عبدربه منصور هادی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از عبد ربه منصور الهادی)
پرش به: ناوبری، جستجو
عبد ربه منصور الهادی
Abd Rabbuh Mansur Hadi 2013.jpg
دومین رئیس‌جمهور یمن
شروع به کار
۲۳ نوامبر ۲۰۱۱
(کفیل): ۲۳ نوامبر ۲۰۱۱ – ۲۷ فوریه ۲۰۱۲
نخست‌وزیر محمد باسندوه
پس از علی عبدالله صالح
مشغول به کار
۴ ژوئن ۲۰۱۱ – ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۱
کفیل
نخست‌وزیر علی محمد مجور
پس از علی عبدالله صالح
پیش از علی عبدالله صالح
معاون رئیس‌جمهور یمن
مشغول به کار
۳ اکتبر ۱۹۹۴ – ۲۵ فوریه ۲۰۱۲
رئیس جمهور علی عبدالله صالح
پس از علی سالم البیض
پیش از نامعلوم
وزیر دفاع
مشغول به کار
۲۹ مه ۱۹۹۴ – ۳ اکتبر ۱۹۹۴
نخست‌وزیر حیدر ابوبکر العطاس
پس از حیدر ابوبکر العطاس
پیش از محمد نصیر احمد علی
اطلاعات شخص
زاده

۱ سپتامبر ۱۹۴۵(۱۹۴۵-09-0۱) ‏(۷۲ سال)

۱۰ شهریور ۱۳۲۴ شمسی
ابین، محمیة عدن
(یمن کنونی)
ملیت  یمن
حزب سیاسی حزب کنگره عمومی خلق یمن
شغل سیاستمدار
مذهب اسلام، سنی

عبد رَبُّه منصور الهادی (زاده ۱۹۴۵) سرلشکر یمنی است که از ۲۷ فوریه ۲۰۱۲ رئیس جمهور یمن است. او از ۱۹۹۴ معاون رئیس جمهور بود.

او در انگلستان، مصر و شوروی تحصیل کرده‌است. عبد ربه منصور هادی که معاون رئیس جمهور یمن بود با ۹۹ درصد از آرای شرکت کنندگان در انتخابات رئیس جمهور یمن شد. بیش از ۶۰ درصد یمنی‌ها در این انتخابات شرکت کردند.[نیازمند منبع]
او در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۵ پس از آن‌که حوثی‌ها کاخ ریاست‌جمهوری را تصرف کردند از مقام خود استعفاء داد. وی سپس به شهر عدن گریخت و با پس گرفتن استعفایش خود را تنها رهبر مشروع کشور اعلام کرد. او مدتی بعد در ۲۷ مارس ۲۰۱۵ و در پی عملیات طوفان اراده به عربستان سعودی رفته و سپس برای شرکت در اجلاس سران اتحادیه عرب وارد شرم الشیخ مصر شد.

آغاز ریاست‌جمهوری[ویرایش]

عبد ربه منصور هادی به عنوان تنها نامزد به ریاست جمهوری یمن برگزیده شد. او نامزد توافقی این انتخابات بود که قرار بود مرحله انتقالی را اداره کند. انتخاب او برپایه توافق سیاسی برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در یمن پس از ماه‌ها تظاهرات اعتراض‌آمیز صورت گرفت. عربستان سعودی و آمریکا به علی عبدالله صالح به عنوان سپری در برابر القاعده در یمن می‌نگریستند. اما با اوج‌گیری اعتراض‌ها در یمن بر توافق سیاسی به منظور انتقال قدرت در این کشور اصرار کردند.

هادی در سخنرانی خود گفت که یمن باید دوره اعتراض و خشونت را که به مدت یک سال به طول انجامید پشت سر بگذارد و اکنون باید به حل و فصل مشکلات اقتصادی و بازگرداندن کسانی که در اثر بحران کشور را ترک کردند بپردازد. عبدربه منصور هادی پس از ادای سوگند ریاست جمهوری گفت مبارزه با سازمان القاعده در جزیره العرب که یمن را به عنوان پایگاه خود برگزیده، در راس اولویت‌های دولتش خواهد بود. او تأکید کرد: «مبارزه با القاعده به عنوان یک وظیفه ملی و دینی ادامه خواهد یافت.»

دو ساعت پس از ادای سوگند قانون اساسی توسط عبدربه منصور الهادی رئیس جمهور جدید یمن که در آن گفت «جنگ با تندروها وظیفه‌ای ملی است» حمله انتحاری توسط یک خودروی بمب گذاری شده روبروی کاخ ریاست جمهوری در جنوب یمن، دستکم ۳۰ نفر را کشت. سازمان القاعده فعال در شبه جزیره عرب مسئولیت این حمله انتحاری را بر عهده گرفت.

حصر خانگی و فرار[ویرایش]

حوثی‌ها که حدود یک سوم جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند، سال ۲۰۱۴ با پیشروی از مناطق تحت نفوذ خود در شمال کشور بالاخره در ماه سپتامبر پایتخت را تصرف کردند. آن‌ها در ژانویه ۲۰۱۵ کاخ ریاست جمهوری در صنعا را تصرف کرده و عبدربه منصور هادی و نخست وزیر را در حصر خانگی قرار دادند. علت این اقدام تلاش منصور هادی برای تجزیه یمن جنوبی و شمالی عنوان شده است. .[۱]

«عبدربه منصور هادی» روز ۲۱ فوریه ۲۰۱۵ هنگامی که نگهبانانش خواب بوده‌اند، کاخ ریاست جمهوری خود را در صنعا ترک کرده و وارد منطقه «خوز مکسر» در عدن شد. «نادیه سقاف» وزیر اطلاع‌رسانی یمن در این اقدام به هادی کمک کرده و تعدادی از نگهبانان برای خارج کردن رئیس جمهور یمن با سقاف همکاری کرده‌اند. هادی در حالی صنعا را ترک کرد گروه های انصار الله و کنگره ملی یمن از این مسئله را اطلاعی نداشتند. با ورود او به عدن، دفتر رئیس جمهور فعالیت خود را از کاخ «معاشیق»، وابسته به ریاست جمهوری یمن در عدن آغاز کرده است.[۲]

در عدن، عبدربه منصور هادی، در بیانیه‌ای بر مشروعیت ریاست جمهوری خود در یمن تأکید کرده و گفت که «وظایفش را به عنوان رئیس جمهوری از عدن انجام می‌دهد». استانداران شش استان جنوبی یمن و سه استان شمالی معآرب، جوف و تَعِز، با منصور هادی در شهر عدن دیدار و حمایت خود را از او اعلام کردند. احزاب سوسیالیست، ناصری، سلفی و اصلاح نیز از منصور هادی حمایت کرده‌اند اما حزب کنگره عمومی وابسته به علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق، با بازگشت او به قدرت مخالفت کرده است.[۳] عبدربه منصور هادی از سوی سازمان ملل متحد و اکثریت کشورهای جهان به عنوان رییس جمهور یمن شناخته میشود.

ناصر منصورهادی، برادر عبدربه منصور هادی روز ۲۳ دی ۱۳۹۴ در حملات سعودی به یمن کشته شد.

منابع[ویرایش]

  1. رادیو فردا. بازدید: قوریه ۲۰۱۵.
  2. خبرگزاری فارس: «عبدربه منصور هادی» از صنعا فرار کرد.
  3. رادیو فردا. ۱۳۹۳/۱۲/۰۳