هری پاتر (مجموعه‌فیلم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هری پاتر
۸ فیلم کامل هری پاتر در یک مجموعه روی بلو-ری (۲۰۱۱)
کارگردانکریس کلمبوس (۱و۲)
آلفونسو کوارون (۳)
مایک نیوول (۴)
دیوید یتس (۵ تا ۸)
تهیه‌کنندهدیوید هیمن (۱ تا ۸)
کریس کلمبوس (۳)
مارک رادکلیف (۳)
دیوید بارون (۵ تا ۸)
جی. کی. رولینگ (۷ و ۸)
فیلمنامه‌نویساستیو کلاوز (۱ تا ۴ و ۶ تا ۸)
مایکل گلدنبرگ(۵)
بر پایههری پاتر
جی کی رولینگ
بازیگراندنیل ردکلیف
روپرت گرینت
اما واتسون تام فلتون
موسیقیجان ویلیامز (۱٬۲٬۳)
پاتریک دویل (۴)
نیکلاس هوپر (۵٬۶)
الکساندر دسپلات (۷)
فیلم‌بردارجان سیل (۱)
راجر پرت (۲ و ۴)
مایکل سرسین (۳)
اسواوومیر ایجاک (۵)
برونو دل‌بونل (۶)
ادواردو سرا (۷ و ۸)
تدوین‌گرریچارد فرانسیس-بروس (۱)
پیتر هونس (۲)
استیون ویسبرگ (۳)
میک آدسلی (۴)
مارک دی (۵ تا ۸)
توزیع‌کنندهبرادران وارنر
تاریخ‌های انتشار
۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ (۱۰ سال)
مدت زمان
۱۱۷۹ دقیقه
کشوربریتانیا
ایالات متحده آمریکا
زبانانگلیسی
هزینهٔ فیلم۱.۲ میلیارد دلار (مجموعه ۸ فیلم)
فروش گیشهحدود ۷,۷ میلیارد دلار (مجموعه ۸ فیلم)

فیلم‌های هری پاتر[۱] که فیلم‌هایی انگلیسی-آمریکایی هستند، بر اساس کتاب‌های هری پاتر و با همان نام‌های کتاب ساخته شده‌اند. نویسندهٔ این کتاب‌ها، جوآن «جو» رولینگ که بیشتر با نام جی. کی. رولینگ (به انگلیسی: J. K. Rowling) است، نوشته شده‌است. او امتیاز ساخت فیلم را در سال ۱۹۹۹ به شرکت برادران وارنر با قراردادی بالغ بر یک میلیون یورو فروخت. از نکات قابل توجه این قرارداد، اصرار جی.کی. رولینگ بر استفاده از بازیگران انگلیسی در این فیلم‌ها است.

آخرین فیلم ساخته شده از این مجموعه، بیستمین سالگرد هری پاتر: بازگشت به هاگوارتز (انگلیسی: Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts) یک ویژه برنامهٔ تجدید دیدار از مجموعه‌فیلم‌های هری پاتر است که در ۱ ژانویهٔ ۲۰۲۲ از اچ‌بی‌او مکس نمایش داده شد. این برنامه برای بیستمین سالگرد انتشار هری پاتر و سنگ جادو (۲۰۰۱) ساخته شده‌است. این برنامه توسط استودیوهای تلویزیون برادران وارنر با همکاری وارنر هورایزن و به تهیهٔ کیسی پترسون ساخته شده‌است.

قرار است سریال هری پاتر ساخته و از شبکه مکس اورجینال پخش بشود. [۲]

این فیلم که براساس کتاب‌های داستانی هری پاتر نوشته شده، داستان پسر نوجوانی به نام هری پاتر است که در زمان تولدش، جادوگر شیاطین به نام ولدمورت، مادر و پدر جادوگرش را به قتل رسانده‌است. داستان این هشت فیلم، دشمنی‌ها و جنگ‌های او و ولدمورت است.

در سال ۲۰۱۲، هشت‌گانه فیلم‌های هری پاتر، به فروشی بیشتر از ۷٫۷ میلیارد دلار رسید. در کل ۸ فیلم از داستان هری پاتر ساخته شده‌است که تمام آنها جزء ۱۰۰ فیلم پرفروش تاریخ بودند. همچنین آخرین فیلم هری پاتر با نام هری پاتر و یادگاران مرگ - قسمت دوم، چهاردهمین فیلم پرفروش تاریخ است.

