اسکی روی آب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اسکی باز روی آب ، رودخانه یارا ، ویکتوریا ، استرالیا- ماه مارس 2008

اسکی روی آب نوعی ورزش آبی است.ورزشکار در حالی که اسکی مخصوص به پا دارد به وسیله وسایل آبی موتوری با سرعتی در حدود سی کیلومتر در ساعت روی اب کشیده می‌شود. میدان اجرای مسابقه دارای دویست متر طول و بیست متر عرض است که به وسیله گوی‌های شناور به قطر بست و پنج سانتی متر مشخص گردیده‌است.

اسکی روی آب ورزشی است که در آن هر فرد پشت یک قایق موتوری يا كابل متصل شده اسكي بر روي بدنه اي از آب بر روي سطح كشيده مي شود ، اين ورزش نيازمند قدرت بدني بالاتنه و پائين تنه ويژه است ، همچنين تعادل و توازن و استقامت عضلاني عالي .

تاريخچه[ویرایش]

اسكي روي آب در سال 1922 زماني كه رالف ساموئلسون يك جفت تخته را به عنوان اسكي و يك طناب لباس را به عنوان طناب مخصوص يد ك كشي در شهر لاك ، مينه سوتا مورد استفاده قرار داد . تا ماه جولاي ، ساموئلسون موقعيت هاي متفاوتي را بر روي اسكي ها مورد امتحان قرار داد . ساموئلسون دريافت كه تكيه كردن و متمايل كردن بدن رو به سمت عقب و پشت با بالا بودن دهانه يا جلوي چوب اسكي ها رو به بالا و خارج از آب ، يك متد و روش مطلوب مي باشد .

تكنيك[ویرایش]

نوعاً" اسكي روي آب با يك آب عميق آغاز مي گردد ، در حالي كه اسكي باز به سمت پائين خم شده . اسكي باز مي تواند همچنين براي شروع از يك سطح خشك در روي ساحل يا يك تخته آغاز نمايد ، اين نوع از شروع تنها براي ورزشكاران حرفه اي توصيه مي گردد .

انواع[ویرایش]

اسكي نمايشي - هرم اسلالوم
  • اسكي روي آب پرشي
  • اسكي روي آب با پاي برهنه
  • اسكي روي آب با پاي برهنه و قايق موتوري
  • اسكي روي آب نمايشي
  • اسكي اسلالوم
  • مسابقات اسكي اسلالوم

مشخصات وسایل[ویرایش]

طول طناب اتصال ۲۰ متر طول وسیله اسکی ۱۱۲ سانتی متر عرض وسیله اسکی ۲۱ سانتی متر وزن وسیله اسکی ۲ تا ۳ کیلوگرم

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مجموعه قوانین ۷۰ رشته ورزشی تالیف یحیی نوری انتشارات پیام عدالت چاپ اول سال ۱۳۸۰

  1. - History of water skiing
  2. - Ralph W.Samuelson , water ski Hall of Fame and Museum.
  3. - ABC of waterskiing