سنگ‌نوردی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سنگ‌نوردی یا صخره‌نوردی نوعی فعالیت است که فرد با استفاده از طناب و ابزار فنی مخصوص به بالا و پایین رفتن یا حرکت افقی بر روی صخره‌های طبیعی یا دیواره‌های سالنی می‌پردازد.

رشته‌های سنگ‌نوردی[ویرایش]

دیواره‌نوردی[ویرایش]

به نوعی از ورزش سنگنوردی (یا صخره‌نوردی) گفته می‌شود که در آن صعود بیش از یک طول طناب (یک طول طناب معمولاً ۵۰ متر است) است. دیواره‌نوردی خود دارای انواع متفاوتی از قبیل صعود مصنوعی و صعود طبیعی (یا کلاسیک) است. این سبک‌ها از لحاظ نوع حمایت‌های میانی و میزان اتکای صعودکننده به ابزارها یا توان بدنی خود از هم متمایزند. پارک ملی یوسیمیتی یکی از مشهورترین مکان‌های دیواره‌نوردی می‌باشد.

سنگ‌نوردی اسپورت[ویرایش]

سنگ‌نوردی اسپورت صعودهای کوتاه (میانگین ۲۵ متر) با حمایت طناب از زمین، که صعودکننده تنها به توان بدنی خود متکی می‌باشد.

Escalade-ceou.jpg

بولدرینگ(Bouldering)[ویرایش]

طبیعت: صعود مسیرهای بسیار کوتاه (تا ۱۵ حرکت) بروی تخته سنگ‌های کوتاه که لازمه ان استفاده از تکنیک و مهارت است. در بولدرینگ حمایت با طناب انجام نمی‌شود و در عوض از تشک‌های مخصوص به نام بولدرینگ پد (bouldering pad) استفاده می‌شود.

سالن: همانند بولدرینگ در طبیعت، فرد مسیرهای کوتاه و مهارتی را روی دیواره صعود می‌کند،حد مجاز ارتفاع صعود بولدرینگ سالن معمولاً در حدی است که پایین تر قسمت بدن نباید بیشتر از چهار متر از زمین فاصله بگیرد. حمایت با طناب انجام نمی‌شود و صعود کننده روی تشک می‌افتد. در رقابت‌های بولدرینگ، بر خلاف سرطناب، فرد می‌تواند بیشتر از یک تلاش روی مسیر داشته باشد. امتیاز فرد با تعداد مسیرهای کامل شده و تعداد تلاش‌های لازم مشخص می‌شود.

سنگ نوردی سالنی[ویرایش]

سنگ نوردی سالنی (که نام رسمی آن صعودهای ورزشی است) در ابتدا تلاشی برای شبیه‌سازی سنگ نوردی اسپورت در طبیعت بود که به تدریج به رشتهٔ ورزشی مستقلی تبدیل شد. دیواره‌های سنگ نوردی سالنی از جنس فایبر گلاس یا چوب هستند. گیره‌های مصنوعی به وسیلهٔ پیچ و مهره روی این دیواره‌ها نصب می‌شوند. این رشته در حال حاضر تحت نظر فدراسیون جهانی صعودهای ورزشی به نام IFSC فعالیت می‌کند.

سرطناب[ویرایش]

سنگ‌نوردی سالنی (سرطناب)

سرطناب یا «سختی مسیر» عمده‌ترین رشتهٔ سنگ نوردی سالنی است. در این رشته فرد مسیری روی دیواره بلند را صعود می‌کند و در حین صعود، طناب متصل به هارنس (صندلی صعود) را یک به یک در حمایت‌های میانی (اسلینگ) می‌اندازد. امتیاز فرد با تعداد گیره‌هایی که گرفته‌است مشخص می‌شود.

سرعت[ویرایش]

در رشتهٔ سرعت، فرد مسیر سرعت استاندارد تعیین شده توسط فدراسیون جهانی صعودهای ورزشی IFSC را روی دیوارهٔ ۱۵ متری با حمایت از بالا به سرعت صعود می‌کند. رکورد جهانی در قسمت مردان در حال حاضر در اختیار رضا علی‌پور شنازندی فرد سنگنورد ایرانی، اهل قزوین با ثبت زمان ۵ ثانیه و ۴۸ صدم ثانیه می‌باشد.