بازیگران[ویرایش]

از سمت راست به چپ: روپرت گرینت، اما واتسون و دنیل رادکلیف
نقش بازیگر توضیحات
هری پاتر دنیل ردکلیف
رون ویزلی روپرت گرینت
هرماینی گرنجر اما واتسون
آلبوس دامبلدور ریچارد هریس فیلم اول و دوم
مایکل گمبون فیلم سوم به بعد
سیریوس بلک گری اولدمن
سوروس اسنیپ آلن ریکمن
نویل لانگ‌باتم متیو لوئیس
بلاتریکس لسترنج هلنا بونهام کارتر
روبیوس هاگرید رابی کالترین
لرد ولدمورت ریف فاینز
مینروا مک‌گوناگل مگی اسمیت
آلستور مودی برندن گلیسون
دراکو مالفوی تام فلتون
لونا لاوگود ایوانا لینچ
جینی ویزلی بانی رایت
فرد ویزلی جیمز فلپس
جرج ویزلی اولیور فلپس
مالی ویزلی جولی والترز
آرتور ویزلی مارک ویلیامز
پرسی ویزلی کریس رنکین
نیمفادورا تانکس ناتالیا تنا
کینگزلی شکلبولت جورج هریس
دلورس آمبریج ایملدا استنتون
ریموس لوپین دیوید تیولیس
لوسیوس مالفوی جیسون آیزکس
وینست کراب جیم وایلت
گرگوری گویل جوشا هردمن
چو چانگ کیتی لیونگ
خاله پتونیا فیونا شاو
ورنون دورسلی ریچارد گریفیتس
دادلی دورسلی هری ملینگ
آرگوس فیلچ دیوید بردلی
پروفسور فیلیت‌ویک وارویک دیویس
پروفسور سیبل تریلانی اما تامسون
آبرفورت دامبلدور کیران هایندز
کورنلیوس فاج رابرت هاردی
پادما پتیل افشان آزاد
پراوتی پتیل شفالی چادهری
دین توماس آلفرد (الفی) اناچ
سیموس فینیگان دون موری
هوریس اسلاگهورن جیم برودبنت
نارسیسا مالفوی هلن مک‌کروری
لاوندر براون جسی کیو
گیلدروی لاکهارت کنت برانا
پروفسور کوئیرل ایان هارت
پیتر پتی‌گرو تیموتی اسپال
دابی توبی جونز (صداپیشه)
نیک تقریبا بی سر جان کلیز فقط در دو فیلم اول

هری پاتر و سنگ جادو[ویرایش]

هری پاتر و سنگ جادو (به انگلیسی: Harry Potter and the Philosopher's Stone) (در آمریکا: Harry Potter and the Sorcerer's Stone) فیلمی فانتزی، به مدت ۱۵۲ دقیقه، محصول سال ۲۰۰۱ به کارگردانی کریس کلمبوس است که توسط شرکت برادران وارنر توزیع شد. این فیلم بر اساس کتابی با همین نام که نوشتهٔ جی. کی. رولینگ است، ساخته شده و نخستین فیلم از مجموعهٔ فیلم‌های هری پاتر می‌باشد.

سالن مخصوص گریفیندور در اولین فیلم

داستان[ویرایش]

هری پاتر، پسر یتیمی است که توسط خاله و شوهر خاله‌ی خود بزرگ شده‌است. در سن یازده سالگی روبیوس هاگرید، مردی غول پیکر، از او دعوت می‌کند که به مدرسه جادوگری هاگوارتز بیاید. همچنین به او می‌گوید که مادرش یک انسان معمولی و پدرش هم جادوگر بوده(او دورگه است)و به دست جادوگر شیاطین(جادوگر سیاه)، لرد ولدمورت، کشته شده‌اند. ولدمورت، اقدام به کشتن هری نیز کرده ولی موفق به این کار نشده‌است. به همین دلیل به هری لقب «پسری که زنده ماند» را داده‌اند. هری، اولین سالش را در مدرسه جادوگری هاگوارتز می‌گذراند و دوستان جدیدی به نام رون ویزلی و هرماینی گرنجر پیدا می‌کند. در همین سال گرفتار داستان سنگ جادو نیز می‌شود که داستان اصلی فیلم هم براساس همین سنگ است.

