ویکی‌پدیا:مدیران رابط کاربری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مدیران رابط کاربری گروهی از کاربران هستند که می‌توانند تمام صفحه‌های سی‌اس‌اس، جاوااسکریپت و جی‌سان در ویکی‌پدیا و تمام صفحه‌های فضای نام مدیاویکی را ویرایش کنند.[الف] اعضای این گروه تنها کاربرانی هستند که توانایی ویرایش تمام صفحه‌های سی‌اس‌اس و جاوااسکریپت را دارند.[ب][پ] اهمیت این صفحه‌ها از آن جهت است که مرورگرها آن‌ها را مانند یک کد اجرا می‌کنند و محتوای این صفحه‌ها روی نمایش و محتوای دیگر صفحه‌های ویکی اثر می‌گذارد، چنان‌که می‌توان با کمک این صفحه‌ها ابزارهای خیلی پیچیده‌ای برای ویرایش و خواندن صفحه‌ها ساخت.

توانایی ویرایش این صفحه‌ها یک دسترسی حساس محسوب می‌شود چرا که کاربران بدطینت می‌توانند از این صفحه‌ها سوء استفاده کنند؛ به همین جهت مدیران رابط کاربری باید از میان کاربرانی انتخاب شوند که اعتماد بالایی به آن‌ها وجود دارد، حداقلی از سی‌اس‌اس و جاوااسکریپت را می‌فهمند، از انتظارات محرمانگی که در ویکی‌های ویکی‌مدیا وجود دارد آگاهند، و درک مناسبی از نحوهٔ ایمن کردن حساب کاربری خودشان نیز دارند (مثلاً از طریق انتخاب گذرواژه‌های مناسب، پرهیز از نصب بدافزارها و استفاده از ورود دو مرحله‌ای).

بر پایه m:Logo#Temporary_logo_variants، مدیران رابط کاربری مجاز به تغییر لوگو از طریق دستکاری مدیاویکی:Common.css نیستند و برای تغییر آن باید مطابق با آنچه در m:Requesting_wiki_configuration_changes#Changing_a_wiki's_logo آمده درخواست دهند.

در حال حاضر ۷ مدیر رابط کاربری در ویکی‌پدیای فارسی وجود دارد. اگر به کمک یکی از آن‌ها نیاز دارید می‌توانید در قهوه‌خانه فنی درخواست خود را مطرح کنید.

درخواست برای دسترسی

در حال حاضر این دسترسی فقط به کاربرانی که مدیر هستند اعطا می‌شود.[ت] برای داشتن این دسترسی لازم است که کاربر ورود دو مرحله‌ای را فعال کرده باشد.[ث]

 • مکان درخواست: ویکی‌پدیا:تابلوی اعلانات دیوان‌سالاران
 • روال: مدیر باید خود درخواستش را مطرح کند و دلیل نیاز به دسترسی را توضیح دهد. برای کسانی که دسترسی را برای بار اول درخواست می‌کنند، درخواست باید دست کم ۴۸ ساعت باز بماند؛ برای بارهای بعد چنانچه کاربر سابقهٔ مشکوکی دربارهٔ کسب و پس دادن این دسترسی نداشته باشد، نیازی به مهلت ۴۸ ساعته نیست. نیازی به اعلان در هیچ مکان دیگری نیست. دیوانسالاران می‌توانند در مورد نیاز به این دسترسی از کاربر پرس‌وجو کنند. سایر کاربران نیز می‌توانند در مورد کسب این دسترسی توسط آن کاربر نظر بدهند اما جمع‌بندی و تصمیم نهایی بر عهدهٔ یک دیوانسالار خواهد بود.
 • مدت دسترسی: در حال حاضر دسترسی به صورت مدت‌دار اعطا نمی‌شود مگر آن که در درخواست برایش مهلت محدودی تعیین شده باشد؛ در سایر حالات دسترسی به صورت بی‌پایان اعطا می‌گردد.[ج]

از دست دادن دسترسی

دیوانسالاران در شرایط زیر می‌توانند دسترسی مدیر رابط کاربری را از یک کاربر بگیرند:[چ]

ربات‌ها

تنها کاربرانی می‌توانند برای رباتشان این دسترسی را درخواست کنند که خودشان این دسترسی را داشته باشند.[ح]

برای چنین ربات‌هایی به شدت توصیه می‌شود که ورود مرحله‌ای فعال شده باشد، و گذرواژه‌ای بسیار قوی برای حساب ربات استفاده شود. دیوانسالاران و اعضای گروه مجوزدهندگان ربات می‌توانند اعطای دسترسی را منوط به این شرایط کنند.

جستارهای وابسته

یادداشت

 1. این شامل صفحه‌هایی نظیر MediaWiki:Common.js و MediaWiki:Vector.css، و نیز صفحه‌های ابزارهای ویکی‌پدیا که در ویژه:ابزارها فهرست شده‌اند، و همچنین زیرصفحه‌های کاربری می‌شود.
 2. مدیران توانایی ویرایش باقی صفحه‌های فضای نام مدیاویکی و نیز تمام صفحه‌های جی‌سان را دارند.
 3. تمام کاربران می‌توانند زیرصفحهٔ کاربری خود را  ———  از جمله زیرصفحه‌های سی‌اس‌اس، جاوااسکریپت یا جی‌سان را  ———  ویرایش کنند.
 4. بر اساس این اجماع در ویکی‌پدیای انگلیسی
 5. بر اساس این دستورالعمل بنیاد ویکی‌مدیا
 6. بر اساس این اجماع در ویکی‌پدیای انگلیسی
 7. بر اساس این اجماع در ویکی‌پدیای انگلیسی
 8. بر اساس این اجماع در ویکی‌پدیای انگلیسی

پانویس