لرد ولدمورت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شخصیت‌های هری پاتر
Lordvoldemort.jpg
لرد ولدمورت
(تام ماروولو ریدل)
جنسیت: مذکر
رنگ مو: ندارد (به این دلیل که کسی نتواند با معجون مرکب پیچیده خود را به شکل او دربیاورد زیرا مو جزء مواد لازم برای تهیهٔ این معجون است)
رنگ چشم: قرمز در کتاب و سبزآبی در فیلم
گروه: اسلیترین
نژاد: دو رگه (پدر ماگل - مادر ساحره)
قدرت‌های ویژه: تسلط کامل بر جادوی سیاه
تکلم به زبان مار
پرواز بدون بهره از جاروی پرنده
قدرتمندترین جادوگر قرن مانند دامبلدور
قابلیت ورود به ذهن افراد بدون استفاده از جادو
هوش بسیار زیاد
اختراع جادو های جدید در زمینه هورکراکس (HORCRUXES)
عضویت در: مرگ خواران
بازیگر فیلم‌ها: رالف فاینس
اولین حضور در: هری پاتر و سنگ جادو

لرد ولدمورت (زادهٔ ۳۱ دسامبر ۱۹۲۶) شخصیت منفی و بسیار قدرتمند سری داستان‌های هری پاتر است. در سری کتاب‌های هری پاتر، او جادوگری است که هدفش کنترل جهان و دستیابی به جاودانگی و سلطهٔ جادوگران بر افراد غیر جادوگر (مشنگ‌ها) است. دنیای جادویی چنان از او وحشت دارند که نام او دچار تابو شده و به جای به زبان آوردن نام او، وی را «اسمشونبر» می‌خوانند. «لرد سیاه» لقبی است که «مرگخواران» (یارانش) به او داده‌اند. ولدمورت در زبان فرانسه به معنای «پرواز مرگ» است.

اوایل زندگی[ویرایش]

لرد ولدمورت در اوایل سال ۱۹۲۶ زاده شد و نام پدرش یعنی تام ماروولو ریدل بر او گذاشته شد. پدرش تام ریدل پدر و مادرش مروپ گانت بود. او از طریق مادرش، آخرین بازماندهٔ سالازار اسلایترین بود.
ریدلِ پدر او و مادرش را ترک کرد. مادرش اندکی پس از زایمان مرد و به همین دلیل او در یک پرورشگاه بزرگ شد. آلبوس دامبلدور (مدیر مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز) او را به هاگوارتز دعوت کرد. او در هاگوارتز، در بین طرفدارانش، شروع به استفاده از نام «لرد ولدمورت» کرد و بعدها نام اصلی خود را به دست فراموشی سپرد و نام مستعارش را رسماً مورد استفاده قرار داد. خیلی از افراد این گروه بعداً مرگ‌خوار شدند (مانند رودولفوس لسترنج و لوسیوس مالفوی). او در سال ششم تالار اسرار را گشود و میرتل که یک مشنگ زاده بود را کشت. در آن زمان، بر خلاف بقیهٔ اساتید هاگوارتز که شیفتهٔ ریدل بودند، فقط پروفسور دامبلدور به او مشکوک شده بود. ریدل نیز به همین دلیل نتوانست تالار را بار دیگر بگشاید و به جای آن، طرز ساخت جان‌پیچ را (که از پروفسور اسلاگهورن فرا گرفته بود)، همراه با قسمتی از روح خود درون یک دفترچه خاطرات پنهان کرد تا شاید بعداً بتواند از این راه دانش‌آموز دیگری را وادار به بازکردن حفره کند و کار ناتمام جد بزرگش، سالازار اسلیترین، را در از بین بردن مشنگ زاده‌ها به پایان برساند.

