کنکورد (هواپیما)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هواپیمای کنکورد بریتیش ایرویز در سال ۱۹۸۶

هواپیمای مافوق صوت کنکورد (انگلیسی: Concorde)، با کاربری مسافربری یا ترابری، در کنار توپولف-۱۴۴، یکی از دو هواپیمای مافوق صوت حمل و نقل هوایی است که در پروازهای تجاری برای حمل مسافر مورد استفاده قرار گرفت. این هواپیما که محصول مشترک دو کشور فرانسه و بریتانیا است، قادر بود با سرعتی حدود دو برابر سرعت صوت یا عدد ماخ ۲ پرواز کند.

هواپیمای کنکورد با بهره‌گیری از چهار موتور توربوجت با پس‌سوز، قادر به پرواز در سرعت‌های زبرصوت بود. این موتورهای بسیار قدرتمند مصرف سوخت بالایی داشتند. بال‌های کنکورد مثلثی بودند و تنها رقیب آن، هواپیمای توپولف-۱۴۴ بود که در ظاهر بسیار به هواپیمای کنکورد شبیه‌است. کنکورد در سال ۱۹۷۷ بیست و سه میلیون پوند انگلستان قیمت داشت. این هواپیما برای اولین بار در دوم مارس ۱۹۶۹ به پرواز درآمد و در ۲۱ ژانویه ۱۹۷۶ رسماً آغاز به کار کرد و بعد از حادثه سقوطی که در ۲۵ ژوئیه سال ۲۰۰۰ در پاریس رخ داد و تمام سرنشینان این هواپیما کشته شدند، متخصصین، متوجه نقص در طراحی موتور این هواپیما شدند که رفع عیب آن از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نبود و در نتیجه در بیست و چهارم اکتبر ۲۰۰۳ آخرین پرواز این هواپیما انجام شد.

به این ترتیب فعالیت هواپیمای کنکورد در سال ۲۰۰۳ کاملاً متوقف شد و مدل‌های تولید شده، اکنون در اختیار موزه‌های هوایی در جهان هستند.

هواپیمای کنکورد در ایران[ویرایش]

02.03.69 1er vol de Concorde (1969) - 53Fi1931 - cropped.jpg

در سال ۱۹۷۰ محمدرضا شاه پهلوی ۲ (+۱) فروند هواپیمای کنکورد برای هواپیمایی ملی ایران (هما) سفارش داد، خرداد ۱۳۵۱، به عنوان تاریخ ورود اولین هواپیمای کنکورد به تهران ثبت شده‌است. محمدرضاشاه و شهبانو ایران در مراسم استقبال از این هواپیما که در فرودگاه بین‌المللی مهرآباد انجام شد حضور داشتند.[۱][نیازمند منبع] این سفارش‌ها پس از رویداد انقلاب ۵۷ لغو شدند.[۲][۳]

اپراتورها[ویرایش]

مشخصات[ویرایش]

هواپیمای کنکورد
 • خدمه:سه نفر (خلبان، کمک خلبان، مهندس پرواز)
 • ظرفیت:۹۸–۱۲۸
 • طول:۶۱/۶۶ متر
 • طول بال:۲۵/۶
 • ارتفاع:۱۲متر
 • وزن خالص:۷۸٫۷۰۰kg
 • نهایت سرعت:۲٬۰۴ماخ۲۱۷۰km/h در نهایت ارتفاع
 • سقف ارتفاع:۶۰٬۰۰۰فوت(۱۸٬۳۰۰)متر
 • نرخ صعود:۵٬۰۰۰فوت بر دقیقه(۲۵٫۴۱متر بر ثانیه)

منابع[ویرایش]

 1. «عکس/ورود اولین هواپیمای کنکورد به تهران». پارسینه. ۲۶ خرداد ۱۳۹۳.
 2. «Iran Air's Concorde: What It Wasn't,What It Never Will Be».
 3. http://www.concordesst.com/history/orders.html

پیوند به بیرون[ویرایش]