کمال‌شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کمالشهر
کمال‌آباد
کشور  ایران
استان البرز
شهرستان کرج
بخش مرکزی
مردم
جمعیت 150 هزار نفر
اطلاعات شهری
شهردار مهرداد ترابیان
پیش‌شماره تلفنی ۰۲۶
وبگاه http://www.kamalshahr.org

کَمال‌شَهر یکی از مناطق اقماری کرج در استان البرز ایران است. کمال‌شهر در بخش مرکزی شهرستان کرج قرار دارد.

این منطقه در شمال غربی شهرستان کرج و غرب منطقه حصارک واقع شده است و این منطقه تا قبل از سال ۷۵ و احداث شهرداری، دهستانی به نام کمال‌آباد بوده است. برخی گمانه زنی ها حاکی از آن است که بعد استقلال شهرداری شهرستان فردیس از کرج، شهرداری منطقه ۳ کرج به منطقه کمالشهر انتقال خواهد یافت.

محدوده شهری کمال شهر[ویرایش]

کمالشهر کنونی متشکل از چندین منطقه شهری شامل: کمال آباد(کمال شهر مرکزی)، شهرک رضوانیه، شهرک امیرالمؤمنین، شهرک پیشاهنگی ، شهرک خرمدشت و قسمتی از شهرک گلدشت است.

کمالشهر از شمال به اتوبان کرج - قزوین، از شرق به حصارک و از غرب و جنوب به چهارباغ از توابع شهرستان ساوجبلاغ منتهی می‌شود و این منطقه یکی از مناطق صنعتی استان البرز به شمار می‌آید و کارخانه‌های معتبری همچون مهنام، نیک کالا و خاور پرس و شهرک بزرگ صنعتی بهارستان و دهکده صنعتی هلجرد را در خود جای داده است.

لازم به ذکر است محدوده شامل کل منطقه کمالشهر و روستا‌های هلجرد و آتشگاه و تعداد زیادی از روستاهای همجوار شمالی منطقه گوهردشت و باغستان و بالاتر از آن می‌باشد. که در قدیم دهستان کمال آباد بوده که بصورت مشخص روی نقشه استان البرز قابل مشاهده است.

صنایع[ویرایش]

کمالشهر منطقه‌ای صنعتی به‌شمار می‌آید در محدودهٔ کمالشهر کرج، کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی زیادی قرار گرفته‌است. حدود ۲۶۰ واحد صنعتی و تولیدی در شهرک صنعتی بهارستان در دامنه بلندی‌های ورزان و اراضی هلجرد واقع در حومهٔ کمالشهر مستقر شده‌اند. محدودهٔ این شهرک صنعتی از ۴ کیلومتری کمالشهر آغاز می‌شود.[۱]

اماکن دیدنی[ویرایش]

مسجد، حمام ، آسیاب و قبرستان باستانی محله هلجرد از اماکن تاریخی این شهر است. پارگ جنگلی هلجرد به وسعت ۵۰ هکتار و پارک سنگی آزادگان از دیگر اماکن دیدنی این منطقه است.

ویژگی‌ها[ویرایش]

نرخ رشد جمعیت در این منطقه بیش از مناطق دیگر کرج و حتی استان البرز است به طوری که از سال ۸۰ تا ۹۰ جمعیت آن با افزایش دوبرابری به بیش از ۱۳۰ هزار نفر رسیده است و در حال حاضر بعد از شهر کرج دومین منطقه پرجمعیت کل استان البرز است و رشد جمعیت در این منطقه باعث افزایش ساخت و ساز و رشد فزاینده واحدها و شهرک‌های مسکونی شده است . اتوبان تهران قزوین ، جاده ترانزیت ( جاده قزوین)و ریل آهن تهران تبریز از مهمترین مسیر‌های این شهر است.

ترافیک سنگین ورودی شرقی کمالشهر (پل حصارک) در جاده قزوین (بلوار شهید بهشتی) یکی از مهمترین مشکلاتی است که چندین سال است ساکنان این منطقه را درگیر کرده است که به تازگی با احداث پل جدید در حال رفع این مشکل است

پیش شماره‌ها[ویرایش]

کد بین شهری بین مناطق دیگر کرج و منطقه کمالشهر وجود نداشته و تماس از منطقه کمالشهر به مناطق دیگر کرج با نرخ داخل شهری محاسبه می‌شود و همچنین کد منطقه با پیش شمارهای ۳۴۷۰-۳۴۷۱-۳۴۷۲-۳۴۷۳-۳۴۷۶-۳۴۷۹-۳۴۸۰-۳۴۸۱-۳۴۸۲-۳۴۸۳و۳۴۸۹ آغاز می‌گردد. کد بین شهری کمالشهر همان کد کرج است ۰۲۶

منابع[ویرایش]

  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خ.
  • استانداری البرز