ایرباس دیفنس اند اسپیس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ایرباس دیفنس اند اسپیس
نوعشرکت تابعه
صنعتفناوری هوافضا
صنایع جنگ‌افزاری
بنا نهاده۲۰۱۴
دفتر مرکزیاروپا مونیخ، آلمان
محدودهٔ فعالیتجهانی
مدیر عامل اجراییبرنارد گرورت
درآمد۱۴ میلیارد یورو (۲۰۱۳)
مالکایرباس
تعداد کارکنان۴۵٫۰۰۰ نفر (۲۰۱۳)
وبگاه

ایرباس دیفنس اند اسپیس (به انگلیسی: Airbus Defence and Space) شرکت فناوری هوافضا و صنایع جنگ‌افزاری اروپایی است، که به‌عنوان شرکت تابعه‌ای از ایرباس فعالیت می‌نماید.

در ماه ژوئیه ۲۰۱۳ در پی تجدید ساختار شرکت ئی‌ای‌دی‌اس و تغییر نام آن به ایرباس، شرکت جدید به ۳ بخش مستقل گروه ایرباس، ایرباس هلیکوپترز و ایرباس دیفنس اند اسپیس تفکیک گردید.[۱]

سپس در ژانویه ۲۰۱۴ شرکت ایرباس دیفنس اند اسپیس، از ادغام شرکت‌های ایرباس میلیتری، کاسیدیان و آستریوم راه‌اندازی شد.[۲] دفتر مرکزی این شرکت در شهر مونیخ، آلمان قرار دارد.

این شرکت از دو بخش تشکیل می‌شود، که بخش اول هواگردها را دربرمی‌گیرد و در زمینه طراحی و ساخت هواپیماهای جنگنده، هواپیماهای سوخت‌گیری هوایی، هواگردهای ترابری نظامی و هواپیماهای باری فعالیت می‌کند و از تولیدات آن می‌توان به یوروفایتر تایفون و ایرباس ای۴۰۰ ام اشاره کرد.

بخش دوم تجهیزات فضایی و موشکی می‌باشد، که وظیفه طراحی و ساخت انواع موشک‌ها، سطح‌نوردها، پهپادها، سامانه‌های یکبار مصرف پرتاب و ماهواره‌برها را برعهده دارد، که از تولیدات این بخش نیز می‌توان به: فضاپیمای ترابری خودکار، کلمبوس (آزمایشگاه فضایی) و آریان (موشک) اشاره نمود.

منابع

  1. Messier, Doug (2014-01-05). "EADS Reorganizes, Acknowledges Success of SpaceX". Parabolic Arc. Retrieved 2014-01-07.
  2. Parker, Andrew (2014-01-02). "EADS changes name to Airbus". FT.com. Retrieved 2014-02-25.

پیوند به بیرون