کمانچه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کمانچه
Hasht-Behesht Palace kamancheh.jpg
جعبه اطلاعات ساز
رده‌بندی
سازهای مرتبط

کَمانچه یکی از سازهای ایرانی و موسیقی خاور زمین است. این ساز علاوه بر شکم، دسته و سر، در انتهای پایینی ساز، پایه‌ای دارد که روی زمین یا زانوی نوازنده قرار می‌گیرد.

پیشینه[ویرایش]

نخستین نشانه‌های تاریخی دربارهٔ کمانچه در کتاب موسیقی الکبیر اثر ابونصر فارابی در سده چهارم هجری دیده شده‌است.[۱] او در این کتاب از کمانچه با نام عربی آن، رباب یاد می‌کند. کمانچه در دوران صفویه و قاجاریه جزو سازهای اصلی موسیقی ایران بوده‌است. نخستین صدای ضبط‌شده کمانچه به اوایل قرن بیستم میلادی بر می‌گردد.[۱]

شکل ظاهری[ویرایش]

شکم ساز کروی و توخالی است که مقطع نسبتاً کوچکی از آن در جلو به دهانه‌ای اختصاص یافته و روی دهانه پوست کشیده شده و بر روی پوست، خرکی تقریباً شبیه به خرک تار و نه کاملاً عمود بر سیم‌ها قرار گرفته‌است. دستهٔ ساز، لوله‌ای تو پر است و به طور نامحسوس به شکل مخروط وارونه خراطی شده‌است. انتهای بالایی این لوله؛ توخالی و در طرف جلو شکاف دارد که نقش جعبهٔ گوشی‌ها را می‌یابد. دسته فاقد پرده می‌باشد. سر ساز متشکل است از جعبهٔ گوشی‌ها که در دو طرف آن هر یک دو گوشی کار گذاشته شده و یک قبه که در بالای جعبه قرار گرفته‌است. طول ساز تا سر قبه حدود ۸۰ سانتی‌متر است.

درگذشته این ساز بدون سیم گیر که به شکل کنونی وجود دارد بوده است در گذشته سیم‌ها مستقیماً به ساز وصل می‌شدند همانند سه تار یا به وسیله قطعه فلزی سیم هابه آن ربط داده می‌شد. پس از ورود ویلن به ایران، تاندور ویلن (پیچ‌های کوچک تنظیم کوک) به سیم گیر اضافه شد تا نوازنده بتواند ساز را دقیق کوک کند.

تا پیش از ورود ویلن به ایران، جنس سیم‌های کمانچه ابریشمی یا از روده تابیده شده حیوانات بود و توانایی گرفتن کوک بالا را نداشت. پس از ورود ویلن به ایران، سیم‌های ویلن جایگزین سیم‌های کمانچه شد.

این ساز جز دسته سازهای زهی است. کمانچهٔ امروزی دارای ۴ سیم می‌باشد. کمانچه در زمان قدیم تنها سه سیم داشته[۱] و پس از ورود ویولن به ایران به تقلید از آن سیم چهارم به آن افزوده شده‌است. این سیم‌ها به موازات درازای ساز گستردگی دارد و آوای آن خیلی خوش و دلکش می‌باشد. این ساز می‌تواند آواهای گوناکون بسیاری را برآرد. کاسه صوتی این ساز از چوب توت است.

کمانچه شش تکه ترکه‌ای پشت باز اثر محمدحسن کاکاوند،[۲] موزه فلک‌الافلاک

کوک[ویرایش]

کوک کمانچه (نسبت فاصله سیم‌ها به یکدیگر) در دستگاه‌های مختلف موسیقی ایرانی تفاوت می‌کند. معمول‌ترین کوک برای دستگاهای ایرانی این است که سیم‌های اول و دوم نسبت به هم فاصله چهارم (یا پنجم) داشته، سیم سوم یک اکتاو بم تر از سیم اول و سیم چهارم یک اکتاو بم تر از سیم دوم می‌باشد.

لازم است ذکر شود که در گذشته کمانچه دو سل دو سل کوک می‌شد اما پس از ورود ویلن به ایران، در کوک کمانچه تغییراتی ایجاد شد و امروزه این ساز همانند ویلن کوک و انگشت گذاری می‌شود.

در حال حاضر کوک اصلی و رایج کمانچه می لا ر سل که همان کوک ویلن است، می‌باشد. از جمله می‌توان به کوک‌های رِ لا رِ سل (برای دستگاه نوا) می لا رِ لا (برای ماهور) و می لا می لا (برای همایون، اصفهان، چهارگاه، ماهور و دستگاه راست‌پنجگاه) و رلارلا (برای کوک لری)اشاره کرد.

