ویکی‌پدیا:سیاست ربات‌رانی/درخواست مجوز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

برای راندن ربات در ویکی‌پدیای فارسی نخست باید درخواست مجوز (پرچم) کنید درخواست گرفتن پرچم ربات در این صفحه انجام می‌شود.

برای این کار مطابق مراحل زیر عمل کنید. اگر با برنامه‌نویسی آشنا نیستید بهتر است از ربات‌داران بخواهید تا برایتان ربات برانند اگر علاقه‌مند به یادگیری کار کردن با ربات‌ها هستید راهنمای شروع کار با ربات پایتون را مطالعه نمایید.

این ویکی از ربات‌های سراسری نیز پشتیبانی می‌کند. ربات‌هایی که از سیاست ربات‌رانی در فراویکی پیروی می‌کنند می‌توانند همان‌جا درخواست پرچم کنند و سایر ربات‌ها باید در این صفحه درخواست پرچم کنند. فهرست ربات‌هایی که پرچم گرفته‌اند به همراه تاریخ دریافت پرچم را در سیاههٔ تغییر وضعیت ربات می‌توانید ببینید.

بایگانی۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰، ۱۱


درخواست‌های انگلیسی/English Requests[ویرایش]

درخواست‌های فارسی[ویرایش]

AhmadWikiBot (وظیفه ۸)[ویرایش]

ربات‌ران: Ahmad252 (بحثمشارکت‌هاانتقال‌هابسته شودبسته‌شدن‌هااختیاراتآمارآمار پیشرفته)

خودکار، نیمه‌خودکار یا دستی: خودکار

کد ربات: وخ

خلاصهٔ عملکرد: ایجاد تغییرمسیر برای الگوهای رنگ احزاب سیاسی

تناوب اجرا: فعلاً یک بار

تخمین تعداد صفحه‌هایی که ویرایش می‌شوند: ۵۰۰

گذر از الگوی {{nobots}} (بله/خیر): خیر؛ قرار است صفحه تازه بسازد و نیازی ندارد که از این الگو عبور کند.

آیا در ویکی دیگری پرچم دارد (بله/خیر): برای این وظیفه، خیر.

شرح روش اجرا: سلام. در Special:PermaLink/27051595#الگو:جعبه_اطلاعات_انتخابات_چندحزبی، مطرح شد که چاره‌ای برای وضعیت الگوهای رنگ احزاب سیاسی بیندیشیم. یک راه خوب این است که برای این الگوها، تغییرمسیر بسازیم. من با این پرسمان، نام صفحه‌ها را استخراج کردم و با کمک سی‌اس‌وی‌لودر در وخ، تنظیماتی فراهم کردم تا رباتم بتواند این‌ها را بسازد. البته تعداد قابل‌توجهی از این الگوها در ویکی‌فا موجود نیست که نیاز است در آینده به‌طور انبوه درون‌ریزی شود. من برای نمونه‌های آزمایشی، ۱۵ تغییرمسیر رباتیک ساختم که در ویژه:مشارکت‌ها/AhmadWikiBot می‌توانید ببینید. احمدگفتگو ‏۲۰ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۹:۱۸ (UTC)

بحث[ویرایش]

