ویکی‌پدیا:گروه داوطلب پاسخ‌گویی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لطفاً به ذهن بسپارید

گروه داوطلب پاسخ‌گویی ویکی‌مدیا (OTRS) یا گدپ، جهت پاسخ‌گویی به مجوزهای حق تکثیر، ایمیل‌های حاوی پرسش‌های عمومی مردم، پرسش‌هایی در خصوص استفاده مجدد، اشتباه‌های نوشتارها و طیف گسترده‌ای از پرسش‌های غیرعمومی بکار می‌رود. خدمات ایمیلی حاضر از طریق گروه داوطلبان پروژه‌های بنیاد در متاویکی، راه‌اندازی شده و بکار گرفته می‌شود

آدرس‌های پست الکترونیک در دسترس
info-fa@wikimedia.org سؤال در مورد ویکی‌پدیا و دیگر پروژه‌های بنیاد ویکی‌مدیا
گزارش دربارهٔ اشتباهات مقاله
انتقادها و بازخوردها
حذف اطلاعات شخصی و/یا توهین‌آمیز
ارسال تصاویر آزاد به منظور استفاده در نوشتارهای ویکی‌پدیا
گزارش در خصوص پورنوگرافی کودکان در ویکی‌پدیا
مسائلی در خصوص نوشتارهایی در مورد شما یا سازمان‌تان
هرگونه پرسش خصوصی دیگر در مورد پروژه‌های فارسی بنیاد
permissions-commons@wikimedia.org تأیید مجوز کپی‌رایت تصاویر بارگذاری شده در انبار

گروه داوطلب پاسخ‌گویی، گروهی از داوطلبان هستند که پاسخ ایمیل‌های رسیده به ویکی‌پدیا و بنیاد ویکی‌مدیا را می‌دهند. این گروه برای مدیریت و پردازش ایمیل‌های دریافتی از نرم‌افزار متن‌باز سیستم درخواست‌ها (اوتی‌آراس) استفاده می‌کند.

نرم‌افزار اوتی‌آراس راه سازماندهی‌شده‌ای را برای دسته‌بندی و پاسخ‌دهی به ایمیل‌های افراد ارائه می‌دهد؛ بنابراین می‌توان از آن به عنوان سیستم مدیریت مشتری ویکی‌مدیا یاد کرد. داوطلبان باید دارای آهنگ شرکت خوبی در پروژه‌های ویکی‌مدیا باشند و ممکن است از طرف بنیاد درخواست شود که مدرکی برای شناسایی خود ارائه دهند. ایمیل‌های متفاوتی برای تماس با گروه داوطلبان وجود دارد. اگر به شما توصیه شده است که با اوتی‌آراس تماس بگیرید، لطفاً تماس با ما را برای توصیه‌های بیشتر بخوانید. در این نوشته توصیه‌هایی در مورد اینکه چه ایمیل‌هایی برای چه سؤالاتی مناسب هستند و همچنین راه‌های دیگرِ حل مشکلات نوشته شده است.

فعالیت‌های گروه[ویرایش]

گروه داوطلب پاسخگویی ایمیل‌های متفاوتی را دریافت می‌کند:

 • سؤال در مورد ویکی‌پدیا و دیگر پروژه‌های بنیاد ویکی‌مدیا
 • ارائهٔ اجازه‌نامه برای پرونده‌های اهدایی
 • گزارش دربارهٔ اشتباهات مقاله
 • مشکلات در مورد زندگی‌نامهٔ افراد زنده
 • شکایت از خرابکاری آشکار
 • سؤالات دربارهٔ استفادهٔ دوباره از متون یا رسانه‌ها
 • انتقادها و بازخوردها
 • درخواست‌های اطلاعات

فرایندهای داخل ویکی می‌توانند بیشتر درخواست‌های مرتبط با مسائل ویرایشی را پوشش دهند. لیکن در مورد مسائل مربوط به افترا و حریم خصوصی، داوطلبان می‌توانند نقش فعال‌تری در پاسخ‌گویی داشته باشند. گروه داوطلب پاسخ‌گویی می‌تواند به عنوان پل ارتباطی بین اشخاص خارج از ویکی‌پدیا و ویرایشگران عمل کند یا صرفاً برای باخبر کردن ویکی‌پدیا از ایرادهای مقالات بکار رود.

اعضا، بلیت‌ها و صف[ویرایش]

اینجا meta:OTRS را برای صفحهٔ اصلی ببینید، و برای فهرستی کامل‌تر از داوطلبان موجود.

