فهرست جایزه‌ها و نامزدی‌های محمدرضا شجریان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

محمدرضا شجریان (زادهٔ ۱ مهر ۱۳۱۹ – درگذشتهٔ ۱۷ مهر ۱۳۹۹) موسیقی‌دان و خوانندهٔ ایرانی بود. سایت انجمن آسیا او را پرآوازه‌ترین هنرمند موسیقی اصیل ایرانی[۱]، خبرگزاری بی‌بی‌سی و سی‌ان‌ان وی را خوانندهٔ افسانه‌ای ایران[۲][۳]، روزنامه ونکوورسان او را یکی از مهم‌ترین هنرمندان موسیقی ملل[۴] و همچنین رادیوی عمومی ملی (NPR) در ۲۰۱۰ وی را یکی از ۵۰ صدای برتر جهان معرفی کرده‌است.[۵]

فهرست جایزه‌ها و نامزدی‌های محمدرضا شجریان
Mohamdreza Shajarian 1.jpg

فهرست[ویرایش]

جایزه برنده نامزد
جایزه بنیاد آقاخان
۱ ۰
نشان عالی هنر برای صلح
۱ ۰
نشان شوالیه ملی لیاقت
۱ ۰
جایزه بیتا
۱ ۰
جایزه پیکاسو
۱ ۰
نشان موتسارت
۱ ۰
مدال خلاقیت
۱ .
جایزه گرمی
۰ ۲

جایزه بنیاد آقاخان[ویرایش]

در فروردین ۱۳۹۸ جشنواره موسیقی بنیاد آقاخان جایزه ویژه «خداوندگار موسیقی» را به محمدرضا شجریان تقدیم کرد. هیئت داوران این جشنواره در بیانیه‌ای اعلام کرد: علت تقدیم این جایزه به محمدرضا شجریان نقش آفرینی مستمر او در غنی کردن میراث موسیقایی بشر، استادی بی همتای او در موسیقی و تأثیرگذاری اجتماعی او به عنوان یک موسیقی‌دان و معلم در ایران و خارج از مرزهای این کشور بوده‌است. این جایزه روز یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ در جشنواره سالانه موسیقی بنیاد آقاخان در شهر لیسبون پرتغال به شجریان اهدا شد. مژگان شجریان به نیابت از پدر این جایزه را دریافت نمود.[۶][۷][۸][۹]

نشان عالی هنر برای صلح[ویرایش]

در شهریور ۱۳۹۶ در پنجمین جشنوارهٔ بین‌المللی هنر برای صلح، نشان عالی هنر برای صلح سال ۱۳۹۶ به محمدرضا شجریان و ۳ هنرمند دیگر اهداء شد.[۱۰][۱۱]

نشان شوالیه ملی لیاقت[ویرایش]

نشان شوالیهٔ ملی لیاقت در آیینی رسمی، شامگاه دوم تیر ۱۳۹۳ (۲۳ ژوئن ۲۰۱۴) در سفارت فرانسه در تهران به شجریان اهدا شد. در این آیین؛ شجریان نشان عالی وزارت فرهنگ و هنر دولت فرانسه را از برونو فوشه، سفیر فرانسه در تهران دریافت کرد و نامش در رتبه کسانی که این نشان را از دولت فرانسه دریافت کرده؛ ثبت شد.[۱۲][۱۳]

در این آیین؛ کنار شجریان چهره‌هایی فرهنگی چون محمود دولت‌آبادی، جواد مجابی، محمد سریر، حمیدرضا نوربخش، عباس کیارستمی، لیلا حاتمی، سیمین بهبهانی حضور داشتند.

محمدرضا شجریان و شهرام ناظری تنها خوانندگان ایرانی هستند که تاکنون این جایزه را دریافت کرده‌اند.[۱۲]

جایزه بیتا[ویرایش]

جمعه ۲۸ آبان ماه ۱۳۸۹ مراسمی با نام «سومین سال بزرگداشت ادب و هنر پارسی» در دانشگاه استنفورد آمریکا برگزار شد که طی آن سومین جایزه بیتا به دست بنیان‌گذارش بیتا دریاباری به محمدرضا شجریان استاد موسیقی ایرانی رسید.[۱۴]

جایزهٔ پیکاسو[ویرایش]

محمدرضا شجریان در سال ۱۳۷۸ موفق به دریافت جایزه پیکاسو[۱۵][۱۶] و دیپلم افتخار از طرف سازمان یونسکو در پاریس شد. این جایزه هر پنج سال به هنرمندی که برای شناساندن فرهنگ و هنر کشورش می‌کوشد اهدا می‌شود. پیش از وی، این جایزه را نصرت فاتح‌علی‌خان خواننده قوالی از پاکستان دریافت کرده بود.[۱۷]

نشان موتسارت[ویرایش]

محمدرضا شجریان در سال ۲۰۰۶ نشان موتزارت را از سازمان یونسکو دریافت کرد.[۱۸]

نامزدی جایزه گرمی[ویرایش]

محمدرضا شجریان دو سال به خاطر آلبوم‌های فریاد[۱۹] و بی تو به‌سر نمی‌شود،[۲۰] نامزد جایزه گرمی که معتبرترین جایزهٔ جهانی موسیقی است،[۲۱] شد. هر ساله ۵ آلبوم موسیقی از بخش موسیقی کلاسیک برای نامزدی این جایزه معرفی می‌شوند.

