هاگوارتز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز یا به اختصار هاگوارتز مدرسه جادوگری سری داستان‌های هری پاتر نوشته جی کی رولینگ می‌باشد. این مدرسه در داستان‌های هری پاتر نقش زمینه اصلی داستان را بازی می‌کند.

پرچم مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز. شعار: هرگز یک اژدهای خفته را قلقلک ندهید
نقشه‌ای حدودی از هاگوارتز که بر اساس نقشه دیگری از رولینگ کشیده شده است.

تحصیل در هاگوارتز[ویرایش]

دانش آموزان در سن یازده سالگی از مدرسه هاگوارتز نامه‌ای دریافت می‌کنند که در آن به جز فهرست موارد مورد نیاز و وسایل قابل خرید بلیط قطاری که با آن به هاگوارتز سفر می‌کنند وجود دارد. در هاگوارتز دانش آموزان با گذاشتن کلاه سخنگویی بر سر خود و سنجیده شدن خصوصیات آن‌ها در بین یکی از چهار گروه گریفیندور، اسلیترین، ریونکلا و هافلپاف قرار می‌گیرند.

دانش آموزان بعد از پنج سال تحصیل در امتحانات سطوح مقدماتی جادوگری شرکت کرده و پس از آن با توجه به نمرات خود انتخاب رشته می‌کنند و دو سال بعد با قبولی در امتحانات سطوح عالی‌تر جادوگری از مدرسه فارغ‌التحصیل می‌شوند. البته در سن هفده سالگی در امتحانات جسم‌یابی شرکت می‌کنند که در واقع همان غیب و ظاهر شدن می‌باشد. اگر دانش آموزان در امتحانات جسم‌یابی قبول نشوند باید یک دورهٔ مجدد را بگذرانند؛ ولی آنها که فارغ‌التحصیل شده‌اند لازم است هر سال یک‌ روز بیایند تا چیزی از این جادو را فراموش نکنند.

سمج[ویرایش]

سمج سرواژهٔ امتحانات «سطوح مقدماتی جادوگری»، امتحاناتی در داستان‌های هری پاتر نوشته جی کی رولینگ انگلیسی است که دانش و/یا توانایی یک نفر در زمینه‌های مختلف جادوگری را محک می‌زند. سمج مرحله نخست از سطوح مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز را تشکیل می‌دهد.

«سمج» ترجمه و در واقع تبدیلی فارسی از «OWL» برای «Ordinary Wizarding Level» است که کنایه‌ای به امتحانات O Level در بریتانیا و ایرلند شمالی است.

دانش آموزان مدرسهٔ هاگوارتز در ماه ژوئن در پایان سال پنجم تحصیلشان در هاگوارتز در امتحانات سمج که حاصل پنج سال درس خواندن آن‌ها و اتمام دورهٔ مقدماتی جادوگری است، شرکت می‌کنند. این امتحانات توسط ادارهٔ امتحانات جادوگری برگزار می‌شود و ۱۲ رشته در آن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که کسانی که در این آزمون‌ها حائز نمرهٔ حداقل دبیر مورد نظر در هاگوارتز شوند می‌توانند آن درس را در سطوح سخت و طاقت فرسای جادوگری یعنی سال ششم و هفتم تحصیل در هاگوارتز ادامه دهند.

رشته‌های مورد ارزیابی در آزمون سمج[ویرایش]

 1. تغییر شکل
 2. معجون‌سازی
 3. دفاع در برابر جادوی سیاه
 4. گیاه‌شناسی
 5. وردها و طلسم‌ها
 6. ستاره‌شناسی
 7. پیشگویی
 8. مراقبت از موجودات جادویی
 9. بررسی طلسم‌های باستانی
 10. علوم مشنگ‌ها (ماگِل‌ها)
 11. ریاضیات جادویی
 12. تاریخچهٔ جادو

درجات[ویرایش]

 1. O عالی (قبولی)
 2. E فراتر از حد انتظار (قبولی)
 3. A قابل قبول (قبولی)
 4. P ضعیف (مردودی)
 5. D افتضاح (مردودی)
 6. T غول غارنشین! (مردودی)

