استاتین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
استاتین
کلاس دارویی
لوستاتین
اوستاتین، ترکیبی که اولین بار از آسپرژیلوس ترئوس تهیه شد، اولین استاتینی بود که وارد بازار شد.
موارد مصرفافزایش کلسترول
مقصد زیستیکاهنده اچ‌ام‌جی-کوآ
کد آتی‌سیC10AA
پیوند به بیرون
سمپD019161
آاچ‌اف‌اس/Drugs.comDrug Classes

برای عنصری با این نام، آستاتین را ببینید

اِستاتین‌ها گروهی از داروهای کاهنده کلسترول خون هستند که با مهار آنزیم کاهنده اچ‌ام‌جی-کوآ (HMG-CoA reductase) عمل می‌کنند.[۱]استاتین‌ها معمولاً در پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی عروقی ناشی از افزایش چربی خون استفاده می‌شوند.

بعضی انواع استاتین‌ها[ویرایش]

آنزیم HMG-CoA reductase[ویرایش]

آنزیم هیدروکسی متیل‌گلوتاریل کوآنزیم آ ردوکتاز آنزیمی است که در سلول تبدیل HMG-CoA را به موالونات کاتالیز می‌کند. این آنزیم در مسیر سوخت و ساز موالونات آنزیم تعیین‌کننده سرعت واکنش‌ها است. (یعنی مهار یا تسریع آن موجب کاهش یا افزایش سایر واکنش‌ها می‌شود). مسیر سوخت و ساز موالونات یک مسیر متابولیکی بسیار مهم در یوکاریوتها و بسیاری از باکتریها است که نهایتاً موجب تولید بسیاری از ترکیبات مهم مانند کلسترول می‌شود.

مقایسه فواید و عوارض جانبی[ویرایش]

داروها علاوه بر اثرات درمانی دارای عوارض جانبی هستند. داروی استاتین که برای کاهش چربی هم استفاده می‌شود، سبب افزایش پرخاشگری زنان می‌شود؛ در حالیکه میزان پرخاشگری در مردان را کاهش می‌دهد. علاوه بر این مطالعات محققان دانشگاه کالیفرنیا در سن دیه گو نشان می‌دهد که این دارو ضمن کاهش چربی خون، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را نیز کاهش می‌دهد. البته مضرات گوناگونی نیز برای این دارو پیش‌بینی شده‌است؛ از جمله اینکه خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می‌دهد.[۲]

هم چنین مطابق یک بررسی که در نشریه لنست منتشر شده و چندین سازمان بزرگ بهداشت و درمان در بریتانیا هم از آن حمایت کرده‌اند نشان می‌دهد که استاتین سالانه از هشتاد هزار مورد سکته قلبی و مغزی در این کشور پیشگیری می‌کند و فواید آن بسیار بر عوارض جانبی می‌چربد و در مقابل این فواید ، عوارض اصلی استاتین‌ها مانند میوپاتی (درد و ضعف عضلات)، ابتلا به دیابت و خون‌ریزی مغزی نادر بوده و معمولاً با قطع دارو به سرعت بر طرف شده‌اند اما در صورت قطع نامناسب استاتین، سکته قلبی و مغزی احتمالی ناشی از آن می‌تواند عوارضی بسیار شدیدتر و ماندگارتر به جا بگذارد و حتی باعث مرگ بیمار شود.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. Lewington S; Whitlock G; Clarke R; et al. (2007). "Blood cholesterol and vascular mortality by age, sex, and blood pressure: a meta-analysis of individual data from 61 prospective studies with 55,000 vascular deaths". Lancet. 370 (9602): 1829–39. doi:10.1016/S0140-6736(07)61778-4. PMID 18061058. Unknown parameter |month= ignored (help); Unknown parameter |author-separator= ignored (help)
  2. استاتین سبب پرخاشگری در زنان می‌شود . [خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) http://www.irna.ir]
  3. http://www.bbc.com/persian/science/2016/09/160909_me_statin_benefits_disadvantages