جان‌پیچ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

جان‌پیچ یا جاودان‌ساز (به انگلیسی هورکراکس) ظرف یا وسیله‌ای (شی، در هری پاتر از قاب آویز، جام، نیم تاج، انگشتر، دفترچه خاطرات، مار تام ریدل و خود هری پاتر استفاده شده بود) تخیلی در داستان‌های هری پاتر است. هری پاتر مجموعه‌ای داستان تخیلی نوشته نویسندهٔ انگلیسی، جی.کی. رولینگ است.[۱]

جان‌پیچ از وسایل جادوی سیاه است که برای رسیدن به بی‌مرگی یا جاودانگی آفریده شده‌است.

در این داستان‌ها جادوگران روحشان را به دو قسمت تقسیم می‌کنند و یک قسمت از آن را در یک جان‌پیچ قرار می‌دهند و قسمت دیگر در یک جسم قرار می‌گیرد تا در صورت نابودی، جسم انسان به‌طور کامل نمیرد. و برای اینکه روح را دو قسمت کنند باید یک نفر را بکشند.[۲]

در داستان ششم، هری پاتر به کمک پروفسور هوریس اسلاگهورن و دامبلدور متوجه می‌شود که ارباب تاریکی (ولدمورت) روح خود را به هفت بخش تقسیم کرده و آن را در هفت جان‌پیچ گذاشته که راز نابود نشدنش همین است و تا قبل از نابودی این هفت جان پیچ ولدمورت نخواهد مرد ضعیف خواهد شد اما نمی‌میرد. هری پاتر می‌کوشد این جان‌پیچ‌ها را نابود کند تا از این طریق ارباب تاریکی هم نابود شود.[۳] روش ساختن جان پیچ در هیچ کتابی ذکر نشده و تنها در یکی از کتاب‌هایی که هرمیون گرنجر دوست هری پاتر در کتاب ششم می‌یابد که جان پیچ نفرت انگیزترین و پلیدترین جادویی است که یک جادوگر انجام می‌دهد. پروفسور هوریس اسلاگهورن استاد بازنشستهٔ معجون‌سازی هاگوارتز از جمله کسانی است که می‌داند یک جان پیچ چگونه ساخته می‌شود و هم او بود که در جوانی به لرد سیاه ناخواسته آموخت او فکر می‌کرد ارباب تاریکی ان روش را به منظور اهداف علمی می‌خواهد و ازین کار هیچ منظوری نداشته‌است. در خاطرات اسلاگهورن در کتاب ششم کشتن افراد روش ساخت جان پیچ معرفی شده‌است. جان پیچ‌های لرد ولدمورت:

  1. دفترچه خاطرات تام ریدل
  2. قاب آویز سالازار اسلیترین
  3. جام هلگا هافلپاف
  4. نیم تاج گمشده روونا ریونکلا
  5. انگشتر خاندان گونت
  6. یک مار به اسم ناجینی
  7. هری پاتر(لرد ولدمورت از این یکی خبر ندارد)

پانویس[ویرایش]

  1. Rowling, J. K. (2005).Harry Potter and the Half-Blood Prince (in English). London: Bloomsbury/New York City: Scholastic, et al. p. 503. UK ISBN 0-7475-8108-8/U.S. ISBN 0-439-78454-9.
  2. Rowling, J. K. (2005). Harry Potter and the Half-Blood Prince – the piece that lives in his body."
  3. Rowling, J. K. (2005). Harry Potter and the Half-Blood Prince (in English). New York City: Scholastic, et al. p.503. U.S. ISBN 0-439-78454-9. "That seventh piece of soul will be the last that anybody wishing to kill Voldemort must attack – the piece that lives in his body."