ویکی‌پدیا:سیاست ربات‌رانی/درخواست مجوز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

برای راندن ربات در ویکی‌پدیای فارسی نخست باید درخواست مجوز (پرچم) کنید درخواست گرفتن پرچم ربات در این صفحه انجام می‌شود.

برای این کار مطابق مراحل زیر عمل کنید. اگر با برنامه‌نویسی آشنا نیستید بهتر است از ربات‌داران بخواهید تا برایتان ربات برانند اگر علاقه‌مند به یادگیری کار کردن با ربات‌ها هستید راهنمای شروع کار با ربات پایتون را مطالعه نمایید.

این ویکی از ربات‌های سراسری نیز پشتیبانی می‌کند. ربات‌هایی که از سیاست ربات‌رانی در فراویکی پیروی می‌کنند می‌توانند همان‌جا درخواست پرچم کنند و سایر ربات‌ها باید در این صفحه درخواست پرچم کنند. فهرست ربات‌هایی که پرچم گرفته‌اند به همراه تاریخ دریافت پرچم را در سیاههٔ تغییر وضعیت ربات می‌توانید ببینید.

بایگانی۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰، ۱۱


درخواست‌های انگلیسی/English Requests[ویرایش]

درخواست‌های فارسی[ویرایش]

HujiBot (وظیفه ۱۳)[ویرایش]

ربات‌ران: Huji (بحث • مشارکت‌ها • انتقال‌ها • بسته شود • بسته‌شدن‌ها • اختیارات • آمار  • آمار پیشرفته)

خودکار، نیمه‌خودکار یا دستی: نیمه‌خودکار

کد ربات: https://github.com/PersianWikipedia/fawikibot/blob/master/hujibot_13.py

خلاصهٔ عملکرد: مقاله‌های قنات یک شهرستان را با هم ادغام می‌کند (بر اساس ویکی‌پدیا:نظرخواهی/ادغام مقالات رباتیک قنات‌ها)

تناوب اجرا: یک بار

تخمین تعداد صفحه‌هایی که ویرایش می‌شوند: نزدیک بیست هزار

گذر از الگوی {{nobots}} (بله/خیر): خیر

آیا در ویکی دیگری پرچم دارد (بله/خیر): خیر

شرح روش اجرا: نام یک ردهٔ مربوط به قنات‌های شهرستان را به عنوان ورودی می‌گیرد (مثلاً رده:قنات‌های شهرستان بیرجند). تمام صفحه‌های آن رده را می‌گیرد و به ترتیب الفبایی مرتبط می‌کند. محتوای صفحه‌ها را می‌گیرد و با هم در یک صفحه بخش‌بندی شده ادغام می‌کند. خروجی آزمایشی‌اش شبیه به ویکی‌پدیا:سیاست ربات‌رانی/درخواست مجوز/HujiBot/وظیفه ۱۳/آزمایشی خواهد بود. این متن را در صفحهٔ فهرست قنات‌های آن شهرستان (مثلاً فهرست قنات های شهرستان بیرجند) می‌گذارد و ذخیره می‌کند. صفحه‌های قنات‌های یادشده را هم تبدیل به تغییر مسیری به این فهرست می‌کند.

بحث[ویرایش]

کد اطمینان حاصل می‌کند که فهرست موجودی را رونویسی نکند. هر بار یک رده به آن داده می‌شود و نتیجه به صورت دستی کنترل می‌شود. احتیاط می‌شود که رده‌ها با فواصل زمانی کافی از این ربات گذرانده شوند تا تعداد کل مقاله‌های ویکی‌پدیا زیر ۵۰۰٫۰۰۰ نیفتد. — حجت/بحث ‏۱۳ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۴۲ (UTC)

حالا که دارید زحمت انجام این مورد را می‌کشید، لطفاً در جملهٔ «تعداد مالکان این قنات X نفر می‌باشد و اراضی تحت کشت این قنات X هکتار می‌باشد»، می‌باشد اول را به «هستند» و می‌باشد دوم را به «است» تغییر دهید. لطفاً فعلاً برای آزمایش، رده:قنات‌های شهرستان بیرجند که مثال زدید را ادغام کنید.
فهرست قنات‌‌های هر شهرستان را هم خودتان می‌سازید؟ درفش کاویانی (بحث) ‏۱۳ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۰۶ (UTC)
تغییرش دادم تا هستند و است بنویسید. ربات خودش فهرست را می‌سازد (یا اگر از قبل موجود باشد و تغییرمسیر باشد، همان را استفاده می‌کند) — حجت/بحث ‏۱۳ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۲۲ (UTC)

@Huji: انگار طبق صفحه آزمایشی که ارائه کردید قرار است تمام محتوا ادغام شود؟ اگر اینگونه است الگو:قنات‌های شهرستان بیرجند تعداد زیاد است و حجم فهرست زیاد می‌شود! الان ۹۵۴ مقاله در رده‌ای که ارائه کرده‌اید وجود دارد و حجم صفحه آزمایشی که ارائه کردید بدون منبع ۳۰۰۰ بایت است یعنی با ادغام محتوای ۹۵۴ مقاله در یک مقاله حجم فهرست ۱۴۳۱ کیلوبایت! یا به عبارتی ۱.۴ مگابایت می‌شود. اگر طبق این روش بخواهید محتوا را نیز ادغام کنید بر پایه وپ:تفکیک حجم مقاله نباید بیش از ۴۰ کیلوبایت شود، هرچند ادغام به این صورت جالب نیست و خواننده با متن‌های تکراری روبرو میشود!

