دولت سکولار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
     کشورهای سکولار      حکومت دینی      کشورهای بدون اطلاعات کافی

یک دولت سکولار یا کشور سکولار (به انگلیسی: Secular state) دولتی است که نه باورهای مذهبی را پشتیبانی می‌کند و نه با آن‌ها مخالفت می‌کند. یک دولت سکولار با تمامی شهروندان فارغ از دینداری یا بیدینشان، یکسان رفتار می‌کند. در بیشتر حالات چنین دولتی دین رسمی یا چیز مشابهی ندارد.

دولت سکولار برپایه دفاع از آزادی ادیان که هدف سکولاریسم است بنا شده‌است. از دیگر ویژگی‌های این دولت عدم دخالت دین در سیاست و قانون است. قانون همگی شهروندان را به‌طور یکسان بدون دخالت دین، تحت پوشش قرار می‌دهد؛ و از این لحاظ تبعیضی قائل نیست. شهروندان یک دولت سکولار مجبور نیستند بیخدا باشند. در برخی کشورهای سکولار مانند هند، آمریکا یا تایلند اکثریت دیندار هم وجود دارند.

سکولاریسم معمولاً در پرتو عصر روشنگری در اروپا مطرح می‌شود که تأثیر اصلی را بر جوامع غربی داشته‌است. جدایی دین از سیاست در آمریکا و لائیسیته در فرانسه به‌طور گسترده‌ای بر پایه سکولاریسم رخ داده‌است ولی کشورهایی مانند ایران و عربستان با جدایی دین ازسیاست مخالف هستند.

تعاریف[ویرایش]

در یک کشور سکولار، دولت و قوانین در باب دین و مذهب به صورت خنثی عمل می‌کنند، و هیچ فرقه یا مسلکی را رسماً ترجیح نمی‌دهد.[۱] در یک کشور سکولار، فرقی بطور رسمی ندارد که شهروندان آن از چه دین و مذهبی باشند[۲]، و به افراد خاصی بخاطر داشتن دین و مذهب خاصی بهایی داده نمی‌شود. در یک کشور سکولار، اغلب بطور رسمی دین و مذهبی وجود ندارد، چرا که در کشور سکولار دین و مذهب یک امر شخصی محسوب می‌گردد.[۳]

کشور سکولار لزوماً «سیاست بی‌خدایی» ندارد، بلکه (همانند متمم اول قانون اساسی ایالات متحده آمریکا) مانع ورود مذهب در قلمرو قوانین حکومتی کشور و مانع از چیرگی و مستولی مذهبی در قیاس با مذهبی دیگر (و در نتیجه باعث حفظ توازن و حقوق همه ادیان) است. هدف از کشور سکولار، تشکیل پلورالیسم سیاسی در جامعه‌است.[۴]

دولت مهم سکولار در جهان[ویرایش]

فرانسه[ویرایش]

دولت فرانسه از لحاظ قانونی از به رسمیت شناختن ادیان منع شده‌است (به جز در مواردی مانند قاضی‌های نظامی و آلساک-موسل). در عوض در این کشور سازمان‌های مذهبی برطبق قانون با شرایط خاص به رسمیت شناخته می‌شوند:

 • در صورتی که هدف اصلی آن‌ها سازمان‌دهی فعالیت‌های مذهبی نباشد؛ * فعالیت سازمان نظم عمومی جامعه را به هم نزند.

اولین بار در دهه ۱۸۸۰ با تصویب قانون ژولز فری لائیسیته وارد نظام آموزشی فرانسه گردید، این قانون پس از سقوط دولت ارتجاعی اور درمورال پس از بحران ۱۶ مه ۱۸۷۷ تصویب شد.

امروزه اغلب گروه‌های مذهبی فرانسه لائیسیته را پذیرفته‌اند. برخی از گروه‌ها مانند گروه‌های استبدادی ارتجاعی راست‌گرا که داعیه بازگشت به زمان سلطه مکتب کاتولیک به قدرت سیاسی را درسر می‌پرورانند و برخی رهبران مسلمان که قوانین مذهبی را به قوانین کشور ارجح می‌دانند با این مکتب مخالفت می‌کنند.

