کارت شبکه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کارت شبکه

NIC مخفف عبارت Network Interface Card به معنای کارت واسط شبکه است. این سخت افزار به صورت کارتی در شیارهای توسعه مادربورد کامپیوتر قرار می­­­‌گیرد.

اکثر کامپیوترها این کارت را به صورت built-in دارند (به این معنا که آن‌ها بخشی از مدار برد اصلی هستند) اما همچنین می‌توان کارت شبکه را برای افزایش و بهبود عملکرد کامپیوتر به آن افزود.

کارت شبکه واسطی است بین کامپیوتر و شبکه. کارت شبکه چه برای شبکه کابلی یا بی­‌سیم، چه شبکه اترنت یا wi-fi ، و چه کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ یا سرور بخشی حیاتی و ضروری است. کامپیوترها جهت اتصال به هم و استفاده از برنامه‌های هم و اشتراک برنامه‌ها از نظر سخت‌افزاری احتیاج به کارت شبکه یا LAN Card دارند. که به‌طور معمول در بازار دو نوع کارت معمول می‌باشد. یک نوع آن‌ها کارتهاِی 10 در 10 بوده و نوع دیگر کارتهای 10 در 100 می‌باشند. جهت کنترل اتصال درست کارت شبکه به کامپیوتر می توانید روی آیکون My Computer کلیک راست نموده و سپس روی Properties کلیک کنید باکسی با عنوان system properties باز می‌شود به زبانهٔ Hardware رفته و در قسمت Device manager بر روی دکمه Device manager کلیک نمایید.باکس دیگری با عنوان Device manager گشوده می‌شود. در بین ابزارهای نصب شده باید در قسمت Network adapters، نام ومشخصات کارت شبکه شما وجود داشته باشد. اگر در این بخش علامت سؤال یا تعجب به شکل زرد رنگ وجود داشته باشد نشان میدهد که راه انداز (Driver ) کارت شبکه شما ناقص بوده و درست نصب نشده‌است و بایستی طبق روشهای Hardware settings آن را برداشته(Remove) و با Refresh، یا از قسمت Add new hardware در بخش کنترل‌پنل ( Control panel ) درایور یا راه انداز مناسب و صحیح آن را نصب نمایید. برای نصب کارت شبکه احتیاج به برنامه مخصوص نصب آن کارت هم داریم.(device driver)

انواع کارت شبکه[ویرایش]

کارت شبکه به صورت کلی به دو دسته wired و Wirless تقسیم می‌شود.

Wired[ویرایش]

در دسته wired یا سیمی این کارت در داخل کیس نصب می‌شود و به وسیله کابل اترنت و پورت RJ-45 با دیگر دستگاه‌ها اتصال برقرار می‌کند.

Wirless[ویرایش]

در دسته Wirless یا بی سیم کارت در خارج از سیستم و به وسیله پورت USB به سیستم متصل می‌شود. آنتن روی کارت وظیفه اتصال به دستگاه‌های دیگر به شکل بی سیم را مهیا می‌کند.


منبع:

1.ویکی پدیای انگلیسی

2.سایت لن ایران مقاله روش کار کارت شبکه

3.مقاله کارت شبکه چیست؟ در سایت eshabake.ir