بهتر است به صورت جدولی که اول نظرخواهی بود ادغام شود، فرضا هم اگر تعداد قنات شهرستانی خیلی کم بود آن را به فهرست استان ارتقا می‌دهیم. مثل جدول زیر:

قنات بخش روستا طول قنات (متر) تعداد میله چاه عمق مادر چاه دبی (لیتر بر ثانیه) سطح زیر کشت (هکتار)
آوازک بخش مرکزی شهرستان بیرجند ساقی ۳۰۰ ۱۰ ۱۲ ۲ ۳
آغلدر بخش مرکزی شهرستان بیرجند آغلدر ۶۰۰ ۲۰ ۲۰ ۳ ۱۰

--آرمانب ‏۱۴ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۱ (UTC)

@Sunfyre: حق با شماست. برای ساختن آن جدول هم نیازی نیست که مقاله‌های موجود را از کد بگذارنم، جدول اصلی از منابعی نظیر http://www.iranhydrology.net/qanat/qanatlist.asp?cmd=reset قابل دسترسی است؛ همان را برای جدول سازی به کار می‌برم و بعد مقاله‌ها را تغییرمسیر می‌کنم — حجت/بحث ‏۱۴ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۳۲ (UTC)
@Huji: ایجاد جدول مشابه اینجا کپی‌رایت را زیر سوال می‌برد. نمی‌توانید آن را در ویکی کپی‌پیست کنید هرچند که تغییرات جزئی روی آن انجام دهید.یاماها۵ / ب ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۴۶ (UTC)
شاید بتوان با نویسنده مکاتبه کرد و مجوز گرفت، البته پایین صفحه نوشته است «اطلاعات اين بانک بر اساس امار وزارت جهاد کشاورزي تهيه شده است.» --آرمانب ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۲ (UTC)
@Yamaha5: اطلاعات جدول حق تکثیر ندارد (چون از آمار وزارتخانه است، و تولیدات دولتی در مالکیت عمومی هستند) — حجت/بحث ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۲۴ (UTC)
شاید بد نباشد en:Wikipedia:Public domain ترجمه شود.--آرمانب ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۵۷ (UTC)
کارهای دولتی در ایران (مثل اکثر کشورهای جهان) حق نشر دارند ولی داده‌ها در کل حق نشر ندارند چون برای تهیه کردنشان فقط باید عرق ریخت و به خلاقیت نیاز نیست. کپی‌رایت حامی خلاقیت است. جداول اطلاعاتی کپی‌رایت ندارند. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۱۶ (UTC)
چنین نیست! اداره هواشناسی در فرودگاه مهرآباد تشریف ببرید. داده‌‌های هواشناسی ۲۰ سال گذشته شهرها را می‌فروشند و محل درآمد خوبی برای آنهاست. همچنین اطلاعات جغرافیایی را مسکن و شهرسازی می‌فروشد تا چند سال پیش فروش عکس هوایی شیراز در انحصار شهرداری بود خدا خیر گوگل‌مپ دهد که آن را از انحصار خارج کرد. در ایران همهٔ کارهای دولتی کپی‌رایت دارند مگر آنکه ذکر کنند ندارد. در en:Wikipedia:Public domain هم نوشته با وجودی که ایران با آمریکا رابطه کپی‌رایت ندارد ولی برای احتیاط ویکی‌پدیا فقط آثار آزاد را بازنشر می‌کند.یاماها۵ / ب ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۵۹ (UTC)
@Yamaha5: در اشتباهید! در ایالات متحده هم اطلاعات هواشناسی و هوانوردی و امثال آن که دولتی (و فاقد حق تکثیر است) فروخته می‌شود. این که چیزی حق تکثیر نداشته باشد، با این که رایگان باشد، فرق دارد. همان بحث دو مفهوم free در انگلیسی است که اغلب اشتباه می‌کنند: free to use و free of charge. آن سازمان‌ها پول می‌گیرند چون برای کارشان به قول کاربر:4nn1l2 عرق ریخته‌اند. شما می‌توانید هر دادهٔ بدون حق تکثیری را به شکلی کاربردی‌تر در بیاورد و آن شکل جدید را بفروشید؛ کسی جلودار شما نیست. اما اصل داده کماکان بدون حق تکثیر است. — حجت/بحث ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۳۲ (UTC)
من داده‌های گذشته را گفتم نه آینده. سیاههٔ هواشناسی را آمریکا را مجانی در اختیار می‌گذارد مانند این ولی ایران نهایتاً تا چند ماه اخیر و بقیهٔ سال‌ها را باید خریداری کنید. چون در ایران جزئیات کپی‌رایت زیاد باز نشده‌است مسلما اگر جلوی آن اداره همان دیتا را بفروشید کسی به شما کاری نخواهد داشت. یاماها۵ / ب ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۵۳ (UTC)
@Yamaha5: بله من هم داده‌های گذشته را گفتم! اگر داده‌های گذشته را در حجم بزرگ بخواهید باید پول بدهید از دولت آمریکا بخرید! اما وقتی خریدید چون حق تکثیر ندارد می‌توانید خودتان رایگان (یا غیر رایگان) اقدام به فروش آن کنید. — حجت/بحث ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۵۱ (UTC)

@Darafsh، Yamaha5: کد را بیشتر جلو بردم؛ خروجی می‌شود شبیه ویکی‌پدیا:سیاست ربات‌رانی/درخواست مجوز/HujiBot/وظیفه ۱۳/آزمایشی (به روزش کردم). توجه کنید که در دادهٔ اصلی هم واقعاً اسم بخش برای آن مثال‌ها «نامعلوم» ذکر شده (مثلاً این را ببینید).

نظرتان چیست؟ آیا مقاله‌سازی را انجام بدهم؟ زیر ۲۰۰ مقاله ساخته خواهد شد (کلاً ۱۹۴ بخش در این داده آمده‌است) — حجت/بحث ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۳۰ (UTC)

همچنین به ربات یاد دادم که رده‌های لازم برای شهرستان و استان را هم بسازد. — حجت/بحث ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۲۹ (UTC)

