مسخ (رمان کوتاه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مسخ (رمان))
پرش به: ناوبری، جستجو
مسخ
نویسنده فرانتس کافکا
برگرداننده منوچهر بیگدلی خمسه
ناشر نگارستان کتاب
محل نشر تهران
چاپ ، آخرین چاپ: ۱۳۸۷/۱۲/۲۱
شابک ۹۷۸-۹۶۴-۸۱۵۵-۴۴-۰
زبان آلمانی
تعداد جلد یک جلد
کتاب‌شناسی فرانتس کافکا

مَسخ (به آلمانی: Die Verwandlung) رمان کوتاهی از فرانتس کافکا است که در پاییز ۱۹۱۲ نوشته شده و در اکتبر ۱۹۱۵ (میلادی) در لایپزیگ به چاپ رسید.

لحن روشن و دقیق و رسمی کافکا تضادی حیرت انگیز با موضوع کابوس وار داستان دارد.

اولین ترجمه فارسی این اثر از روی ترجمه فرانسوی به قلم صادق هدایت منتشر شده‌است. ترجمه دیگری از فرزانه طاهری در سال ۱۳۶۸ توسط انتشارات نیلوفر منتشر شد که از کتاب ترجمه شده به زبان انگلیسی بود. ترجمه دیگر از علی اصغر حداد و نشر ماهی از متن اصلی آلمانی صورت گرفته‌است [۱]

ولادیمیر ناباکوف در مورد این داستان گفته است: «اگر کسی مسخ کافکا را چیزی بیش از یک خیال پردازی حشره‌شناسانه بداند به او تبریک می‌گویم چون به صف خوانندگان خوب و بزرگ پیوسته است.»[۲][۳]

در ایران کتابی با نام "و خدایان دوشنبه‌ها می‌خندند" به گرگور سامسا تقدیم شده است.

گزیده و تحلیل رمان[ویرایش]

خطر لوث‌شدن: آنچه در زیر می‌آید ممکن است قضیه یا پایان ماجرا را لو دهد!

مسخ سر گذشت انسانیست که تا وقتی می‌توانست فردی مثمر ثمر برای خانواده خود باشد و در رفع نیازهای آنان بکوشد، برای آنان عزیز و دوست داشتنی است. اما همین که به دلایلی دچار از کار افتادگی می‌گردد و دیگر قادر به تامین مایحتاج خانواده نیست، نه تنها عزت و احترام خود را از دست می‌دهد بلکه به مرور به موجودی بی‌مصرف، مورد تنفر خانواده و حتی مضر تنزل پیدا می کند. این خانواده سمبل جامعه‌ایست که نسبت به افراد ضعیف و ناتوان بی‌رحم است و آن‌ها را مضر و مخل برای خود میبینند و از انسان‌هایی فرصت انجام کوچک‌ترین کارها را دریغ می‌کند که شاید بتوانند منشا کارهای بزرگ در آینده شوند. انسان رمان مسخ انسانیست که جامعه او را طرد کرده و او ناخواسته به گوشه تنهایی پناه برده و بدون اینکه آزاری برای دیگران و جامعه داشته باشد، جامعه قادر به تحمل موجود بی‌آزاری چون او نیست. هر لحظه زندگی برای او و اطرافیانش غیر قابل تحملتر می‌شود تا جایی که دیگران و حتی خود او نیز، از سر شوق، لحظه‌ها را برای رسیدن به مرگ می‌شمارند.

مترجم فرانسه مسخ معتقد است که گرگور سامسا در واقع کنایه‌ای از خود شخصیت نویسنده (کافکا) است.[۴]

پایان خطر لوث‌شدن

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

La métamorphose- Franz Kafka- Brodard & Taupin- La Flèche (Sarthe)- Maxi- Livres- ۲۰۰۲- Paris

,La Métamorphose, Kafka. Edition de Claude David. folio classique

  1. «نگاهي به ترجمه هاي «مسخ»». روزنامه اعتماد، 15 شهریور ۱۳90. 
  2. If Kafka's "The Metamorphosis" strikes anyone as something more than an entomological fantasy, then I congratulate him on having joined the ranks of good and great readers.
  3. The Kafka Project
  4. ,La Métamorphose, Kafka. Edition de Claude david. folio classique

پیوند به بیرون[ویرایش]