محفل ققنوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
محفل ققنوس
Orderphoenix.jpg
Some Order of the Phoenix members in the هری پاتر و محفل ققنوس (فیلم) film adaptation, from left to right: Alastor Moody, Nymphadora Tonks, Sirius Black, Remus Lupin, Albus Dumbledore
دنیای خیالی هری پاتر
محل 12 Grimmauld Place, Londonالگو:HP5 linkedالگو:HP6 linked
The Burrowالگو:HP7 linked
Leader آلبوس دامبلدور
هدف To prevent لرد ولدمورت from conquering the world
Affiliations ارتش دامبلدور
دشمنان لرد ولدمورت، مرگ‌خوارs

محفل ققنوس (به انگلیسی: Order of the Phoenix) حلقه‌ای از جادوگران است که برای مبارزه با لرد ولدمورت توسط آلبوس دامبلدور بنیان گذاری و سازمان دهی شده است.

اعضای محفل ققنوس در جنگ اول در ژوئن سال ۱۹۹۶ در سازمان اسرار و در جنگ دوم در می ۱۹۹۷ و می ۱۹۹۸ در هاگوارتز به مبارزه با مرگخواران و ولدمورت پرداختند.

محل تشکیل محفل ققنوس خانه شماره ۱۲ میدان گریمولد است که به دلیل افسون رازداری تنها اعضای این محفل می‌توانند آن را ببینند.

اعضای معاصر[ویرایش]

دیدالوس دیگل− الفیاس دج- آبرفورت دامبلدور- آرابلا فیگ- ماندانگاس فلچر- روبیوس هاگرید- هستیا جونز- ریموس لوپین - مینروا مک‌گونگال- الستور مودی- استرجس پادمور- کینگزلی شکلبولت- نیمفادورا تانکس − آرتور ویزلی- بیل ویزلی- چارلی ویزلی- مالی ویزلی- فرد ویزلی- جرج ویزلی- هری پاتر- هرمیون گرنجر- رون ویزلی- سوروس اسنیب

اعضای کشته شده در جنگ اول[ویرایش]

ادگار بونز- کاراداک دیربورن- بنژی فنویک- مارلن مک کینون- دورکاس میدوس- جیمز پاتر- لیلی پاتر- فابیان پریوت- گیگیون پریوت-

در جنگ اول دچار فلج دائمی شدند[ویرایش]

فرانک لانگ باتم- آلیس لانگ باتم- (توسط بلاتریکس لسترنج فلج شدند.)

کشته شدگان جنگ دوم[ویرایش]

آلبوس دامبلدور- سیریوس بلک- امیلین ونس- ریموس لوپین- تد تانکس- نیمفادورا تانکس- فرد ویزلی- الستور مودی- سیوروس اسنیپ- درک کرس ول- گورناک (جن)- دابی (جن خانگی)- هدویگ (جغد هری پاتر)-لاوندر براون-

بازگشت دوباره[ویرایش]

پیتر پتی‌گرو-

سیریوس بلک[ویرایش]

شخصیت‌های هری پاتر
Gray oldman.jpg
سیریوس بلک
جنسیت: مرد
رنگ مو: قهوه ای
رنگ چشم: خاکستری
گروه: گریفیندور
مدرسه: هاگوارتز
نژاد: اصیل‌زاده
قدرت‌های ویژه: جانورنما (تبدیل به سگی سیاه می‌شود)
عضویت در: محفل ققنوس
بازیگر فیلم‌ها: گری اولدمن - جیمز والترز (نوجوانی)
اولین حضور در: هری پاتر و زندانی آزکابان (در سنگ جادو نام او برده می‌شود)

سیریوس بلک، شخصیتی تخیلی در مجموعه داستان‌های هری پاتر نوشتهٔ جی کی رولینگ است. در فیلم‌های هری پاتر، گری اولدمن نقش او را بازی می‌کند.

زندگی نامه[ویرایش]

سیریوس بلک، زادهٔ ژوئن ۱۹۵۸، فرزند ولبورگ و اریون بلک و برادر بزرگ ریگولس بلک است. اولین اشاره به وی به طور مختصر در هری پاتر و سنگ جادو بود که به عنوان کسی بود که موتو پرنده را درست بعد از اینکه لرد ولدمورت از بین رفت به هاگرید داد.

شخصیت[ویرایش]

او در هری پاتر و زندانی آزکابان به عنوان یک زندانی فراری شناخته شد.

