صفحه‌کلید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
QWERTY keyboard.jpg

صفحه کلید یا به انگلیسی کیبورد (به انگلیسی: Keyboard) یک دستگاه ماشین تحریر است که با استفاده از یک آرایش از دکمه ها یا کلیدها که به عنوان اهرم مکانیکی یا سوئیچ الکترونیکی عمل می کنند . پس از کاهش کارت پانچ و نوار کاغذی تعامل از طریق صفحه کلید سبک تله تایپ برای رایانه تبدیل به دستگاه ورودی اصلی شد .

چینش کلیدها[ویرایش]

چینش کلیدهای صفحه کلید در سال ۱۸۷۴ توسط شرکت رمینگتون برای ماشین‌تحریر ارائه شد. در این صفحه کلید دقت شده حروفی که بیشتر استفاده می‌شوند در کنار هم قرار نگیرند.[۱]

صفحه کلید رایانه[ویرایش]

صفحه کلید معمولاً دارای حروف حکاکی یا چاپ شده بر روی کلید ها و هربار فشار یک کلید به طور معمول مربوط به یک نماد نوشته شده می باشد. با این حال، برای تولید برخی از نمادها نیاز به فشار دادن همزمان چند کلید یا به صورت دنباله ای از آنها . در حالی که اکثر کلید های صفحه کلید حروف ، اعداد یا نشانه را تولید می کنند کلید های دیگر و یا فشار کلید به طور همزمان می تواند اقدامات تولید و یا اجرای دستورات رایانه تولید کند .

با وجود توسعه دستگاه های ورودی جایگزین، مانند موشواره ، صفحه نمایش لمسی ، دستگاه قلم ، تشخیص حروف و تشخیص صدا , صفحه کلید دستگاه بیشتر برای استفاده مستقیم ورودی (انسان) الفبایی داده ها به رایانه باقی می ماند .در استفاده نرمال ، صفحه کلید به عنوان یک رابط ورودی متن برای تایپ متن و شماره درون یک واژه پرداز ،ویرایشگر متن و یا برنامه های دیگر استفاده می شود .

در یک رایانه مدرن،. تفسیر فشار کلیدی است به طور کلی برای نرم‌افزار باقی‌مانده است . صفحه کلید رایانه هر کلید فیزیکی را از هر کلید دیگر متمایز و تمام فشار کلیدی به نرم‌افزار کنترل گزارش می کند . صفحه کلید هم چنین برای بازی های رایانه استفاده می شود ، یا با صفحه کلید به طور منظم و یا با استفاده از صفحه کلید با ویژگی های بازی خاص، صفحه کلید هم چنین دستورات را به سیستم عامل می دهد ، مانند ترکیبکنترل ویندوز . ALT +DELETE که پنجره وظیفه را باز می کند یا ماشین را خاموش کند . رابط فرمان خطی یک نوعی از رابط کاربری است که کاملاً از طریق صفحه کلید عمل می کند .

انواع صفحه کلید[ویرایش]

یکی از عوامل تعیین اندازه یک صفحه کلید حضور کلیدهای تکراری، مانند یک صفحه کلید عددی جداگانه، برای راحتی است . علاوه بر این اندازه صفحه کلید که تا چه حد یک سیستم استفاده شده است بستگی دارد. جایی که تولید می شود یک عمل از ترکیب یا دنباله یا فشار کلید به طور همزمان ( با کلید تغییر دهنده , پایین را ببینید ) یا یک کلید را چندبار فشردن . یکی دیگر از عوامل تعیین اندازه یک صفحه کلید اندازه و فاصله هر کلید است . کاهش توسط نظر عملی که کلیدهای باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا به راحتی توسط انگشتان فشرده شود محدود باشد .

استاندارد[ویرایش]

صفحه کلید عدد الفبایی استاندارد دارای کلید هایی با مراکز سه چهارم اینچ هستند ( 0.750 اینچ , 19.05 میلی متر ) . صفحه کلید رایانه های شخصی مثل 101 کلید صفحه کلید های سنتی آمریکایی یا 104 کلید صفحه کلید ویندوز شامل حروف الفبایی نماد های نشانه گذاری ،اعداد و کلیدهای عملگر متفاوت . صفحه کلید های رایج بین‌المللی دارای 102 تا 105 کلید است که شامل کلید شیفت چپ کوچکتر و یک کلید اضافی با برخی نماد های بیشتر بین حروف تا کلید سمت چپ است.

اندازه – لپ تاپ[ویرایش]

صفحه کلید های کارگذاشته شده بر روی لپ تاپ ها معمولاً دارای فاصله کوتاه تر برای فشار کلید است . فاصله کوتاه تر و مجموعه کلید های کمتر شده است . آن ها ممکن است صفحه کلید عددی نداشته باشند و کلید های عملگر در برخی موارد نسبت به صفحه کلیدهای استاندارد در جای متفاوت قرار گرفته‌اند .

