پرش به محتوا

سائیس

مختصات: ۳۰°۵۷′۵۳″ شمالی ۳۰°۴۶′۶″ شرقی / ۳۰٫۹۶۴۷۲°شمالی ۳۰٫۷۶۸۳۳°شرقی / 30.96472; 30.76833
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Sais
Sais در مصر واقع شده
Sais
Sais
موقعیت در مصر
مختصات: ۳۰°۵۷′۵۳″ شمالی ۳۰°۴۶′۶″ شرقی / ۳۰٫۹۶۴۷۲°شمالی ۳۰٫۷۶۸۳۳°شرقی / 30.96472; 30.76833
کشور مصر
منطقه زمانییوتی‌سی +۲ (زمان)
 • تابستانی (DST)

' سائیس ' (به یونانی: Σάϊς) شهری در غرب دلتای نیل در مصر باستان بوده است. یکی از قدیمی‌ترین شهرهای مصر قدیم که در دلتای نیل در مشرق دمنهور قرار داشت. صنعت پارچه‌های کتانی این شهر مشهور بود و معبد معروفی برای الههٔ «نیت» حامی و خداوند این صنعت در سائیس بناکرده بودند که هرودوت از آن دیدن کرد. فنیقی‌ها در دورهٔ سلسلهٔ هجدهم و اهالی لیبی در دورهٔ سلسلهٔ بیستم فراعنه، نمایندگی‌های تجارتی در سائیس تأسیس کردند. سپس همین مهاجرین امرای سائیس نام یافتند و به عنوان بیست و ششمین و بیست و هشتمین و سی امین سلسلهٔ فراعنه بر مصر فرمانروائی یافتند؛ و در دورهٔ همین سلسله‌ها، سائیس کانون تمدن درخشانی شد و گاهی به تجدید حیات هنر و صنعت مصر در این دوره نام رستاخیز سائیسی داده‌اند. با فتح مصر بدست کمبوجیه شاهنشاه هخامنشی، سلسلهٔ بیست و ششم یا سلسلهٔ پادشاهان سائیس منقرض گردید. کمبوجیه به معبد سائیس رفت و در مقابل خدایان محلی زانو زد ولی هرودوت گفته است که مومیائی آمازیس را بیرون آورد و در آتش انداخته است.[۱][۲]

در همین راستا دانشکده پزشکی «سائیس» در کنار معبد «نیت» که با پول خود داریوش یکم هخامنشی و توسط پزشک مصری ساخته شده از مراکز مهم فرهنگی جهان بوده است. در این دانشکده پزشک تربیت می‌شده و به تمام حوزه‌های شاهنشاهی اعزام می‌شده‌اند. از دیگر دانشکده‌های دورهٔ هخامنشی که از کتاب مقام دانش در ایران باستان برگرفته شده است دانشکده‌های «بوسیپا» «آرشویی» و «میلیتس» می‌باشند.[۳]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ایران باستان ج ۱ ص ۴۹۲ و ۵۰۲ و ۵۰۳ و ۵۰۵ و ۵۰۷
  1. Mish, Frederick C. , Editor in Chief. "Saïs." Webster's Ninth New Collegiate Dictionary. 9th ed. Springfield, MA: Merriam-Webster Inc. , 1985. شابک ‎۰−۸۷۷۷۹−۵۰۸−۸, شابک ‎۰−۸۷۷۷۹−۵۰۹−۶ (indexed), and شابک ‎۰−۸۷۷۷۹−۵۱۰-X (deluxe).
  2. Myśliwiec, Karol (2001). "Sais". In Redford, Donald B. (ed.). The Oxford Encyclopedia of Ancient Egypt, Volume 3. Oxford: Oxford University Press. pp. 173–4. ISBN 978-0-19-510234-5.
  3. Rowland, Joanne M.; Bertini, Louise C. (2016). "The Neolithic within the context of northern Egypt: New results and perspectives from Merimde Beni Salama". Quaternary International. Elsevier BV. 410: 160–172. Bibcode:2016QuInt.410..160R. doi:10.1016/j.quaint.2016.02.014. ISSN 1040-6182.
پیشین:
تانیس
پایتخت‌های تاریخی مصر
۷۳۲ – ۷۲۰ پیش از میلاد
پسین:
نپته/ممفیس (مصر باستان)
پیشین:
نپته/ممفیس (مصر باستان)
پایتخت‌های تاریخی مصر
۶۶۴ – ۵۲۵ پیش از میلاد
پسین:
تخت جمشید(هخامنشیان)
پیشین:
بابل (دولت‌شهر)(هخامنشیان)
پایتخت‌های تاریخی مصر
۴۰۴ – ۳۹۹ پیش از میلاد
پسین:
Mendes