فروش[ویرایش]

فیلم هری پاتر و سنگ جادو با بودجه ۱۲۵ میلیون دلاری، در حدود ۶۶٬۰۹۶٬۰۶۰ پوند در انگلستان، ۳۱۷٬۵۷۵٬۵۵۰ دلار در آمریکا و ۹۷۴٬۷۵۵٬۳۷۱ دلار در مجموع در جهان فروش رفته‌است و هم چنین در بین ۱۰۰ فیلم پرفروش تاریخ، در رده‌ی ۴۴ جدول قرار دارد.[۳][۴]

هری پاتر و تالار اسرار[ویرایش]

هری پاتر و تالار اسرار (به انگلیسی: Harry Potter and the Chamber of Secrets) دومین فیلم از مجموعه فیلم‌های هری پاتر، فیلمی ۱۶۱ دقیقه ای که محصول شرکت برادران وارنر سال ۲۰۰۲ است. این قسمت نیز بر اساس کتاب هری پاتر و تالار اسرار ساخته شده‌است. یکی از نکات قابل ذکر در این فیلم، آخرین حضور ریچارد هریس در نقش دامبلدور است.

داستان[ویرایش]

هری، رون و هرماینی به هاگوارتز برای سال دومشان بازگشته‌اند و با چالش بیشتری مواجه شده‌اند. تالار اسرار باز شده‌است و دانش آموزان مجبور به ترک هاگوارتز می‌شوند. هری باید با وارث سالازار اسلیترین (بنیان‌گذار تالار) روبه‌رو شود. او نیز مانند هری می‌تواند به زبان مار‌ها حرف بزند.

فروش[ویرایش]

فیلم هری پاتر و تالار اسرار با بودجه ۱۰۰ میلیون دلاری، در حدود ۸۷۹٬۲۲۵٬۱۳۵ دلار فروش رفته‌است و هم چنین در بین ۱۰۰ فیلم پرفروش تاریخ، در رده‌ی ۶۴ جدول قرار دارد.[۴][۵]

هری پاتر و زندانی آزکابان[ویرایش]

ماکت هاگوارتز در پارک اورلاندو

فیلمی ۱۴۲ دقیقه ای به کارگردانی آلفونسو کوارون (به انگلیسی: Alfonso Cuarón) مکزیکی در ۳۱ مه ۲۰۰۴ اکران شد و کاندیدای دو جایزه یکی برای موسیقی متن و دیگری جلوه‌های ویژه شد.

بعضی از رکوردهای این فیلم عبارت‌اند از: فروش ۲۰میلیون یورو در ۳ روز نخست اکران فیلم، مجموعاً ۹۰٫۳ میلیون یورو در ده روز اکران فیلم. در کل این فیلم با درآمد ۵۴۰ میلیون دلار کمترین درآمد را در بین سری فیلم‌های هری پاتر داشته‌است.

داستان[ویرایش]

سال سوم هری در هاگوارتز شروع شده و او همراه دوستان خود به هاگوارتز بر می‌گردند. استاد جدیدی که به مدرسه اضافه شده‌است پروفسور لوپین است که درس دفاع در برابر جادوی سیاه را درس می‌دهد. در همین سال سیریوس بلک یک قاتل فراری از زندان آزکابان فرار کرده‌است. به همین دلیل دیوانه‌سازهای زندان آزکابان به دنبال او هستند.

فروش[ویرایش]

فیلم هری پاتر و زندانی آزکابان با بودجه ۱۳۰ میلیون دلاری، در حدود ۷۹۶٬۹۰۷٬۳۲۳ دلار فروش رفته‌است و هم چنین در بین ۱۰۰ فیلم پرفروش تاریخ، در رده‌ی ۸۵ جدول قرار دارد.