دستی[ویرایش]

صفحه کلید های دستی آرگونومیک برای شبیه سازی دسته های بازی طراحی شده اند و می توانند این چنین استفاده بشوند به جای اینکه روی سطح صاف قرار داده شوند . معمولا صفحه کلید های دسته ای تمامی کلید های الفبایی و نماد های رایج که در صفحه کلید های استاندارد وجود دارد استفاده می کند و بعضی از نماد ها تنها با فشار دادن دو کلید در دسترس هستند . که یکی از آن ها به عنوان کلید عملگر مانند شیفت برای نوشتن حروف بزرگ کاربرد دارد .

صفحه آرایی غیر استاندارد و انواع استفاده ویژه[ویرایش]

نرم افزار[ویرایش]

نرم افزار های صفحه کلید یا صفحه کلید نمایشگر اغلب گونه ای از برنامه های رایانه ای هستند که تصویری از صفحه کلید را بر روی صفحه نمایش می دهند . گونه ای دیگر از وسایل ورودی مانند موشواره یا صفحه لمسی که می توانند مانند هر یک از کلید های مجازی برای ورود متن استفاده شوند . به دلیل ارزش افزوده و فضای مورد نیاز صفحه کلید های سخت افزاری این روز ها صفحه کلید های نرم افزاری در بسیاری از گوشی های لمسی محبوب شده اند .ویندوز شرکت مایکروسافت و مکینتاش و برخی از نسخه های لینوکس شامل صفحه کلید های نرم افزاری هستند که توسط موشواره کنترل می شوند . در صفحه کلید های نرم افزاری با حرکت دادن موشواره و کلیک کردن بر روی حروف , حرف مورد نظر چاپ می شود .

تصویر سازی ( به وسیله لیزر )[ویرایش]

صفحه کلید های تصویرساز تصویری از کلید ها را به وسیله ی لیزر بر روی سطح صاف مجسم می کنند . آنگاه صفحه کلید با استفاده از دوربین یا حسگر فروسرخ مشخص می کند که انگشت کاربر در کجا حرکت می کند و تا هنگامی شمارش کلید های فشرده شده ادامه پیدا می کند که انگشت کاربر عکس تصویرسازی شده را لمس کند . تصویرسازی صفحه کلیدها می تواند صفحه کلید تمام صفحه را از روی نمونه کوچکتر شبیه سازی کند . به دلیل این که کلید ها به سادگی تصویر سازی شده اند آن ها نمی توانند زمانی که لمسش می کنند آن را حس کنند . کاربران صفحه کلید های تصویرساز اغلب ناراحتی فزاینده ای را در نوک انگشتان خود حس می کنند که ناشی از فقدان احساس تماس در هنگام تایپ کردن است . برای تصویرسازی صفحه کلید به سطحی صاف و بدون بازتاب نیاز است .

فناوری صفحه کلید های نوری[ویرایش]

با نام صفحه کلیدهای تصویر نوری , صفحه کلید حساس به نور , صفحه کلید تصویری الکتریکی و فناوری تشخیص به کار گیری کلید نوری شناخته می شود. فناوری صفحه کلید نوری با استفاده از ابزار انتشار نور و حسگر های نوری برای شناسایی کلید ها استفاده می کند.بیشتر منتشر کننده ها وحسگر ها در اطراف بر PCB سوار شده اند.نور از سمتی به سمت دیگر درون صفحه کلید حرکت می کند وتنها بوسیله ی کلید ها متوقف می شوند .بیشتر صفحه کلید های نوری به دو پرتو نور(پرتو افقی و عمودی)برای شناسایی کلید های حقیقی نیاز دارند .برخی از صفحه کلید های نوری از ساختار کلید ویژه ای برای سد کردن نور در یک الگوی معین واجازه عبور به تنها یک پرتو نور در هر ردیف از کلید ها(بیشتر پرتو عمودی) استفاده می کند.

فاکتورهای مهم در صفحه کلیدها[ویرایش]

ناوب تایپ توسط یک انگشت خاص بایستی حداقل و تناوب حرکت دستها بایستی حداکثر باشد.در غیر این صورت انجام امور تکراری و یا کار مداوم با کامپیوتر، موجب پیدایش بیماری سندروم مچ دست (Carpal Tunel) در افراد می گردد.سندروم مچ دست نوعی اختلال حاد می بــــــاشد که عامل بروز آن ، فشارهای مکرر ، ضربات فیزیکی ، وضعیتهای خاص ارثی و یا برخی بیماریها ست. این اختلال بر بخشی از یک عصب خاص در مچ دست اثر گذاشته و غلاف احاطه کننده زردپی مچ دست را ملتهب می نماید.

