هری پاتر (مجموعه‌فیلم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از هری پاتر (مجموعه فیلم))
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هری پاتر
Harry Potter 8 Film Collection.jpg
۸ فیلم کامل هری پاتر در یک مجموعه روی بلو-ری (۲۰۱۱)
کارگردان کریس کلمبوس (۱و۲)
آلفونسو کوارون (۳)
مایک نیوول (۴)
دیوید یتس (۵ تا ۸)
تهیه‌کننده دیوید هیمن (۱ تا ۸)
کریس کلمبوس (۳)
مارک رادکلیف (۳)
دیوید بارون (۵ تا ۸)
جی. کی. رولینگ (۷ و ۸)
نویسنده جی کی رولینگ (کتاب‌ها)
استیون کلاوز (۱ تا ۴ و ۶ تا ۸)
مایکل گلدنبرگ(۵)
بازیگران دنیل رادکلیف
روپرت گرینت
اما واتسون
موسیقی جان ویلیامز (۱٬۲٬۳)
پاتریک دویل (۴)
نیکلاس هوپر (۵٬۶)
الکساندر دسپلات (۷)
فیلم‌برداری جان سیل (۱)
راجر پرت (۲ و ۴)
مایکل سرسین (۳)
اسلاوومیر ایدزیاک (۵)
برونو دل‌بونل (۶)
ادواردو سرا (۷ و ۸)
توزیع‌کننده برادران وارنر
تاریخ‌های انتشار
۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ (۱۰ سال)
مدت زمان
۱۱۷۹ دقیقه
کشور  بریتانیا
 ایالات متحده آمریکا
زبان انگلیسی
هزینهٔ فیلم ۱.۲ میلیارد دلار (مجموعه ۸ فیلم)

فیلم‌های هری پاتر که فیلم‌هایی انگلیسی-آمریکایی هستند، بر اساس کتاب‌های هری پاتر و با همان نام‌های کتاب ساخته شده‌اند. نویسنده این کتاب‌ها، جوآن «جو» رولینگ که بیشتر با نام جی. کی. رولینگ (به انگلیسی: J. K. Rowling) است، نوشته شده‌است. او امتیاز ساخت فیلم را در سال ۱۹۹۹ به شرکت برادران وارنر با قراردادی بالغ بر یک میلیون یورو فروخت. از نکات قابل توجه این قرارداد، اصرار جی.کی. رولینگ بر استفاده از بازیگران انگلیسی در این فیلم‌ها است.

این فیلم که براساس کتاب‌های داستانی هری پاتر نوشته شده، داستان پسر نوجوانی به نام هری پاتر است که در زمان تولدش، جادوگر شیاطین به نام ولدمورت، مادر و پدر جادوگرش را به قتل رسانده‌است. داستان این هشت فیلم، دشمنی‌ها و جنگ‌های او و ولدمورت است.

در سال ۲۰۱۲، هشت‌گانه فیلم‌های هری پاتر، به فروشی بیشتر از ۷٫۷ میلیارد دلار رسید. در کل ۸ فیلم از داستان هری پاتر ساخته شده‌است که تمامشان جزء ۵۰ فیلم پرفروش تاریخ بودند چرا که فیلم هری پاتر و زندانی ازکابان از این لیست خارج شد. همچنین آخرین فیلم هری پاتر با نام هری پاتر و یادگاران مرگ - قسمت دوم، دهمین فیلم پرفروش تاریخ است.

بازیگران[ویرایش]

هری پاتر و سنگ جادو[ویرایش]

هری پاتر و سنگ جادو (به انگلیسی: Harry Potter and the Philosopher's Stone) (در آمریکا: Harry Potter and the Sorcerer's Stone) فیلمی فانتزی، ۱۵۲ دقیقه ای، محصول سال ۲۰۰۱ به کارگردانی کریس کلمبوس است که توسط شرکت برادران وارنر توزیع شد. این فیلم بر اساس کتابی با همین نام که نوشتهٔ جی. کی. رولینگ است، ساخته شده و نخستین فیلم از مجموعه فیلم‌های هری پاتر می‌باشد.