بلیت‌ها و صف[ویرایش]

درخواست‌های وارده به سیستم اوتی‌آراس ویکی‌مدیا به بلیت معروف هستند و با یک سری بلیت شناسایی می‌شوند. ایمیل‌ها در بدو ورود با توجه به زبان و نوع موضوع دسته‌بندی می‌شوند.

اختیاراتی برای این دسته‌بندی (معروف به صف) توسط مدیران اوتی‌آراس به اعضا داده می‌شود. سه گروه اصلی از صف‌ها در ویکی‌پدیا انگلیسی مطرح هستند:

 • اطلاعات - انگلیسی، به بررسی ایمیل‌های ارسال شده عمومی به زبان انگلیسی می‌پردازند، بیشتر مربوط به مسائل حقوق نشر. این صف موضوعات کلی را در بر می‌گیرد، بدین ترتیب می‌تواند به هر پروژه ویکی‌مدیا به هر زبان مربوط باشد.
 • اطلاعات -انگلیسی (کیفیت)، یک زیرمجموعه از اطلاعات انگلیسی که به مسایل مربوط یه کاربران می‌پردازد. 'کیفیت' بیشتر با بلیت‌های حساس در زمینه موضوعات مقالات در تماس است.
 • حق استفاده از مطالب، که بلیت‌های مربوط به دارندگان حق نشر و اجازه‌نامه‌های استفادهٔ دوباره از متون، عکس‌ها و دیگر رسانه‌ها به بنیاد ویکی‌مدیا می‌پردازد.

در ویکی‌پدیای فارسی، تنها یک صف وجود دارد و تمامی بلیت‌ها به این صف فرستاده می‌شوند.

عضویت در گروه داوطلب پاسخ‌گویی[ویرایش]

عضویت در گروه تحت نظارت مستقیم مدیران اوتی‌آراس (توسط هماهنگ کننده داوطلبان بنیاد ویکی‌مدیا تعیین می‌شوند)، برای افراد مورد اعتماد در سراسر پروژه‌ها (با توانایی دادن جواب‌های دقیق و کامل) انجام می‌شود. همکاری در این زمینه با پاسخ‌گویی به پیام‌های سخت، حساس و بعضی اوقات تهاجمی که برای ویکی‌مدیا ارسال می‌شود همراه است. توجه کافی به افراد خارج ویکی‌پدیا و حوصله زیاد نیز مورد نیاز است. اعضای تیم لازم نیست که به صورت عمومی خود را بشناسانند. با این حال، اگر کاربری که برای عموم به عنوان عضو گروه پاسخ‌گویی شناخته شده نیست، ویرایش یا لاگی در یک بلیت اوتی‌آراس انجام دهد، شما آزاد هستید که عضویت آن شخص به عنوان عضو گروه را بررسی کنید. اگر شک و تردید که دارید که شخص مورد نظر عضو گروه می‌باشد یا خیر می‌توانید با مدیران زیر از طریق ایمیل سؤال خود را همراه با شواهد کافی (شماره ویرایش و صفحه ویرایش شده) بپرسید.

داوطلبان‌های جدید می‌توانند از طرق این صفحه meta:OTRS/volunteering اقدام کنند. دیگر کاربران نیز تشویق می‌شوند که نظر خود را به صورت پنهان یا آشکار در صفحه درخواست وارد کنند. مدیران اوتی‌آراس درخواست فرد را بررسی کرده و پاسخ را با توجه با بحث خصوصی انجام شده به فرد نامزد شده ارسال می‌کنند.

فهرست مدیران گروه داوطلبان پاسخگویی (مدیران اوتی‌آراس)[ویرایش]

توجه: برای دیدن فهرست کامل این مدیران اینجا را ببینید: meta:OTRS#Administrators .

DCB, Emufarmers, Keegan, Krd, Mailer diablo, Matthewrbowker, Raymond, Ruthven, Sphilbrick

سیاست حفظ اسرار و اعضای گروه در ویکی‌پدیای انگلیسی[ویرایش]

تیم با اطلاعات شخصی کاربران برخورد دارد، سیاست‌های ویکی‌پدیا نشر این اطلاعات را بدون اجازه‌نامهٔ رسمی آن کاربر را ممنوع کرده است؛ بنابراین، در هنگام پژوهش در مورد بلیت اوتی‌آراس خاص، آنها ممکن است، قادر به ارائه اطلاعات مبهم (هیچ اطلاعاتی) برای محافظت از حریم خصوصی فرد سؤال‌کننده باشند.

