پرش به محتوا

کلسیم اکسید: تفاوت میان نسخه‌ها

۳۶ بایت اضافه‌شده ،  ۸ سال پیش
جز
ربات:افزودن الگو ناوباکس {{اکسیدها}}+تمیز (۸.۸)
جز (ربات:افزودن الگو ناوباکس {{اکسیدها}}+تمیز (۸.۸))
زمان درازی است که [[ایرانی|ایرانیان]] [[شفته]] ی آهکی ( ملات دوغاب آهک و خاک ) ، ساروج ( ملاتدوغاب آهک و خاکستر) و [[ملات]] آهک آبی را می شناسند و با آنها ساختمان می سازند . پس از [[جنگ جهانی دوم]] ، در کشور های صنعتی هم برای پایدار کردن زمین ، به ویژه برای پی سازی راه و جلوگیری از روییدن [[گیاه]] و رو زدن آب در بستر ، شانه ها و دامنه های راه و خیابان های پرواز و ایستگاه های [[هواپیما]] ، شفته ی آهکی مصرف می شود.با شفته ی آهکی [[پی سازی]] و آب بندی می کنند .
 
== جنس آهک ==
جنس آهک [[بازار|بازاری]]ی (آهک زنده ) بستگی به [[جسم]] های بیگانه در آن دارد .اگر سنگ آهک بیش از 90% وزنش [[کربنات کلسیم]] داشته باشد ، آهکی که از آن پخته شود آهک پرمایه و هر گاه کربنات کلسیم کمتر از 75% وزنش باشد ، آهکی که از آن پخته شود آهک کم مایه است .
 
== آهک مرده و آب آهک ==
هرگاه بر روی کلسیم اکسید (آهک زنده) [[آب]] ریخته شود، بر اثر [[واکنش]] با آب، [[گرما]] ایجاد می‌کند که موجب [[بخار]] شدن قسمتی از آب می‌شود. در این عمل، آهک بر اثر جذب آب، متورم شده، سپس به‌صورت گرد سفیدی در می‌آید که اصطلاحاً آهک مرده نامیده می‌شود (زیرا در تماس با آب، دیگر واکنشی از خود نشان نمی‌دهد)، این عمل را شکفته شدن آهک نیز می‌گویند.
هر گاه مقداری آب به آهک مرده اضافه شود، به شیر آهک تبدیل می‌شود که اگر آن را صاف کنیم، محلول زلالی که در حقیقت [[محلول]] سیرشده کلسیم هیدروکسید در آب است، حاصل می‌شود که به آب آهک موسوم است. آب آهک کاربردهای بسیاری در صنایع شیمیایی دارد. مثلاً در تهیه سدیم هیدروکسید، [[آمونیاک]]، هیدروکسید فلزات، پرکلرین و به‌ویژه در استخراج [[منیزیم]] از آب دریا بکار می‌رود.
== ویژگی های آهک ==
سفید رنگ است که پس از پختن [[سنگ]] آهک به دست می آید . [[وزن]] ویژه آن 08/3 تا 30/3 می باشد که بستگی به درجه گرمای پختن سنگ آهک دارد که هر چه زیادتر شود ، [[آهک پخته]] ، کند تر با آب [[ترکیب]] می شود . در گرمای بیش از 1000 درجه ، آهک اندکی جمع می شود و [[سطح]] رویه اش کمی کاهش می یابد ، با آب به کندی ترکیب شده ، شکفتن آن کند میگردد . آهک در گرمای 2580 تا 2750 درجه و فشار یک بار ( اتمسفر ) آب می شود . آهک بلوری به شکل [[مکعب]] بی رنگ با ته رنگ زرد است .درجه سختی آن به 3 تا 4 می رسد . آب به کندی از سطح آهک بلوری به درون آن نشست می کند . اگر گرد بلور آهک را در آب بریزند ف پس از چند دقیقه با حالت انفجاری مانندی با ترکیب می شود . هر گاه گرد آهک را در گرمای 1400 تا 1500 درجه نگاه دارند ، دانه های آن به همدیگر می چسبند و [[بلور]] می گردند که کم کم [[دانه]] های بلور شده درشت می شوند .
 
3- کوره ایستاده : بیشتر برای تهیه آهک کارخانه ها ، مانند کارخانه [[قند]] به کار می افتد . این کوره [[استوانه]] ایستاده ای است که از بالا بارگیری شده ، از پایین آتش می شود . در این کوره خرده سنگ آهک می ریزند که هنگام سریدن به پایین کوره ، می پزند و از ته کوره پایین می ریزند .گنجایش کوره های ایستاده [[روزانه]] تا 150 تن است . در این کوره زغال سنگ ، [[کک]] ، سوخت آبکی و گازی می سوزانند ، اگر به آهک زیاد نیاز باشد ، آن را در کوره ی حلقه ای یا کوره گردنده ی خفته می پزند .
4- کوره گردنده خفته : کارش مانند کوره [[سیمان]] پزی است اما گرمای آن شدید نیست ، سنگ آهک کلوخه به کوره ریخته می شود و کلوخه ی آهک زنده از کوره بیرون می ریزد .یا گرد سنگ آهک به کوره ی ، گردنده می ریزند و گرد [[آهک زنده]] از کوره بیرون می ریزد .
== آهک شکفته ==
آهک یا آهک زنده با آهک [[آب]] ندیده یا آهک نشکفته ، خیلی [[تند]] با آب [[ترکیب]] می شود و آهک شکفته یا آهک آب دیده یا آهک کشته می گردد . آهک شکفته در گرمای 400 درجه و[[فشار]] یک بار ( [[اتمسفر]] ) ، آب [[شیمیایی]] خود را پس می دهد و به آهک زنده و آب تبدیل می شود .آهک زنده را به روش تر ، یا خشک ، یا با [[بخار آب]] شکفته می کنند .
 
* [http://www.carmeuse.com/page.asp?langue=EN&id=12 Lime production process presentation]
 
{{اکسیدها}}
[[رده:اجزای شیشه‌ای اکسیدهای معمول]]
[[رده:اکسیدها]]
۵۷۷٬۴۵۰

ویرایش