تاریخچه تأسیس[ویرایش]

این مدرسه توسط چهار جادوگر بزرگ قرون وسطا (گودریک گریفیندور، روونا ریونکلا، هلگا هافلپاف و سالازار اسلیترین) ساخته شد تا محیطی برای پرورش و آموزش کسانی که استعداد جادوگری دارند به وجود آید. این چهار نفر بعد از اتمام ساخت مدرسه بر سر این که چه کسانی باید در مدرسه پذیرش بشوند اختلاف عقیده پیدا کردند بنابراین چهار گروه مختلف در هاگوارتز به وجود آمد. گروه گریفیندور با نماد شیردال و رنگ قرمز و زرد، هافلپاف با نماد گورکن و رنگ زرد و سیاه، ریونکلا با نماد عقاب و رنگ آبی و اسلیترین با نماد مار و رنگ سبز و نقره‌ای. گفته می‌شود که سالازار اسلیترین تالاری مخوف به نام تالار اسرار در دل هاگوارتز به وجود آورد که فقط نوادهٔ حقیقی اسلیترین می‌تواند آن را باز کند و…

محیط هاگوارتز[ویرایش]

مدرسه هاگوارتز در فیلم هری پاتر

هاگوارتز قلعهٔ بزرگی است که بر دامنه کوهی بنا شده است. در محوطه اطراف قلعه جنگل بزرگی به نام جنگل ممنوعه و دریاچه وسیعی قرار دارد بنام دریاچه‌ی سیاه. در جنگل ممنوعه انواع جانوران شگفت‌انگیز مانند تک‌شاخ، آکرومانتیولا، سانتور، تسترال و … وجود دارد. درون قلعه هاگوارتز از برج‌های بلند و راه روهای پیچ در پیچ تشکیل شده و راه‌های مخفی فراوانی دارد که هنوز هیچ‌کس موفق به تکمیل نقشه کامل آن نشده است به جز جیمز پاتر و ریموس لوپین و پیتر پتی گرو و سیریوس بلک. هر گروه نیز درون قلعه سالن و خوابگاهی مجزا دارد که مکان آن از دیگر گروه‌ها پنهان است که خوابگاه گریفندور در طبقهٔ هفتم برج جنوبی قلعه و پشت تابلو بانوی چاق پنهان است و خوابگاه اسلایترین در راهروهای زیر زمینی و در پشت دیوار دخمه‌ای پنهان است و زیر دریاچه قرار دارد. خوابگاه ریونکلا نیز در یکی از برج‌های قلعه و خوابگاه هافلپاف در مکانی در نزدیکی آشپزخانه‌ها قرار دارد.

دیگر موارد هاگوارتز[ویرایش]

مجموعه فیلم از سرسرای بزرگ، هاگوارتز

در محوطهٔ هاگوراتز درخت بیدی جادویی وجود دارد که با شاخه‌هایش به افراد حمله می‌کند و به همین دلیل به بید کتک‌زن مشهور است. همچنین در محوطهٔ قلعه زمینی برای بازی کوییدیچ قرار دارد. شعار مدرسه هاگوارتز که در زیر علامت آن نیز نقش بسته است جمله‌ای لاتین به این معناست:

هرگز یک اژدهای خفته را قلقلک ندهید.
"دراکو دورمی‌ینس نان‌کوآم تی‌تی‌لاندوس"

اعضای گروه‌ها[ویرایش]

کلاه سخنگو بر اساس ویژگی‌ها و خصوصیات افراد آن‌ها را در یکی از گروه‌ها قرار می‌دهد مثلاً افراد شجاع و نترس همیشه به گروه گریفیندور می‌روند چون گریفیندور به کلاه دستور داده که افراد شجاع به گروهشان بیاید افراد خون اصیل جادوگری یعنی کسی که هیچ فرد غیر جادوگر در خانواده‌شان ندارند به گروه اسلایترین و افرادی که از لحاظ هوش و ذکاوت از دیگر افراد برتر باشند به ریونکلاو منتقل می‌شوند و افراد سختکوش و پرتلاش و کسانی که عضو دیگر گروهان بالا نیست نیز به گروه هافلپاف می‌روند.

