ویکی‌پدیا:حساب تک‌منظوره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

یک حساب تک‌منظوره ((به اختصار حتمن)) به حساب کاربری یا آی‌پی‌ای گفته می‌شود که ویرایش‌هایش تنها به یک محدوده یا مجموعه مقالات بسیار کوچک محدود می‌گردند یا اینکه به نظر می‌رسد ویرایش‌هایش در بسیاری از مقالات هدف مشترکی را دنبال می‌کنند. بسیاری از حساب‌های تک‌منظوره، کاربران خوش نیتی از کار در می‌آیند که علایق به‌خصوصی دارند، اما تعداد قابل توجهی هم هستند که تنها به منظور ترویج یا نمایشِ طرفداری، ویرایش می‌کنند.

بر پایهٔ این دلایل، ویرایشگران باتجربه معمولاً با موشکافی و دقت، فعالیت‌های ویرایشی ویرایشگران تازه‌کار و حساب‌های تک‌منظوره را در نظرخواهی‌ها بررسی می‌کنند تا بین ویرایشگرانی که به دنبال ویرایش ویکی‌پدیا هستند (و احتمالاً به کمک و راهنمایی نیاز دارند) و ویرایشگرانی که به دنبال ترویج، طرفداری یا دیگر مقاصد نامطلوب هستند، تمیز دهند. جامعهٔ ویکی‌پدیا به دنبال جذب کاربران دانا در موضوعات خاص است اما در عین حال جایی برای طرفداری از یک دیدگاه خاص نیست.

  • ویرایشگران تازه‌کار باید بدانند که با وجود اینکه ادب، مهربانی و خوشامدگویی‌های گرم معمولاً ادامه می‌یابند، اما ممکن است در گام‌های نخست ویرایشی‌شان، بیشتر در معرض تفحص باشند، چراکه دیگر کاربران می‌خواهند وفاداری آنان به استانداردهای ویکی‌پدیا را بررسی کنند.
  • ویرایشگران کنونی باید کاملاً مودبانه عمل کنند. با چماق به استقبال تازه‌واردها نروند، و به یاد داشته باشند که همگی روزی تازه‌کار بوده‌اند. هنگام نشان‌دادن ویرایش‌های حساب‌های تک‌منظوره، باید مراقبت به خرج داد.

برچسب حتمن را می‌توان برای مشخص کردن مشارکت‌کننده‌ای که هیچ ویرایش دیگری نداشته یا ویرایش‌های دیگرش کم بوده‌اند، در گفتگوهای میان کاربران به کار برد. با این وجود کاربری که ویرایش‌های مناسبی دارد و نکات خوبی را بیان می‌کند که در راستای سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی‌پدیا هستند، باید صرف نظر از هرگونه برچسبی، به دیدگاهش توجه کامل شود.

محک عمومی[ویرایش]

محک عمومی برای حتمن چنین است:

کاربری که به نظر می‌رسد پیشینهٔ ویرایشی بسیار مختصری دارد، یا آشکارا تنها در یک موضوع (یا نهایتاً چند موضوع انگشت‌شمار) تمرکز دارد، دلیل منطقی‌ای برای ارزیابی ویرایش‌هایش و دیدگاه‌هایش به‌دست دیگر کاربران از نظرهای زیر فراهم می‌کند: بی‌طرفی، به دنبال ترویج نبودن، آگاهی از سیاست‌ها و رهنمودها، زاپاس نبودن، به دنبال ساختن دانشنامه بودن.

شواهدی که نشان می‌دهد کاربر ویرایش‌های مفیدی در همکاری با دیگران برای گسترش یک موضوع خاص دارد، ممکن است نشان از کاربری با علایق خاص داشته باشد. در مقابل، شواهدی که نشان دهد کاربر ویرایش‌هایی نیز برای ترویج، طرفداری، رعایت نکردن بی‌طرفی، یا ابراز علایق شخصی و احساسی در موضوع مورد بحث دارد، و احتمالاً ویرایش را تنها با هدف ویرایش انجام نداده، بیشتر نشان از کاربری دارد که نشانه‌های آن در مقدمه بیان شد.

برچسب زدن با حتمن[ویرایش]

برچسب‌های تصمیم‌گیری[ویرایش]

در تصمیم‌گیری‌های جمعی، حساب‌های تک‌منظوره که به جانب‌داری انباشتن رای مشکوک هستند، گاهی یک برچسب پس از نامشان افزوده می‌شود تا به شرکت‌کنندگان در بحث کمک کند مباحثه را پایان بخشند. این برچسب‌ها از سیاست‌های رسمی ویکی‌پدیا نیستند و می‌توانید با توجه به صلاحدید و قضاوت خودتان از آن‌ها استفاده کنید یا نکنید، خواهشمندیم این موضوع را حمله به ویرایش خودتان تصور مکنید. برای برخی کاربران گفتگو پیرامون مسائل مختلف هنگامی که کاربران تازه‌کار در بحث مشخص شده باشند، ساده‌تر است. برای استفاده از این برچسب از الگوهای زیر استفاده می‌شود:

{{جا:حتمن|نام کاربری}} این را پس از امضای کاربر استفاده کنید (به جای امضای کاربر استفاده نشود)
{{جا:حتمن|نام کاربری|برچسب زمان یوتی‌سی}} اگر کاربر امضا نکرده بود از این استفاده کنید

پیش از استفاده از این برچسب مطمئن شوید دلیل خوبی برای استفاده از آن دارید. همهٔ ویرایشگران ناسودمند حساب تک‌منظوره نیستند، و مهم است که کورکورانه همهٔ آن‌ها را برچسب تک‌منظوره نزنیم. خواهشمندیم ابتدا با مطالعهٔ محک عمومی و بخش «چه کسانی نباید برچسب بخورند» در پایین، از تک‌منظوره بودن ویرایشگر مطمئن شوید. خواهشمندیم به یاد داشته باشید که این برچسب ممکن است توهین یا تهمت تلقی شود، با ملاحظه از آن استفاده کنید.

چه کسانی نباید برچسب بخورند[ویرایش]

آنچه در ادامه می‌آید فهرستی از استفاده‌های نادرست از برچسب حساب تک‌منظوره است. در هیچ شرایطی نباید چیزی را که در دسته‌های زیر جای می‌گیرد، به عنوان گواهی بر زدن برچسب «حتمن» استفاده کنید.

جدول زمانی ویرایش‌ها: جدول زمانی ویرایش‌های کاربر نباید برای زدن برچسب حساب تک‌منظوره استفاده شود. برچسب‌زن ابتدا باید به پیشینهٔ کامل ویرایش‌های ویرایشگر نگاه کند، و نه تنها ویرایش‌های اخیر. مثال‌هایی از حساب‌هایی که تک‌منظوره نیستند شامل موارد زیر است:
  • ویرایشگر جاافتاده‌ای که تمرکزش روی یک موضوع خاص است را نباید حساب تک‌منظوره تصور کرد. پس از آنکه ویرایشگری با پیشینهٔ ویرایشی متنوع در بین ویرایشگران جا افتاد، می‌تواند برای مدت زمان مدیدی روی یک موضوع خاص کار کند، بدون اینکه برچسب تک‌منظوره بخورد.
تنها در یک موضوع گسترده ویرایش کردن: هنگام شناسایی حساب‌های تک‌منظوره، مهم است بدانیم چه چیزهایی به عنوان موضوعات متنوع تلقی می‌شوند. مثلاً موضوعاتی مانند عنکبوت‌ها، تغذیه، بیس‌بال و هندسه، هر کدام به تنهایی موضوعی متنوع هستند. اگر کاربری تنها در یک موضوع گسترده ویرایش می‌کند، دلیلی بر تک‌منظوره بودن او نیست.
نداشتن صفحهٔ کاربری: با وجود اینکه بسیاری از حساب‌های تک‌منظوره صفحهٔ کاربری ندارند، چنین امری دلیل بر برچسب تک‌منظوره زدن نمی‌شود. برخی کاربران جاافتاده که مقالات مختلفی در موضوعات گوناگون را ویرایش می‌کنند، صفحهٔ کاربری ندارند.
موضوعی خارج از محدودهٔ تک‌منظوره: ممکن است ویرایشگری در یک موضوع خاص تک‌منظوره باشد، اما اگر ویرایش‌هایی در صفحه‌ای نامربوط به این موضوع انجام دهد، برای این ویرایش‌ها نباید از برچسب تک‌منظوره استفاده کرد. این برچسب تنها باید در صفحه‌هایی که به «تنها منظور» حساب تک‌منظوره می‌پردازند استفاده شود.

روش برخورد[ویرایش]

اگر در بحثی شرکت دارید که شخص دیگری با حساب تک‌منظوره در آن مشغول ویرایش است
استانداردهای جمعی نظیر ویکی‌پدیا:لطفاً با چماق به استقبال تازه‌واردها نروید برای همهٔ کاربران صادق است. خوشخو باشید. بر روی موضوع تمرکز کنید، نه روی شخص. اگر با آنها عادلانه برخورد شود، ممکن است در طول زمان اصلاح شوند.
اگر مشغول مشارکت در گفتگوی ویکی‌پدیا:نظرخواهی برای حذف هستند، بد نیست از پیام {{Afd-welcome}} در صفحهٔ بحثشان استفاده کنید.
اگر شما تازه‌وارد هستید یا با یک حساب تک‌منظوره ویرایش می‌کنید
ویرایش‌های خوب مبتنی بر سیاست‌ها، به سرعت احترام دیگران را برمی‌انگیزند. از دیگران بخواهید به شما در یادگیری کمک کنند. سیاست‌هایی که بر شما حاکم هستند با دیگران هیچ تفاوتی ندارد، هرچند شهرت و گواهی‌های شما، به ناچار در گفتگو با برخی کاربران باتجربه در نظر گرفته می‌شوند.
اگر حساب تک‌منظوره ساختید، نام کاربری‌ای که به موضوع ویرایش‌های شما ربط دارد برمگزینید. استفاده از چنین نام‌های کاربری‌ای ممکن است دیگران را به این نتیجه برساند که شما دارای تعارض منافع هستید، و منجر به یک نمایش غیرضروری شود.[۱][۲]
اگر می‌خواهید به کارتان با حساب تک‌منظوره ادامه دهید، از سرمایهٔ این نقش استفاده کنید، مخصوصاً در رابطه با منابع. به سراغ خریدن یا قرض گرفتن کتاب در ارتباط با موضوع مورد علاقه‌تان بروید. اطلاعات برخط را تماماً جستجو کنید. از منابع اطلاعاتی خود یادداشت بردارید و با دقت اعتبار و بی‌طرفی آن‌ها را بررسی کنید و آن‌ها را به شکل یادکرد، بازتولید کنید.
نگرانی اصلی اجتماع این است که ویرایش‌های حساب‌های تک‌منظوره با سیاست بی‌طرفی ویکی‌پدیا و سیاست عدم ترویج ویکی‌پدیا در تضاد باشد. در واقع در برخی موارد تعارض منافع آشکاری وجود دارد. هوشیاری در اینگونه موارد از نشانه‌های ویرایشگران خوب است.