لطفا صبر کنید تا تکلیف کپی‌رایت مشخص شود یاماها۵ / ب ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۰۱ (UTC)
@Yamaha5: لطفاً برای تعیین تکلیف راه حل ارائه کنید. صبر کردن خالی فایده ندارد.
توجه داشته باشید که یا من درست می‌گویم و داده حق تکثیر ندارد، که در آن صورت این جداول را می‌سازیم. یا اشتباه می‌کنم و داده حق تکثیر دارد که در آن صورت تمام آن مقاله‌ها ناقض حق تکثیر هستند و باید حذف شوند (چون بر اساس دادهٔ حق تکثیر دار ساخته شده بودند). در هر دو حالت آن صفحه‌ها حذف یا تغییرمسیر خواهند شد. — حجت/بحث ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۲۶ (UTC)
همچنین اگر فرض شما درست باشد و آمار دولتی ایران حق تکثیر داشته باشد باید تمام مقاله‌های روستاها را هم حذف سریع کنیم چون ناقض حق تکثیر خواهند بود. — حجت/بحث ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۴۷ (UTC)
شما می‌خواهید جدول تولید کنید من تکلیف روشن کنم! حجت عزیز خود آمار در صورتی که به فرمت آن سایت باشد (جدول) حق تکثیر دارد چون کپی‌پیست از آنجا می‌شود. در صورتی که به صورت متنی باشد ندارد. این قضیه در مقالات علمی هم وجود دارد شما زمانی که یک پاراگراف از یک مقاله را می‌خواهید استفاده کنید حق ندارید آن را کپی‌پیست کنید (هرچند که به آن مقاله ارجاع دادید) باید بازنویسی کنید و به آن مقاله ارجاع دهید و اگر یکی از این دو مورد انجام نشود دزدی علمی روی داده. با کمی جستجو در وب متوجه سخن من می‌شویدیاماها۵ / ب ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۹ (UTC)
@Yamaha5: گفتید «آمار در صورتی که به فرمت آن سایت باشد (جدول) حق تکثیر دارد». این هم به نظر من اشتباه است. اگر داده‌ها در اصل حق تکثیر نداشته باشند، آن چه در آن وب‌سایت آمده هم قسمتی‌اش که افزون بر داده‌ها و ناشی از کار خلاق صاحب سایت باشد حق تکثیر دارد، اما خود داده‌ها در آن سایت هم حق تکثیر ندارند. مثل این است که من یک اثر نقاشی را که حق تکثیر ندارد ببرم در سایت خودم بگذارم پایینش بنویسم حق تکثیر فلانی. این کار باعث نمی‌شود که آن اثر حق تکثیر داشته باشد؛ صرفاً باعث می‌شود که من صاحب سایت حق تکثیر را نقض کرده باشم و چیزی که حق تکثیر ندارد را به نادرست صاحب حق تکثیر جا زده باشم! قانوناً می‌شود از من شکایت کرد به خاطر انحصارطلبی غیر قانونی. — حجت/بحث ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۵۳ (UTC)
درست است، یا داده‌ها حق تکثیر دارند که باید تمام مقالات قنات‌ها حذف سریع شوند (این کار بنظر راحتتر و سریعتر است) یا داده‌ها حق تکثیر ندارند که باید طبق اجماع اجتماع تغییر مسیر و ادغام شوند، یک بام و دو هوا که نمی‌شود، جالب است در ویکی‌پدیا:سیاست ربات‌رانی/درخواست مجوز/JYBot/وظیفه ۲۸ این بحث‌ها نبوده است!--آرمانب ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۰۳ (UTC)
@Yamaha5: گفتید «...اگر یکی از این دو مورد انجام نشود دزدی علمی روی داده». باز مفاهیم را قاطی کردید. سرقت علمی ربطی به حق تکثیر ندارد. اگر کسی مطلبش را در مجله‌ای که حق تکثیر ندارد (مثل پلاس وان که تمام مقالاتش مجوز عامه خلاق دارند) چاپ کند شما می‌توانید عیناً متن را کپی کنید و هیچ حق تکثیری هم نقض نمی‌شود! اما وقتی بگویید که «این از اول فکر خودم بود»، بدون نقض حق تکثیر، مرتکب دزدی علمی می‌شوید. این ها دو چیز مختلف هستند. — حجت/بحث ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۵۷ (UTC)
قبلا هم خدمتتان گفتم اگر داده‌‌ها به صورت جدول باشد حق تکثیر دارد اگر به متن تبدیل شود مشکلی نیست یاماها۵ / ب ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۸ (UTC)
@Yamaha5: این دیگر از آن حرف‌ها بود! فرق داده جدولی و غیر جدولی، فقط در نحوهٔ ارائه‌اش است. اگر حرف شما درست باشد، یعنی داده خودش حق تکثیر ندارد (اگر نه به صورت غیر جدولی هم نمی‌شد ارائه‌اش کرد)، بلکه نحوهٔ ارائه‌اش حق تکثیر دارد. اما نحوهٔ ارائه به صورت جدول، یک کار خلاق نیست در نتیجه جدول خودش حق تکثیر ندارد. توجه کنید که حق تکثیر مربوط به کارهای خلاق است. مثلاً اگر ارائه به صورت یک اطلاع‌نگاشت بود می‌شد گفت که طراحی‌اش خلاقیت برده و در نتیجه این «نحوهٔ ارائه» حق تکثیر دارد. اما آثاری که ایجادش خلاقیت خاصی ندارند، حق تکثیر هم ندارند. مثالش لوگوی شرکت مایکروسافت که همچنان که در File:Microsoft logo (2012).svg می‌بینید، چون فقط از حروف و خطوط صاف و رنگ‌های ساده تشکیل شده و کشیدنش خلاقیت نمی‌خواهد، در نتیجه حق تکثیر ندارد! احتمالاً تا قبل از خواندن این جمله تصور این را نمی‌کردید که نشان یک شرکت مثل مایکروسافت حق تکثیر نداشته باشد!
من این بحث را چنین جمع‌بندی می‌کنم که تنها کسی که مشکل حق‌تکثیری دارد، شما هستید که مشکلاتی که مطرح می‌کنید هم نه اساس قانونی دارند (سند قانونی ندارید نشان بدهید که «فقط جدول» حق تکثیر دارد) نه با مفاهیم قوانین حق تکثیر سازگارند. در نتیجه بحث بیشتر روی حق تکثیر را لازم نمی‌بینم.
@Ladsgroup، Ebrahim، Darafsh: مجوز ویرایش آزمایشی برای رباتم در اینجا می‌خواهم. — حجت/بحث ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۴۹ (UTC)
سخن آخر برای علاقه‌مندان: این را تماشا کنید. خواهید دید که «داده‌های تحقیقاتی» (research data) دست کم در آمریکا، حق تکثیر ندارند! نمایش آن‌ها به شکلی خلاقانه می‌تواند حق تکثیر داشته باشد اما داده‌هایی که در آن به کار رفته‌اند کماکان حق تکثیر ندارند.
بدیهی است که قوانین ایران می‌تواند متفاوت باشد و ویکی‌مدیا اگر چه بر اساس قوانین ایالات متحده اداره می‌شود (که در آن داده‌های تحقیقاتی و نیز تولیدات دولتی فاقد حق تکثیرند) اما ترجیح می‌دهد که قوانین محلی هم رعایت شوند. اما یک چیز بدیهی است: یا «داده»‌های دولتی ایرانی حق تکثیر دارند یا نه. اگر بله، باید تمام مقاله‌های مبتنی بر آن (از جمله مقاله‌های مبتنی بر داده‌های قنات، داده‌های سرشماری، و ...) به خاطر نقض حق تکثیر حذف شوند. اگر نه، بحث بالا لازم نبود و از اول می‌شد جدول‌ها را ساخت — حجت/بحث ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۰۵ (UTC)

