دودمان بیست‌وششم مصر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تندیس برنزی الهه وجت در حالت نشسته، مربوط به دوران دودمان بیست‌و‌ششم مصر، موزه هنر لس آنجلس کانتی

دودمان بیست‌وششم مصر واپسین دودمان بومی مصر باستان تا پیش از فتح شدن این کشور به دست هخامنشیان در ۵۲۵ پیش از میلاد بود. این دودمان در حدود ۶۸۵ پیش از میلاد بنیاد نهاده شد و از آنجا که خاستگاه و پایتخت فرعون‌های آیندهٔ این دودمان شهر سائیس بود، گاه به دورهٔ استقرار آنان دوره سائیت هم گفته می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

این دودمان نسب خود را از دودمان بیست و چهارم مصر می‌گیرند. پسامتیک یکم -اولین فرعون این دودمان- از درگیری‌های داخلی آشوریان بهره برد و آنها را از مصر بیرون رانده خود به فرمانروایی سراسر مصر دست‌یافت. او با ژیگس پادشاه لودیه هم‌پیمان‌ شد، همچنین مزدورانی از کاریا که یونانی بودند را به خدمت درآورد و به یاری آنان توانست در برابر تازش‌های پسین آشوریان ایستادگی نماید.

آنگاه که در ۶۱۲ پیش از میلاد آشوریان به‌کل از میان رفتند، پسامتیک و جانشینانش کوشیدند تا خلاء آشوری‌ها در شرق نزدیک را خود پرکنند، ولی با ظهور امپراتوری بابل، این بابلیان بودند که توانستند جایگزین آشور شوند. به هر روی آپریس -فرعون این دودمان- با بهره‌گیری از مزدوران یونانی توانست جلوی نفوذ بابلیان به مصر را بگیرد. سرانجام در زمان پادشاهی کمبوجیه، ایرانیان مصر را گشودند، دودمان بیست‌وششم را برانداختند و واپسین فرعون این دودمان -پسامتیک سوم- به بند کشیده شده و به شوش تبعید شد.

فهرست فرعون‌های دودمان بیست‌وششم[ویرایش]

  1. نخو یکم، ۶٧٢ - ۶۶۴ پیش از میلاد
  2. پسامتیک یکم، ۶۶۴ - ۶۱۰ پیش از میلاد
  3. نخو دوم، ۶۱۰ - ۵۹۵ پیش از میلاد
  4. پسامتیک دوم، ۵۹۵ - ۵۸۹ پیش از میلاد
  5. آپریس، ۵۸۹ - ۵۷۰ پیش از میلاد
  6. آماسیس دوم، ۵۷۰ - ۵۲۶ پیش از میلاد
  7. پسامتیک سوم، ۵۲۶ - ۵۲۵ پیش از میلاد

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Twenty-sixth Dynasty of Egypt," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Twenty-sixth_Dynasty_of_Egypt&oldid=606383813 (accessed May 1, 2014).