دانگل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک دانگل بلوتوثی

دانگل‌ (به انگلیسی: Dongle) در اصل در دهه ۱۹۷۰ ایجاد شد تا از نرم‌افزارهای کامپیوتری که فقط در صورتی کار می‌کنند که دانگل وصل شده باشد، حمایت کنند. - به بخش «تاریخ» در زیر مراجعه کنید.

این اصطلاح در حال حاضر به‌طور کلی برای هر نوع دستگاه کوچک یا آداپتور متصل به کامپیوتر، کنسول‌های بازی، تلویزیون یا سیستم دیگر به‌طور عمومی استفاده می‌شود. به عنوان مثال: آداپتورهای WiFi، آداپتورهای بلوتوث و حتی USB flash driveها، اغلب به عنوان dongles نامگذاری می‌شوند. دستگاه‌های دیگر شامل پخش کننده‌های رسانه ای دیجیتال مانند Amazon Fire TV Stick، Chromecast , Roku Streaming Stick, Chromebit و Intel Compute Stick می‌باشند.

تاریخچه[ویرایش]

این یک دانگل اصل است که در پورت کاست کامپوادور پت رایانه ای برای محافظت از Word Processor استفاده می‌شود.
انواع دیگر سریال و موازی Wordcraft dongles

اولین نرم‌افزار تحت حفاظت دانگل در سال ۱۹۷۸ توسط گراهام هجی، پیت داوسان و مایک لیک برای حفاظت از پردازش کلمه Wordcraft که در حال اجرا بر روی Commodore PET است، نام گذاری و اختراع شد.[۱] این شامل یک سوئیچ shift 74LS165 است که به پورت خارجی کاست در پشت PET متصل شده‌است. ۸ خط داده در انتقال تغییرات به‌طور تصادفی به زمین یا 5V متصل شدند و پیت داوزون دستورالعمل‌های مونتاژ کننده مبهم را برای بارگذاری یک خط ساعت به ثبت تغییر و نوشتن بیت از آن در خط دیگری نوشت. ۲۵۵ ترکیب تصادفی برای حفاظت کافی در آن زمان در نظر گرفته شدند. همین طراحی بعدها برای محافظت از Wordcraft و سایر محصولات نرم‌افزاری در ۲۵ پین موازی، ۲۵ پین سریال و ۹ پین سریالهای مختلف بر روی میکرو رایانه‌های شخصی از جمله IBM PC استفاده شد.

نام (آویختن dangle) به وجود آمد زیرا یک نوار Veroboard از سیمهای متصل به پورت کاست یک Commodore PET بر روی میز آشپزخانه گراهام هجی در هنگام ایجاد اولین دستگاه، آویزان بود. "Dangle" بعد از مدت کوتاهی گفتن جملهٔ "آن را چه بنامیم؟" تبدیل به "Dongle" شد. جلسه[۲]

اولین دوانگل‌ها برای استفاده از پورت در اهداف دیگر بسته‌بندی شدند، بنابراین گذر از طریق دانگل ها برای اتصال به پورت موازی کامپیوتر آی بی ام توسعه داده شد تا عملیات معمول چاپگر(printer) امکان‌پذیر باشد. نکته: آی بی ام از یک اتصال موازی DB-25 استفاده می‌کند، نه ۳۶ کانکتور اصلی Centronics، هر چند کلمه " Centronics " تا به حال به عنوان نام عمومی برای پورت‌های موازی تبدیل شده‌است.

مثال‌ها[ویرایش]

حفاظت در کپی کردن[ویرایش]

 • CD مبتنی بر قطعات کاتالوگی (به نام ETKA شناخته می‌شود) است که از سال ۲۰۰۰ توسط Volkswagen Group مورد استفاده قرار می‌گیرد و نیاز به یک دانگل کدگذاری شده دارد تا بتواند به یک پورت از کامپیوتر میزبان وصل شود.
 • بعضی از بسته‌های صوتی دیجیتالی حرفه ای در پلت فرم Atari TOS نیاز به حضور دانگل ارائه شده در پورت کارتریج کامپیوتر داشتند تا اجرا شوند. محدوده Cubase از Steinberg و C-Lab's Creator و بسته‌های Notator اغلب اطلاعات را به دانگ ارسال می‌کنند که بعد از آن پاسخی را که توسط الکترونیک داخل کارتریج تعیین شده‌است، ارسال می‌کند.