اسلیترین[ویرایش]

Slytherin colours.svg

در سری داستان های هری پاتر ، سالازار اسلیترین (اسلایترین) نام یکی از چهار بنیان‌گذار مدرسه جادوگری هاگوارتز است که بعدها تبدیل به یکی از گروه‌های این مدرسه شد. رنگ این گروه سبز یشمی و نماد آن مار است. بسیاری از جادوگرانی که در این گروه تحصیل کردند بعدها به جادوی سیاه علاقه‌مند شدند.

 • رئیس: پروفسور هوریس اسلاگهورن در زمان تحصیل تام ریدل (تا سال ۱۹۸۱)، پروفسور سِوِروس اسنیپ در زمان تحصیل هری پاتر (تا سال ۱۹۹۷)، پروفسور هوریس اسلاگهورن (۱۹۹۷ تا قبل از ۲۰۱۶)
 • مؤسس: سالازار اسلیترین
 • رنگ: سبز و نقره‌ای
 • حیوان: مار، نشانه استعداد خاص مؤسس به خاطر مار زبان بودن است (ت. ا)
 • روح: بارون خون آلود
 • مکان: سالن عمومی اسلیترین (دخمه‌ی اسلیترین)، دارای سقف کوتاه و دربر گیرنده تعدادی صندلی سبز رنگ می‌باشد. این سالن در زیر دریاچه واقع شده است.
 • شعر کلاه گروهبندی: و اسلیترین ناقلا از مرداب … ولی اسلیترین قدرت‌طلب بود از این رو طالبین جاه بستود
 • تیم کوییدیچ اسلیترین: ردای سبز رنگ، ظاهراً بازیگران به خاطر هیکل بزرگی که دارند انتخاب می‌شوند و نه به خاطر استعدادهایشان!
 • ویژگی: تمایل فراوان به قدرت،اصالتِ جادوگری
 • شئ مربوطه:قاب آویزِ اسلیتیرین (که بعدها توسط ولدمورت به جان پیچ تبدیل شد)

بعضی از دانش‌آموزان: سوروس اسنیپ - دراکو مالفوی - لرد ولدمورت - لوسیوس مالفوی - بلاتریکس لسترنج -هوریس اسلاگهورن

گریفیندور[ویرایش]

Gryffindorcolours.svg

گریفیندور یکی از گروه‌های چهارگانه در هاگوارتز در مجموعه داستان‌های هری پاتر است که ویژگی‌های آن به این صورت می‌باشد:

 • رئیس: پروفسور مینروا مک‌گوناگل
 • رنگ: قرمز و طلایی
 • حیوان: شیر
 • مؤسس: گودریک گریفیندور
 • روح: سرنیکُلاس دو میمسی پورپی نگتون (نیک تقریباً بی‌سر)
 • ویژگی:شجاعت و تفکرِ بِجا
 • مکان: برج گریفیندور در طبقه هفتم واقع است. محل ورود به این برج در پشت قاب بانوی چاق که لباس صورتی بلندی پوشیده است قرار دارد. اگر رمز ورود درست را به او بدهید قاب می‌چرخد و ورودی برج نمایان می‌شود.
 • شئ: شمشیر گریفیندور