@Ladsgroup: درود؛ لطفا به عنوان عضوی از گمر که در این موضوع تعارض منافع ندارد این بحث را جمع‌بندی کنید؛ اختلاف این است که یاماها۵ می‌گوید نمیتوان از داده‌های وزارت کشاورزی بدلیل کپی رایت استفاده کرد، من و حجت و فور معتقدیم می‌توان استفاده کرد و نقض کپی رایت نیست. (بحث‌های بالا را مطالعه کنید)--آرمانب ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۹ (UTC)

سلام.

 1. تعداد کل نوشتارهای قنات‌ها زیر ۱۴هزارتاست. هر کار هم بکنید زیر ۵۰۰هزار نخواهیم رفت.
 2. برای مستثنی کردن آنها که سرشناسند چه فکری شده؟ فهرستی از قنات‌هایی که ویرایشی غیرربات در تاریخچه دارند به ترتیب حجم اینجا فهرست شده. البته نه حجم و نه داشتن ویرایش برای سرشناسی کافی نیست، ولی بهتر است چندده تای اول فهرست بررسی شوند. Saeidpourbabak (بحث) ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۴۱ (UTC)
@Saeidpourbabak: باید ویرایش‌های خود کاربر:جواد را هم نادیده بگیرید چون معمولاً برای رفع اشتباهات رباتش بوده. نتیجه می‌شود نزدیک هفتصد صفحه که من دستی چک می‌کنم — حجت/بحث ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۳۰ (UTC)

از من خواسته شده که نظر دهم. توضیح به نظر ضروری می‌رسد که حجت از خود وب‌سایت کپی پیست نمی‌کند. بلکه از داده‌های آن استفاده می‌کند. و دانستن این نکته برای همه ربات‌رانان ضروری است که طبق قوانین حق‌تکثیر در آمریکا داده (نه فقط داده تحقیقاتی) را نمی‌توان کپی‌رایت کرد (به همین دلیل است ویکی‌داده با لایسنس CC0 = مالکیت عمومی منتشر می‌کند.) در صورتی که اتحادیه اروپا داده‌ها را کپی‌رایت می‌کند (تحت عنوان قانونی با نام Directive 96/9/EC of the European Parliament and of the Council of 11 March 1996 on the legal protection of databases) و بسیاری از چپترها در حال جنگ هستند تا این قانون را ملغا کنند. به هر صورت، برای ایران بند یازدهم از ماده دوم قانون حق‌تکثیر داده‌ها را در صورت داشتن «جنبه ابتکاری» دارای حق‌تکثیر می‌کند که با توجه به وضعیت اسف‌بار حق‌تکثیر در ایران و عضو نبودن در کنسواسیون برن به نظرم چنین چیزی سخت‌گیری بی‌مورد خواهد بود.
از بحث حق‌تکثیر بگذریم. به عنوان گمر به نظرم تنها روند منطقی این است که جدول بسازیم یا در مقالات روستاها ادغام شوند (و فهرستی ساده از آنها برای هر شهرستان هم داشته‌باشیم) :)امیرΣυζήτηση ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۲۵ (UTC)

@Ladsgroup: ممنون؛ برداشت من از «جدول بسازیم» این بود که به این درخواست مجوز دادید.--آرمانب ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۵۹ (UTC)

استخراج داده[ویرایش]

برای مشاهدهٔ کد به اینجا مراجعه کنید.

HujiBot (وظیفه ۱۱)[ویرایش]

ربات‌ران: Huji (بحث • مشارکت‌ها • انتقال‌ها • بسته شود • بسته‌شدن‌ها • اختیارات • آمار  • آمار پیشرفته)

خودکار، مدیریت‌شده یا دستی:

کد ربات: replace.py

جزئیات عملکرد: مواردی که از پیوند جادویی ISBN استفاده شده را به الگوی {{ISBN}} تبدیل می‌کند.

تناوب اجرا:

تخمین تعداد صفحه‌هایی که ویرایش می‌شوند: نزدیک ده هزار

گذر از الگوی {{nobots}} (بله/خیر):

آیا در ویکی دیگری پرچم دارد (بله/خیر):

شرح روش اجرا:

بحث[ویرایش]

تمام واژه‌های جادویی منسوخ شده‌اند و دارند در مدیاویکی غیر فعال می‌شوند. یکی‌شان (ISBN) به شدت مورد استفاده است و باید با الگوی {{ISBN}} جایگزین بشود. ربات جایگزینی‌ها را انجام خواهد داد — حجت/بحث ‏۱۶ نوامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۷:۴۲ (UTC)