خانواده و دوستان[ویرایش]

در زمان داستان هری پاتر، سیریوس آخرین فرزند خانواده بلک است، والدین وی ولبورگ و اریون بلک نام وی را سیریوس نهادند که نام ستاره‌ای در آسمان است. این نام گذاری بر طبق سنت خانواده بلک برای نام گذاری فرزندان از نام صورت‌های فلکی و ستارگان است. نام‌های ریگولاس، کیگانوس، اوریون و آرکتوروس نیز بر همین اساس انتخاب شده است.
سیریوس یک برادر کوچک به نام ریگولاس، و سه دختر خاله به نام‌های بلاتریکس بلک، نارسیسا بلک، آندرومدا بلک دارد. نارسیسا و بلاتریکس نزد خانواده بلک عزیز بودند چون با خانواده‌های خون اصیل بیعت کرده و با مردان جادوگر ازدواج کردند، در حالی که آندرومدا نزد آن‌ها بی اعتبار بود زیرا با مشنگی به نام تد تانکس ازدواج کرد. برادر کوچک سیریوس، ریگولاس نیز به خاطر پیوستنش به گروه لرد ولدمورت یعنی مرگ خواران مورد تحسین قرار گرفت.سیریوس و آندرومدا به خاندان بلک شباهتی نداشتند. سیریوس از خانواده خود شرمسار بود و خود را بد اقبال می‌دانست.

سیریوس با جیمز پاتر (پدر هری) صمیمی بود و با ریموس لوپین و پیتر پتی گرو نیز دوستی داشت.

در سن شانزده سالگی سیریوس از خانه گریخت تا با خانواده پاتر زندگی کند. این بی آبرویی برای خانواده بلک باعث شد که آن‌ها با چالاکی نام سیریوس را از شجره‌نامه خود خط بزنند. آلفارد بلک، برادر ولبورگ (مادر سیریوس)، با سیریوس همفکری کرد و او را با مقدار زیادی پول یاری داد. ولبورگ با فهمیدن این مسئله نام آلفارد را نیز از شجره‌نامه خانوادگی پاک کرد.
جیمز پاتر دوست صمیمی سیریوس با لیلی اوانز ازدواج کرد که در مراسم عروسی آن دو سیریوس بلک ساقدوششان بود. سیریوس بعدها به عنوان پدرخوانده هری پاتر، پسر جیمز انتخاب شد.

اسارت[ویرایش]

پس از اینکه لرد ولدمورت به خانه لیلی و جیمز پاتر حمله کرد و آن دو را کشت، به هری، پسر آن دو حمله کرد اما طلسم او به ولدمورت بازگشت و ولدمورت از بین رفت. در این میان سیریوس از ماجرا با خبر شده و یک ساعت بعد خود را به خانه پاترها رساند. در آنجا به هاگرید برخورد و هاگرید به وی گفت که از طرف دامبلدور دستور دارد که هری را پیش او ببرد. سیریوس هری را به هاگرید داد و موتور پرنده خویش را نیز به وی قرض داد، سپس در حالی که به سمت خانه پاترها می‌رفت اندیشید که رازدار (کسی که راز مکان خانه را در دل خود حفظ می‌کند و هیچکس تا موقعی که او راز را به فرد نگوید نمی‌تواند مکان را ببیند) پاترها یعنی پیتر پتی گرو آن‌ها را به ولدمورت فروخته است. سیریوس به سراغ پیتر رفت و با گلاویز شد. پیتر با جادو مشنگ‌ها را کشته و خود را به شکل موشی در آورد سپس انگشت خود را قطع کرد و به خانه یک خانواده جادوگر پناه برد. سیریوس به جرمی که پیتر انجام داده بود یعنی کشتن مشنگ‌ها و از بین بردن خود پیتر به زندان آزکابان افتاد.

سیریوس دوازده سال اسیر بود تا اینکه با دیدن یک روزنامه که عکس خانواده ویزلی را درحالی انداخته بود که پیتر هم با شمایل موش همراه آن‌ها بود از زندان فرار کرد و به محوطه هاگوارتز رفت.

کشته شدن[ویرایش]

سیریوس نتوانست بی گناهی خود را ثابت کند و به همین دلیل تا پایان عمر فراری ماند. اما وقتی که در وزارت جادوگری با مرگ خواران درگیر شده بود توسط دختر خاله خود یعنی بلاتریکس لسترنج کشته شد.

لونا در پایان کتاب هری پاتر و محفل ققنوس به هری می‌گوید:

چیزهایی که از دست می دهیم، روزی پیش ما برمی گردند....اما نه به شکلی که انتظار داریم....

و هری دوباره سیریوس را دید با عشقی که به او داشت.

ماندانگاس فلچر[ویرایش]

ماندانگاس فلچر (به انگلیسی: Mundungus Fletcher) یکی از شخصیت‌های مجموعهٔ هری پاتر نوشتهٔ جی. کی. رولینگ است.