@Ahmad252: لطفا ۱۰۰ ویرایش انجام دهید و در اینجا به آنها پیوند دهید یاماها۵ / ب ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۳:۲۸ (UTC)
@Yamaha5: صد ویرایش ربات من به‌درستی انجام شد (تازه‌ترین مشارکت‌هایش را ببینید) ولی یک مشکل اینجاست که هدف بعضی تغییرمسیرها وجود ندارد. من در حال بازبینی دستی و ساختنشان هستم ولی شما که دسترسی درون‌ریز دارید؛ به‌نظرم خوب است که تمام این الگوها (حدود دوازده هزار الگو) را importupload کنید که تمام کار انجام شود. احمدگفتگو ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۳:۴۹ (UTC)
@Ahmad252: درون‌ریزی الگو بدون کاربرد درست نیست همچنین خیلی از الگوها نیاز به بومی‌سازی و ترجمه دارند برای درون‌ریزی مواردی که ترجمه یا بومی‌سازی حداقلی دارند انجام می‌شود یاماها۵ / ب ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۳:۵۵ (UTC)
@Ahmad252: ویرایش‌های ربات را بررسی کردم مشکلی نداشتند. مجوز دارد. یاماها۵ / ب ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۳:۵۶ (UTC)
@Yamaha5: این دوازده هزار الگو هیچ ترجمه‌ای لازم ندارند؛ همگی‌شان مثل الگو:Party of Truth (Yemen)/meta/color هستند که آن بخش Example کلاً noinclude است؛ اهمیت در کد رنگ است که نیازی به ترجمه ندارد. تجربه نشان داده که این‌ها لازم می‌شوند، من دیده‌ام که کاربران هر چند وقت یک بار آن‌هایی که بهشان نیاز دارند را ایجاد می‌کنند. احمدگفتگو ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۳:۵۷ (UTC)
@Ahmad252: کوئری یا فهرستی از ویکی‌انگلیسی دارید؟ یاماها۵ / ب ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۳:۵۹ (UTC)
@Yamaha5: تا چند دقیقهٔ دیگر می‌گیرم. احمدگفتگو ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۳:۵۹ (UTC)
@Yamaha5: چون عجله‌ای بود فقط دو پرسمان گرفتم که یکی فارسی‌هایش را نشان می‌دهد و یکی انگلیسی‌هایش را (انگلیسی‌ها، فارسی). اگر خروجی همین دو را با ابزار مقایسهٔ وخ یا دیگر ابزارهای مقایسه با یکدیگر مقایسه کنید، آنچه که در پرسمان انگلیسی باشد و در فارسی نباشد نیازمند وارد کردن است. احمدگفتگو ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۴:۰۸ (UTC)
این را هم بگویم که من اشتباه کردم؛ آن دوازده هزار مال جای دیگری بود. این‌ها تعدادشان خیلی کمتر است. احمدگفتگو ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۴:۳۲ (UTC)
@Ahmad252: ✓ ابزار درون‌ریزی برای حجم بالا خیلی اذیت می‌کند با ۲۰ درخواست توانستم ۵۵۰۰ الگو را درون‌ریزی کنم. فکر کنم همه را درون‌ریزی کردم. یاماها۵ / ب ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۴:۴۳ (UTC)
خیلی ممنون. احمدگفتگو ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۴:۴۴ (UTC)
 • @Yamaha5: سلام. یک مشکل دیگری در وپ:فنی مطرح شد که به shortname مربوط می‌شود. به‌طور خلاصه، یک الگوی shortname هم در کنار الگوهای color قرار می‌گیرد و وظیفه نمایش نام کوتاه حزب (که معمولاً پیوند نام‌پوشی‌شده است) را برعهده دارد. من قصد دارم که با ربات، این‌ها را هم بسازم. نحوه کار به این صورت است که محتوای صفحه‌ها، همان عنوانشان است که پرانتز ندارد؛ مثلاً محتوای الگو:حزب الحق (یمن)/meta/shortname هست «حزب الحق» (عنوان-پرانتز و محتوایش). صد صفحه با این شرایط ساختم که بشود عملکرد ربات را دید؛ مجموغ صفحه‌هایی که قرار است ساخته شود حدود همان پانصدتاست. آیا مجوز دارد؟ احمدگفتگو ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۷:۴۵ (UTC)
 • اینجا قرار است چه اتفاقی بیفتد؟؟ من از الگو و نام کوتاه‌شده و رنگ احزاب در مقالات متعددی استفاده کرده‌ام. Benyamin-ln (بحث) ۳۱ شهریور ۱۳۹۸، ساعت ۲۲:۲۰ (ایران) ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۷:۵۰ (UTC)
  اینجا هیچ تغییری در مقالات، در الگو و/یا موارد مشابه ایجاد نمی‌شود؛ فقط قرار است که یک تعدادی صفحهٔ جدید ساخته شوند تا بتوان به‌درستی از الگو استفاده کرد. احمدگفتگو ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۷:۵۲ (UTC)
  من نمی‌دانم چطور مجوز صادر شد که چنین ویرایش‌هایی انجام بشود! آن «رده» دیگر چیست! این را و خیلی‌های دیگر را هم چک کردم، نه رده دارند و نه به میان‌ویکی پیوند هستند. Benyamin-ln (بحث) ۳۱ شهریور ۱۳۹۸، ساعت ۲۲:۳۲ (ایران) ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۸:۰۲ (UTC)