Pictogram voting comment.svg نظر با توجه به شمار زیاد موارد (اکنون ۳۶۹۴ مورد) و کم بودن سرعت ویرایش با ویرایش خودکار، خواهشمندم این درخواست توسط یکی از دوستان تأیید شود. مهدی صفار ۱۱ آذر ۱۳۹۵، ساعت ۲۰:۱۹ (ایران) ‏۱ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۶:۴۹ (UTC)
بنظر میرسد اعضای فعلی گمر غیرفعال یا کم‌فعال هستند و فرصت رسیدگی به درخواست‌ها را ندارند، پیشنهاد میکنم @Dalba: یا یکی دیگر از کاربران فنی را نامزد گمر کنید.--آرمانب ‏۱ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۷:۱۰ (UTC)
چون نام من ذکر شده‌بود، فقط بگویم که به گزینه‌های دیگر فکر کنید، من نامزدی را نخواهم پذیرفت. Dalba ‏۲ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۱:۲۱ (UTC)
@Sunfyre: من از قبل می‌دانستم دالبا قبول نخواهد کرد برای همین پیشنهاد نکردم. البته کاربر:Ladsgroup هم می‌دانستم احتمالاً اگر اجازه بخواهم، قبول نخواهد کرد اما حدس زدم که اگر بدون هماهنگی نامزدش کنم می‌پذیرد و چنین شد. امیر فعال است، به نظر من فقط کافی است به او یادآوری کنیم که وپ:پرچم را هم روزانه نگاه کند. — حجت/بحث ‏۲ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۲۵ (UTC)
من را پینگ کنید. نگاه می‌اندازم. فعلا برای دویست ویرایش مجوز دارد. همچنین کد را برایم بفرستید (یا در گیت‌هاب بگذارید) :)امیرΣυζήτηση ‏۲ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۳۸ (UTC)
@Ladsgroup: ممنون. کار باید در چند مرحله صورت بگیرد. در قدم اول، {{شابک}} را اصلاح کردم به شکلی بتوان با آن هم «شابک» نشان داد هم «ISBN». جاهایی که منبع انگلیسی (یا هر زبان لاتین دیگری) است نباید «شابک» نشان داد. این مشکلی است که از قدیم داشتیم اما حالا می‌توانیم اصلاحش کنیم.
در قدم بعدی، با استفاده از رده:Pages using ISBN magic links (که تا چند روز دیگر نامش فارسی خواهد شد، دیروز ترجمه‌اش را انجام دادم، در رده:صفحه‌های حاوی پیوند جادویی آی‌اس‌بی‌ان خواهد آمد)، صفحه‌هایی که پیوند جادویی دارند را پیدا می‌کنم و جایی که مشخص است که زبان فارسی است یا انگلیسی است، به درستی الگو را جایگزین می‌کنم (کد را هم در گیت‌هاب ویکی‌فا می‌گذارم). جاهایی که مبهم است را فعلاً دست نمی‌زنم. نزدیک ۳٬۷۰۰ صفحه باید ویرایش شود و امیدوارم اکثرش را بتوان با ربات درست کرد. مابقی را دستی درست می‌کنم — حجت/بحث ‏۲ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۲۱:۵۰ (UTC)
@Huji: کار به کجا رسید؟ نمونه‌های آزمایشی انجام دادید؟یاماها۵ / ب ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۴۴ (UTC)
@Yamaha5: قسمتی از مشکل ناشی از الگوها بود که با حساب خودم (نه ربات) کمی رویش کار کردم اما نرسیدم تمام کنم. سعی می‌کنم فردا تمامش کنم — حجت/بحث ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۰۹ (UTC)
@Yamaha5: ده ویرایش آزمایشی انجام دادم؛ ویژه:مشارکت‌ها/HujiBot را ببینید. کد را هم در https://github.com/PersianWikipedia/fawikibot/blob/master/isbn_fix.py می‌توانید ببینید. البته احتمالاً کد را به مراتب کوتاه‌تر خواهم کرد (به جای کپی کردن از basic.py می‌شود خود basic.py‌ را مبنای کلاس قرار داد). ایده کلاً این است که دنبال سطرهایی می‌گردد که دستور ISBN دارند، حدس می‌زند که سطر به زبان فارسی است یا لاتین، و بعد پیوند جادویی را با الگوی مناسب جایگزین می‌کند — حجت/بحث ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۴۵ (UTC)
مجوز دارد. اگر بشود کد را با ISBN.py همراه کنید تا مشکل احتمالی شابک‌ها را هم حل کنید عالی می‌شود الان در گزارش‌های اینجا صفحات زیادی داریم که ساختار ISBN و PMID آنها مشکل دارد و باید حل شوندیاماها۵ / ب ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۹ (UTC)
@Yamaha5: ممنون. متاسفانه کد isbn.py هیچ کدام آن‌ها را درست نمی‌کند (همین الان راندمش تمام صفحه‌ها را بدون تغییر رها کرد). قسمت خوبی از مشکلات ناشی از این است که کاربران ارقام را سر و ته زده‌اند تا در راست به چپ درست به نظر برسد. راه حلش برعکس کردن و استفاده از ‎ است. در مواردی که الگوی یادکرد استفاده شده باشد، مثل ویژه:تفاوت/18664854 می‌شود اصلاحش کرد.
در همین راستا به رباتم می‌آموزم که اگر کاربرد شابک در سطری بود که الگوی یادکرد داشت (مثل مثال بالا)، کلاً پیوند جادویی را بردارد. در ادامه هم جاهایی که ترتیب ارقام برعکس است را دستی یا با رباتی دیگر درست می‌کنم — حجت/بحث ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۳۴ (UTC)
@Yamaha5: در نهایت به این نتیجه رسیدم که حدس زدن زبان همیشه می‌تواند اشتباه شود (مثلاً اگر پارامترهای الگوی یادکرد به سطرهای مختلف شکسته شود). در نتیجه تمام ویرایش‌ها را دستی چک خواهم کرد — حجت/بحث ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۰۰ (UTC)

HujiBot (وظیفه ۱۰)[ویرایش]

ربات‌ران: Huji (بحث • مشارکت‌ها • انتقال‌ها • بسته شود • بسته‌شدن‌ها • اختیارات • آمار  • آمار پیشرفته)

خودکار، مدیریت‌شده یا دستی: خودکار

کد ربات: ردهٔ همسنگ جدید

جزئیات عملکرد: با استفاده از این کد ردهٔ همسنگ را به صفحه‌ها اضافه می‌کند.

تناوب اجرا: مداوم

تخمین تعداد صفحه‌هایی که ویرایش می‌شوند: بی‌انتها

گذر از الگوی {{nobots}} (بله/خیر): خیر

آیا در ویکی دیگری پرچم دارد (بله/خیر): خیر

شرح روش اجرا: صفحهٔ نظیر را در ویکی‌پدیای انگلیسی پیدا می‌کند (اگر موجود باشد). رده‌های آن صفحه را می‌گیرد و اگر آن رده‌ها معادل فارسی داشتند، این معادل‌های فارسی را به صفحهٔ اصلی در ویکی‌پدیای فارسی می‌افزاید (مگر آن که صفحهٔ اصلی از قبل در ردهٔ مذبور باشد).

