فلکتین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مجلس دانمارک
فُلکتین
Seal of the Folketing of Denmark.svg
نوع
نوعتک‌پارلمانی
سران
سخنگومونس لیکتفت، حزب سوسیال دموکرات
از ۴ اکتبر ۲۰۱۱
ساختار
کرسی‌ها۱۷۹
Current Structure of the Folketing
گروه‌های سیاسی۱۲
حکومت (۶۵)

مخالف (۱۱۴)

انتخابات‌ها
نظام رأی‌گیریفهرست باز نمایندگی تناسبی با ۲٪ از آستانه انتخابات
آخرین انتخابات۱۵ سپتامبر ۲۰۱۱
انتخابات آیندهسپتامبر ۲۰۱۵ یا ۲۰۱۴ زودهنگام
مقر
کاخ کریستینسبورگ، کپنهاگ
وبگاه
www.ft.dk

فُلکِتین (به دانمارکی: Folketinget) مجلس قانون‌گذاری ملی پادشاهی دانمارک با نظام تک‌پارلمانی می‌باشد که در سال ۱۸۴۹ تأسیس شده است. فلکتین دارای ۱۷۹ نماینده است که از طریق انتخابات برای یک دورهٔ حداقل چهار ساله انتخاب می‌شوند. ۱۷۵ نماینده از دانمارک، ۲ نفر از گرینلند و ۲ نفر نیز از جزایر فارو انتخاب می‌گردند.

فلکتین به عنوان قوه قانون‌گذاری تمام قانون‌ها را تصویب کرده، کابینه را تأیید و بر کار حکومت نظارت می‌کند. براساس قانون اساسی دانمارک، قدرت میان فلکتین و پادشاه تقسیم می‌شود با این وجود قدرت پادشاه به امضای قوانین تصویب شده توسط مجلس محدود شده است که باید ظرف ۳۰ روز انجام گیرد.

فلکتین می‌تواند نخست‌وزیر یا کل کابینه را عزل کند علاوه بر آن نخست‌وزیر می‌تواند از پادشاه بخواهد که ترتیب برگزاری انتخابات زودهنگام مجلس را بدهد (پیش از سر آمدن مهلت چهار ساله).

کاخ کریستین‌بورگ در کپنهاگ، دانمارک واقع شده‌است. در این کاخ، فُلکِتین، مجلس قانون‌گذاری ملی پادشاهی دانمارک و دفتر نخست‌وزیر و دیوان عالی دانمارک واقع شده‌است.
کاخ کریستین‌بورگ چندین‌بار تاکنون براثر جنگ و آتش‌سوزی ویران شده‌است، اما ساختمان فعلی آن بین سال‌های ۱۹۰۷ تا ۱۹۲۸ میلادی ساخته و جایگزین شد.

منابع