معماری مایا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هرم مایا با سقف شانه‌ای

معماری مایاها که تا به امروز به جای مانده عمدتاً مبتنی بر ساخت منازل شهری و روستایی، کاخ‌های شاهی و معابد و هرم‌های مذهبی- عبادی و سامانه‌های شهری مانند کانال هاو مخازن آب، راه‌های شهری و بین شهری می‌شد. خیابان‌ها عمدتاً به صورت سنگفرش بودند و برای طراحی شهر مهندسان امر ابتدا نقشه شهر را طراحی کرده و سپس نظر مساعد شاه را می‌گرفتند.[۱] معمولاً ساختمان‌های مذهبی مایاها که به صورت هرم بود با مذهب و ایدئولوژی و نیز با گاهشماری مایایی در ارتباط بود.[۲] پلکان در معماری جایگاه ویژه‌ای داشت و در همه آثار بگونه‌ای بچشم می‌آید. در نمای ساختمان از موزاییک و انواع رنگ استفاده می‌شد[۳] و بکارگیری نقوش و تصویرهای مختلف در درون اتاق‌ها یا راهروها و نمای خارجی ساختمان‌های فاخر ویژگی دیگر معماری آمریکای مرکزی در عصر طلایی مایاها بود.[۴] مصالح ساختمانی اصلی در معماری مایاها را سنگ آهک تشکیل می‌داد که عمده آثار مایایی از سنگ آهک درست شده‌اند.[۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. تمدن مایا. ص۷۲
  2. "Maya Architecture". Archived from Maya Architecture the original Check |نشانی= value (help) on 9 August 2011. Retrieved 10 August 2011.
  3. تمدن مایا. ص ۷۳-۷۵
  4. "III. Classic Period - A. Society and Economy". Archived from the original on 30 January 2011. Retrieved 10 August 2011.
  5. تمدن مایا. ص۷۷