در اولین حضورش در کتاب «محفل ققنوس»، به عنوان یکی از اعضای محفل ظاهر شد. سیوروس اسنیپ در کتاب هفتم از او خواست تا هفت پاتر را پیشنهاد دهد.

لقب وی دانگ به معنی مدفوع حیوانات میباشد.

ریموس لوپین[ویرایش]

شخصیت‌های هری پاتر
David Thewlis.jpg
ریموس لوپین
جنسیت: مذکر
رنگ مو: قهوه‌ای روشن
گروه: گریفیندور
مدرسه: هاگوارتز
عضویت در: محفل ققنوس
بازیگر فیلم‌ها: دیوید تیولیس
اولین حضور در: هری پاتر و زندانی آزکابان


ریموس لوپین (Remus Lupin) شخصیت سری داستان‌های هری پاتر نوشته جی کی رولینگ است. وی با پدر هری پاتر و سیریوس بلک پدر خوانده وی و همچنین پیتر پتی گرو (کسی که پدر هری را به لرد ولدمورت فروخت و باعث مرگ پدر و مادر هری شد) در دوران جوانی در گروه به نام غارتگران بودند.
غارتگران گروهی زیرک بودند که به جانورنما تبدیل شده بودند و شب‌ها در محوطه مدرسه هاگوارتز به شیطنت می‌پرداختند. ریموس لوپین پس از کشته شدن جیمز پاتر و ناپدید شدن پیتر پتی گرو و همچنان زندانی شدن سیریوس بلک تنها عضو باقی مانده غارتگران بود. ریموس یک گرگینه بود که شب‌های بدر کامل ماه به یک گرگینه تبدیل می‌شد.
ریموس لوپین یک سال نیز به اشتغال در مدرسه هاگوارتز به عنوان معلم دفاع در برابرجادوی سیاه پرداخت و پس از آن به محفل ققنوس پیوست. سرانجام او با تانکس ازدواج کرد. وی سرانجام در نبرد نهایی با مرگ‌خواران کشته‌شد. هری پاتر همیشه از او به عنوان بهترین استاد یاد می‌کرد.

بیل ویزلی[ویرایش]

شخصیت‌های هری پاتر
ویلیام آرتور ویزلی
جنسیت: مذکر
رنگ مو: قرمز
رنگ چشم: آبی
گروه: گریفیندور
نژاد: اصیل‌زاده
عضویت در: محفل ققنوس
بازیگر فیلم‌ها: ریچارد فیش (در صحنه‌ای کوتاه)
اولین حضور در: هری پاتر و جام آتش - عکس او اولین بار در هری پاتر و زندانی آزکابان می‌آید.

ویلیام آرتور «بیل» ویزلی (متولد ۲۹ نوامبر ۱۹۷۰) شخصیت تخیلی مجموعه داستان‌های هری پاتر، پسر بزرگ مالی و آرتور ویزلی و برادر چارلی، پرسی، فرد، جرج، رون و جینی ویزلی می‌باشد.
بیل در سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۹ به مدرسه هاگوارتز رفت و عضو گروه گریفیندور شد. او سرپرست گروه و ارشد نیز شد. او در بانک گرینگوتز در مصر کار می‌کند.

جیمز پاتر[ویرایش]

شخصیت‌های هری پاتر
جیمز پاتر
جنسیت: مذکر
رنگ مو: پرکلاغی
رنگ چشم: فندقی
گروه: گریفیندور
نژاد: اصیل‌زاده
عضویت در: محفل ققنوس
اولین حضور در: هری پاتر و سنگ جادو


جیمز پاتر از شخصیت‌های داستان‌های هری پاتر نوشته جی کی رولینگ می‌باشد.

خصوصیات جیمر پاتر[ویرایش]

جیمز پاتر در سال ۱۹۵۸ در انگلستان به دنیا آمد.

او چشم‌های قهوه‌ای (فندقی) و موهای سیاه به هم ریخته دارد. او بینی بلند تری نسبت به خود هری پاتر داشته، اما صورتش کشیده و لاغر دارد. موهایش در قسمت عقب سرش به هم ریخته و ظاهری آشفته به او داده است. او تقریباً عظمت و محبوبیت هری را نیز در دوران مدرسه داشته است.

او در سال ۱۹۶۹ وارد مدرسه هاگوارتز شد و در گروه گریفیندور قرار گرفت. بهترین دوستان او در دوران تحصیلش در هاگوارتز سیریوس بلک، ریموس لوپین و پیتر پتی گرو بودند. آنها گروهی به نام غارتگران تشکیل داده بودند و به شیطنت در مدرسه می‌پرداختند. یکی از اختراعات مهم این گروه، نقشه غارتگر است.