سالن مخصوص گریفیندور در اولین فیلم

داستان[ویرایش]

هری پاتر، پسر یتیمی است که توسط خاله و شوهر خاله خود بزرگ شده‌است. در سن یازده سالگی روبیوس هاگرید، مردی غول پیکر، از او دعوت می‌کند که به مدرسه جادوگری هاگوارتز بیاید. هم چنین به او می‌گوید که مادر و پدرش هم جادوگر بودند و به دست جادوگر شیاطین، لرد ولدمورت کشته شده‌اند. ولدمورت، اقدام به کشتن هری نیز کرده ولی موفق به این کار نشده‌است. به همین دلیل به هری لقب «پسری که زنده ماند» را داده‌اند. هری، اولین سالش را در مدرسه جادوگری هاگوارتز می‌گذراند و دوستان جدیدی به نام رون ویزلی و هرمیون گرنجر پیدا می‌کند. در همین سال گرفتار داستان سنگ جادو نیز می‌شود که داستان اصلی فیلم هم براساس همین سنگ است.

فروش[ویرایش]

فیلم هری پاتر و سنگ جادو با بودجه ۱۲۵ میلیون دلاری، در حدود ۶۶٬۰۹۶٬۰۶۰ پوند در انگلستان، ۳۱۷٬۵۷۵٬۵۵۰ دلار در آمریکا و ۹۷۴٬۷۵۵٬۳۷۱ دلار در مجموع در جهان فروش رفته‌است و هم چنین در بین ۵۰ فیلم پرفروش تاریخ، در رده ۲۰ جدول قرار دارد.[۱][۲]

هری پاتر و تالار اسرار[ویرایش]

هری پاتر و تالار اسرار (به انگلیسی: Harry Potter and the Chamber of Secrets) دومین فیلم از مجموعه فیلم‌های هری پاتر، فیلمی ۱۶۱ دقیقه ای که محصول شرکت برادران وارنر سال ۲۰۰۲ است. این قسمت نیز بر اساس کتاب هری پاتر و تالار اسرار ساخته شده‌است. یکی از نکات قابل ذکر در این فیلم، آخرین حضور ریچارد هریس در نقش دامبلدور است.

داستان[ویرایش]

هری، رون و هرمیون به هاگوارتز برای سال دومشان بازگشته‌اند و با چالش بیشتری مواجه شده‌اند. تالار اسرار باز شده‌است و دانش آموزان مجبور به ترک هاگوارتز می‌شوند. هری باید با سالازار اسلیترین (بنیان‌گذار تالار) روبه رو شود. او نیز مانند هری می‌تواند به زبان مار‌ها حرف بزند. در آخر او با لرد ولدمورت مواجه می‌شود که هری باید دفترچه خاطرات او را نابود کند.

فروش[ویرایش]

فیلم هری پاتر و تالار اسرار با بودجه ۱۰۰ میلیون دلاری، در حدود ۸۷۸٬۹۷۹٬۶۳۴ دلار فروش رفته‌است و هم چنین در بین ۵۰ فیلم پرفروش تاریخ، در رده ۳۳ جدول قرار دارد.[۲][۳]

هری پاتر و زندانی آزکابان[ویرایش]

فیلمی ۱۴۲ دقیقه ای به کارگردانی آلفونسو کوارون (به انگلیسی: Alfonso Cuarón) مکزیکی در ۳۱ مه ۲۰۰۴ اکران شد و کاندیدای دو جایزه یکی برای موسیقی متن و دیگری جلوه‌های ویژه شد.

بعضی از رکوردهای این فیلم عبارت‌اند از: فروش ۲۰میلیون یورو در ۳ روز نخست اکران فیلم، مجموعاً ۹۰٫۳ میلیون یورو در ده روز اکران فیلم. در کل این فیلم با درآمد ۵۴۰ میلیون دلار کمترین درآمد را در بین سری فیلم‌های هری پاتر داشته‌است.

