نظرآباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نظرآباد
کشور ایران
استانالبرز
شهرستاننظرآباد
مردم
جمعیت۱۰۷،۸۰۶ نفر در سال ۱۳۹۰ [۱]
اطلاعات شهری
شهردارامیر یزدی [۲]
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۲۶

نَظَرآباد یکی از شهرهای استان البرز و مرکز شهرستان نظرآباد است.این شهرستان قدمتی حدود نه هزار سال دارد . به طوری که منطقه باستان‌شناسی ازبکی در آن واقع شده است و نمونه اولین خشت دست ساز بشر که در سازمان ملل نگهداری می‌شود، توسط محمد خاتمی به نشانه گفتگوی تمدن‌ها از این محوطه باستانی به سازمان ملل هدیه شده است.مصطفی بازرگان برادر مهدی بازرگان از مشاهیر این شهرستان محسوب می‌شوند وی در سال ۱۳۸۹ درگذشت. شهر مصطفی آباد یادگار دوران مباشری او بر این شهر است.

صنعت[ویرایش]

منطقه صنعتی سپهر با حضور بیش از ۴۰۰ شرکت تولیدی بخصوص در زمینه مواد غذایی. از مهمترین شرکت های نظرآباد می‌توان با کارخانه مقدم اشاره کرد که در توسعه شهر نظرآباد بسیار نقش مهمی داشت.

گردشگری[ویرایش]

منطقه باستانشناسی ازبکی به لحاظ قدمت و پیشینه در شمال غربی این شهرستان واقع شده است .این منطقه در دوره سوم کاوش می‌باشد و آغاز فعالیت‌های کاوش در دوره اول توسط دکتر مجیدزاده انجام گرفته‌است.

باغات میوه، هوای پاک و درختان چنار چند ده ساله جلوه‌ای سبز و زیبا به مرکز این شهرستان داده‌اند همچنین خانه و اتومبیل دکتر مصدق یخچال روستای نجم آباد، تپه ازبکی امامزاده ابراهیم، مجموعه فرودگاه آزادی تپه گاز رسنک، امامزاده چهل دختر تینال تپه، روستای عشایری گلدره تپه شرف الدین از جمله مناطق گردشگری این شهرستان می باشد.

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰». معاونت برنامه ریزی استانداری خراسان جنوبی (به نقل از مرکز آمار ایران). ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ اکتبر ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲.
  2. https://tasnimnews.com/fa/news/1396/08/01/1554230/%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D8%B8%D8%B1%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%B4%D8%AF/amp
  • کتاب دشتی به وسعت تاریخ: نگاهی جامع به شهرستان نظرآباد، تالیف حسین عسگری، تهران:نشر شهید سعیدمحبی، ۱۳۸۶، ۶۰۲ صفحه.