لائیسیته به‌طور ذاتی به معنای وجود خشونت بین دین و سیاست نیست. طبق این مکتب دولت می‌بایست خود را از سازمان‌های مذهبی وامور مذهبی برحذر دارد (البته تا زمانی که این سازمان‌ها بر جامعه تأثیر قابل ملاحظه‌ای ندارند). بنابراین هم دولت از دخالت سازمان‌های مذهبی مصون می‌ماند و هم سازمان‌های مذهبی از وارد شدن به مناقشات سیاسی دور می‌مانند.

رهبران سیاسی فرانسه اگر چه از بیان اظهارات مذهبی منع نشده‌اند، اما همواره از نسبت دادن سیاست‌های خود به امور مذهبی در هراس بوده‌اند. کریستین بوتین که آشکارا بر پایه امور مذهبی در مخالفت با قانون اشتراک داخلی سخن گفت و جنسیت شرکا را مورد توجه قرار داد و در مخالفت با زوج‌های همجنس‌گرا خطابه کرد (رجوع کنید به PACS) به سرعت به حاشیه رانده شد. همواره مناقشات مذهبی دربرابر دعواهای سیاسی معقول از مرتبه پایین‌تری برخوردار هستند. البته رهبران سیاسی ممکن است خود صاحب دین و مذهب باشند (برای مثال ژاک شیراک یک کاتولیک است)، اما از دخالت دادن زندگی خصوصی در امور سیاسی و دولتی منع شده‌اند.

فرانسوی‌ها مذهب را یک مسئله شخصی می‌دانند و آن را در امور نامربوط به آن دخالت نمی‌دهند. دولت فرانسه می‌بایست از لحاظ فلسفی بی‌طرف باشد و دین و مذهب را با یکدیگر در هم نیامی‌زد و همچنین بروز تمایلات دینی و مذهبی برای این مفهوم ممنوع است.

کلمه لائیسیته در اصل معادل فرانسوی برای اصطلاح «مردم عام» است، یعنی مردمی که روحانی کاتولیک نیستند. پس از انقلاب فرانسه این معنا تغییر پیدا کرده و به مفهوم جدایی دین از شاخه‌های اجرایی، قانونگذاری و قضایی دولت به کار رفت. در این مفهوم جدید سیاست از دین جداست و دولت از اتخاذ مواضع دینی برحذر داشته شده‌است حتی اگر این مواضع در مورد مکاتب الحادی باشند.

اگرچه این اصطلاح در قرن نوزده به مفهوم امروزی آن نزدیکتر شد، اما دولت وقت فرانسه تا قبل از سال ۱۹۰۵ جدایی دین از سیاست را نپذیرفت اما در این سال با تصویب قانون سال ۱۹۰۵ فرانسه در مورد سکولاریسم دولت از دخالت در امور مذهبی و تأمین مالی کلیساهای کاتولیک برحذر داشته شد. دربرخی از نواحی کشور فرانسه که در آن زمان تحت سلطه آلمان بود و تا سال ۱۹۱۸ به کشور فرانسه برگردانده نشد بارقه‌هایی از همکاری بین دین وسیاست به چشم می‌خورد که هنوز هم اثرات آن پابرجاست (رجوع کنید به آلساک–موسل).

این اصطلاح امروزه یکی از مفاهیم اساسی در قانون اساسی فرانسه است. بند یکم این قانون تأکید می‌کند که فرانسه یک جمهوری سکولار است. بسیاری از افراد در مورد بروز عقاید مذهبی خود محتاطانه عمل می‌کنند. همین موضوع باعث پدید آمدن انشعابات بسیاری در میان مهاجران غیر مسیحی به خصوص جامعه مسلمانان فرانسه شده‌است. اخیراً بحث‌هایی در مورد شعائر مذهبی مانند حجاب، عمامه شیوخ و صلیب مسیحیان و همچنین ستاره داوود صورت گرفته‌است و بر حذف آن‌ها از مدارس دولتی تأکید شده‌است. بالاخره پس از سال‌ها بحث سیاسی در این مورد تصمیم گرفته شد تا این نمادها از مدارس فرانسه حذف شوند.