با التهاب رگهای کوچک خونی ،فشار زیادی به عصب موجود در آن ناحیه وارد شده که این عمل موجــــــــــب قطع فعالیت عصب می گردد.نتیجه این امر احساس درد، از دست دادن سرعت عمل ، حالت کرخی در ناحیه مچ دست و یا مورمور کردن در زمان خواب در ناحیه مچ دست می باشد. طبق تحقیقات صورت گرفته در ارتباط با تاثیر استفاده از طرح بندیهای مختلف صفحه کلید در پیدایش این بیماری ، محققان دریافته اند که استفاده از طرح بندی QWERTY به دلیل نزدیکی دستها در زمان تایپ با یکدیگر و توزیع نامناسب فشار بر هرکدام ،یکی از عوامل ایجاد سندروم مـــــــچ دست می باشد .در عین حال جهت کاربران دائمی رایانه نیز استفاده از صفحه کلیدهای NATURAL KEYBOARD توصیه می گردد که کلیدهایی نرم داشته و بدلیل وضعیت خاص قرارگیری کلیدها در شیب ، اصول آرگونومیک ۳ گانه به خوبی رعایت می گردد.البته روشهای درمانی متعددی جهت بیماری سندروم مچ دست وجود دارد که از جمله آنها می توان به داروها ، اسپیلتهای مچی و در شدیدترین حالت به عمل جراحی اشاره نمود.

صفحه کلید آمریکایی[ویرایش]

صفحه‌کلید استاندارد فارسی[ویرایش]

نوشتار اصلی: صفحه‌کلید فارسی

چون استاندارد کردن تعداد و شکل حروف و اعداد و علامات در ماشینهای تحریر فارسی ضروری بود در سال ۱۳۵۲ کمیسیونی از نمایندگان تولید کنندگان و مصرف کنندگان و برخی اشخاص ذی‌علاقه و خبره تشکیل شد و پس از بررسیهای جامعی که درباره این موضوع به عمل آورد تصمیم گرفت که اولاً حداقل تغییرات ممکن را در ترتیب حروف و اعداد و علامات به عمل آورد تا تایپیست‌هایی که به حروف سابق عادت کرده‌اند دچار سردرگمی نشوند و تعویض سنگین ماشین تحریرهای موجود به مردم و دولت وارد نشود و همچنین حروف، علامات و اعداد در ماشینهای تحریر فارسی از نظر تعداد، شکل و ترتیب استاندارد شوند تا کلیه ماشینهای تحریر که به صورت تجاری وارد کشور می‌شوند از جهات مذکور یکنواخت گردند و در نهایت استاندارد صفحه کلید ایزیری ۸۲۰ شکل گرفت.[۲]

چینش صفحه‌کلید فارسی در ویندوز، با چینش استاندارد ملی ایران، متفاوت است. در حالی که در توزیع‌های گنو/لینوکس این استاندارد صفحه‌کلید به صورت پیش‌فرض رعایت گردیده است. استاندارد ملی شمارهٔ ۹۱۴۷ ایران به صورت زیر است: [۳]

Kb-normal.png
Kb-shift.png
Kb-right-shift.jpg

این استاندارد جایگزین استاندارد ملی ایران شمارهٔ ۲۱۰۹ [۴] شد، که افزون بر آن دارای حالت استفاده از دگرساز راست است.

صفحه‌کلید فارسیِ مایکروسافت[ویرایش]

صفحه‌کلید فارسی مایکروسافت به صورت پیش‌فرض روی ویندوز وجود دارد.
در نسخه‌های جدید این سیستم‌عامل، که ویندوز ۸ و ۸.۱ (ویندوز آبی) نامگذاری شده‌اند، صفحه‌کلید فارسی دیگری با نام فارسی(استاندارد) (به انگلیسی: Persian (Standard)‎) اضافه شده و قابل فعال‌سازی است؛ این صفحه‌کلید شباهت بیشتری به صفحه‌کلید استاندارد ملی ایران (۹۱۴۷) دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوندهای بیرونی[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. ماشین تحریر؛ از رفع تبعیض از زنان تا مقابله با جاسوسی بی بی فارسی، ۲۵ آذر ۱۳۹۳
  2. http://www.isiri.org/portal/files/std/820.htm
  3. «طرز قرار گرفتن حروف و علائم زبان فارسی بر روی صفحه کلید رایانه». موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران. بازبینی‌شده در ۳۱ شهریور ۱۳۹۱. 
  4. «استاندارد ملی ایران ۲۱۰۹ فناوری اطلاعات - چیدمان حروف و علائم فارسی بر صفحه کلید رایانه». موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران. بازبینی‌شده در ۸ بهمن ۱۳۸۸.