بحث[ویرایش]

چون حدس می‌زدم که درخواست چند ویرایش آزمایشی خواهد شد، به ربات دستور دادم تمام صفحه‌هایی که به ایران پیوند دارند را بررسی کند و رده‌های همسنگ را بیفزاید. فعالیت‌های ربات را در ویژه:مشارکت‌ها/HujiBot می‌توانید مشاهده کنید. با تشکر قبلی — حجت/بحث ‏۵ نوامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۴:۱۸ (UTC)

چون تعداد ویرایش‌ها بیشتر از آنی شد که معمولاً برای آزمایش انجام می‌دهیم متوقفش کردم. در این بین یک مشکل از ربات هم پیدا و رفع کردم (رده‌های خرد را نباید بیفزاید که در تغییر کد اصلاحش کردم. منتظر پرچم می‌مانم — حجت/بحث ‏۶ نوامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۰:۵۷ (UTC)
@Darafsh، Ladsgroup: توجه شما را خواهانم — حجت/بحث ‏۶ نوامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۰:۵۷ (UTC)
همانطور که در وپ:فنی نوشتم ربات رضا بارها توسط کاربران بررسی شد و باگ‌های زیادی از آن گرفته شد. الگوریتم بسیار پیچیده‌ای دارد تا خطاهایش به حداقل برسد. حواستان به آن باید باشد. :)امیرΣυζήτηση ‏۶ نوامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۴۷ (UTC)
@Ladsgroup: چشم، حواسم هست. سعی می‌کنم تا حد امکان خوبی‌های کد ربات نسل اول را در نسل دوم وارد کنم. مجوز دارم؟ — حجت/بحث ‏۶ نوامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۶:۲۸ (UTC)
من عضو گمر نیستم متاسفانه. :)امیرΣυζήτηση ‏۶ نوامبر ۲۰۱۶، ساعت ۲۰:۳۹ (UTC)
@Ladsgroup: حالا هستید!حجت/بحث ‏۱۸ نوامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۸:۴۸ (UTC)
@Ladsgroup: پیرو ویژه:تفاوت/18643457 ممکن است مجوز بدهید تا برای آن مقاله‌های جا مانده از قبل، رباتم را برانم؟ — حجت/بحث ‏۳ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۲۳ (UTC)
متوجه نشدم. برای ربات رده همسنگ جدید مجوز می‌خواهید یا برای ربات بروزرسانی آمار؟ :)امیرΣυζήτηση ‏۳ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۲۶ (UTC)
@Ladsgroup: برای راندن ربات ردهٔ همسنگ روی آن صفحه‌هایی که در غیبت ربات رضا، دست نخورده ماندند — حجت/بحث ‏۳ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۵۴ (UTC)
حال که خود رضا بازگشته مدتی صبر می‌کنم تا نظرش را بدهد اگر نظری نداشت. مجوز می‌دهم. کاربر:Yamaha5 :)امیرΣυζήτηση ‏۴ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۴۹ (UTC)
چند روز فرصت دهید کد را بررسی می‌کنم. یاماها۵ / ب ‏۴ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۰۲ (UTC)
کد نکات زیادی را رعایت نکرده‌است ۱-رده پدر/مادر را تشخیص نمی‌دهد ۲-رده پنهان را هم به مقاله می‌افزاید ۳- کد به رده‌های حذف شده حساس نیست ۴- کد میان‌ویکی‌های اشتباه رده‌ها را چک نمی‌کند ۴-فضاهای نام فیلترشده توسط کد کامل نیستند و...
به نظر به جای نوشتن از نو اگر علاقه‌مند به همکاری هستید می‌توانیم کد قدیمی را به صورت بخش به بخش بازنویسی کنیمیاماها۵ / ب ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۸ (UTC)
موافق که کد قبلی را بازنویسی کنیم. اما به چند شرط:
 1. واقعاً رویش کار کنیم نه این که پش گوش بیفتد.
 2. تمام استثناها و شرایطی که در نظر می‌گیرد (از جمله چهارتایی که بالا شمردید) مستندسازی شود
 3. کاملاً مبتنی بر API شود و از SQL استفاده نکند
 4. ماژولار شود (یعنی یک کد دیگر بتواند این کد را صدا بزند و براند
 5. ارتباطش با کد cosemtics قطع شود (اختیاری شود، اجباری نباشد که با هم رانده شوند)
 6. پارامترهای استاندارد pywikibot را بپذیرد (بشود برای یک صفحه اجرایش یا کرد، یا برای همه صفحه‌هایی که به یک صفحه پیوند دارند، یا همه صفحه‌هایی که جایی فهرست شده‌اند و الی آخر)
 7. نام همه متغیرها با چیزی معنا دارد جایگزین شود
 8. کد با PEP8 سازگار شود
 9. محلی‌سازی و بین‌المللی‌سازی شود (وابسته به ویکی‌پدیای فارسی نباشد، اگر کسی خواست بتواند در ویکی‌واژهٔ آلمانی هم اجرایش کند)
من حاضرم تک تک این‌ها را کمک کنم اما کد شما پیچیده‌تر از آن نوشته شده که خودم بتوانم تمام این‌ها را بفهمم. اگر حاضرید تمام این‌ها را انجام بدهیم، من مشکلی ندارم — حجت/بحث ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۱۹ (UTC)
مگر برجام است که پیش‌شرط می‌گذارید :) روی هر کدام از پیشنهادهای شما به تنهایی می‌شود بحث کرد هر کدام منطقی بود قبول می‌کنیم هر کدام نادرست بود رد می‌کنیم. من کمک می‌کنم چون علاقه دارم کاری که چندین سال برایش زحمت کشیدیم بهتر شود.
ابتدا باید دید مشکلات کنونی کد چیست؟ آیا باگ وحشتناکی دارد؟ آيا قابلیت جدیدی مدنظرتان است؟ اگر گسترش چند خط کد اضافه نشود چه مشکلی پیش می‌آید؟
وقتی یک کد سال‌هاست ربات درست کار می‌کند و طی ۸ ماه اخیر، شبانه روز کار کرده حتی یک ویرایش هم در کد پایتون انجام نشده و گزارش باگ هم نداشته پس تغییر ساختار کنونی‌اش و زمان گذاشتن برای تغییر آن چه ارزشی دارد؟ مگر آنکه قصد گسترش عملکرد ربات را داشته باشیم و کد کنونی خوانا نباشدیاماها۵ / ب ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۸ (UTC)
برجامتان خنده به لبم آورد!
هدف این است که کد را بتوانیم گسترش بدهم. مثلاً ماژولارش کنیم. باگ اصلی‌اش دو تاست: یکی وابستگی‌اش به یک کد دیگر (زیباسازی) است که باید اختیاری باشد نه اجباری، دومی این که پارامترهای pagegenerator پای‌ویکی‌بوت را نمی‌پذیرد (مثلاً نمی‌شود گفت برو تمام صفحه‌هایی که فلانجا لینک شده را بگیر و روی تک‌تکشان ردهٔ همسنگ اجرا کن).
خلاصه من حاضرم کد را تدریجاً از rade.py به categorize.py ببرم. اما به شرط آن که شما هم انعطاف نشان بدهید. — حجت/بحث ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۸ (UTC)
قبلا هم گفتم با همکاری مشکلی ندارم پس با چند سوال ادامه می‌دهیم:
همین الان کد را در ربات‌های دیگر فراخوانی می‌کنم فقط کافی‌ست متغییرهایی که مورد نیازش است را با تابعش فراخوانی کنیم.
در مورد وابستگی به زیباسازی. این کار را بی‌دلیل انجام ندادم
۱-باگ‌هایی گزارش می‌شد که به دلیل وجود فاصله مجازی یا موارد مشابه مانند [ [ به جای [[ در متن کار ربات مختل می‌شد و به خطا می‌افتاد در نتیجه تمیزکاری را جزو کارهایش گذاشتم.
۲- بعد از مدتی که کد زیباسازی ویکی‌فا توسعه یافت به دلیل آنکه آن کد هم از API های مشابه رده همسنگ استفاده می‌کرد و راندنش هم خیلی برای ویکی‌فا مهم بود حتی مهمتر از زبان‌های دیگر در نتیجه برای صرفه‌جویی در منابع سیستم تصمیم گرفتم با یک تیر دو نشان زده شود و از خروجی یک API دو ربات همزمان رانده شود.