ایالات متحده[ویرایش]

در ایالات متحده اولین اصلاحیه قانون اساسی آمریکا بندهایی وجود دارد که دولت را از دخالت در مسائل آزاد دینی و تأسیس سازمان‌های دینی منع می‌کند. این قوانین توسط دادگاه برای استفاده دولت‌های فدرال و ایالتی[۵] ارائه شده‌است. هر دو بند آزادی اتخاذ دین و بند تأسیس با هدف جدایی دین از سیاست به قانون افزوده شده‌اند.

با این وجود، این قوانین در مکان‌های عمومی و درمورد افرادی که در این مکان‌ها مشغول به کار هستند لزوماً صادق نیست. درآمریکا کارمندان و حتی رئیس‌جمهور عقاید دینی خود را آشکارا بیان می‌کنند؛ و برخلاف فرانسه، پوشش‌های مذهبی در مدارس دولتی آمریکا کاملاً قانونی و مجاز است.

ترکیه[ویرایش]

ترکیه کشوری است که در آن پس از جنبش غربی‌سازی کمال آتاتورک در سوم مارس ۱۳۰۳ و با حذف سیستم خلیفه‌ای سکولاریسم وارد عرصه سیاست شد و بر همهٔ جهت گیری‌های دینی کشور تأثیرگذاشت. امروزه مسلمانان سنی که اکثریت دینی ترکیه را تشکیل می‌دهند توسط وزارت امور مذهبی ترکیه اداره می‌شوند و توسط دولت منابع مالی را دریافت می‌نمایند. همه دیدگاه‌های مذهبی که رنگ و بوی سیاست دارند طبق اصول سکولاریسم سانسور می‌شوند. همه مساجدی که توسط دولت تأمین مالی می‌شوند می‌بایست محتوای جلسات هفتگی خود را به دولت اعلام و آن را تصویب نمایند. اقلیت‌های مذهبی مانند اسلام علوی، ارمنیان و ارتودکس یونانی توسط قانون اساسی به عنوان عقاید فردی شناخته می‌شوند و دولت اغلب این جهت گیری‌ها را تحمل می‌کند. اخیراً تأسیس مجدد گروه ارتودکس یونانی در استامبول در مسئله الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا به یک موضوع سیاسی داغ تبدیل شد. اتحادیه اروپا چنین محدودیت‌هایی را مساوی سرکوبی آزادی‌های دینی می‌داند. با این وجود اعلام شد که اگر ارتودکس یونانی مجاز به بازگشایی مدرسه‌ای در ترکیه شود، این مذهب تنها مذهبی است که از حق داشتن یک مدرسه مذهبی برخوردار است. تلاش‌های اخیر برای غیرقانونی کردن زنا باعث ایجاد سرو صدا در اروپا شد و این قانون مانند شیوع قوانین مذهبی در ترکیه تلقی گردید. عده‌ای معتقدند که این قانون تلاشی برای مبارزه با چند شوهری بودن زنان است که هنوز دربرخی مناطق روستایی ترکیه رواج دارد. در ترکیه نیز همانند فرانسه زنان مجاز به پوشیدن حجاب در موسسات دولتی مانند مدارس اماکن خدماتی یا دانشگاه‌ها نیستند.

کشورهای سکولار بر اساس قاره[ویرایش]

لیست کشورهایی که رسماً سکولار هستند:

آفریقا
آمریکا
آسیا
اروپا
اقیانوسیه

کشورهای پیشتر سکولار[ویرایش]

 •  بنگلادش (۱۳۵۰–۱۳۵۶) در آغاز ۱۳۵۰ یک جمهوری سکولار شد اما سال ۱۳۵۶ رئیس‌جمهور حسین ارشاد، دین اسلام را رسمی کرد.
 • ایران ایران (۱۳۰۴–۱۳۵۷) سال ۱۳۰۴ رضا شاه، ایران را سکولار کرد اما سال ۱۳۵۸ در قانون اساسی جدید اسلام دین رسمی شد.
 • عراق (۱۳۱۱–۱۳۴۷) سال ۱۳۱۱ پس از استقلال سکولار شد اما در قانون اساسی ۱۳۴۷ عراق اسلام دین رسمی شد.
 •  ماداگاسکار (۱۳۳۹–۱۳۸۶)

پانویس[ویرایش]

 1. ترجمه از این تعریف:
  «A state in which the deliberative process doesn’t contain authoritative references to any theism.»
  
