ویکی‌پدیا:راهنمای تقاضای تجدید نظر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

این راهنمای نوشتن یک تقاضای تجدید نظر متقاعدکننده است.

مدیران ویکی‌پدیا ممکن است برای جلوگیری از آسیب و اختلال در ویکی‌پدیا قابلیت ویرایش کاربران را مسدود کنند. این قطع دسترسی برداشته خواهد شد اگر وجود آن برای جلوگیری از تخریب یا اخلال لازم نباشد (یا از این پس لازم نباشد).

شما به عنوان یک ویرایشگرِ بسته‌شده باید مدیران را قانع کنید که:

  • این قطع دسترسی در حقیقت برای جلوگیری از تخریب یا اخلال در ویکی‌پدیا لازم نیست (به عبارت دیگر این قطع دسترسی ناقض سیاست قطع دسترسی است)، یا:
  • به این قطع دسترسی دیگر نیازی نیست زیرا شما دلیل قطع دسترسی را درک کرده‌اید، دیگر آن را تکرار نخواهید کرد، و بجای آن ویرایش‌های مفید خواهید داشت.

نوشتن یک تقاضای تجدید نظر متقاعدکننده به دلایل دیگری نیز مهم است:

  • اگر درخواست شما نتواند به‌روشنی بیان که آیا قطع دسترسی صحیح بوده یا نه، مدیر بررسی‌کننده ممکن است درخواست شما را بدون دقیق‌شدن در جزئیات رد کند.
  • در شرایط پیچیده، مدیر بررسی کننده ممکن است نتواند مدتی طولانی را صرف خواندن صفحه بحث و مرورکردن تمام مشارکتهای شما کند. وی ممکن است تنها مسائلی را که شما در درخواست خود مطرح کرده‌اید بررسی کند. ادله و اظهارات شما در جاهای دیگر که در درخواست‌بازشدن مطرح نکرده‌اید، ممکن است خوانده نشوند.
  • اگر شما مکرراً درخواست تجدیدنظر نامعتبر یا توهین‌آمیز بدهید، ممکن است دسترسی شما برای ویرایش صفحهٔ بحثتان از شما گرفته شود که روند بازشدن را بسیار مشکل‌تر خواهد کرد.

برای درخواست بازشدن، متن زیر را در صفحهٔ کاربری خودتان ثبت کنید:

{{بازکردن|1=دلیل درخواست را اینجا توضیح دهید}}

فراموش نکنید که باید «دلیل درخواست را اینجا توضیح دهید» را با متن درخواست خودتان جایگزین کنید. در ادامه محتوای یک درخواست مناسب بررسی خواهد شد. اگر نمی‌توانستید صفحهٔ بحث خود را ویرایش کنید، با نشانی میلینگ‌لیست مدیران (wikifa-admin-l@lists.wikimedia.org) تماس بگیرید.

شیوهٔ نوشتن یک درخواست بازشدن[ویرایش]

تلاش کنید کار مدیر بررسی‌کننده را تا جای ممکن ساده کنید، به طوری که آسانی متوجه شود چرا قطع‌دسترسی شما ضرورتی نداشته‌است یا ادامهٔ آن ضرورتی ندارد. درخواست خود را شفاف و به فارسی روان بنویسید. مدیران داوطلب هستند و ممکن است نتوانند زمان و حوصلهٔ و زیادی را صرف فهمیدن آنچه مقصود شما است بکنند.

متوجه کاری که انجام داده‌اید و دلیل قطع دسترسی خود باشید[ویرایش]

برای نوشتن یک درخواست بازشدن مناسب، باید در درجهٔ اول دلیل آن را متوجه شده باشید. اگر مدیربررسی کننده نتیجه بگیرد که قطع دسترسی شما صحیح بوده است، حساب کاربری شما باز نخواهد شد، مگر اینکه قانع شود که شما متوجه اشتباه خود شده‌اید و دیگر آن را تکرار نخواهید کرد.

شما از دو راه می‌توانید دلیل قطع‌دسترسی خود را متوجه شوید. ۱) مدیر قطع‌دسترسی کننده خلاصه‌ای از علت قطع دسترسی شما را هنگام قطع دسترسی در سیاهه ثبت می‌کند که شما می‌توانید هنگام واردشدن به حالت ویرایش صفحه‌ها آن را ببینید. ۲) مدیر قطع دسترسی کننده ممکن است پیامی در مورد علت قطع دسترسی در صفحهٔ بحث شما گذاشته باشد. این پیام‌ها معمولاً حاوی نام یا نام‌های کوتاه‌شدهٔ سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی‌پدیا هستند که مدیر قطع‌دسترسی‌کننده معتقد بوده است شما آن‌ها را زیر پا گذاشته‌اید.

پیش از آنکه درخواست بازشدن بدهید باید سیاست‌ها و رهنمودهایی که در دلیل قطع دسترسی شما ذکر شده‌اند را مطالعه کنید. موارد رایج معمولاً یک یا چند مورد از این‌ها هستند: خرابکاری، زاپاس‌بازی، جنگ ویرایشی، نقض سه‌برگردان، هرزنویسی، تعارض منافع، و نام کاربری نامناسب. به غیر از سیاست‌های اشاره‌شده در دلیل قطع‌دسترسی خودتان، لازم است سیاست قطع دسترسی ویکی‌پدیا را هم مرور کنید. اگر این صفحه‌ها را خواندید ولی متوجه منظورشان نشدید، اولین گام این است که بخواهید توضیح شفاف‌تری بخواهید. تلاش‌ها در جهت همکاری با دیگران و درک دلایل و نگرانی‌هایشان نکتهٔ مثبتی در نظر گرفته می‌شود.

دلیل خوبی برای بازشدنتان بدهید[ویرایش]

به نکات اصلی بچسبید[ویرایش]

از تهدید قانونی یا متوسل‌شدن به زور بپرهزید[ویرایش]

دربارهٔ خودتان صحبت کنید، نه دیگران[ویرایش]

با پیروی از رسوم جامعهٔ ویکی موافقت کنید[ویرایش]