درجه سختی مسیر[ویرایش]

درجه سختی مسیرهای اسپورت طبیعی و مسیرهای بلند سالنی باعدد ۵ (از ۱ تا ۴ مربوط به کوه‌نوردی است) و بعد از آن عددی بین ۹ تا ۱۵ مشخص می‌شود. در آخر حروف a,b،c,d برای تقسیم‌بندی هرعدد به کارمی رود. برای مثال: ۵٫۱۰c. مسیرهای ۵٫۹ برای آموزش به مبتدیان به کار می‌روند. ۵٫۱۰ و ۵٫۱۱ کمی پیشرفته ترند و برای مسابقات سطح پایین استفاده می‌شوند. ۵٫۱۲ و ۵٫۱۳ مخصوص مسابقات سطح بالاترند و ۵٫۱۴ و ۵٫۱۵ سخت‌ترین مسیرهای صعود شده هستند. این درجه‌بندی معمولاً توسط افراد با تجربه و خبره و با استفاده از یک الگوی خاص مشخص می‌شوند.[۱]

سنگ نوردی سالنی در ایران[ویرایش]

رشته صعودهای ورزشی در ایران تحت نظر فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی فعالیت می‌کند.


رضا علی‌پور شنازندی فرد سنگنورد ایرانی، اهل قزوین قهرمان جهان و دارنده رکورد جهانی سنگ‌نوردی سرعت با ثبت زمان ۵ ثانیه و ۴۸ صدم ثانیه است. او در مسابقات قهرمانی جهان که در چین برگزار شد توانست با ثبت رکورد ۶ ثانیه و ۲۴ صدم ثانیه مدال طلای جهان را در رشته سرعت را برای اولین بار به نام ایران کسب کند.[۲][۳] او همچنین در سال ۲۰۱۴ در جریان مسابقات سنگنوردی سرعت قهرمانی جهان در شهر خیخون کشور اسپانیا توانست با ثبت رکورد ۵ ثانیه و ۹۷ صدم ثانیه رکورد ایران را که متعلق به خودش بود به میزان ۳ صدم ثانیه ارتقاء دهد.[۴] فدراسیون جهانی سنگنوردی بخاطر سرعت بالای او لقب یوزپلنگ ایرانی را به وی داده‌است.[۵][۶] رضا علیپور در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ موفق شد با ثبت رکورد ۵ ثانیه و ۵۴ صدم ثانیه عنوان قهرمانی مسابقات سنگ‌نوردی جام جهانی نانجینگ چین را از آن خود کند. وی در همه مراحل این مسابقات توانست رکورد کمتر از ۶ ثانیه را ثبت کند و در نیمه نهایی نیز با زمان ۵ ثانیه و ۴۸ صدم ثانیه رکورد دنیا را که متعلق به دانیل بولدیرف اوکراینی با زمان ۵ ثانیه و ۶۰ صدم ثانیه بود، ۱۲ صدم ثانیه جابجا نمود. او در فینال این رقابت‌ها با زمان ۵ ثانیه و ۵۴ صدم ثانیه بر سنگ‌نورد روس غلبه کرد و به عنوان قهرمانی دست یافت.[۷] پس از بهبود بخشیدن رکورد سرعت سنگنوردی جهان به میزان ۵ ثانیه و ۴۸ صدم ثانیه توسط رضا علیپور، در تعبیری رسانه‌های جهان او را سریع‌ترین مرد عمودی جهان و اوسین بولت سنگنوردی جهان نامیدند، اوسین بولت دونده جامائیکایی است که عنوان سریعترین مرد افقی جهان را دارد.[۸] همچنین مهدی علی‌پور شنازندی فرد سنگنورد ایرانی، اهل قزوین در مسابقات قهرمانی جوانان جهان که در آرکو-ایتالیا برگزار شد توانست با ثبت رکورد ۶ ثانیه و ۶۳ صدم ثانیه مدال نقره جهان را در رشته سرعت را برای اولین بار به نام ایران در رده جوانان کسب کند.[۹][۱۰] در مرداد ماه سال ۱۳۹۰ برای اولین بار تیم ملی بزرگسالان متشکل از هفت مرد و سه زن به رقابت‌های جهانی در آرکو، ایتالیا اعزام شد.[۱۱] دراین مسابقات حمید رضا توزنده جانی رتبهٔ دوازدهم سرعت و داوود رکابی رتبهٔ بیست و یکم سرطناب را به دست آوردند.[۱۲][۱۳]
همچنین مسابقات سنگنوردی قهرمانی آسیا که به میزبانی ایران و در پارک ملت تهران برگزار شد،[۱۴] در بخش خانم‌ها فرناز اسماعیل‌زاده موفق به کسب مدال طلای آسیا[۱۵] و در بخش آقایان رضا علیپور موفق به کسب مدال نقره آسیا در رشته سرعت شدند.[۱۶] و نیز غلامعلی برات زاده با کسب دو مدال طلا در در رشته‌های «بولدرینگ» و «سرطناب» عنوان بهترین شرکت‌کننده را کسب کرد.[۱۷] تیم ملی ایران نیز با کسب ۱۰۲۱ امتیاز قهرمان آسیا شد و تیم‌های چین و قزاقستان مشترکاً دوم شدند.[۱۸]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Rock climbing," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Rock_climbing&oldid=208143161