داستان[ویرایش]

سال سوم هری در هاگوارتز شروع شده و او همراه دوستان خود به هاگوارتز بر می‌گردند. استاد جدیدی که به مدرسه اضافه شده‌است پروفسور لوپین است که درس دفاع در برابر جادو سیاه را درس می‌دهد. در همین سال سیریوس بلک یک قاتل فراری از زندان آزکابان فرار کرده‌است. به همین دلیل دیوانه‌سازهای زندان آزکابان به دنبال او هستند. پس از مدتی هری می‌فهمد که سیریوس پدرخوانده اش است. داستان این فیلم ارتباط سیروس و هری است.

هری پاتر و جام آتش[ویرایش]

فیلمی ۱۵۷ دقیقه ای، محصول شرکت برادران وارنر

داستان[ویرایش]

هری پاتر به پسری بالغ تبدیل شده‌است و به صورت غیرممکن در مسابقاتی که برای افراد بالای 17 سال و فقط شامل سه شرکت‌کننده است، شرکت داده می‌شود ولی او به‌طور اسرار آمیزی به عنوان نفر چهارم در مسابقه حضور می‌یابد و مرحلهٔ اول مسابقات را با پیروزی به پایان رساند ...

فیلم هری پاتر و محفل ققنوس[ویرایش]

فیلمی ۱۳۸ دقیقه ای، محصول شرکت برادران وارنر

داستان[ویرایش]

هری با محفلی آشنا می‌شود که به صورت مخفی برای مقابله برای لرد ولدمورت بوجود آمده بود و…

فیلم هری پاتر و شاهزاده دورگه[ویرایش]

فیلمی ۱۵۳ دقیقه ای، محصول شرکت برادران وارنر

داستان[ویرایش]

هری پاتر به صورت اتفاقی کتابی را پیدا می‌کند که در آن جزئیات بهتر و دقیق تر نسبت به بقیه کتاب‌ها می‌باشد، او می‌یابد که کتاب قبلاً متعلق به فردی بوده که خود را شاهزاده دورگه می‌خوانده، او سپس متوجه می‌شود که شاهزاده دورگه در واقع سوروس اسنیپ است.

فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ - قسمت اول[ویرایش]

هری پاتر ویادگاران مرگ - قسمت اول (به انگلیسی: Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1) عنوان هفتمین فیلم از مجموعهٔ فیلم‌های هری پاتر، فیلمی ۱۴۶ دقیقه ای که سال ۲۰۱۰ اکران شد.

داستان[ویرایش]

ولدمورت قوی تر شده و قدرتش در حال رشد است. در حال حاضر وزارت سحر و جادو و هاگوارتز در کنترل اوست. هری، رون و هرمیون تصمیم گرفته‌اند کار دامبلدور را به پایان برسانند و بقیه جان پیچ‌ها را پیدا کنند تا ولدمورت را شکست بدهند. اما برای این ۳ نفر و بقیهٔ دنیای جادوگری امید کمی باقی‌مانده‌است.

فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ - قسمت دوم[ویرایش]

صحنه‌های آخر فیلم در ۱۲ سال بعد

هری پاتر و یادگاران مرگ - قسمت دوم (به انگلیسی: Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2) عنوان قسمت دوم هفتمین سری این مجموعه، فیلمی ۱۳۰ دقیقه ای که در تاریخ ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۱ اکران شد. این فیلم بر اساس کتاب هری پاتر و یادگاران مرگ نوشته و کارگردانی آن برعهده دیوید ییتس است. این فیلم هشتمین و آخرین فیلم از سری فیلم‌های هری پاتر است که فیلم‌نامه‌اش توسط استیو کلاوز نوشته شده و تهیه‌کنندگانش دیوید هیمن، دیوید بارون و رولینگ بوده‌اند.