هری پاتر و جام آتش[ویرایش]

هری پاتر و جام آتش (به انگلیسی: Harry Potter and the Goblet of Fire) فیلمی فانتزی، ۱۵۷ دقیقه ای، محصول سال ۲۰۰۵ و به کارگردانی مایک نیوول و نویسندگی استیو کلاوز است که توسط شرکت برادران وارنر توزیع شد. این فیلم بر اساس کتابی با همین نام که نوشتهٔ جی. کی. رولینگ است، ساخته شده و چهارمین فیلم از مجموعه فیلم‌های هری پاتر می‌باشد و نامزد یک جایزه‌ی اسکار در بخش بهترین کارگردان هنری شد.

داستان[ویرایش]

هری پاتر به پسری بالغ تبدیل شده‌است و در سال چهارم درس می‌خواند. او امسال مجبور به شرکت در مسابقه‌ی سه جادوگر می‌شود.

فروش[ویرایش]

فیلم هری پاتر و جام آتش با بودجه‌ی ۱۵۰ میلیون دلاری، در حدود ۸۹۷٬۰۹۹٬۷۹۴ دلار فروش رفته‌است و همچنین در بین ۱۰۰ فیلم پرفروش تاریخ، در رده‌ی ۵۹ جدول قرار دارد.

فیلم هری پاتر و محفل ققنوس[ویرایش]

هری پاتر و محفل ققنوس (به انگلیسی: Harry Potter and the Order of the Phoenix) فیلمی فانتزی، ۱۳۸ دقیقه ای، محصول سال ۲۰۰۷ بریتانیا و به کارگردانی دیوید یتس و نویسندگی مایکل گولدن‌برگ است که توسط شرکت برادران وارنر توزیع شد. این فیلم بر اساس کتابی با همین نام که نوشتهٔ جی. کی. رولینگ است، ساخته شده و پنجمین فیلم از مجموعه فیلم‌های هری پاتر می‌باشد.

داستان[ویرایش]

در این سال هری پاتر در مقطع پنجم دروس هاگوارتز است و باید امتحانات سمج (سطوح مقدماتی جادوگری) بدهد در ضمن هم وزارت سحر و جادو باور نمی‌کند که لرد ولدمورت بازگشته است و از این جهت هری پاتر و آلبوس دامبلدور را تحت فشار می‌گذارد. در آخر در نبردی سیریوس بلک پدرخوانده‌ی او توسط بلاتریکس لسترنج کشته می‌شود و در آخر وزارت سحر و جادو متقاعد می‌شود که ولدمورت بازگشته است.

فروش[ویرایش]

فیلم هری پاتر و جام آتش با بودجه‌ی ۱۵۰ میلیون دلاری، در حدود ۹۴۰٬۰۱۸٬۴۵۱ دلار فروش رفته‌است و هم چنین در بین ۱۰۰ فیلم پرفروش تاریخ، در رده‌ی ۵۴ جدول قرار دارد.

فیلم هری پاتر و شاهزاده دورگه[ویرایش]

هری پاتر و شاهزاده دورگه (به انگلیسی: Harry Potter and the Half-Blood Prince) فیلمی فانتزی، ۱۵۳ دقیقه ای، محصول سال ۲۰۰۹ بریتانیا به کارگردانی دیوید یتس و نویسندگی استیو کلاوز است که توسط شرکت برادران وارنر توزیع شد و همچنین این فیلم نامزد جایزه‌ی اسکار بهترین فیلمبرداری شد. این فیلم بر اساس کتابی با همین نام که نوشتهٔ جی. کی. رولینگ است، ساخته شده و ششمین فیلم از مجموعه‌ی فیلم‌های هری پاتر می‌باشد.

داستان[ویرایش]

در این قسمت هری پاتر در سال ششم هاگوارتز تحصیل می‌کند. هری در این سال تحصیلی برای اولین بار کلاس‌های خصوصی با دامبلدور دارد که در آن‌ها به مرور و بازبینی خاطرات لرد سیاه می‌پردازند؛ در انتها بنابر اتفاقاتی متوجه وجود جان‌پیچه‌ها شده و دامبلدور توسط سورس اسنیپ کشته می‌شود. این داستان مقدمه‌ای بر قسمت آخر هری پاتر محسوب شده و برای واپسین بار، هری و دوستانش در مدرسه هاگوارتز حضور می‌یابند.

فروش[ویرایش]

فیلم هری پاتر و شاهزاده دورگه با بودجه‌ی ۲۵۰ میلیون دلاری، در حدود ۹۳۴٬۵۴۶٬۵۶۸ دلار فروش رفته‌است و همچنین در بین ۱۰۰ فیلم پرفروش تاریخ، در رده‌ی ۵۵ جدول قرار دارد.

فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ - قسمت اول[ویرایش]

هری پاتر و یادگاران مرگ- قسمت اول (به انگلیسی: Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1) فیلمی فانتزی، ۱۴۶ دقیقه ای، محصول سال ۲۰۱۰ بریتانیا به کارگردانی دیوید یتس و نویسندگی استیو کلاوز است که توسط شرکت برادران وارنر توزیع شد و همچنین این فیلم کاندیدای دو جایزه‌ی اسکار یکی در بخش کارگردان هنری و دیگری در بخش جلوه‌های ویژه شد. این فیلم بر اساس کتابی با همین نام که نوشتهٔ جی. کی. رولینگ است، ساخته شده و هفتمین فیلم از مجموعه‌ی فیلم‌های هری پاتر می‌باشد.

داستان[ویرایش]

لرد ولدمورت قوی‌تر شده و قدرتش در حال رشد است. در حال حاضر وزارت سحر و جادو و هاگوارتز در کنترل اوست. هری، رون و هرماینی تصمیم گرفته‌اند کار دامبلدور را به پایان برسانند و بقیه جان‌پیچ‌ها را پیدا کنند تا ولدمورت را شکست بدهند. اما برای این سه نفر و بقیهٔ دنیای جادوگری امید کمی باقی‌مانده‌است.در جریان جستجو برای جان پیچ ها هری،هرماینی و رون متوجه میشوند افسانه یادگاران مرگ حقیقت دارد و ولدمورت به دنبال ابر چوب‌دستی است؛ در پایان این قسمت مشاهده میکنیم دابی جن برای نجات هری پاتر جان خود را از دست می‌دهد و ولدمورت ابر چوب‌دستی را در آرامگاه آلبوس دامبلدور میابد.

فروش[ویرایش]

فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ- قسمت اول، با بودجه‌ای کمتر از ۲۵۰ میلیون دلاری، در حدود ۹۶۰٬۴۳۱٬۵۶۸ دلار فروش رفته‌است و هم چنین در بین ۱۰۰فیلم پرفروش تاریخ، در رده‌ی ۵۰ جدول قرار دارد.

فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ - قسمت دوم[ویرایش]

صحنه‌های آخر فیلم در ۱۹ سال بعد

هری پاتر و یادگاران مرگ- قسمت دوم (به انگلیسی: Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2) عنوان قسمت دوم هفتمین سری این مجموعه، فیلمی ۱۳۰ دقیقه ای است که در تاریخ ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۱ اکران شد. این فیلم بر اساس کتاب هری پاتر و یادگاران مرگ نوشته‌شده و کارگردانی آن برعهده‌ی دیوید ییتس است. این فیلم هشتمین و آخرین فیلم از سری فیلم‌های هری پاتر است که فیلم‌نامه‌اش توسط استیو کلاوز نوشته شده و تهیه‌کنندگانش دیوید هیمن، دیوید بارون و رولینگ بوده‌اند.

داستان[ویرایش]

این فیلم که ادامه‌ی داستان هری پاتر و یادگاران مرگ- قسمت اول است، جنگ بین هری پاتر و دشمنش ولدمورت در مدرسه هاگوارتز را نشان می‌دهد که هری باید بقیه‌ی جان پیچ‌ها را نابود کند تا بتواند ولدمورت را شکست دهد.

فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ- قسمت دوم، با بودجه‌ی کمتر از ۲۵۰ میلیون دلاری اش، در حدود ۷۳٬۰۹۴٬۱۸۷ پوند در انگلستان، ۳۸۱٬۰۱۱٬۲۱۹ دلار در آمریکا و ۱٬۳۴۱٬۶۹۳٬۱۵۷ دلار در مجموع در جهان فروش رفته‌است و هم چنین در بین ۱۰۰ فیلم پرفروش تاریخ، در رده‌ی ۱۲ جدول قرار دارد.[۴] این فیلم، رکورد فیلم هری پاتر و سنگ جادو، به کارگردانی کریس کلمبوس که ابتدا در رده‌ی اول سری پرفروش هری پاتر با فروشی بالغ بر ۱ میلیارد دلار قرار داشت[۳] را با فروش ۱٫۳ میلیاردی اش شکست.[۶]