 1. «جدول درجه‌بندی سختی صعودهای ورزشی».
 2. «اولین مدال جهانی تاریخ سنگ‌نوردی «ایران» طلایی شد/ «علیپور» قهرمان جام جهانی». فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران. ۲۴ مهر ۱۳۹۲.
 3. «رضا علیپور سنگنورد قزوینی، قهرمان جهان شد». کوه نیوز. ۲۴ مهر ۱۳۹۲.
 4. «مدال طلای جام جهانی سنگ‌نوردی بر سینه «رضا علیپور» /بهبود رکورد سرعت ایران». فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران. ۲۵ مهر ۱۳۹۴.
 5. «یوزپلنگ ایرانی». باشگاه خبرنگاران جوان. ۲۶ شهریور ۱۳۹۴.
 6. «بی‌توجهی به «یوز ایرانی» که 5 مدال جهانی دارد». خبرگزاری فارس. ۲۱ مرداد ۱۳۹۴.
 7. «قهرمانی رضا علیپور در جام جهانی سنگ نوردی». خبرگزاری مهر. ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶.
 8. «رضا علیپور اوسین بولت سنگنوردی جهان». خبرگزاری جمهوری اسلامی. ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶.
 9. «کسب مدال نقره نوجوانان جهان توسط «مهدی علیپور» / «آرکو» ایتالیا - See more at: http://msfi.ir/1240.html#sthash.1ZOhnOJO.dpuf». فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران. ۱۳ شهریور ۱۳۹۴. پیوند خارجی در |title= وجود دارد (کمک)
 10. «IFSC World Youth Championships-Arco(ITA)-2015-». International Federation of sport climbing. ۲۰۱۵/9/۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 11. ترکیب نهایی تیم ملی سنگ نوردی اعزامی به رقابت‌های جهانی ایتالیا اعلام شد
 12. IFSC - International Federation of Sport Climbing: General result M E N speed
 13. IFSC - International Federation of Sport Climbing: General result M E N lead
 14. «مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا رسماً در پارک ملت تهران آغاز شد». فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران. دریافت‌شده در ۱۳۹۲/۰۳/۰۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
 15. «سرعت «فرناز اسماعیل‌زاده» همه را به هیجان آورد». فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران. دریافت‌شده در ۱۳۹۲/۰۳/۰۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
 16. «رضا علیپور و کسب مدال نقرهٔ سرعت آسیا». فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران. ۳ خرداد ۱۳۹۲. دریافت‌شده در ۱۳۹۲/۰۳/۰۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
 17. ««غلامعلی برات زاده»؛ بهترین بهترین‌ها». فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران. دریافت‌شده در ۱۳۹۲/۰۳/۰۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
 18. ««ایران» قهرمان «آسیا» شد». فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی. دریافت‌شده در ۱۳۹۲/۰۳/۰۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)