ملاحظات دیگر[ویرایش]

با وجود اینکه وقتی یک کاربر تازه‌وارد که پیشینهٔ ویرایشی ندارد و یکباره کارهایی را آغاز می‌کند که به نظر می‌رسد نیازمند مهارت و تجربهٔ قبلی است (مانند ویرایش در فضاهای نام غیر اصلی، بارگذاری تصاویر یا شرکت در نظرخواهی)، ممکن است یک کاربر غیرقانونی با حساب زاپاس باشد؛ اما این را هم در نظر بگیرید که مشارکت‌های این کاربر تازه‌وارد ممکن است حاصل از جانب یک کاربر بی‌غرض باشد که در ویکی‌های طرف سوم تجربهٔ ویرایش دارد و می‌خواهد پروژهٔ ویکی‌پدیا را بهبود بخشد. به این خاطر است که در همه حال باید از اظهار نظر در مورد انگیزه‌ها خودداری کرد. نباید از عبارت توصیفی تک‌منظوره برداشت تحقیرآمیز شود، مگر در ویرایش‌های اخلالگرانهٔ مبرهن. کاربران را باید از سیاست‌های مرتبط و محتوای رهنمودهای رفتاری نزاکت و آداب معاشرت آگاه کرد، مخصوصاً اگر برچسبی به دیدگاه آنان اعمال می‌شود.
کاربرانی که اعمال خوش نیت دارند، معمولاً دست به ویرایش موضوعاتی می‌زنند که به آن‌ها علاقه‌مندند. در برخورد با چنین حساب‌هایی معمولاً باید پیش از متهم کردنشان به زیر پا گذاشتن سیاست‌ها و رهنمودهای محتوایی، به نرمی برخورد کرد. در حقیقت برخی کاربران تازه‌کار ممکن است آگاه نباشند که ویرایش در یک موضوع خاص و در این بین افزودن نظرهای شخصی‌شان، ممکن است منجر به کم‌وزن شدن ایده‌های آن‌ها در بحث مقالات شود.
یک شخص تنها می‌تواند از روی اعمال ویرایشگران به نظر آن‌ها پی ببرد. این ویرایشگران ممکن است در طول زمان علاقه‌مندی‌های خود را گسترش دهند. کاربرانی که به کار در یک زمینهٔ به‌خصوص از مقاله‌ها ادامه می‌دهند، ممکن است دریابند که مقبول افتادنشان در نظرخواهی‌های اجتماع دشوار است. با این وجود، بهبود بخشیدن بخشی به‌خصوص از ویکی‌پدیا، نباید موجب ریز دیده شدن دیدگاه فرد متخصص شود. به مانند همهٔ مقاله‌های ویکی‌پدیا، کاربران باید از منابع منتشرشدهٔ معتبر برای اثبات دیدگاه بی‌طرف خود استفاده کنند. به ناچار، برخی کاربران باتجربه ممکن است با تفسیرهای یاد شده در گفتگوها موافق نباشند، خواهشمندیم از کار این ویرایشگران دلسرد مشوید. آن‌ها نیز سرانجام به شما احترام خواهند گذاشت.
ممکن است یادکرد از سیاست‌های رسمی در مورد حساب‌های زاپاس در چنین مواردی کمک کند، مخصوصاً اگر کاربر تازه‌کار تنها برای شرکت در یک مباحثه پیوسته باشد، یا اگر بنا به درخواست یک کاربر دیگر که در بحث یک مقالهٔ خاص نیاز به کمک داشته وارد شده باشد.

اطلاعات بیشتر برای کسانی که به این صفحه هدایت شده‌اند[ویرایش]

اگر در ویکی‌پدیا تازه‌کار هستید، یا اگر با معیارهای ویرایش ویکی‌پدیا ناآشنایید، خواهشمندیم سیاست‌ها و اطلاعات زیر را با دقت زیاد بخوانید:

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]