banks-2012.html#axzz29ZQkY5HE
  5. Reed Stevenson (۲۹ آوریل ۲۰۰۹). «Fortis asset sale to BNP cleared with Dutch OK». Reuters. دریافت‌شده در ۳۰ آوریل ۲۰۰۹.
  6. «BNP Paribas Clients Have $475.3 million With Madoff (Update1)». Bloomberg. ۱۴ دسامبر ۲۰۰۸.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]