مارگرته دوم دانمارک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مارگرته دوم
Margrethe II
ملکهٔ دانمارک
Royal coat of arms of Denmark.svg
Drottning Margrethe av Danmark.jpg
سلطنت۱۴ ژانویه ۱۹۷۲ تا کنون
پیشینفردریک نهم
زاده۱۶ آوریل ۱۹۴۰ ‏(۸۰ سال)
۲۷ فروردین ۱۳۱۹
کپنهاگ، دانمارک
همسر
فرزند(ان)پرنس فردریک (ولیعهد)
پرنس یواخیم
نام کامل
مارگریت الکساندرین تورهیلدور اینگرید
پدرفردریک نهم
مادراینگرید سوئدی

مارگرته دوم (که گاه مارگارت دوم هم نامیده می‌شود) با نام کامل مارگرِته الکساندرینه تورهیلدور اینگرید (به دانمارکی: Margrethe Alexandrine Þórhildur Ingrid) (زادهٔ ۱۶ آوریل ۱۹۴۰) ملکهٔ دانمارک است که پس از مرگ پدرش شاه فردریک نهم در ۱۴ ژانویه ۱۹۷۲ (۲۴ دی ۱۳۵۰) به سلطنت رسید. او همچنین حاکم عالی کلیسای دانمارک و فرمانده کل نیروهای مسلح دانمارک است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

مارگرته در ۱۶ آوریل ۱۹۴۰ و یک هفته پس از اشغال دانمارک به‌دست نیروهای آلمان نازی در کپنهاگ زاده شد. او دوران جنگ را در کشورش گذراند و به مدرسه‌ای در کپنهاگ رفت. او سپس تحصیلاتش را در دانشگاه‌های کپنهاگ، آرهوس در یوت لاند، کمبریج، مدرسه اقتصاد لندن و سوربن ادامه داد. در ۱۹۵۳ و به دنبال تغییر در قانون اساسی دانمارک که حقّ جانشینی پادشاه را به زنان خانوادهٔ سلطنتی نیز اعطا می‌نمود، مارگریت که بزرگترین دختر شاه فردریک نهم بود به عنوان وارث تاج و تخت دانمارک معرّفی شد. بدین ترتیب او پس از رسیدن به ۱۸ سالگی مرتباً در میتینگ‌های مربوط به شورای حکومتی شرکت می‌جست تا برای انجام وظایف آتی خود آماده گردد.

شاهدخت مارگرته در ۱۰ ژوئن ۱۹۶۷ با کُنت هانری دو لابورد دو مونپِزا از دیپلمات‌های فرانسوی ازدواج نمود و کنت هانری به دنبال این ازدواج به شاهزاده هانریک تغییر عنوان یافت. نخستین فرزند آنها، شاهزاده فردریک (ولیعهد دانمارک) در ۲۶ مه ۱۹۶۸ به‌دنیا آمد و دومین پسرشان شاهزاده یواخیم در ۷ ژوئن ۱۹۶۹ زاده شد.

در ۱۴ ژانویهٔ ۱۹۷۲ فردریک نهم درگذشت و مارگریت با عنوان مارگرته دوم ملکهٔ دانمارک شد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • "Margrethe II". Britannica Online Encyclopedia. Retrieved 30 January 2011.