تری‌گلیسرید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Fat triglyceride shorthand formula.svg


(تری‌گلیسرید) (به انگلیسی: triglyceride) نوعی لیپید است که در بدن انسان نقش مهمی ایفا می‌کند.[۱]

در بافت‌های چربی بدن، تری گلیسرید نقش عایق بندی و ذخیره انرژی را دارد.

تری گلیسرید از یک گلیسرول و سه اسید چرب تشکیل یافته‌است.

تری گلیسرید یا تری آسیل گلیسرول از ترکیب یک الکل سه عامله(گروه هیدروکسیلoH-) به نام گلیسرول و سه اسید چرب ایجاد می‌شود. نام اختصاری آن T.G است. .T.G شکل مهمی از ذخیره انرژی است و نسبت به قندها دارای میزان انرژی نهفته(انرژی پتانسیل) بیشتری است. همچنین این مولکول ازنظر شیمیایی مولکولی بی اثر(inert) است و خصلت آب گریزی(چربی دوستی) آن نیز از وجوه متمایزکننده آن نسبت به کربوهیدرات هاست. تری گلیسرید جزء اصلی لیپوپروتئین‌های با دانسیته خیلی کم (VLDL) و کیلومیکرون (CHY) است.

نکات پزشکی[ویرایش]

لازم به ذکر است که هنوز میزان تاثیر تری گلیسیرید بالا در ضخیم شدن دیواره عروق قلبی که باعث بالا رفتن خطر سکته مغزی و قلبی و بیماریهای قلبی و عروقی می شود مشخص نیست.

جذب[ویرایش]

جذب تری گلیسریدهای غذا در روده و پس از اثر آنزیم لیپاز و تجزیه آن‌ها به مونوگلیسرید صورت می‌گیرد. سپس در سلول‌های روده مجدداً تری گلیسرید تشکیل و از طریق کیلومیکرونها و سیستم لنفاوی وارد گردش خون وریدی می‌شود. محل اصلی متابولیسم تری گلیسرید در بدن سلول‌های کبد و سلول‌های چربی است.

کاهش تری‌گلیسرید[ویرایش]

مصرف کمتر کالری، پرهیز از شکر و غذاهای فرآوری شده، محدود کردن کلسترول در رژیم غذایی خود، مصرف کمتر چربی و در عوض مصرف چربی های سالم تر، محدود کردن و در نهایت متوقف کردن نوشیدن الکل، ورزش مداوم و متعادل.

انرژی[ویرایش]

انرژی تولید شده از یک گرم تری گلیسرید برابر با حدود دو برابر انرژی تولید شده از یک گرم کربوهیدرات:[نیازمند منبع]

1g tg=2g Carbohydrat

جستارهای وابسته[ویرایش]

کلسترول

منابع[ویرایش]