در سالن عمومی تعداد زیادی میز و صندلی و یک بخاری دیواری وجود دارد. شومینهٔ این مکان به شبکه پودر پرواز متصل شده است ولی چون در تمام اوقات روز شبکهٔ پرواز شلوغ است، گریفیندوری‌ها ترجیح می‌دهند که با جغد با خانواده‌هایشان تماس بگیرند. در این سالن یک تابلوی اعلانات نیز وجود دارد که در آن اعلامیه‌های گوناگونی از جمله تاریخ بعدی سفر به هاگزمید، دانش آموزانی که می‌خواهند کتابهای بقیه را بخرند یا عوض کنند و بچه‌هایی که به دنبال کارت‌های شکلات قورباغه‌ای می‌گردند وجود دارد. در این سالن دو راه پله نیز وجود دارد: راه پله پسران که به هفت خوابگاه پسرها (هر یک برای یک سال) و راه پله دختران که به هفت خوابگاه دختران (هر یک برای یک سال) راه دارند. راه پله دختران طوری جادو شده که اگر پسری از پله‌ها بالا بیاید، شکلش به طور موقت به یک سرسره سنگی تبدیل می‌شود و او را به پایین پله‌ها می‌فرستد. بنا بر کتاب تاریخ هاگوارتز، مؤسسان باور داشتند که دختران قابل‌اعتمادتر از پسران هستند به همین دلیل این جادو فقط برای راه پله دختران مؤثر است و برای راه پله پسران، جادویی در نظر گرفته نشده است. هر یک از خوابگاه‌ها به صورت یک اتاق دایره‌ای شکل است که پنجره‌هایش به سوی محوطهٔ هاگوارتز باز می‌شود و دارای تخت‌های پرده‌دار می‌باشد. تیم کوییدیچ گریفیندور برای اولین بار بعد از ۱۹۸۴ جام کوییدیچ را در سال تحصیلی ۱۹۹۴–۱۹۹۳ برد. آنها در سال ۱۹۹۶–۱۹۹۵ نیز موفق به انجام این کار شدند. رنگ رداهای این تیم قرمز است.

بعضی از اعضای شناخته شده این گروه:

هری پاتر - رون ویزلی - هرمیون گرینجر - جینی ویزلی - جرج ویزلی و فرد ویزلی - نویل لانگ‌باتم - سیموس فینیگان - دین توماس - پروتی پتیل - -آلبوس دامبلدور - ریموس لوپین - سیریوس بلک - جیمز پاتر - لاوندر براون

هافلپاف[ویرایش]

Hufflepuff colours.svg

در سری داستان‌های هری پاتر هافلپاف نام یکی از بنیان گذاران مدرسه جادوگری هاگوارتز است که بعدها تبدیل به یکی از گروه‌های این مدرسه با نماد گورکن شد.

 • رئیس: پروفسور اسپراوت
 • مؤسس: هلگا هافلپاف
 • رنگ: زرد و سیاه
 • حیوان: گورکن
 • شبح: راهب چاق
 • توصیف کلاه گروهبندی: هافلپاف نازنین از دره گشاد---- هافلپاف سختکوشی می‌پسندید بهین شرط پذیرش را همین دید.
 • ویژگی:سختکوشی و مهربانی
 • مکان: برج هافلپاف. موقعیت ناشناخته. احتمالاً پایین راه پله‌ای که از سالن اصلی منشعب می‌شود.
 • شیء مربوطه: فنجان هافلپاف

فنجان هافلپاف یک جان پیچ بود که توسط دوست های هری هرمیون گرنجر و رون ویزلی درتالار اسرار نابود شد.

ریونکلا[ویرایش]

Ravenclawcolours.svg

ریونکلا (به انگلیسی: Ravenclaw به معنی چنگال زاغ) در سری داستان‌های هری پاتر نام یکی از گروه‌های مدرسهٔ علوم و فنون جادوگری هاگوارتز است. نام این گروه به نام بنیانگذار آن (روونا ریونکلا) نامگذاری شده است.

 • رئیس: پروفسور فلیت‌ویک
 • مؤسس: روونا ریونکلا
 • رنگ: آبی و برنزی
 • حیوان: عقاب
 • روح: بانوی خاکستری
 • شعر کلاه گروهبندی: ریونکلای عادل از دره تن --- ولی ریونکلا هوشش بها داد
 • ویژگی:هوشِ سرشار
 • مکان: برج ریونکلا واقع در قسمت غربی هاگوارتز (م.ق. ۱۸)
 • تیم کوییدیچ ریونکلا: ردای آبی
 • شیء: نیم‌تاج ریونکلا که مدتی در دست نواده ی ریونکلا

بود که توسط لرد ولدمورت در جوانی به سرقت رفت.

یکی از اعضای مشهور ریونکلا چو چانگ بود که جستجوگر تیم کوئیدیچ این گروه نیز بود و در ضمن مدتی با هری پاتر ارتباط عاطفی داشت.

منابع

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]