(هزینه‌های اضافی برای تولید دانگل توسط بالا بودن قیمت خرید نرم‌افزار (صدها پوند انگلیس) و تمایل به دزدی از نرم‌افزار محافظت نشده توجیه می‌شود. برای اطمینان از سازگاری با MIDI و سایر دستگاه‌های پخش صوتی که همچنین یک پورت کارتریج را اشغال می‌کنند، برخی از دانگل‌ها دارای یک گذر از طریق اتصال به آن‌ها بودند. برخی از توصعه دهنده‌ها نیز با سوکت‌های backplane طراحی شده‌اند تا دانگل‌های مختلف و منحصر به فرد را به صورت یک بسته‌بندی خاص درآورد. در نهایت، دزدان نرم‌افزاری توانستند از طریق اصلاح باینری برنامه برای پذیرش پاسخ‌های داینامیک شبیه‌سازی شده، به هزینه ثبات و عملکرد، دانگل را دور بزنند)[نیازمند منبع]

دور زدن حفاظت از کپی[ویرایش]

 • برخی از کارتریج‌های بازی نشده دارای مجوز "daisy chain" هستند که اجازه می‌دهد بازی‌های مجاز به همراه مجوز خود به تصویب برسد، به عنوان مثال برای جلوگیری از دور زدن تراشه 10NES در Nintendo Entertainment System.

لوازم جانبی کوچک[ویرایش]

یک Chromecast به پورت HDMI تلویزیون وصل شده‌است. سیم متصل به انتهای دیگر منبع تغذیه USB است.
 • دستگاه‌های کوچک که به تجهیزات دیگر برای اضافه کردن قابلیت‌ها متصل می‌شوند اغلب به عنوان dongles نامیده می‌شوند؛ برای مثال آداپتورهای مادون قرمز کنترل از راه دور موجود برای گوشی‌های هوشمند یا پخش کننده های رسانه‌های دیجیتال مانند Chromecast.
 • MHL یک دانگل قابلیت سازگاری با میراث استاندارد مانند HDMI که از طریق مدار تبدیل موجود در دانگل خود کار می‌کند را دارد. دانگل‌های MHL اغلب امکان اتصال به USB و / یا شارژ دستگاه را به خوبی می‌دهد.

آداپتورها[ویرایش]

 • کابل‌های بسیار کوتاه که جک‌های نسبتاً بزرگ را به شاخه‌های کوچکتر متصل می‌کنند، این امکان را می‌دهند که کابل‌ها را بتوان به آسانی از وسیلهٔ مورد نظر نصب و حذف کرد (دارای یک محدوده از فضای خالی و قابل دسترس). به عنوان مثال دستگاه Chromecast که در بالا ذکر شده‌است، به همراه کابل کوتاه HDMI که امکان استفاده از آن را در یک محدوده کوچک می‌دهد. بعضی از دستگاه‌ها با یک کابل که طول آن ثابت است متصل شده‌اند که دیگر نیازی به کابل کوتاه آداپتور نخواهد داشت.