از بین رفتن قدرت[ویرایش]

او دوستان دوران تحصیلش را دوباره جمع کرد و به آن‌ها لقب مرگ‌خوار داد و خود نیز نام لرد ولدمورت را انتخاب کرد. او به مرگ‌خوارانش اجازه می‌داد با خیال راحت جادوگران و غیرجادوگرها (مشنگ‌ها) را بکشند و از طلسم‌های نابخشودنی استفاده کنند. ظاهراً کسی نمی‌توانست جلوی او را بگیرد، اما یک پیشگویی همه چیز را تغییر داد. او برای جلوگیری از تحقق یافتن آن پیشگویی در مورد کشته شدنش توسط یک کودک یک ساله که در آخر ماه ژوئن به دنیا می‌آید، اقدام به کشتن هری پاتر کرد ولی به دلیل جادوی عشقی که مادرش در هری نهاده بود هری از بین نرفت و جادوی کشنده ولدمورت به سمت خودش برگشت و او ناپدید شد. این جریانات باعث شد هری پاتر «پسری که زنده ماند» لقب بگیرد. پس از ناپدید شدن لرد سیاه، مرگ‌خوارانی که شناخته شده بودند زندانی شدند و مرگ‌خوارانی که ناشناس بودند به زندگی عادی خود ادامه دادند. بعد از این واقعه همه جامعه جادوگری بجز تعداد انگشت شماری از مرگ خواران فکر می‌کردند که ولدمورت برای همیشه مرده است ولی او به دلیل این که روح خود را به قطعات زیادی تقسیم کرده بود، به طور کامل از بین نرفته بود. او برای زنده ماندن در بدن مارها شریک می‌شد.

بازگشت ولدمورت[ویرایش]

سیزده سال پس از آن که جسمش نابود شد، او در قبرستانی متروکه که پدرش در آن جا دفن شده بود به زندگی بازگشت. او این کار را با کمک یکی از خادمانش به اسم دُم‌باریک (پیتر پتی‌گرو) که قبلاً یکی از دوستان خانوادگی پاترها بود و باعث مرگ پدر و مادر هری شده بود، انجام داد. او از گوشت خادم (دم‌باریک) و خون دشمن (هری پاتر) و استخوان‌های پدرش که نوعی طلسم باستانی بود استفاده کرد. سپس تمام مرگ خوارها را احضار کرد و با هری در مقابل آنها به دوئل پرداخت و طبق یک رویداد نادر که بین چوب دستی‌های آن‌ها اتفاق افتاد (چوبدستی‌هایی مشابه)، روح افرادی که ولدمورت آنها را کشته بود، از چوب دستی او بیرون آمد و هری در شلوغی فرار کرد. او خود را با جنازهٔ سدریک دیگوری (یکی از دوستان پاتر که ولدمورت او را به قتل رسانده بود) به جام مسابقهّ سه جادوگر که رمزتاز بود، رسانده و به هاگوارتز بازگشتند.

نابودی[ویرایش]

تام یا ولدمورت یا لردسیاه وقتی در هاگوارتز تحصیل می‌کرده در قسمت ممنوعه کتاب‌خانه جادوی سیاهی را پیدا می‌کند که جان پیچ نام دارد (پلیدترین و سیاه‌ترین جادو). جان پیچ جادویی است که آدم می‌تواند قسمتی از روح خود را در اشیاء کوچکی قرار دهد البته بهایی هم دارد هر کس بخواهد جان پیچ درست کند باید انسانی را بکشد. این اطلاعات را اسلاگهورن به تام داد ولی او نمی‌دانست که تام پلید است و فکر می‌کرد که تام برای دونستن این اطلاعات را می‌خواهد و برای همین این خاطره را دست کاری شده به دامبلدور داد اما هری در کتاب ششم خاطرهٔ درست را با کمک فلیکس فلیسیس (معجون شانسی که اسلاگهورن به او جایزه داد) از اسلاگهورن گرفت و به این راز هولناک دست پیدا کرد.در ابتدا دامبلدور اولین جان پیچ را نابود کرد و پس از مرگ او هری و دوستانش شش جان پیچ را نابود کردند و در پایان لرد ولدومورت که از جان پیچ بودن هری اطلاع نداشت قسمت هفتم روح خود را که در وجود هری پاتر بود نابود کرد. هفت جان پیچ: دفترچه خاطرات تام ماروولو ریدل ، انگشتر خاندان گنت، قاب آویز سالازار اسلیترین، فنجان هافلپاف، دیهیم گمشده ریونکلا، نجینی مار ولدمورت و خود هری پاتر.

منابع[ویرایش]

  • LLev Grossman, "J.K. Rowling Hogwarts and All". TIME Magazine, July 25، ۲۰۰۵، Vol. 166، No. 4