  خلاف ادعای شما در ظرف چند دقیقه مشخص شد. چند روز قبل هم که… نمی‌دانم چطور هیچ تغییری در مقالات، در الگو و/یا موارد مشابه ایجاد نمی‌شود ولی اینجوری می‌شود. Benyamin-ln (بحث) ۳۱ شهریور ۱۳۹۸، ساعت ۲۲:۳۴ (ایران) ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۸:۰۴ (UTC)
  مشکل آن «رده» بسیار محدود بوده و از جایی به بعد برطرف شده.
  دومی را هم به‌درستی بررسی کرده‌اید؛ shortnameها فقط نام دارند و بس. میان‌ویکی را ربات من نمی‌افزاید (و جایی هم ادعا نکرده‌ام که می‌افزاید).
  تغییری که در مقالات پیوند دادید هم در قالب این مجوز نبوده و نیست؛ این مجوز برای ربات من، AhmadWikiBot است و آن تغییر را یک کاربر انجام داده. اگر با عمل ایشان مشکل دارید، از خودشان توضیح بخواهید؛ این وظیفه به آن مربوط نمی‌شود. احمدگفتگو ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۸:۰۹ (UTC)
  باید رده‌دهی بشوند. میان‌ویکی هم به هر حال باید متصل بشود. آیا ربات دیگری باید انجام بدهد؟ نمی‌دانم. بالاخره تمهیداتش باید لحاظ می‌شد. درخواست محافظت الگو را دادم تا فعلاً کاربران ناآشنا، قادر به ویرایش نادرست نباشند. Benyamin-ln (بحث) ۳۱ شهریور ۱۳۹۸، ساعت ۲۲:۵۴ (ایران) ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۸:۲۴ (UTC)
  رده‌دهی را بعداً انجام می‌دهم (در ویرایش دوم؛ در واقع ویرایش اول صفحه را می‌سازد و ویرایش دوم رده را). میان‌ویکی را ایده‌ای ندارم که چگونه قرار است انجام شود؛ ولی این الگوها شلوغ‌کاری زیادی دارند و ربات من هم قادر به افزودن میان‌ویکی نخواهد بود؛ نهایت کاری که می‌توانم بکنم این است که پیوند زبانی در انتهای صفحه درج کنم تا Dexbot بعداً ببردش به میان‌ویکی. همین الآنش هم در حین پرسمان‌ها متوجه شدم که از چهار هزار الگو، دو هزارتایشان میان‌ویکی نداشتند (الگوهای رنگ منظورم است).
  آن الگو هم کلاً ۱۶ تراگنجانش دارد (اینجا) و حفاظتش منطقی به‌نظر نمی‌رسد. احمدگفتگو ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۸:۳۰ (UTC)
  فلسفهٔ ساخت الگو:Iranian Principlists/meta/color چیست؟ اصلاً به درد نمی‌خورد چون در ویکی‌پدیای فارسی، مقاله‌ای با نام Iranian Principlists نداریم. این باید {{جناح اصولگرایان جمهوری اسلامی ایران/meta/color}} باشد یعنی نام مقاله در ویکی‌پدیای فارسی. حالا این دستی ساخته شده یا با ربات، در هر حال نشان می‌دهد که آشنایی لازم به کارکرد الگو ندارید. من با مجوزی که گرفتید، کاملاً مخالف هستم. Benyamin-ln (بحث) ۳۱ شهریور ۱۳۹۸، ساعت ۲۳:۰۳ (ایران) ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۸:۳۳ (UTC)
  صحبتتان محدود به همین یک مورد است و تمام جوانب در آن در نظر گرفته نشده که کاری اشتباه است. در همان انتخابات سراسری اسرائیل (سپتامبر ۲۰۱۹) می‌توان مشاهده کرد که پارامتر color به بعضی از احزاب داده شده که الگویش با نام انگلیسی حزب است. عدم ایجاد نام انگلیسی این‌ها، جدای از ناهماهنگی که بین هزاران الگو ایجاد می‌کند، باعث مشکلات ترجمه هم می‌شود؛ پس می‌بینید که به درد می‌خورد. احمدگفتگو ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۸:۳۹ (UTC)
  یک ضرب‌المثلی بدین مضمون وجود دارد که عده‌ای می‌خواستند یک گوساله را سر ببُرند ولی چاقو در پشت بام بود. به جای این که چاقو را بیاورند، گوساله را به پشت بام بردند. حکایت این مقاله انتخابات اسرائیل است. Benyamin-ln (بحث) ۱ مهر ۱۳۹۸، ساعت ۰۱:۳۸ (ایران) ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۲۱:۰۸ (UTC)
  متوجه منظورتان نمی‌شوم و همین الآن هم سه برداشت متفاوت می‌توانم از متنتان داشته باشم؛ لطفاً شفاف و مستقیم سخن بگویید. همچنین، برای چندمین بار، لازم است ذکر کنم که تأثیر ربات من و این وظیفه بر یک مقالهٔ خاص و/یا یک الگوی خاص نیست؛ مقالهٔ انتخابات اسرائیل در سپتامبر ۲۰۱۹ با ربات من ارتباطی ندارد. لطفاً اگر انتقاد مستندی نسبت به ربات من دارید که بیان نکرده‌اید، آن را اینجا بنویسید؛ اینجا صفحهٔ دریافت مجوز برای یک وظیفه برای ربات من است. احمدگفتگو ‏۲۳ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۲:۱۴ (UTC)