جیمز از ابتدای ورود به مدرسه از سیوروس اسنیپ، دانش‌آموز اسلایترینی متنفر بود و این دو از هر فرصتی برای طلسم کردن یکدیگر استفاده می‌کردند. جیمز پاتر در هاگوارتز عاشق لی‌لی اونز شد و در نهایت نیز با وی ازدواج کرد.

وی یکی از اعضای فعال محفل ققنوس علیه ولدمورت بود و سرانجام نیز یک سال پس از به دنیا آمدن فرزندش یعنی هری به همراه همسرش، لی‌لی، توسط لرد ولدمورت کشته شدند.هری توانست از طلسم ولدمورت نجات یابد.

لیلی پاتر[ویرایش]

لیلی پاتر (در مجموعه کتابهای هری پاتر) مادر هری است که در حین حفاظت از او در برابر لرد ولدمورت کشته شد. او از یک خانوادهٔ مشنگ (ماگل) به دنیا آمد. لیلی پاتر خواهری هم سن و سال به نام پتونیا داشت که او نیز علاقه‌مند رفتن به هاگوارتز بود اما چون نیروی جادویی نداشت به هاگوارتز دعوت نشد و به همین علت تا زمان فوت لیلی با او رابطه‌ای نداشت. لیلی در کودکی با سیوروس اسنیپ دوست بود اما بعدها به خاطر پیوستن سیوروس به گروه مرگ خواران از او جدا و با جمیز پاتر دوست شد که سرانجام این دوستی به ازدواج و حاصل آن هری پاتر شد. سپر مدافع لیلی پاتر آهو بود که بعد از مرگش به خاطر عشقی که سیوروس اسنیپ هنوز به او داشت این سپر مدافع به بدن او وارد شد و در قسمتی از داستان با استفاده از همین آهوی نقره‌ای سیوروس بدون اینکه هری متوجه شود به او یاری رساند. لیلی برای نجات جان هری جان خود را فدا کرد و باعث شد که نیروی یک جادوی باستانی از کودکش در برابر لرد سیاه محافظت کند. بعدها هری نام تنها دخترش را لیلی گذاشت.

نیمفادورا تانکس[ویرایش]

شخصیت‌های هری پاتر
نیمفادورا تانکس
جنسیت: مؤنث
رنگ مو: متغیر (اکثرا صورتی است اما رنگ طبیعی موهایش قهوه‌ای موشی است)
رنگ چشم: قهوه‌ای
نژاد: دورگه (مادر اصیل زاده و پدر ماگل زاده)
قدرت‌های ویژه: متامورف‌ماگوس (دگرگون‌نما) - توانایی تغییر شکل ظاهری
عضویت در: محفل ققنوس
بازیگر فیلم‌ها: ناتالیا تنا
اولین حضور در: هری پاتر و محفل ققنوس

نیمفادورا تانکس (تولد: ۱۹۷۳) شخصیت تخیلی مجموعه داستان‌های هری پاتر، نوشته جی کی رولینگ است.
تانکس (او از نام اول خود متنفر است) زنی پرشور و با نشاط، کارآگاه، و عضو محفل ققنوس است. او ساحره‌ای چند چهره‌است. او می‌تواند چهره اش را به خواست خود تغییر دهد و به همین دلیل رنگ مو و چشمش هیچ وقت ثابت نیست، او از این مهارتش استفاده‌های زیادی می‌کند.

تانکس یک جادوگر دورگه است که دلیلش این است که مادرش، آندرومدا بلک با مردی ماگل به نام تد (تئودور) تانکس ازدواج کرد که حاصل این ازدواج نیمفادورا بود.

بر خلاف تصور همه که تانکس عاشق سیریوس بلک بود از ابتدا عاشق ریموس لوپین بود و در نهایت ریموس لوپین ازدواج کرد. حاصل ازدواج آنها یک پسر است هرچند هر دو در نبرد هاگوارتز کشته شدند و نتوانستند فرزندشان را بزرگ کنند. پدرخوانده فرزند آنها هری پاتر است. مادر نیمفادورا تانکس اندرومیدا است که خواهر بلاتریکس لسترنج و نارسیسا مالفوی می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد ارتباطات خانوادگی نیمفادورا تانکس به شجرنامه خانواده بلک مراجعه کنید.

نقش تانکس را ناتلیا تنا در فیلم هری پاتر و محفل ققنوس ایفا می‌کند.

پیوند به بیرون

جستارهای وابسته[ویرایش]