چناس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
چناس بهاری

مختصات: ۳۳°۴۹′۲۱″ شمالی ۴۹°۳۵′۵۴″ شرقی / ۳۳٫۸۲۲۵۰°شمالی ۴۹٫۵۹۸۳۳°شرقی / 33.82250; 49.59833

چناس (شازند)،(chonasیاchenas) روستایی از توابع دهستان قره کهریز بخش قره کهریز شهرستان شازند در استان مرکزی ایران است.

این روستا با روستاهای کرک،موچان،آب‌باریک،تخمار،زنگدر، روغنی،حصار محمدیه و قاقان همجوار است.

چناس در فاصله ۶ کیلومتری شهباز ، ۲۲ کیلومتری شازند و ۳۷ کیلومتری اراک واقع شده است.

این روستا طبق آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۵ دارای ۴۳۷ نفر (۱۱۳خانوار) بوده است.

مردم این روستا به لحجه لری بروجردی صحبت میکنند.

کانال تلگرامی روستای چناس: chonas_sh@

چناس از نظر وسعت زمین های کشاورزی و منابع طبیعی در رتبه اول روستاهای بخش قره کهریز میباشد. همچنین این روستا دومین تولیدکننده انگور بخش قره کهریز است.

مسجد جامع چناس بزرگترین مسجد بین روستاهای قره کهریز است.

از جاذبه های روستا میتوان به سراب چناس ، امامزاده، غار میشو، چشمه سیلی ،غار کل ،کوه میشو، چشمه دوروزنو ، کوه بر آفتاب ، باغ های انگور ، باغ های گردو ، منطقه گردشگری چال خاتون ،تمبورلی و... اشاره کرد.

برای رسیدن به این روستا از شهر اراک دو راه وجود دارد : اولین مسیر که کوتاه تر است از طریق بزرگراه بروجرد-اراک به جاده اراک-ازنا وارد شده و پس از طی چندکیلومتر مسیر و گذراندن روستای باغ بر آفتاب به سمت مسیر خمین میرویم ، بعد از رسیدن به روستای کرک وارد آن روستا شده و پس از اتمام روستای کرک از طریق مسیر روستای چناس به این روستا میرسیم .

دومین مسیر از طریق جاده عقیل آباد و طی چندکیلومتر مسیر به طرف شمس آباد میرویم و بعد از روستای علیم آباد به جاده شازند خمین میرسیم . به طرف روستای کرک میرویم و به چناس میرسیم.

از نظر کشاورزی،بدلیل اینکه چشمه های زیادی در این روستا وجود دارد،و بسیاری از این چشمه ها دائمی هستند ، شرایط کشاورزی برای درختکاری و باغداری بسیار مناسب است،همچنین بدلیل شرایط اقلیمی روستا و واقع شدن در ارتفاع ۲۱۰۰ متری از سطح دریا این روستا بارندگی های بسیار خوبی دارد ،حتی در تابستان نیز بیش از ۳۰ روز بارندگی دارد،به همین دلیل موقعیت بسیار خوبی برای محصولات دیمی در این روستا وجود دارد.

روستای چناس به ۴ محله تقسیم میشود که عبارتند از: محله پایین ،محله بالا،زیر ده (پایین ده)،درقلعه

در روستا ۴خیابان و ۲۲کوچه وجود دارد که تمامی آنها توسط دهیاری نام گذاری شده اند.

این روستا سه مسجد دارد به نامهای:مسجد جامع چناس(صاحب الزمان)،مسجد باب الحوائج و مسجد حضرت ابوالفضل .

دو پارک نیز در این روستا ساخته شده است و در کنار پارک شهدای چناس یک زمین فوتبال نیز ساخته شده است.

چناس اولین روستای قره کهریز است که تمام کوچه ها و خیابان های آن بطور کامل جدول گذاری و آسفالت شده و دیوار ساحلی نیز در این روستا ساخته شده است .

فاصله این روستا تا جاده اصلی شازند به خمین ۳کیلومتر می باشد.

طرح گردشگری روستای چناس یکی از مهمترین پروژه های بخشداری قره کهریز میباشد ، که عملیات اجرایی آن آغاز شده است . این روستا در ایام مختلف سال ، پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری میباشد ، اما برای گسترش گردشگری نیاز به معرفی سراسری دارد.

هم اکنون دهیار این روستا جناب آقای مجید سلیمانی میباشد.

این روستا دارای ساختمان نوساز دهیاری میباشد .

صدا و سیما

این روستا از سال ۱۳۹۳ تحت پوشش شبکه های دیجیتال قرار گرفت که در این زمینه جزو یکی از اولین روستاهای شهرستان شازند بود. این روستا دارای ایستگاه صدا و سیما میباشد که روستاهای کرک و قلعه پسیجان نیز زیر نظر این ایستگاه هستند.

معدن[ویرایش]

در یکی از کوه های این روستا معدنی با ارزش کشف شده که هم اکنون در مرحله راه سازی میباشد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان قره کهریز قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ دارای ۴۳۷ نفر (۱۱۳ خانوار) بوده است.

این روستا در فاصلهٔ ۶ کیلومتری شهر شهباز ،۲۲کیلومتری شازند، و ۳۵ کیلومتری اراک قرار دارد.

قوم‌های این روستا عبارتند از: چناسی،سلیمانی، سلطانی، حیدری، لطفی، جعفری، کریمی، آقامحمدی، محمدی، ندری، نادری، فریدونی، سلطانعلی، رفیعی، عبدی، عابدی، جهانگیری، فرهادی، رحیمی، رجبی، واحدی، احمدی، عابدینی، میرزایی، گودرزی، گودرزی نیا، حسینی، دارابی، قاسمی، کریمی ، بهادری، کرمی، اکبری،فریدونی و... جمعیت کل افراد با اصالت چناسی بیش از ۱۵۰۰۰ نفر است.

جاذبه های گردشگری

این روستا دارای جاذبه‌های گردشگری زیادی مثل: سراب، امامزاده، غارمیشو، چشمه سیلی، کوه برآفتاب ،کوه عرق چین،غار کل ،کوه میشو ، چشمه دوروزنو ،غار ایوان کل ، دره تمبلی ، کوه سراب ، باغ های انگور ،کوه چال خاتون و…

جاده این روستا نیز مسیری بی نظیر و کوهستانی است،این جاده که از کرک تا چناس امتداد یافته مسیری دوطرفه است که در دامنه کوه برآفتاب قرار دارد و طول آن ۳ کیلومتر است.

تصاویر[ویرایش]


پاییز
چناس برفی
باغ چناس
سراب چناس
جاده چناس
امامزاده چناس
کوه بر افتاب
چناس از بالا