جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها (کتاب)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها اثر جی کی رولینگ (جوآن کتلین رولینگ) نویسنده سری داستان‌های هری پاتر است. این کتاب که به تعریف و توضیح جانوران جادویی و موجودات خیالی افسانه‌ها پرداخته است از موجوداتی نام می‌برد که رولینگ در مجموعه هری پاتر نیز از آن‌ها یاد نکرده است و از اقصی نقاط دنیا و افسانه‌های گوناگون جمع آوری شده است. همچنین خاصیت قابل توجه این کتاب نوع نثری است که باعث می‌شود انسان به اعماق افسانه‌ها سفر کند.

رولینگ در این کتاب تخیلات خود را نیز اضافه کرده به طوری که خواننده احساس کند که یکی از کتاب‌های مدرسه هاگوارتز، مدرسه جادوگری سری داستان‌های هری پاتر را مطالعه می‌کند.

جی کی رولینگ این کتاب را با نام مستعار نیوت اسکمندر تالیف نموده است.

فیلم[ویرایش]

در روز ۲۱ شهریور ۱۳۹۲، در اطلاعیه ای که برادران وارنر منتشر کرد، اعلام شد که جی. کی. رولینگ قرار است برای مجموعه فیلم‌های جدیدی از دنیای هری پاتر، فیلمنامه بنویسید. اولین فیلم از این مجموعه با عنوان «جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن‌ها» (Fantastic Beasts and Where to Find Them) نامگذاری شده است. برادران وارنر گفته است که این مجموعه فیلم‌ها بخشی از یک همکاری بلند مدت با پرفروش‌ترین نویسنده دنیا خواهد بود. هشت فیلم هری پاتر جزو پرفروش‌ترین مجموعه فیلم‌های تاریخ سینما هستند. این فیلم شخصیتی به نام «نیوت اسکمندر» را معرفی می‌کند که نویسندهٔ کتاب خیالی «جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن‌ها» است که در مدرسه هاگوارتزِ هری پاتر تدریس می‌شد. فیلم برداری مجموعه اول آغاز و فیلم در ۲۷ آبان سال ٩٥ اکران شد.

منابع[ویرایش]

  • جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها اثر جی کی رولینگ ترجمه ویدا اسلامیه، چاپ و انتشار انتشارات تندیس
    • مقدمه
    • بخش نهایی