روبیوس هاگرید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شخصیت‌های هری پاتر
RubeusHagrid.jpg
روبیوس هاگرید
جنسیت: مذکر
رنگ مو: قهوه ای نسبتاً روشن
رنگ چشم: مشکی
تاریخ تولد: ۶ دسامبر ۱۹۲۸ ‏(۹۱ سال)
گروه: گریفیندور
مدرسه: هاگوارتز
نژاد: غول دورگه از طرف مادر
بازیگر فیلم‌ها: رابی کالتران
اولین حضور در: هری پاتر و سنگ جادو

روبیوس هاگرید (هگرید) از شخصیت‌های تخیلی مجموعه داستان‌های هری پاتر نوشتهٔ جی کی رولینگ است. او شکاربان و نگهبان موجودات جنگل ممنوعه مدرسه جادوگری هاگوارتز است و مدتی استاد درس نگهداری از موجودات جادویی نیز بوده است. روبیوس سابقاً دانش‌آموز هاگوارتز بوده که در سال سوم او را اخراج کردند.در زمان هرج و مرج در کتاب یادگاران مرگ وی فراری می شود.

نام[ویرایش]

روبیوس در لاتین به معنی "قرمز" است. هاگرید در اساطیر یونان خدایی بود که از کوه المپ بیرون انداخته شد. اما زئوس موافقت کرد که در آنجا بماند و از حیوانات مواظبت کند.

وی در جشن کریسمس (نوعی جشن شب که برای قهرمانان داستان ترتیب داده شد) با شخصی به نام مادام ماکسیم (الیمپ ماکسیم)که فرانسوی بود آشنا شد و بعد از مدتی با یکدیگر طرح دوستی ریختند.در کتاب پنجم هاگرید و مادام ماکسیم به محفل ققنوس گرویدند و بعد به دنبال ماموریتی به کوهستان اعزام شدند تا غول‌ها را به سمت جبههٔ محفل ققنوس دعوت کنند. او دوستی خوبی با هری پاتر داردودر کتاب زندانی آزکابان به عنوان استاد درس مراقبت از موجودات جادویی معرفی می‌شود.

موجودات[ویرایش]

هاگرید، نقش نسبتاً مهمی را در مجموعه داستان‌های هری پاتر دارد. او بهترین دوست هری، رون و هرمیون هم بوده است.

نوربرت[ویرایش]

روبیوس هاگرید در هری پاتر و سنگ جادو، خراب‌کاری به بار میدهد. او که عاشق اژدها بوده به کافهٔ سه دسته جارو می رود که محل تجمع جادوگران است. شخصی که نقاب بر صورت داشت او را گول می‌زند که اگر او راز آرام گرفتن سگ سه سر که محافظ سنگ جادو بوده است را به او بگوید در عوض او یک اژدها به هاگرید می‌دهد. سپس هاگرید هم قبول می‌کند و راز را می‌گوید و اژدها را می‌گیرد که اسم او را نوربرت می‌گذارد.

آراگوگ[ویرایش]

در هری پاتر و تالار اسرار (حفرهٔ اسرارآمیز) که کمی از داستان به اخراج شدن هاگرید ربط دارد، نشان می‌دهد هاگرید عنکبوتی به نام آراگوگ را از زمانی را که در تخم بوده نگهداری می‌کرده است و آراگوگ به اشتباه مسبب کشتن یک دختر بچه شناخته می‌شود و داستان به همین روال ادامه پیدا می‌کند.

فنگ[ویرایش]

فنگ سگ شکاری هاگرید است که همیشه در کنار اوست.

گراوپ[ویرایش]

در هری پاتر و محفل ققنوس، هاگرید که برای مأموریت جذب غول‌ها و جلوگیری از پیوستن آن‌ها به ولدمورت به سفر می‌رود، علی‌رغم شکست در مأموریت خود، با دست پر بازمی‌گردد. او به همراه خود برادر غولش را می‌آورد که زبان آدمیزاد نمی‌فهمد و از هری و رون و هرمیون می‌خواهد که مراقب او باشند و به او الفبا یاد بدهند.

پس از خاکسپاری[ویرایش]

در هری پاتر و شاهزاده دورگه آراگوگ عنکبوت می‌میرد و هاگرید هری را برای خاکسپاری او دعوت می‌کند.

منابع[ویرایش]

مجموعه داستان های هری پاتر