جانمایی صفحه‌کلید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
صفحه‌کلید کورتی در یک لپ‌تاپ.

جانمایی صفحه‌کلید[۱] یا آرایش صفحه‌کلید به هرگونه چیدمان مکانیکی، دیداری، یا عملی از کلیدها، علائم، یا ارتباط کلیدها و معانیشان در یک رایانه، ماشین تحریر، یا دیگر صفحه‌کلیدهای تایپوگرافیک گفته می‌شود.

منظور از جانمایی مکانیکی محل قرار گرفتن کلیدهای یک صفحه‌کلید است. جانمایی دیداری به برچسب‌ها، نشانه‌گذاری‌ها و نقوشی که روی کلیدهای یک صفحه‌کلید قرار می‌گیرند گفته می‌شود. جانمایی عملکرد چیدمان رابطهٔ بین کلیدها و معانیشان است که در نرم‌افزار مشخص می‌شود.

بسیاری از صفحه‌کلیدها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به جای ارسال مستقیم نویسهها، کدهایی متناظر با هر کلید را پس از فشرده‌شدن آن کلید به سیستم‌عامل می‌فرستند. این کار باعث می‌شود تا بتوان صفحه‌کلیدهای فیزیکی را به صورت پویا به هر تعداد جانمایی مسیردهی کرد—بدون نیاز به تغییر در اجزای سخت‌افزاری و تنها با تغییر در نرم‌افزاری که کلیدها را تفسیر می‌کند.

معمولاً کاربران پیشرفته این امکان را دارند که عملکرد صفحه‌کلید را تغییر دهند و برای این کر برنامه‌های طرف سومی برای تغییر یا گسترش عملکردهای صفحه‌کلید وجود دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «جانمایی صفحه‌کلید» [رایانه] هم‌ارزِ «keyboard layout» (انگلیسی)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. «فارسی». در همان. (۱۳۷۶-۱۳۸۵). فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۷۷-۱ (ذیل سرواژهٔ keyboard layout)