بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ یکی از بخش‌های شهرستان ساوجبلاغ در استان البرز ایران است.[۱]

تقسیمات کشوری[ویرایش]

تاریخچه[ویرایش]

این بخش در زمان تأسیس شهرستان ساوجبلاغ در سال ۱۳۶۸ که این شهرستان آن مان شامل دو شهرستان کنونی نظرآباد و طالقان نیز می شد.به همراه بخش طالقان (که در سال ۱۳۸۹ تبدیل به شهرستان شد.)یکی از از دو بخش این شهرستان بود و شامل کلیه شهرستان های کنونی ساوجبلاغ و نظرآباد می شد،آن زمان این بخش ۱۰دهستان به نام های احمدآباد،برغان،تنکمان،جمال الدین،چندار،چهاردانگه،رامجین،سعیدآباد،نجم آباد و هیو می شد.در سال ۱۳۷۴ دهستان های احمدآباد،تنکمان،جمال الدین و نجم آباد از این جدا گردیده و باهم بخش نظرآباد را تشکیل دادند و در سال ۱۳۸۱ شهرستان نظرآباد را تشکیل داده و به طور کامل از شهرستان ساوجبلاغجدا شدند.

هم اکنون قلمروی اولیه این بخش تقسیم به ۶ بخش شده و ۵ بخش مرکزی نظرآباد و تنکمان که الآن شهرستان نظرآباد را تشکیل می دهند و بخش های چهارباغ و چندار شهرستان ساوجبلاغ از این بخش جدا شده اند.همچنین از ۱۰دهستان اولیه این بخش تنها ۲ دهستان هیو و سعیدآباد هنوز در این بخش قرار دارند و دهستان های چهاردانگه و رامجین در بخش چهارباغ،چندار و برغان در بخش چندار،احمدآباد،جمال الدین و نجم آباد در بخش مرکزی نظرآباد قرار دارند و دهستان تنکمان به بخش ارتقاء یافته و به دو دهستان تنکمان شمالی و تنکمان جنوبی تقسیم شده‌ است.


تقسیمات کنونی[ویرایش]

شهرها: هشتگرد و شهر جدید هشتگرد و گلسار

جمعیت[ویرایش]

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۰۷۲۱۸ نفر بوده‌است.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.
  2. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.