  بر اساس نوشته‌های Robert Audi, Jürgen Habermas, John Rawls می‌باشند.[۱]
 2. A Treatise on Secular State. T. S. Venkataraman, Jeyā Veṅkaṭrāman̲ Published by s.n. , 1950. Original from the University of California. Digitized Sep 14, 2007
 3. Council of Europe backs the Secular State | International Humanist and Ethical Union
 4. What is a democratic secular state? - Israeli-Palestinian - ProCon.org
 5. بطور مثال در تگزاس، شرط مقید بودن به مذهب برای احراز پست و مقام بالا در دولت تگزاس وجود دارد، اما ایالتها قادر به اعمال این‌گونه قوانین در سطوح فدرال نیستند.
 6. Article 8 of Constitution
 7. Article 2 of Constitution
 8. Botswana - International Religious Freedom Report 2007
 9. Leaders say Botswana is a secular state
 10. Article 31 of Constitution
 11. Article 1 of Constitution
 12. Preamble of Constitution
 13. Article 48 of Constitution
 14. Article 1 of Constitution
 15. Article 1 of Constitution
 16. Article 1 of Constitution
 17. Article 11 of Constitution
 18. Article 2 of Constitution
 19. Article 1 of Constitution
 20. Article 1 of Constitution
 21. Article 1 of Constitution
 22. Article 14 of Constitution
 23. Preamble of Constitution
 24. Articles 10, 14, 19 and 21 of Constitution
 25. Senegal - International Religious Freedom Report 2007
 26. Appendix 1: Draft Constitution for the Republic of Somalia
 27. South Africa - International Religious Freedom Report 2007
 28. Article 19 of Constitution
 29. Section Two of the Canadian Charter of Rights and Freedoms
 30. Article 8 of Constitution
 31. Article 77 of the Constitution
 32. Summary Honduras Constitutions (English)
 33. Article 130 of Constitution
 34. Article II of Constitution Sección 3
 35. Article 36 of Constitution
 36. Preamble of Constitution
 37. Article 20 of Constitution
 38. Article 1 of Constitution
 39. Article 20 of Constitution
 40. Article 1 of Constitution
 41. Religious Intelligence - News - Nepal moves to become a secular republic
 42. Article 2, Section 6 of Constitution
 43. Section 38 of Constitution
 44. Статья ۱۱
 45. Article 11 of the Constitution
 46. Article 70 of Constitution
 47. Article 7 of Constitution
 48. Article 23 of Constitution
 49. Articles 7 and 14 of Constitution
 50. Article 7 of Constitution
 51. Article 16 of Constitution
 52. Article 20 of Constitution
 53. Article 41 of Constitution
 54. Article 18 of Constitution
 55. Article 2 of the Charter of Fundamental Rights and Basic Freedoms
 56. Article 40 of Constitution
 57. Article 2 of Constitution
 58. Article 9 of Constitution
 59. Article 140 of Constitution
 60. Article 60 of Constitution
 61. U.S. Department of State - Ireland (The Constitution provides for freedom of religion, and the Government does not hamper the teaching or practice of any faith. Even though overwhelmingly Roman Catholic, Ireland has no state religion. )
 62. US governmental report (International Religious Freedom Report 2005) (انگلیسی)
 63. Article 99 of Constitution
 64. But Concordat of 1993 ratified in 1998
 65. Article 41 of Constitution
 66. Article 29 of the Constitution, Article ۹(۱) of Law ۴۸۹/۲۰۰۶ on Religious Freedom
 67. Article 14 of Constitution
 68. Article 11 of the Constitution
 69. Article 1 of Constitution
 70. The Swedish head of state must according to the Swedish Act of Succession adhere to the Augsburg Confession
 71. Article 2 of Constitution
 72. Section 116 of Constitution
 73. Section IV Article 2 of Constitution

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Secular state». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۸.

جستارهای وابسته[ویرایش]