معماری نوسنگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اکتشافات در اسکارا بارای

معماری نوسنگی، معماری است مربوط به دوران نوسنگی در جنوب غرب آسیا دوران نوسنگی حدود ۱۰۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح قدمت دارد.

در مشرق زمین به دو دسته نوسنگی

و به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌گردد.

جغرافیای تمدن نوسنگی[ویرایش]

آسیا[ویرایش]

تمدن‌هایی در جنوب شرق آناتولی، سوریه و عراق مربوط به ۸۰۰۰ سال پیش از میلاد کشف شده‌است. که تولید غذا و جوامع در شرق اروپا حدود ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد بوده‌است.

مردم دوران نوسنگی در خاورمیانه و آناتولی، سوریه و شمال بین‌النهرین و مرکز آسیا در ساخت خانه و روستا به وسیلهٔ قالب‌های خشتی بسیار ماهر بودند.

در کاتالهویوک تابلوهای نقاشی‌ای از انسان و حیوان‌ها به طرز ماهرانه‌ای ترسیم شده‌است در اروپا خانه‌های بلند از کاه و گل ساخته شده‌اند.

اروپا[ویرایش]

در مرکز اروپا حدود ۵۵۰۰ سال قبل از میلاد که قدیمی‌ترین تمدن‌های این دوره مربوط به استارچو کرسو, لینربنکرامیک, و فرهنگ وینسا) می‌شود.

آمریکا[ویرایش]

به جز تعدادی تبر و سرنیزهٔ مسی کشف شده در منطقهٔ دریاچه‌های بزرگ، مردم آمریکای شمالی و جنوبی و اقیانوس آرام تا زمان اولین ملاقات‌ها با اروپائیان مهاجر به آمریکا در حد دوران نوسنگی باقی ماندند.

باقی‌مانده‌های کوتو استروس, پرتغال.

معبدها[ویرایش]

معبدهایی برای مردگان به طرز ماهرانه‌ای ساخته شد بیش از هزار معبد در ایرلند از این دست کشف شده‌است. مردم نوسنگی در انگلستان برای مردگان خود تپه‌ها و معبدهایی از سنگ‌های بزرگ به عنوان یادمان می‌ساختند.

یادمان‌های دوران نوسنگی[ویرایش]

معبد ماگالیتیایی, مانه براز, برتانی

بسیاری از سنگ‌های یادمان در غرب اروپا و منطقه‌های مدیترانه‌ای اروپا یافت می‌شوند که در دوران نوسنگی بنا شده‌اند.

یکی از معروف‌ترین این یادمان‌های سنگی استون‌هنج در انگلستان هست که این یادمان هم دارای خوصیت یادمانی و هم خصوصیت نشناخته‌است.

که امکان کاربری مذهبی یا ستاره‌شناسی برای آن وجود دارد. همچنین قدیمی‌ترین یادمان سنگی کشف شده مربوط به جگانتیا در جزیره غودش است.

خانه‌های روی آب[ویرایش]

خانهٔ ساخته شده روی آب دوران نوسنگی در اکتشافات سوئد (خانه‌های روی آب آلواسترا) و محدودهٔ آلپ یافت شد. که بقابای آن در مندسی و آلواسترس دریاچه‌ای در اتریش بالا، موجود است. در ابتدا باستان‌شناسان تصور می‌کردند که این خانه‌ها بر روی آب به صورت جزیره‌های مصنوعی مانند کرانونگهای اسکاتلند ساخته شده‌اند ولی بعداً مشخص شد که این خانه‌ها در کنار ساحل دریاچه‌ها ساخته شده بودند و به علت بالا آمدن آب به صورت جزیره در آمدند.

در رومانی، مولداوی و اوکراین ساختمان‌های نوسنگی از کاه و گل ساخته‌شدند.

همچنین در این دوره سبک ساخت خانه‌های زیرزمینی بوردئی شکل گرفت که به وسیلهٔ رومانی‌ها و اوکراینی‌ها تا قرن بیستم مورد استفاده بود.

اقامتگاه‌های نوسنگی[ویرایش]

اقامتگاه‌های معروف نوسنگی شامل:

راه‌ها[ویرایش]

قدیمی‌ترین راه طراحی شده که سویت ترک نام دارد و درانگلستان واقع است مربوط به این دوره‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]