کوکتل مولوتف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک نمونه از کوکتل مولوتف های اولیه
بمب ناپالم کوکتل مولوتف
کوکتل مولوتف

کوکتل مولوتف (به انگلیسی: Molotov cocktail) نوعی بمب ناپالم دست‌ساز است که در جنگ‌های خیابانی به کار می‌رود. یکی از سلاح‌های دستی قابل حمل که به صورت دستی ساخته می‌شود.

این سلاح از نام ویاچسلاو مولوتف وزیر امور خارجه اتحاد جماهیر شوروی برگرفته شده‌است.

کوکتل مولوتف‌ها انواع مختلف دارد ولی رایج‌ترین و ساده‌ترین آن‌ها یک بطری پرشده از بنزین است که مقداری پودر صابون جامد رنده شده در آن ریخته شده و درِ آن با تکه نواری از پارچه بسته می گردد به طوری که قدری از پارچه بیرون از دهانه بطری آویزان رها باشد تا نقش فتیله را برای بمب انجام بدهد. این بمب ساده دست ساز بیشتر به عنوان آتش‌زا استفاده می‌شود. پودر صابون جامد رنده شده پس از انفجار حالت چسبندگی و پایداری ایجاد می‌کند و موجب آتش سوزری می گردد و گرنه بنزین تنها که پیش از ایجاد آتش سوزی، درجا می سوزد و دود می‌شود. به تصویر پیوست هم اگر توجه شود، مشاهده می کنیم که مایعی که در بطری دیده می‌شود، بنزین خالص نیست و گرنه رنگ بنزین تیره و سیاه نخواهد بود.

کوکتل مولوتوف برای نخستین بار در جنگ داخلی اسپانیا توسط ناسیونالیست‌های اسپانیا علیه تانک‌های تی-۲۶ ارتش شوروی سابق استفاده شد و بعدها پس از جنگ جهانی دوم فنلاندی‌ها نیز در جنگ زمستان برای مبارزه با تانک‌های مهاجم ارتش سرخ روسیه از آن استفاده کردند و این بمب دست ساز به مرور به این نام مشهور شد. امروزه کوکتل مولوتف یکی از مهلک‌ترین اسلحه‌های دست‌ساز در شورش‌ها و تظاهرات علیه نیروهای پلیس و یگان‌های ضدشورش است.

منابع[ویرایش]