۳-متن و زبان فارسی چون فاصله مجازی و کاراکترهای اشتباه (مثلا ۶-۷ کاراکتر ی داریم) دارد میزان کثیف‌کاری متنی‌اش چند برابر انگلیسی و زبان‌های مشابه است چون در آن زبان‌‌ها راحت فاصله مجازی را حذف می‌کنند ولی در فارسی چنین نیست در نتیجه راندن ربات زیباسازی روی کل مقالات جزو واجبات است.
۴-بعضی از مقالات رده آخرین بخششان نیست که اشتباه است ولی چاره‌ای جز تمیزکاریشان وجود ندارد. مثلاً در یک مقاله {{خرد}} یا {{ناوباکس}} در پایین‌ترین بخش صفحه قرار دارد و رده جدید را که ربات می‌خواهد بیافزاید باید زیر آن قرار دهد بعد از مدتی که ربات چند بار روی یک مقاله کار کند (رده‌های جدید به مرور ترجمه و در ویکی‌انگلیسی افزوده شوند) مقاله تبدیل به اسپاگتی می‌شود که رده هر جای متن آن قرار می‌گیرد (نمونه‌اش را قبلا دیده بودم که رده در ۳ بخش متفاوت مقاله دیده می‌شد) در نتیجه لازم است از کد زیباسازی استفاده شود (که خودش برای این مرتب‌سازی‌ها از زیباسازی کور استفاده می‌کند) تا مقاله بعد از ویرایش ربات رده همسنگ نابود نشود.
استفاده از sql:
اگر دقت کنید کد برای پاسخ دادن به پارامتر خاصی از sql استفاده می‌کند که دلیلش سرعت دادن و کم کردن میزان استفاده از API است. در نتیجه وجود sql برای آن پارامتر خاص لازم و اجباری‌ست. قبلا کد sql نداشت به دلیل کندی بیش از حد مجبور شدم آن را در کد بگنجانم.
در انتها
قضیه رده همسنگ برای خیلی از زبان‌ها پاسخ نمی‌دهد مانند فرانسوی و عربی و گاهی باگ هم دارد چون انگلیسی در فعل مونث، مذکر ندارد ولی آنها دارند و گاهی همسنگ بودن برایشان مشکل‌ساز می‌شود از سویی وقتی دیگر ویکی‌ها مانند آلمانی به کل فلسفه رده همسنگ را زیر سوال می‌برند و اعتقادی به زیاد رده‌بندی کردن در ویکی‌انگلیسی ندارند پس ایجاد کد برایشان معنایی ندارد.
نتیجه:
کد برای فارسی نوشته شده است و هر ویکی‌ای که خواست با تغییر آن برای خودش بومی کند.یاماها۵ / ب ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۲ (UTC)
پاسخ بنده:
 1. این که در برخی شرایط خاص تمیزکاری انجام دادن به همراه ردهٔ همسنگ مفید است، دلیل نمی‌شود که به صورت اجباری با هم باشند. یک پارامتر برایش می‌سازیم (اگر دوست داشتید مقدار پیش‌فرض پارامتر را چنان می‌گذارید که تمیزکاری هم بکند، اما اجازه می‌دهیم بدون تمیزکاری هم اجرا شود). در نهایت هر ربات باید مستقل از دیگری قابل استفاده باشد.
 2. دومی را هم با همان پیشنهاد من در بند ۱ حل می‌شود. اگر دوست داشته باشید، می‌توانید کماکان زیباسازی را همزمان برانید.
 3. موافقم که راندن کد زیباسازی جزو واجبات است. اما این چیزی است که نباید فقط محدود به ربات ردهٔ همسنگ باشد. همهٔ ربات‌های دیگرمان هم باید بتوانند از آن استفاده کنند. اگر کد زیباسازی به صورت یک کلاس تعریف می‌شد، بقیهٔ ربات‌ها هم به آسانی می‌توانستند از آن استفاده کنند؛ الان نمی‌توانند. آن کد هم باید بازنویسی شود تا ماژولار شود.
 4. باز با همان پاسخی که به اولی دادم حل می‌شود.
در کل، ما باید کد تمیزکاری (یا به قول شما زیباسازی) را خیلی بیشتر از آنچه الان می‌کنیم، برانیم.
تجربه‌ای که من با API دارم نشان می‌دهد که سرعتش کافی است. شاید با SQL بتوان قدری سرعت را زیاد کرد، اما یک ربات معقول نباید بیشتر از پانزده تا بیست ویرایش در دقیقه بکند و این با همان API شدنی است.
نکته‌ای که راجع به زبان‌ها گفتید هم درست است. اما دلیل نمی‌شود که ما کد را بهتر نکنیم و کار آیندگان را ساده‌تر نکنیم. — حجت/بحث ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۲۳ (UTC)
گویا منظورم را درست نرساندم
۱- کد زیباسازی برای رده همسنگ واجب است اگر غیرفعال کنید چندین باگ بروز می‌کند مثلا وارد کردن رده‌‌های تکراری و موارد دیگر که دلیلش را در بالا نوشتم.
۲- همین الان تقریبا همهٔ کدهای فعال من ربات زیباسازی را به همراه دارند از خلاصه ویرایششان کاملا مشخص است. ربات نگهبان ویکی‌فا ۱۵۰۰ مقاله تازه‌ساز اخیر را اگر روز قبلش بررسی نکرده باشد، ربات زیباسازی را رویشان می‌راند.
۳-با فراخوانی تابع هم همانند کلاس می‌شود کار کرد همانطور که الان ربات رده‌همسنگ با زیباسازی کار می‌کند.
۴-درخواست sql برای یک مورد نیست. مساله: در ویکی‌انگلیسی تمام صفحاتی که در رده:فلان هستند و میان‌ویکی فارسی دارند را برایم لیست کن: این درخواست یا سوال فقط با sql انجام می‌شود و گفتم فقط برای آرگومان encat از آن استفاده می‌شود یک بار ویکی‌پدیا:درخواست‌های ربات/رده همسنگ را مطالعه کنید. ربات چندین روش دریافت دارد که sql فقط برای تهیه خوراک برای ۱-۲ مورد آنها کاربرد دارد. قبل از sql ربات تمام اعضای رده مثلا ۲۰۰ مقاله را باید تک تک بررسی می‌کرد که آیا پیوند به فارسی دارند یا نه یعنی ۲۰۰ درخواست از api ولی الان با sql تعداد مقالات به ۳ مورد تقلیل می‌یابد و ربات فقط آن سه مورد را بررسی می‌کند.یاماها۵ / ب ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۵۳ (UTC)
نکته نهایی: رباتی که به صورت خودکار ۲۴ ساعته کار می‌کند باید خیلی خیلی بیشتر از کدهای عادی که یک بار اجرا می‌شوند امن باشد در نتیجه برای جلوگیری از هر گونه خرابکاری در اثر اشتباه کاربران، باید پیش از راندن ربات یا پس از راندن ربات کد زیباسازی یا مشابه آن اجرا شود. مثلا کاربر در مقاله براکت را نمی‌بندد و این باعث می‌شود ریجکس‌هایی که با دو براکت کار می‌کنند به مشکل بخورند (البته بعضی از آنها). این احتمال هم کم نیست تا جایی که قبلا بررسی کردم خطای کاربر بیش از ۲-۳ درصد است که در میزان بالای ویرایش ربات برای یک بعدازظهر می‌شود ۲۰-۳۰ باگ! مسلما چنین رباتی باید تعمیر شود هرچند که خطا از خودش نبوده.یاماها۵ / ب ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۴ (UTC)
@Yamaha5: خوب شما به این ربات فقط از زاویهٔ یک کاربرد خاصش (اجرای ۲۴ ساعته) نگاه می‌کنید. من برایش کاربردهای موردی هم متصورم. باز هم می‌گویم می‌شود پیش‌فرض را چنان قرارداد که زیباسازی را براند؛ اما باید اجازه داد بدون آن هم کار کند — حجت/بحث ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۱ (UTC)
@Yamaha5: عجالتاً به کد من (که در گیت‌هاب هم هست) با مسئولیت خودم مجوز می‌دهید که در صورت لزوم برانمش؟ — حجت/بحث ‏۱۳ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۴۱ (UTC)
الان ربات شما اگر رده فرزند در مقاله باشد رده مادر را می‌افزاید مثلا اگر رده:شیراز در مقاله باشد رده:استان فارس را می‌افزاید همچنین رده پنهان را هم می‌افزاید در بالاتر مشکلاتش را گفتم لطفاً آنها را رفع کنیدیاماها۵ / ب ‏۱۴ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۰۸ (UTC)