اعضای گروه باید از سیاست‌های خاص مربوط به یک ویکی خاص باخبر باشند، اگر به بررسی بلیتی در اوتی‌آراس در مورد آن ویکی می‌پردازند. بیشتر اقدام اعضای گروه در ویکی‌پدیا انگلیسی به سیاست‌های وپ:کپی‌رایت و وپ:زندگی‌نامهٔ زندگان بازمی‌گردد، و به همین علت در برابر تغییرات محافظت می‌شوند.

حل اختلاف[ویرایش]

مخالفت با ویرایش مربوط به گروه[ویرایش]

اگر شما با ویرایشی که به یک بلیت اوتی‌آراس وابسته است، مخالف هستید، گروه داوطلبان توصیه می‌کند که با ویرایش‌گر قبل از این تغییر تماس حاصل کنید. ممکن است فرد مورد نظر در حال نشر اطلاعات خصوصی که اجازه دسترسی برای عموم ندارند، بوده باشد. انجام این کار آغازگر عملیات بررسی است که به ترتیب زیر می‌باشد:

 1. تماس به وسیلهٔ ایمیل با ویرایش‌گر که تغییر را انجام داده است. مکاتبات خصوصی این فرصت را فراهم می‌کنند که صحبت‌هایی که درمورد حریم خصوصی انجام می‌شود وسعت بیشتری پیدا کنند. (و این در صحبت‌های داخل ویکی یا صفحه‌های بحث کاربر ممکن نیست)
 2. اگر شما با نتیجه مخالف هستید، می‌توانید یک درخواست برای نظر در مورد آن ارائه دهید. تمام ویرایش‌های ویکی‌پدیا باید با اجماع صورت گیرد، اگر اجماع برای مدتی معقول در درخواست برای نظر در مورد تغییراتی که در پاسخ به بلیت اوتی‌آراس وجود داشت، پس این تغییرات باید بازگردانده شود. لطفاً توجه داشته باشید، که موارد مورد نظر نباید تغییر یابند، مگر بعد از اجماعی که در درخواست برای نظر انجام شده باشد. در عین حال ممکن است بعضی اوقات امکان ارسال تمامی جزئیات به صفحات داخل ویکی وجود نداشته باشد. تعریف از «مدت زمان معقول» باید محافظه‌کارانه با توجه به موضوع مورد بحث باشد و باید به داوطلبان زمان کافی برای ارائه مدارک و نظر داده شود.
 3. در نهایت، همه اقدامات گروه داوطلبان ویکی‌پدیای انگلیسی، درست مانند ویرایش‌ها، را می‌توان، برای نظر نهایی به کمیته داوری --با توجه به نقش حل اختلافی که در ویکی‌پدیا انگلیسی و مسئول بودن برای اطلاعات غیر عمومی و موضوعات حریم خصوصی برروی ویکی‌های دیگر-- ارجاع داد. اگر درخواست برای نظر قادر به حل اختلاف نبود، و دلیل برای کار انجام شده، اطلاعات دور از دسترس عموم بودند، از کمیته درخواست می‌شود که این اطلاعات را بررسی کند، قبل از اینکه نظر نهایی را اعمال کند، با وجود اینکه کمیته تصمیم‌گیری‌های محتوایی نخواهد کرد.

مخالفت با عضویت کاربری در گروه[ویرایش]

اعضای این گروه نمی‌توانند توسط هیج کسی به جز مدیران اوتی‌آراس عزل یا به کار گماشته شوند. این افراد فقط در برابر این مدیران برای کارهای خود پاسخگو می‌باشند. از آنجا که مسایل مربوط به تمامی پروژه‌های ویکی‌مدیا در اوتی‌آراس مطرح می‌شوند، قطع دسترسی دائم یک کاربر در یکی از ویکی‌ها حذف او را از گروه در پی نخواهد داشت. البته مدیران اوتی‌آراس به دلایل آن نگاه خواهند کرد و اگر تأثیری در فعالیت او در اوتی‌آراس می‌گذارد، حذف او را از گروه به اجماع می‌گذارند. اگر شما می‌خواهید این قطع دسترسی را به مدیران اوتی‌آراس گوشزد کنید، کافی است به مدیران بالا ایمیلی بزنید. اگر شما نگرانی‌هایی در مورد کاربران نامزد شده برای این پست در فهرست meta:OTRS/volunteering دارید، لطفاً در جای مخصوص در این صفحه نظر خود را بازگو کنید یا به ایمیل یک مدیر اوتی‌آراس ارسال کنید.

جستارهای وابسته[ویرایش]