هری پاتر و زندانی آزکابان (فیلم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هری پاتر و زندانی آزکابان
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban movie poster.jpg
پوستر فیلم
کارگردان آلفونسو کوارون
تهیه‌کننده دیوید هیمن
کریس کلمبوس
نویسنده کتاب:
جوآن رولینگ
فیلمنامه:
استیو کلاوس
بازیگران دنیل رادکلیف
روپرت گرینت
اما واتسون
مایکل گامبون
گری اولدمن
موسیقی جان ویلیامز
فیلم‌برداری مایکل سرزین
تدوین استیون ویزبرگ
توزیع‌کننده برادران وارنر
مدت زمان
۱۴۲ دقیقه
کشور  بریتانیا
 ایالات متحده آمریکا
زبان انگلیسی
هزینهٔ فیلم ۶۶ میلیون پوند

هری پاتر و زندانی آزکابان یکی از پرفروشترین فیلمهای سال ۲۰۰۴ شناخته شده‌است.

موضوع[ویرایش]

داستان در باره سال سوم تحصیلات هری پاتر است که با نجات پدرخوانده‌اش و کشف اطلاعات بیشتری در مورد پدر و مادر کشته شده‌اش به دست ولدمورت همراه است.

داستان[ویرایش]

بعد از اینکه عمه مارج وارد خانهٔ خالهٔ هری پاتر می‌شود با هری درگیری پیدا می‌کند و هری ناخواسته باعث اتفاق ناخوشآیندی می‌شود: عمه مارج باد شده و مانند بادکنکی به هوا می‌رود. هری از خانه فرار می‌کند و منتظر اظهارنامه وزارت جادو می‌شود زیرا انجام جادو برای افراد زیر هفده سال ممنوع است و هری فقط ۱۳ سال سن دارد. اما او سرانجام می‌فهمد که سیریوس بلک کسی بوده که پدر و مادرش را به ولدمورت فروخته و اکنون از زندان فرار کرده و حالا دنبال اوست و به همین دلیل وزارت برای او حکم اخراج نمی‌فرستد تا بتواند در مدرسه هاگوارتز در امان باشد!

هری در سالی سخت قرار دارد که همواره باید مواظب باشد که مورد حمله سیریوس بلک قرار نگیرد. اما در پایان مشخص می‌شود که سیریوس بلک پدرخوانده اوست و دوست صمیمی پدرش و کسی که پدرش را به ولدمورت لو داده پیتر پتیگرو بوده که خودش را به شکل موشی در آورده بوده که از قضا موش خانگی رون ویزلی بهترین دوست هری بوده است. اما درست وقتی که همه چیز درست می‌شود و سیریوس موش را به شکل عادی برمی گرداند و همه به اینکه به وسیله او بی گناهی سیریوس را ثابت کنند امیدوار می‌شوند همه چیز نقش بر آب شده و پیتر پتیگرو فرار می‌کند. بعد از اینکه سیریوس دوباره زندانی می‌شود هری و هرمیون گرنجر، دوست صمیمی او، به گذشته بازگشته و سیریوس را نجات می‌دهند. همچنین هری با موجوداتی به نام دیوانه ساز مبارزه می‌کند. در نهایت سیریوس بلک فرار کرده و هری به مدرسه باز میگرد.

منابع[ویرایش]