شبکه استانی فارس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از صدا و سیمای مرکز فارس)
شبکه استانی فارس
Iribfars.png
کشورایران
گستره پخشآسیا
شعار تبلیغاتیشبکه فارس ، سیمای فرهنگ و تمدن ایران اسلامی
ستادشیراز
برنامه‌سازی
زبان(ها)فارسی
فرمت تصویرSDTV
مالکیت
مالکصدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران(IRIB)
تاریخچه
راه‌اندازی‌شده۹ تیر ۱۳۷۸
پیوندها
وبگاهhttp://fars.irib.ir/
دسترسی
ماهواره‌ای
بدر ۵۱۲۳۰۳ افقی ۳۲۰۰۰
اینتل‌ست ۳۹۱۱۰۲۳ عمودی ۳۵۰۰

صدا و سیمای مرکز فارس موسوم به شبکهٔ فارس که به‌مردم استان فارس اختصاص دارد، همه‌روزه برنامه‌های متعددی را زبان فارسی پخش می‌نماید. ساختمان این مرکز در میدان جام جم که در خیابان جمهوری اسلامی شیراز در مجاورت دانشگاه شیراز در شهر شیراز قرار گرفته‌است که به تپه تلویزیون معروف است. سید تقی سهرابی، مدیر کل صدا و سیمای مرکز فارس است.

برنامه‌ها

با ۲۴ ساعته شدن برنامه‌های شبکه فارس از اردیبهشت ۱۳۹۰، این شبکه به عنوان اولین شبکه استانی ۲۴ ساعته کشور معرفی شد. البته در فاصله ای یک ماهه شبکه های سهند (آذربایجان شرقی)، اصفهان، خراسان رضوی و همدان هم پخش بیست و چهار ساعته خود را آغاز کردند. از شبکهٔ استانی سیمای مرکز فارس، روزانه سه بخش خبری به زبان فارسی پخش می‌شود. این شبکه یکی از شبکه های فعال استانی در زمینه پخش برنامه از شبکه های سراسری محسوب می شود که از آن جمله می توان به برنامه های خوشا شیراز (جمعه ها) و کاشانه مهر (شنبه تا چهارشنبه ها) اشاره کرد که همزمان با شبکه فارس از طریق شبکه شما هم پخش می شوند. از مهمترین ترین ویژگی های شبکه استانی فارس ، می توان به انتخاب مجریان توانمند این شبکه استانی اشاره کرد . از مجریان مطرح شبکه فارس می‌توان به استاد امیر همایون یزدان پور ، آقای کمال علوی ، و خانم ها رزیتا مظهری ، میترا نیکوبخت ، لیلا اسرار و فرانک قائد شرفی اشاره کرد .

نگارخانه

جستارهای وابسته

منابع

  • «صدا و سیمای مرکز فارس». وبگاه رسمی صدا و سیمای مرکز فارس. دریافت‌شده در ۱۴ مه ۲۰۰۹.
  • «پایگاه اطلاع رسانی معاونت سیما». وبگاه رسمی پایگاه اطلاع رسانی معاونت سیما. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ نوامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۱۴ مه ۲۰۰۹.
  • «شبکه فارس، نخستین شبکه ۲۴ ساعته استانی کشور». وب‌گاه رسمی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران؛ مرکز فارس. دریافت‌شده در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۰.

پیوند به بیرون