4nn1l2bot (وظیفه ۴)[ویرایش]

ربات‌ران: 4nn1l2 (بحث • مشارکت‌ها • انتقال‌ها • بسته شود • بسته‌شدن‌ها • اختیارات • آمار  • آمار پیشرفته)

خودکار، مدیریت‌شده یا دستی: نیمه‌خودکار

کد ربات: replace.py

جزئیات عملکرد: حذف پارامترهای زیرخط‌دار از الگو:جعبه اطلاعات هنرمند موسیقی

تناوب اجرا: یک بار

تخمین تعداد صفحه‌هایی که ویرایش می‌شوند: الگو کلاً در ۳۶۵۶ صفحه تراگنجانش شده و حدس می‌زنم در نیمی از این صفحات از پارامترهای زیرخط‌دار استفاده شده‌است.

گذر از الگوی {{nobots}} (بله/خیر): خیر

آیا در ویکی دیگری پرچم دارد (بله/خیر): خیر

شرح روش اجرا: طبق بحثی که در بحث الگو:جعبه اطلاعات هنرمند موسیقی/توضیحات داشتیم، کاربر:Dalba پیشنهاد خلوت کردن الگو را داد. او گفت «خیلی از پارامترها به شکل نالازمی تکراری هستند و رسیدگی به templatedata را سخت کرده‌اند، مثلاً همهٔ پارامترهایی که زیرخط دارند (مثل |اعضای_کنونی=) می‌توانند با معادل بدون زیرخط (مثل |اعضای کنونی=) جایگزین شوند». من قصد دارم این پیشنهاد او را اجرا کنم. 4nn1l2 (بحث) ‏۲۰ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۲۵ (UTC)

بحث[ویرایش]

@4nn1l2: برای ۵۰ ویرایش آزمایشی مجوز دارید. — حجت/بحث ‏۸ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۲۲:۰۸ (UTC)
@4nn1l2: کار به کجا رسید؟یاماها۵ / ب ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۹ (UTC)
کلاً یادم رفته بود. همین هفته اجرایش می‌کنم. تشکر بابت یادآوری ‏4nn1l2 (بحث) ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۳۸ (UTC)
@4nn1l2: :) یاماها۵ / ب ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۴۳ (UTC)

بایگانی درخواست‌ها (موقت)[ویرایش]

فارسی[ویرایش]