دیگر[ویرایش]

 • آداپتورهای Cassette رادیوهای کاست را قادر می‌سازد تا از قابلیت AUX پشتیبانی کنند مانند آی پاد / پخش MP3 / گوشی هوشمند / دستگاه پخش سی دی.
 • فرستنده‌های FM شخصی اجازه می‌دهد تا محتویات یک دستگاه پخش رسانه ای قابل حمل، دستگاه پخش سی دی قابل حمل، گوشی هوشمند، دستگاه پخش کاست قابل حمل یا دیگر سیستم صوتی قابل شنیدن از یک رادیو FM باشد.
 • اتصال IDE / PATA را می‌توان با برخی از دانگل‌ها مجدداً راه اندازی کرد:
  • درایوهای فلاپی دیسک در حالت جامد "dongles" شبیه‌سازی شده‌اند تا از شناسایی میراث اطمینان حاصل شود، به این ترتیب کارتهای SD برای خدمت به نرم‌افزارهای کامپیوتری قدیمی Commodore 64 و Apple II به کار می‌روند.
  • SD کارت‌ها اجازه می دهدند تا به عنوان "هارد دیسک" در رایانه‌های قدیمی DOS شناخته شوند
 • کنسول بازی ویدئویی مدرسه قدیمی:
  • سری Everdrive از بازی کارتریج، سیستم‌های کلاسیک مانند مگا درایو Sega و Nintendo 64 را فعال کرده‌است تا یک کارتریج را قادر به داشتن تعدادی از بازی‌هایی می‌کند که قبلاً بر روی چند کارتریج از خود استفاده می‌کردند، با استفاده از یک SD کارت با ROM بر روی آنها؛ از آنجا که این می‌تواند به یک کنسول بازی واقعی اجازه دسترسی به ROMها، که یک شبیه‌ساز به‌طور معمول انجام دهد، را بدهد.
  • Sega 32X یک افزودنی برای Sega Megadrive بود که اجازه داد که یک کتابخانه ۳۲ بیتی از بازی‌ها بر روی یک سیستم که به‌طور معمول فقط ۱۶ بیت بود، بازی کند، هرچند که از داشتن خروجی ویدئوی خود و آداپتور AC خود در دستور کار رنج می‌برد.
 • Nintendo DS یک پورت ثانویه کارتریج داشت که به عنوان یک دانگل برای چندین بازی عمل می‌کرد.
 • اتصال به USB، انعطاف‌پذیری بیشتری را برای دستگاه‌های مبتنی بر رایانه فراهم می‌آورد
  • بلوتوث
  • کنترل‌کننده‌های بازی میراث دارای آداپتورهای ویژه هستند
  • خوانندگان کارت SD
  • درایوهای فلش
  • Surfstick با سیم کارت فعال LTE، UMTS , HSUPA و پهنای باند تلفن همراه EDGE
   • اتومبیل‌های قدیمی تر که به پخش کننده‌های سی دی خود وجود خارجی دادند و تغییر دهنده از واحد سر اکنون می‌توانند از "شبیه ساز هاً استفاده کنند که اجازه می‌دهد USB و SD کارت‌ها به صورت MP3 و سایر فایل‌های صوتی به عنوان "آهنگ" به مدار سیگنال کنترل سی دی شناخته شوند.
 • آداپتورهایی که پیاده‌سازی‌های کوچک را به یک رابط که معادل تمام اندازه آن است تبدیل می‌کنند یا برای ارائه رابط‌های الکتریکی و مکانیکی برای کارت‌های توسعه که قادر به جابجایی فیزیکی آنها نیستند (مانند کارت‌های توسعه PCMCIA, Compact Flash و ExpressCard که فقط چند میلی‌متر ضخامت دارند، بیش از حد کوچک برای یک اتصال استاندارد بدون داشتن اتصال و مسکن برای گسترش فراتر از ابعاد مشخص شده توسط استاندارد). با وجود اینکه معمولاً "dongles" نامیده می‌شود، اصطلاح جایگزین "Pig-tail" مورد علاقه بعضی از طرفداران صنعت فناوری اطلاعات است با توجه به ظاهر یک عنصر ارتباط کامل، با سیم کوتاه و نازک گسترش میابد و تا حدودی یادآور پشت حیوانات گوشتخوار. این اصطلاح تا حدودی توصیفی است و اجازه می‌دهد که از استفاده از کلمه دانگل به جز معنی اصلی آن اجتناب کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]