هرمیون گرنجر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شخصیت‌های هری پاتر
Emma watson as hermione greanger.jpg
اما واتسون در نقش هرمیون گرنجر
هرميون جین گرنجر
جنسیت: مونث
رنگ مو: قهوه‌ای
رنگ چشم: قهوه‌ای
گروه: گریفیندور
مدرسه: هاگوارتز
نژاد: مشنگ‌زاده
قدرت‌های ویژه: بهترین دانش‌آموز در تمامی دروس مدرسه
عضویت در: ارتش دامبلدور - ت.ه.و.ع (تشکیلات هواداری و عمرانی جن‌های خانگی)
بازیگر فیلم‌ها: اما واتسون
اولین حضور در: هری پاتر و سنگ جادو

هرمیون جین گرنجر (به انگلیسی: Hermione Jean Grange) (تلفظ نام در انگلیسی: هرماینی) نام یکی از شخصیتهای مجموعه داستان‌های هری پاتر نوشته جی کی رولینگ انگلیسی است. این شخصیت بهترین دوست رون ویزلی و هری پاتر به شمار می‌رود. البته این اسم توسط خانم ویدا اسلامیه به اشتباه از هرماینی به هرمیون تبدیل شده است.

نگاه کلی[ویرایش]

بهترین دوست هری پاتر و رون ویزلی، کسی جز هرمیون گرنجر، دختر مشنگ‌زاده گریفیندوری نیست. وی در تاریخ ۱۹ سپتامبر ۱۹۷۹ از پدر و مادری مشنگ متولد شد که هر دو دندانپزشک بودند. (بدین ترتیب او بزرگ‌ترین عضو این گروه سه نفره به شمار می‌آید.) او باهوشترین دانش‌آموز همکلاس هری پاتر محسوب می‌شود و به همین دلیل کلاه گروه‌بندی ابتدا قصد داشته وی را به گروه ریونکلا (گروه دانش‌آموزان باهوش) بیندازد. وی در همه امتحانات سمج خود (به جز دفاع در برابر جادوی سیاه) نمره عالی کسب کرده‌است و به نظر می‌رسد که تمامی کتابهای درسی خود را از حفظ است. هرمیون دانش‌آموزی ارشد به شمار می‌رود و از شکستن قوانین و مقررات خوشش نمی‌آید ولی در هنگام نیاز هیچگاه پشت هری و رون را خالی نکرده‌است. لولو خورخوره او به شکل پروفسور مک‌گونگال است که به وی می‌گوید در همه امتحانات مردود شده‌است.

سپر مدافع هرمیون به شکل یک سمور (حیوان مورد علاقه رولینگ) است. چوبدستی او از چوب درخت مو و ریسه قلب اژدها ساخته‌شده‌است.

حضور در کتاب‌ها[ویرایش]

هری پاتر و سنگ جادو[ویرایش]

در هری پاتر و سنگ جادو ما نخستین بار زمانی هرمیون را ملاقات می‌کنیم که در قطار سریع‌السیر هاگوارتز به دنبال وزغ نویل لانگ‌باتم می‌گردد. او در همین زمان به هری و رون می‌گوید که کلیه کتب درسی خود را حفظ کرده‌است. او در ابتدا به طرز آشکاری خودنما است و خیلی زود دبیران را به خود علاقه‌مند می‌کند ولی هری و رون چندان به دوستی با او علاقه‌ای ندارند تا این‌که روزی رون در نزد هری از هرمیون بدگویی می‌کند ولی هرمیون می‌شنود و گریه‌کنان به دستشویی دخترها می‌رود. در همان شب یک غول غارنشین به دستشویی دخترها حمله می‌کند ولی هری و رون به کمک هرمیون می‌شتابند و او را از دردسر نجات می‌دهند. از آن پس این سه به دوستانی صمیمی تبدیل می‌شوند. هرمیون در انتهای کتاب برای نجات سنگ جادو به کمک هری می‌شتابد، هری و رون را از دست گیاه «تله شیطان» نجات می‌دهد و موفق می‌شود معمای منطقی پروفسور اسنیپ را حل کند.