داستان[ویرایش]

این فیلم که ادامه داستان هری پاتر و یادگاران مرگ - قسمت اول است، جنگ بین هری پاتر و دشمنش ولدمورت در مدرسه هاگوارتز را نشان می‌دهد که هری باید بقیه جان پیچ‌ها را نابود کند تا بتواند ولدمورت را شکست دهد. در صحنه‌های آخر فیلم هری با چوبدستی اش ولدمورت را پس از نابودی تمام جان پیچ‌های شکست می‌دهد.

فروش[ویرایش]

فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ - قسمت دوم با بودجه کمتر از ۲۵۰ میلیون دلاری اش، در حدود ۷۳٬۰۹۴٬۱۸۷ پوند در انگلستان، ۳۸۱٬۰۱۱٬۲۱۹ دلار در آمریکا و ۱٬۳۲۸٬۱۱۱٬۲۱۹ دلار در مجموع در جهان فروش رفته‌است و هم چنین در بین ۵۰ فیلم پرفروش تاریخ، در رده ۴ جدول قرار دارد.[۲] این فیلم، رکورد فیلم فیلم هری پاتر و سنگ جادو، به کارگردانی کریس کلمبوس که ابتدا در رده اول سری پرفروش هری پاتر با فروشی بالغ بر ۱٫۲ میلیارد دلار قرار داشت[۱] را با فروش ۱٫۳ میلیاردی اش شکست.[۴]

گیشه فروش[ویرایش]

در سال ۲۰۱۲، هشت‌گانه فیلم‌های هری پاتر، به پرفروش‌ترین سری فیلم‌های تاریخ با فروشی بالغ بر بیشتر از ۷٫۷ میلیارد دلار رسید. قبل از آن، سری فیلم‌های جیمز باند با فروشی بالغ بر ۶٫۱ میلیارد دلار در جایگاه اول قرار داشت. در ابتدا فیلم هری پاتر و سنگ جادو، به کارگردانی کریس کلمبوس در رده اول این سری پرفروش با فروشی بالغ بر ۱٫۲ میلیارد دلار قرار داشت[۱] که بعداً فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ - قسمت دوم این رکورد را با فروش ۱٫۳ میلیاردی اش شکاند.[۴]

عنوان تاریخ اکران کارگردان فروش
هری پاتر و سنگ جادو ۱۶ نوامبر، ۲۰۰۱ کریس کلمبوس ۱٬۲۲۷٬۸۵۰٬۰۴۲٫۸۸ $
هری پاتر و تالار اسرار ۱۵ نوامبر، ۲۰۰۲ ۱٬۰۹۰٬۲۸۷٬۹۲۹٫۸۳ $
هری پاتر و زندانی آزکابان ۴ ژوئیه، ۲۰۰۴ آلفونسو کوارون ۹۴۷٬۴۶۲٬۸۲۹٫۵۲ $
هری پاتر و جام آتش ۱۸ نوامبر، ۲۰۰۵ مایک نیوول ۱٬۰۴۱٬۲۲۵٬۶۸۶ $
هری پاتر و محفل ققنوس ۱۲ ژوئیه، ۲۰۰۷ دیوید ییتس ۱٬۰۲۰٬۸۲۸٬۸۳۰٫۶۹ $
هری پاتر و شاهزاده دورگه ۱۵ ژوئیه، ۲۰۰۹ ۹۷۴٬۲۰۱٬۶۸۲٫۰۰$
هری پاتر و یادگاران مرگ - قسمت اول ۱۹ نوامبر ۲۰۱۰ $۹۶۹٬۷۰۷٬۸۷۹٫۹۷
هری پاتر و یادگاران مرگ - قسمت دوم ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۱ $۱٬۳۲۸٬۱۱۱٬۲۱۹
مجموع فروش فیلم‌های ۱–۸ $۸٬۲۷۱٬۸۲۱٬۱۲۴٫۲۹

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ "Harry Potter and the Sorcerer's Stone". Retrieved 17 March 2014.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ "All Time Box Office". Retrieved 17 March 2014.
  3. "Harry Potter and the Chamber of Secrets". Retrieved 18 March 2014.
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ "Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2". Retrieved 18 March 2014.