HujiBot (وظیفه ۲۲)[ویرایش]

ربات‌ران: Huji (بحثمشارکت‌هاانتقال‌هابسته شودبسته‌شدن‌هااختیاراتآمارآمار پیشرفته)

خودکار، نیمه‌خودکار یا دستی:

کد ربات: https://github.com/PersianWikipedia/fawikibot/blob/master/HujiBot/importblocks.py

خلاصهٔ عملکرد: بازه‌ها و آی‌پی‌هایی که در ویکی‌پدیای انگلیسی به عنوان پروکسی بسته شده‌اند را در ویکی‌پدیای فارسی هم می‌بندد

تناوب اجرا: هفتگی

تخمین تعداد صفحه‌هایی که ویرایش می‌شوند: صفر

گذر از الگوی {{nobots}} (بله/خیر): نامربوط

آیا در ویکی دیگری پرچم دارد (بله/خیر): خیر

شرح روش اجرا: پیرو آنچه کاربر:Dalba در ویژه:تفاوت/26723086 طرح کرد مایلم که آنچه پیشتر ربات رضا انجام می‌داد و مدتی است که کنار گذاشته را دوباره از سر بگیرم: هر گاه آی‌پی یا بازه‌ای در ویکی‌پدیای انلگیسی به عنوان پراکسی بسته شده بود آن را در ویکی‌پدیای فارسی هم ببندد.

جهت اطمینان از این که اگر آنجا یک آی‌پی را به اشتباه بستند ما اینجا همان اشتباه را تکرار نمی‌کنیم به دنبال بستن‌هایی خواهم رفت که دست کم یک هفته از شروعشان گذشته باشد و مدتشان هم دست کم سه ماه باشد. در بخش «دلیل بستن» هم دنبال الگوهای استانداردی که در ویکی‌پدیای انگلیسی استفاده می‌کنند تا پروکسی بودن را مشخص کنند خواهم گشت تا مثلاً اگر یک آی‌پی آنجا به دلیلی دیگر (مثل خرابکاری) طولانی‌مدت بسته شد آن بستن را به اینجا تسری ندهیم. — حجت/بحث ‏۳ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۱۷:۵۱ (UTC)

بحث[ویرایش]

لطفا ۱۰۰ مورد آزمایشی انجام دهیدیاماها۵ / ب ‏۲۲ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۰۹:۳۲ (UTC)
@Huji: یاماها۵ / ب ‏۲۷ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۰۳:۰۰ (UTC)
یادم نرفته. مشغول تغییراتی دیگر در کدهای pywikibot بودم وقت به این نرسید (حتماً commit ها را دیده‌اید). — حجت/بحث ‏۲۷ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۱۱:۳۳ (UTC)
@Yamaha5: با پوزش از تأخیر طولانی، این پرسمان را ببینید. فقط برای ۸ روز گذشته ۲۹۰ مورد پیدا می‌کند. من الان دارم اسکریپت را نهایی می‌کنم؛ می‌سپارم فعلاً همین‌ها را انجام بدهد. — حجت/بحث ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۹:۴۰ (UTC)

بایگانی درخواست‌ها (موقت)[ویرایش]

انگلیسی[ویرایش]

فارسی[ویرایش]