هری پاتر و تالار اسرار[ویرایش]

در هری پاتر و تالار اسرار هرمیون پس از بازشدن تالار اسرار با همفکری هری و رون و جستجو در کتابخانه‌ها و پرسش از معلمین، سرانجام موفق می‌شود راز حفره اسرار را کشف کند و بفهمد که هیولای تالار یک باسیلیسک است که از طریق مجرای فاضلاب به قربانیان حمله می‌کند ولی قبل از آن که این خبر را به اطلاع هری و رون برساند توسط هیولای تالار مورد حمله قرار می‌گیرد و خشک می‌شود. هری و رون می‌توانند برگه‌ای از کتابخانه را که در دست هرمیون مچاله شده‌است بیابند و بدین طریق راز تالار اسرار را کشف می‌کنند. مدتی بعد با آماده شدن عصاره ««مهر گیاه»» هرمیون به حالت عادی بازمی‌گردد.

هری پاتر و زندانی آزکابان[ویرایش]

در هری پاتر و زندانی آزکابان هرمیون گربه‌ای به نام کج پا خریداری می‌کند که همیشه به دنبال خال‌خالی، موش رون است. . برنامه درسی هرمیون در این کتاب بسیار عجیب است زیرا به نظر می‌رسد که او در یک زمان در چند کلاس شرکت می‌کند. وی نخستین کسی است که پی می‌برد پروفسور لوپین یک گرگینه‌است. در برهه‌ای از داستان به نظر می‌رسد که گربه هرمیون موش رون را خورده‌است و به همین دلیل میانه‌اش با رون برای مدتی شکرآب می‌شود ولی در انتها با مشخص شدن این که سیریوس بلک بی‌گناه است، هرمیون با کمک ساعت زمان‌برگردانی که برنامه درسی‌اش را توضیح می‌دهد، با هری در زمان به عقب بازگشته و سیریوس بلک را نجات می‌دهند.

هری پاتر و جام آتش[ویرایش]

در هری پاتر و جام آتش هرمیون همراه خانواده ویزلی و هری به جام جهانی کوییدیچ می‌روند.هرمیون با ورود به هاگوارتز برای دفاع از حقوق جن‌ها ی خانگی ت.ه.و.ع (تشکیلات هواداری و عمرانی جن‌ها ی خانگی)را تشکیل میدهد(فکر ایجاد این تشکیلات از رفتار بد بارتی کراوچ با وینکی، بردگی جن‌ها در هاگوارتز و رضایت شغلی ان‌ها به ذهن او خطور کردو با ملاقات دابی در هاگوارتز به اشتیاق او برای جلب جن‌ها افزود).هرمیون در تمام مدتی که رون با هری قهر است به عنوان واسطه عمل می‌کند و سعی دارد آنها را آشتی دهد. در اواسط کتاب، ویکتور کرام بازیکن کوییدیچ بلغاری به وی علاقه‌مند می‌شود و او را برای جشن کریسمس به همراهی دعوت می‌کند و این امر باعث جر و بحث مفصل هرمیون با رون (که او نیز به هرمیون علاقه‌مند شده‌است) می‌گردد. هرمیون در تمامی مراحل مسابقات سه‌جادوگر یار و یاور هری است و در آموزش افسون‌ها و طلسم‌ها به وی به هیچ وجه کوتاهی نمی‌کند.

هری پاتر و محفل ققنوس[ویرایش]

در هری پاتر و محفل ققنوس هرمیون نتیجه تمامی تلاش‌های خود را می‌گیرد و به عنوان دانش‌آموز ارشد انتخاب می‌شود. و همچنین برای تشکیل گروه دفاع در برابر جادوی سیاه ارتش دامبلدور از هیچ تلاشی کوتاهی نمی‌کند. او تمامی آزمونهای سمج خود را با نمراتی عالی پشت سر می‌گذارد و در انتهای کتاب با نقشه خود باعث نجات هری از دست آمبریج می‌شود و به همراه او، رون، جینی، نویل و لونا به وزارت سحر و جادو می‌رود تا سیریوس را نجات دهند. آزمون سمج بر اساس سطح های زیر است که هرمیون در همه درس هایش O یا u عالی می گیرد به جز دفاع در برابر جادوی سیاه که E یا فراتر از حد انتظار می گیرد.