گیشه فروش[ویرایش]

در سال ۲۰۱۲، هشت‌گانه‌ی فیلم‌های هری پاتر، به پرفروش‌ترین سری فیلم‌های تاریخ با فروشی بالغ بر بیشتر از ۷٫۷ میلیارد دلار رسید. قبل از آن، سری فیلم‌های جیمز باند با فروشی بالغ بر ۶٫۱ میلیارد دلار در جایگاه اول قرار داشت. در ابتدا فیلم هری پاتر و سنگ جادو، به کارگردانی کریس کلمبوس در رده‌ی اول این سری پرفروش با فروشی بالغ بر ۹۷۵ میلیون دلار قرار داشت[۳] که بعداً فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ- قسمت دوم، این رکورد را با فروش ۱٫۳ میلیارد دلاری‌اش شکست.[۶]

فیلم تاریخ انتشار فروش گیشه بودجه Ref(s)
انگلستان ایالات متحده آمریکا و کانادا
(فروش تقریبی)
کشور های دیگر جهانی
سنگ جادو ۱۶ نوامبر ۲۰۰۱ (۲۰۰۱-۱۱-۱۶) £۶۶٬۰۹۶٬۰۶۰ $۳۱۷٬۵۷۵٬۵۵۰
(۵۵٬۹۷۶٬۲۰۰)
$۶۵۷٬۱۷۹٬۸۲۱ $۹۷۴٬۷۵۵٬۳۷۱ $۱۲۵ میلیون [۷][۸][۸][۹][۱۰]
تالار اسرار ۱۴ نوامبر ۲۰۰۲ (۲۰۰۲-۱۱-۱۴) £۵۴٬۷۸۰٬۷۳۱ $۲۶۱٬۹۸۸٬۴۸۲
(۴۴٬۹۷۸٬۹۰۰)
$۶۱۶٬۹۹۱٬۱۵۲ $۸۷۸٬۹۷۹٬۶۳۴ $۱۰۰ میلیون [۹][۱۰][۱۱][۱۲]
زندانی آزکابان ۳۱ مه ۲۰۰۴ (۲۰۰۴-0۵-۳۱) £۴۵٬۶۱۵٬۹۴۹ $۲۴۹٬۵۴۱٬۰۶۹
(۴۰٬۱۸۳٬۷۰۰)
$۵۴۷٬۱۴۷٬۴۸۰ $۷۹۶٬۶۸۸٬۵۴۹ $۱۳۰ میلیون [۹][۱۰][۱۳]
جام آتش ۱۸ نوامبر ۲۰۰۵ (۲۰۰۵-۱۱-۱۸) £۴۸٬۳۲۸٬۸۵۴ $۲۹۰٬۰۱۳٬۰۳۶
(۴۵٬۱۸۸٬۱۰۰)
$۶۰۶٬۸۹۸٬۰۴۲ $۸۹۶٬۹۱۱٬۰۷۸ $۱۵۰ میلیون [۹][۱۰][۱۴][۱۵]
هری پاتر و محفل ققنوس ۱۱ ژوئیه ۲۰۰۷ (۲۰۰۷-0۷-۱۱) £۴۹٬۱۳۶٬۹۶۹ $۲۹۲٬۰۰۴٬۷۳۸
(۴۲٬۴۴۲٬۵۰۰)
$۶۴۷٬۸۸۱٬۱۹۱ $۹۳۹٬۸۸۵٬۹۲۹ $۱۵۰ میلیون [۹][۱۰][۱۶][۱۷]
شاهزاده دورگه ۱۵ ژوئیه ۲۰۰۹ (۲۰۰۹-0۷-۱۵) £۵۰٬۷۱۳٬۴۰۴ $۳۰۱٬۹۵۹٬۱۹۷
(۴۰٬۲۶۱٬۲۰۰)
$۶۳۲٬۴۵۷٬۲۹۰ $۹۳۴٬۴۱۶٬۴۸۷ $۲۵۰ میلیون [۹][۱۰][۱۸][۱۹]
یادگاران مرگ - قسمت اول ۱۹ نوامبر ۲۰۱۰ (۲۰۱۰-۱۱-۱۹) £۵۲٬۳۶۴٬۰۷۵ $۲۹۵٬۹۸۳٬۳۰۵
(۳۷٬۵۰۳٬۷۰۰)
$۶۶۴٬۳۰۰٬۰۰۰ $۹۶۰٬۲۸۳٬۳۰۵ کمتر از $۲۵۰ میلیون (رسمی) [۹][۱۰][۲۰][۲۱][۲۲]
یادگاران مرگ - قسمت دوم ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۱ (۲۰۱۱-0۷-۱۵) £۷۳٬۰۹۴٬۱۸۷ $۳۸۱٬۰۱۱٬۲۱۹
(۴۸٬۰۴۶٬۸۰۰)
$۹۶۰٬۵۰۰٬۰۰۰ $۱٬۳۴۱٬۵۱۱٬۲۱۹ [۱۰][۲۲][۲۳]
مجموع فروش £۴۴۰٬۲۶۹٬۷۳۶ $۲,۳۹۰,۰۷۶,۵۹۶ $۵,۳۳۳,۳۵۴,۹۷۶ $۷,۷۲۳,۴۳۱,۵۷۲ $۱٫۱۵۵ میلیارد [۲۴]