شیوه نواختن[ویرایش]

نوازندهٔ ساز در حالت نشسته پایهٔ کمانچه را روی زمین (یا صندلی) یا زانو قرار می‌دهد. ساز در موقع اجرا کمی حول محور خود می‌چرخد و همین عمل تماس آرشه با سیم‌ها را آسان تر می‌کند. نوازنده ساز را به طور قائم در دست چپ می‌گیرد و انگشتان همان دست را روی دسته می‌لغزاند و آرشه را با دست راست به سیم‌ها تماس می‌دهد.

سازهای هم خانواده[ویرایش]

در چند دهه اخیر، سازهای جدیدی با بهره‌گیری از سازهای زهی غربی ساخته شده‌اند که کم‌کم جای خود را در موسیقی شهری ایران باز کرده‌اند. از جمله می‌توان به ساخت انواع کمانچه آلتو و کمانچه باس اشاره کرد که همگی صدایی بم تر از کمانچه معمولی دارند. کمانچه آلتو دو و نیم پرده و کمانچه باس یک هنگام کامل (Octave) بم تر از کمانچه معمولی صدا می‌دهند.

کمانچه باس از ابداعات سازنده مبتکر سازهای ایران، ابراهیم قنبری مهر است که هنوز مراحل تجربی خود را پشت سر می‌گذارند و چندان فراگیر نشده است. شیوه نواختن آن نه مانند کمانچه معمولی که مانند ویولونسل می‌باشد.

یکی از سازندگان مبتکر نیز الگوهای مختلفی بر اساس کمانچه ساخته و برای هر یک، نام خاصی نهاده است. رضا ژاله یکی از این تجربه‌هایش را به نام خود یعنی ساز «ژاله» نامگذاری کرده و نمونه آلتوی آن و همچنین ساز دیگری برگرفته از کمانچه با نام «دلربا» ساخته است.

نوازندگان شاخص[ویرایش]

از شاخص‌ترین کمانچه‌نوازان ایرانی می‌توان به کیهان کلهر، علی‌اصغر بهاری، رحمت‌الله بدیعی، علی‌اکبر شکارچی و اردشیر کامکار اشاره کرد.[۳] نوازندگان شاخص معاصر عبارتند از:

سازندگان شاخص[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ «تاریخچهٔ کمانچه». فارابی سافت. بازبینی‌شده در ۲۹ آوریل ۲۹۰۱۱. 
 2. «نشان مرغوبیت صنایع دستی از یونسکو با شماره مرجع 220». 
 3. «نوازندگان شاخص تاریخ کمانچه‌نوازی». گفتگوی هارمونیک، ۲۱ مرداد ۱۳۸۷. بازبینی‌شده در ۲۹ آوریل ۲۰۱۱. 
 4. «زندگی‌نامه اردشیر کامکار». همشهری. بازبینی‌شده در ۲۹ آوریل ۲۰۱۱. 
 5. «زندگی‌نامه کیهان کلهر». همشهری. بازبینی‌شده در ۲۹ آوریل ۲۰۱۱. 
 6. «زندگی‌نامه سعید فرجپوری». همشهری. بازبینی‌شده در ۲۹ آوریل ۲۰۱۱. 
 7. «فرج علیپور از موسیقی لری می‌گوید». وب‌سایت رادیو زمانه، ۱۰ فروردین ۱۳۸۷. بازبینی‌شده در ۲۵ مارس ۲۰۱۳. 
 8. «فرج علیپور». وب‌سایت حوزه هنری لرستان، ۱۰ فروردین ۱۳۸۷. بازبینی‌شده در ۲۵ مارس ۲۰۱۳. 
 9. ": خانه موسیقی نواحی ایران، معرفی آهنگساز و نوازنده کمانچه شهریار جمشیدی". 
 10. «کارگاه کمانچه سازی». خبرگزاری مهر، ۲۶ آذر ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۹ ژوئیه ۲۰۱۵. 
 11. «برپایی نمایشگاه کمانچه‌های دست‌ساز محمدحسن کاکاوند در خرم‌آباد». خبرگزاری فارس، ۱۸ دی ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۹ ژوئیه ۲۰۱۵. 
 • ساز شناسی، پرویز منصوری، انتشارات اداره کل آموزش هنری وزارت فرهنگ و هنر

پیوند به بیرون[ویرایش]