پورفیری (فیلسوف)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از فورفوریوس)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پورفیری یا فرفریوس (۲۳۳–۳۰۴م) (به یونانیِ باستان Πορφύριος) از فیلسوفانِ مکتبِ اسکندریه و شاگردِ فلوطین (پلوتن). از نام‌دارترین حکیمانِ نوافلاطونی است. نامِ وی در زبانِ سریانی ملک بوده‌است. در ۲۳۳میلادی در شهر صور زاده شد و در آتن از لونژن (لونگنیوس/لونجین) ادبیات و علومِ بلاغی را آموخت و نزدِ فلوطین به تحصیلِ فلسفه مشغول شد. او به استادِ خویش علاقهٔ بسیار می‌ورزید و او را شاگردی همواره همراه بود و پس از مرگِ وی، جانشینِ او شد. وی نیز همچون معلمِ خود، پاره‌ای افکارِ صوفیانه داشت و توحید و مراقبه را شرطِ وصول به حقیقت و نیل به مراتبِ کمال می‌دانست. او مقدمه‌ای بر ارغنونِ ارسطو نوشت[۱] و دربارهٔ کاطقوریای او نظرهایی ارزنده ابراز داشت.[۲] رساله‌ای نیز در ردِّ باورهای ترسایان نوشته‌است[۳] که بعدها تئودوسِ دوم نُسخِ آن را گردآوری کرد و خواست تا همه را بسوزد، لیکن نسخه‌هایی از این کتاب ماند و بعدها چاپ شد. او در کتابِ پرهیز از گوشت‌خواری،[۴] آدمیان را به ریاضتِ نفس توصیه می‌کند. از دیگر آثارِ او نامه‌ای است که خطاب به همسرِ خود -مارسلا- نوشته و در آن مطالبی خواندنی در بابِ حیاتِ فلسفه و عروجِ خدایان عرضه داشته‌است.[۵] وی به سالِ ۳۰۴ میلادی در روم درگذشت.

پانویس[ویرایش]

  1. The Organon or Logical Treatises of Aristotle with the Introduction of Porphyry Bohn's Classical Library 11-12, Octavius Freire Owen, trans. (London: G. Bell, ۱۹۰۸–۱۹۱۰), ۲ vols
  2. Porphyry. On Aristotle's Categories. Translated by Steven K. Strange (Ithaca, New York, 1992)
  3. Contra Christianos, ed. , Adolf von Harnack, Porphyrius, "Gegen die Christen,"15 Bücher: Zeugnisse, Fragmente und Referate. Abhandlungen der königlich prüssischen Akademie der Wissenschaften: Jahrgang 1916: philosoph. -hist. Klasse: Nr. 1 (Berlin: 1916).
  4. De abstinentia ab esu animalium Jean Bouffartigue, M. Patillon, and Alain-Philippe Segonds, edd. , 3 vols. , Budé (Paris, 1979-1995)
  5. Porphyry's Letter to His Wife Marcella Concerning the Life of Philosophy and the Ascent to the Gods. Translated by Alice Zimmern (Grand Rapids, Michigan, 1989)