منتخب «ان پی آر»[ویرایش]

نام محمدرضا شجریان در نظرسنجی عمومی «رادیوی عمومی ملی» (National Public Radio) مشهور به (ان پی آر) در سال ۲۰۱۰، در فهرست ۵۰ صدای برتر جهان قرار گرفت.[۱۷]

مدال خلاقیت[ویرایش]

سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) «مدال خلاقیت» را پس از مرگ به او اهدا کرد. مدال خلاقیت وایپو به هنرمندان اثرگذاری که نقش بسزایی در توسعه فرهنگی و هنری ایفا کرده و ابتکارها و فعالیت‌های آن‌ها تأثیر شایانی بر ارتقای احترام به آثار خلاقانه داشته‌اند اهدا می‌شود.[۲۲]

منابع[ویرایش]

 1. «صفحهٔ مربوط به محمدرضا شجریان در وبگاه جامعهٔ آسیا». وبگاه جامعهٔ آسیا. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ اکتبر ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۴.
 2. «Mohammad Reza Shajarian: Iran's legendary singer dies in Tehran». BBC. ۸ اکتبر ۲۰۲۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۸ اکتبر ۲۰۲۰.
 3. «Iran's legendary classical singer and composer Mohammad-Reza Shajarian dies». CNN. ۹ اکتبر ۲۰۲۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ اکتبر ۲۰۲۰.
 4. «The Movie List». The Vancouver Sun. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰۱۵-۰۹-۲۴. دریافت‌شده در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۴.
 5. «Mohammad Reza Shajarian: Protest Through Poetry». NPR. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ مارس ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۴.
 6. «جایزه ویژه بنیاد آقاخان به محمدرضا شجریان تقدیم شد». بی‌بی‌سی فارسی. ۱۲ فروردین ۱۳۹۸.
 7. «اهدای جایزه افتخاری بنیاد «آقاخان» به «محمدرضا شجریان» استاد آواز ایران». صدای آمریکا. فروردین ۱۱, ۱۳۹۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ آوریل ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۹.
 8. «محمدرضا شجریان برنده جایزه بین‌المللی «آقاخان» شد». خبرگزاری ایلنا. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۱۴.
 9. «اهدا یک جایزه بین‌المللی به استاد محمدرضا شجریان». ایران آنلاین. ۱۰ فروردین ۱۳۹۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ آوریل ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۴ ژانویه ۲۰۲۰.
 10. «اهدای نشان صلح برای بزرگان هنر و فرهنگ از شجریان تا دولت‌آبادی». ایران آنلاین. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۱۴.
 11. «پنجمین جشنواره هنر برای صلح». خبرگزاری ایسنا. ۲۳ شهریور ۱۳۹۶.
 12. ۱۲٫۰ ۱۲٫۱ «نشان شوالیه به «محمدرضا شجریان» اهدا شد». موسیقی ایرانیان. دریافت‌شده در ۲۵ شهریور ۱۳۹۳.
 13. «نشان شوالیه به خسرو آواز ایران اهدا شد». موسیقی ما. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲۵ شهریور ۱۳۹۳.
 14. «تجلیل دانشگاه استنفورد آمریکا از محمدرضا شجریان». موسیقی ایرانیان. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ مه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۵ شهریور ۱۳۹۳.
 15. «Mastero Shajarian Performance in the UNESCO Picasso». YouTube - عنوان مربوط به فیلم مراسم تجلیل یونسکو از محمدرضا شجریان و اهدای نشان چشم پیکاسو است. دریافت‌شده در ۲۵ شهریور ۱۳۹۳.
 16. «در گذر زمان». موسیقی ایرانیان. ۲۰۱۴-۱۰-۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۱۶.
 17. ۱۷٫۰ ۱۷٫۱ 10 (۲۰۱۶-۰۸-۰۲). «افتخارات افتخار آواز ایران». ایرنا. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۱۶.
 18. iranianuk.com (۲۰۲۰). «یونسکو به شجریان مدال موتسارت داد». ایرانیان انگلستان. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۱۵.
 19. «شجریان، نامزد جایزه جهانی گرمی شد». وب سایت جام جم. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲۵ شهریور ۱۳۹۳.
 20. «/بی تو به سر نمی‌شود/ گزارشی از برگزاری کنسرت‌های استاد محمد رضا شجریان در خارج از کشور». ایسنا. ۲۰۰۵-۰۳-۲۳. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۱۵.
 21. «امینم و بیانسه در میان نامزدهای اسکار موسیقی». روزنامه دنیای اقتصاد/ایسنا. ۱۶ آذر ۱۳۹۳.
 22. https://www.khabaronline.ir/news/1444926/وایپو-مدال-خلاقیت-را-به-مرحوم-استاد-شجریان-اعطا-کرد-عکس