امتیاز ها در آزمون سمج((سطوح مقدماتی جادوگری)): O=عالی E=فراتر از حد انتظار A=قابل قبول P=ضعیف D=افتضاح T=غول غارنشین

((بر اساس کتاب هری پاتر و شاهزاده ی دورگه))

هری پاتر و شاهزاده دورگه[ویرایش]

در سرتاسر کتاب هری پاتر و شاهزاده دورگه هرمیون به هری راجع به کتاب معجون سازی پیشرفته شاهزاده دورگه هشدار می‌دهد (البته کمی هم به خاطر پیشرفت هری در درس معجون‌سازی به اوحسادت می‌کند). رابطه عاطفی وی با رون در این کتاب پر فراز و نشیب است و مدتی نیز به خاطر دوست‌شدن رون با لاوندر براون دست به انتقام‌جویی می‌زند ولی سرانجام این رابطه عاطفی اوج می‌گیرد و این دو علاقه‌مندی به یکدیگر را ابراز می‌کنند. هرمیون شجاعانه در پایان کتاب در دوئل با مرگخواران در درون قلعه شرکت می‌کند و خوشبختانه آسیبی نمی‌بیند. با تصمیم هری مبنی بر عدم بازگشت به هاگوارتز در سال آینده و سفر به جستجوی جان‌پیچ‌ها هرمیون نیز همانند رون اعلام می‌کند که در این سفر او را همراهی خواهد کرد.

هری پاتر و یادگاران مرگ[ویرایش]

در هری پاتر و یادگاران مرگ ما پی می‌بریم که تصمیم هرمیون برای همراهی با هری کاملاً جدی است زیرا وی برای محافظت از مادر و پدرش حافظه آنها را تغییر داده و همچنین کتاب‌هایی در رابطه با جان‌پیچ‌ها از دفتر دامبلدور برداشته است. وی در طول سفر (حتی طی زمانی که رون آنها را ترک می‌گوید) هری را ترک نمی‌کند و چندین بار هری و رون را از دست مرگ‌خوارانی که قصد دستگیریشان را دارند نجات می‌دهد. وی در یافتن جان‌پیچ‌ها و نابودی آنها کمک شایانی به هری می‌کند و در زیر شکنجه بلاتریکس لسترنج درباره شمشیر گریفیندور به سرعت داستانی ساختگی سر هم می‌کند و به او تحویل می‌دهد. سرانجام هرمیون در نبرد نهایی هاگوارتز همراه با هری و رون شرکت می‌جوید.

۱۹ سال بعد[ویرایش]

هرمیون پس از ۱۹ سال با رون ازدواج کرده و صاحب دو فرزند با نام‌های هوگو و رز شده‌است. او کار خود را با استخدام در سازمان ساماندهی و نظارت بر امور موجودات جادویی آغاز می‌نماید و در این سازمان موفق می‌شود زندگی را برای جن‌های خانگی بسیار آسان کند. سپس به سازمان اجرای قوانین جادویی ارتقا می‌یابد و سرانجام در این سازمان موفق می‌شود که تمامی قوانین نژادپرستانه‌ای که به نفع اصیل‌زادگان است را ریشه‌کن نماید.شخصیت هرمیون بی شک گزیده‌ای از شخصیت خود خانم رولینگ است. دیده شده است که تعداد بسیاری از ازدواج هرمیون با رون راضی نمی‌باشند. در ایران،حدود نود و هشت درصد از کسانی که فیلم های هری پاتر را دیده اند،از ازدواج رون با هرمیون بسیار خشمگین و ناراضی هستند.آنها مرتب در وبلاگ های هری پاتری حرف هایی بر ضد این واقعه می گویند(یعنی ازدواج رون با هرمیون) مثلاً:{رون اصلاً لیاقت هرمیون را ندارد!} یا:{هرمیون یک دیوانه بود که به رون عشق ورزید و با او ازدواج کرد!} و شوکه آورتر از همه،این است که خود بازیگر هرمیون گرنجر یعنی خانم《اما واتسون》شخصاً در مصاحبه ای با خبرنگاری تایید کرد که بسیاری از مردم از ازدواج رون با هرمیون راضی نمی‌باشند!! کسانی که او را میشناسند،علاوه بر مخالفت با ازدواج او با رون،معتقد اند کسانی بسیار بسیار بهتر از رون برای وجود داشت که هرمیون میتوانست با آنها ازدواج کند و خوشبخت تر میشد. مثل ویکتور کرام یا هری پاتر. با این همه،همه هرمیون را دختری زیبا،متفکر،پایبند به قوانین،زرنگ،درس خوان،دانا و عاقل میدانند،میشناسندوتوصیف میکنند. او همچنین در طی سال های تحصیلی اش در هاگوارتز،در چند واحد درسی دیگر هم درس خوانده است. مثل مردم شناسی،ریاضیات،رمز شناسی،معما ها واسرار و...... .

جستارهای وابسته[ویرایش]

فهرست شخصیت‌های داستان هری پاتر

منابع[ویرایش]