منابع[ویرایش]

 1. ۱:سنگ جادو-۲:تالار اسرار-۳:زندانی آزکابان-۴:جام آتش-۵:محفل ققنوس-۶:شاهزاده دورگه-۷:هری پاتر و یادگاران مرگ - قسمت اول-۸:هری پاتر و یادگاران مرگ - قسمت دوم
 2. «Harry potter series».[پیوند مرده]
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ "Harry Potter and the Sorcerer's Stone" (به انگلیسی). Archived from the original on 17 March 2014. Retrieved 17 March 2014.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ "All Time Box Office" (به انگلیسی). Retrieved 17 March 2014.
 5. "Harry Potter and the Chamber of Secrets" (به انگلیسی). Archived from the original on 18 March 2014. Retrieved 18 March 2014.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ "Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2" (به انگلیسی). Archived from the original on 18 March 2014. Retrieved 18 March 2014.
 7. Harry Potter and the Philosopher's Stone (2001) در باکس آفیس موجو
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ "Harry Potter and the Philosopher's Stone – Foreign Box Office Data". The Numbers.
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ ۹٫۲ ۹٫۳ ۹٫۴ ۹٫۵ ۹٫۶ "UK Highest Grossing Movies". 25thframe.co.uk. Retrieved 17 December 2010.
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ ۱۰٫۲ ۱۰٫۳ ۱۰٫۴ ۱۰٫۵ ۱۰٫۶ ۱۰٫۷ Collett, Mike (22 July 2011). "Harry Potter movies earn $7 billion". msnbc.com. Archived from the original on 11 November 2011. Retrieved 10 December 2011.
 11. Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002) در باکس آفیس موجو
 12. "Harry Potter and the Chamber of Secrets -Foreign Box Office Data". The Numbers.
 13. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004) در باکس آفیس موجو
 14. Harry Potter and the Goblet of Fire (2005) در باکس آفیس موجو
 15. "Harry Potter and the Goblet of Fire -Foreign Box Office Data". The Numbers.
 16. Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007) در باکس آفیس موجو
 17. "Harry Potter and the Order of the Phoenix -Foreign Box Office Data". The Numbers.
 18. "Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009)". Box Office Mojo. Retrieved 1 December 2009.
 19. "Harry Potter and the Half-Blood Prince – Box Office Data". The Numbers. Retrieved 11 December 2009.
 20. "Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 (2010)". Box Office Mojo. Retrieved 17 December 2010.
 21. Frankel, Daniel (17 November 2010). "Get Ready for the Biggest 'Potter' Opening Yet". The Wrap. Archived from the original on 18 July 2019. Retrieved 21 November 2010.
 22. ۲۲٫۰ ۲۲٫۱ "All Time Box Office Adjusted for Ticket Price Inflation". Box Office Mojo. Retrieved 10 December 2011.
 23. "Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 (2011)". Box Office Mojo. Retrieved 10 December 2011.
 24. "Harry Potter Moviesat the Box Office". Box Office Mojo. Retrieved 28 November 2016.