سومو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سومو
Asashoryu fight Jan08.JPG
یک مسابقهٔ سومو (tori-kumi) بین آساشوریو (چپ) و کوتوشوگیکو (راست) در ژانویهٔ ۲۰۰۸.
نام سومو
تاکید گلاویز شدن
سختی درگیری کامل
کشور مبدا ژاپن
المپیک No
تارنمای رسمی http://www.sumo.or.jp/en/index

سومو (به ژاپنی: 相撲) یک رشته باستانی[۱] از ورزش کشتی است که در آن وزن، اندازه و قدرت در درجه اول اهمیت قرار دارد. اگرچه سرعت و یورش ناگهانی نیز مفید است. هدف شرکت‌کنندگان این است که حریف خود را از رینگ (به قطر ۴ متر و ۶۰ سانتی‌متر) بیرون انداخته یا او را وادار کنند تا یکی از اعضای بدن خود را بر زمین گذارد.

در سال 1994 ، انجمن سومو ژاپن ملزم شد که تمام کشتی گیران سومو حداقل 173 سانتی متر (5 فوت 8 اینچ) داشته باشند.

سومو حرفه ای به شش بخش طبقه بندی میشود که کشتی گیران بر اساس شایستگی و برد و باخت خود در مسابقات رسمی ، در داخل و بین این بخش ها قرار میگیرند. هرچه رتبه کشتی گیر در یک بخش بالاتر باشد ، سطح عمومی حریفانی که باید با آن روبرو شود قوی تر می شود. طبق سنت ، هر رتبه ای به شرقی و غربی تقسیم می شود و شرقب کمی معتبرتر است و کمی بالاتر از همتای غربی خود قرار دارد. تقسیمات ، به ترتیب سلسله مراتب از بالاترین به پایین ترین ، به شرح زیر است:

ماکوچی (به انگلیسی:Makuuchi) یا ماکونچی (به انگلیسی: Makunouchi) : بالاترین رتبه در سومو است. این اسم به معنای واقعی کلمه به معنای "طناب افقی" است و بهترین سوموکاران این بخش در راس سلسله مراتب کشتی سومو قرار میگیرند که یوکوزانا نامیده میشوند.

از ژانویه سال ۲۰۱۷ مجموعاً ۷۲ کشتی گیر سومو موفق به کسب این مقام شده اند

در حال حاضر تنها یوکوزونا این ورزش، آساشوریو آکینوری (Asashoryu) می‌باشد که زاده کشور مغولستان است. هنگامی که یک کشتی‌گیر به مقام و مرتبه یوکوزونا می‌رسد، نمی‌تواند آن را کنار بگذارد، اما با گذشت زمان و پایین آمدن درجه توانایی و قدرت یوکوزونا، وی خود بازنشسته می‌شود.[۲]

جوریو (به انگلیسی : 十両 ) (Jūryō : به ژاپنی) : دومین سطح و به معنای "ده ریو" [۱] و یا (به انگلیسی jūmaime ) ( به ژاپنی :十枚目) به معنای "دهمین قرار"

ماکوشیتا (به ژاپنی :幕下) (به انگلیسیMakushita ) به معنای زیر پرده

ساندانمه (به انگلیسی :Sandanme) (به ژاپنی :三段目)

جونیدان (به انگلیسی:Jonidan) (به ژاپنی: 序二段)

جونوکوچی (به ژاپنی Jonokuchi) (序の口)

تاریخچه[ویرایش]

نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ نشان می دهد که سومو از رقص در دعا برای برداشت خوب محصول در آیین های کشاورزی سرچشمه گرفته است.[۳]

نخستین نبرد سومو که مورد تأیید تاریخی است ، در سال 642 در دربار امپراتریس کوگیوکو برگزار شد تا یک نماینده کره‌ای را سرگرم کند. در قرنهای بعد ، محبوبیت سومو در دربار ، اهمیت تشریفاتی و مذهبی آن را افزایش داد.

گمان می‌شود که قدمت کشتی سومو در ژاپن به ۱۵۰۰ سال پیش می‌رسد.[۱]

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ریش گذاشتن برای کشتی‌گیران سومو ممنوع شد، بی‌بی‌سی فارسی
  2. حق‌شناس، علی، دانشنامهٔ هنرهای رزمی، تهران، نگاه بوستان، ۱۳۹۴، ص ۱۹۵
  3. Sharnoff, Lora (August 13, 2013). "History of Sumo". USA Dojo. Retrieved December 29, 2019.

منابع[ویرایش]

  • علی حق‌شناس، دانشنامه هنرهای رزمی، تهران، نگاه بوستان، ۱۳۹۴.

پیوند به بیرون[ویرایش]