صفحه خورشیدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Photovoltaik adlershof.jpg

صفحهٔ خورشیدی از مونتاژ سلول‌های خورشیدی بوجود می‌آید. از آنجا که یک صفحهٔ خورشیدی مقدار محدودی انرژی تولید می‌کند، به همین دلیل تاسیسات شامل چند صفحهٔ خورشیدی هستند. صفحه‌های خورشیدی انرژی نورانی خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند. صفحات خورشیدی، از ترکیبات نیمه هادی ساخته شده اند که وظیفه آن ها تبدیل انرژی نورانی خورشید به انرژی الکتریکی می باشد. این صفحات با نام فتوولتائیک (PhotoVoltaic) یا سولار (Solar) شناخته می شوند. صفحات فتوولتائیک (PhotoVoltaic) از نظر تکنولوژی به 3 دسته تقسیم بندی می شوند.

 • صفحات فتوولتائیک پلی کریستال (Photovoltaic Polycrystalline Panels)
 • صفحات فتوولتائیک مونوکریستال (Photovoltaic Monocrystalline Panels)
 • صفحات فتوولتائیک نواری (Thin Film).

تفاوت سلول خورشیدی با صفحه خورشیدی چیست؟[ویرایش]

از نظر عملکرد تفاوتی ندارند. از کنار هم قرار دادن تعدادی سلول خورشیدی (PV Cell) یک ماژول خورشیدی (PV Module) ساخته می شود. از قرار دادن چند ماژول خورشیدی (PV Module) در کنار هم یک صفحه خورشیدی (PV Panel) ساخته می شود که عموماً در مصارف بزرگ ردیف های زیادی از صفحه خورشیدی (PV Panel) در کنار هم قرار می گیرند و یک سری خورشیدی (PV Array) تشکیل می دهند.

مزایای صفحات فتوولتائیک نواری (Thin Film) چیست؟[ویرایش]

صفحات فتوولتائیک نواری (Thin Film) بسیار سبک و باریک بوده و به همین علت از انعطاف پذیری بالایی در کاربردهای متفاوت برخوردار هستند. از نظر تکنولوژیکی جدیدترین نوع صفحات بوده و البته به دلیل نوع نیمه هادی های مصرفی در آن ها از بازده (راندمان) کمتری نسبت به صفحات کریستالی برخوردار هستند.

انواع سیستم های خورشیدی (Solar Panel) قابل اجرا کدام هستند؟[ویرایش]

سیستم های خورشیدی (Photovoltaic) بر اساس نحوه استفاده به دو دسته متصل به شبکه (On Grid) و مستقل از شبکه (Off Grid) تقسیم بندی می شوند.

 1. کاربرد دسته اول (On Grid) بیشتر در مناطق شهری و نزدیک به شبکه برق استفاده می شود. از مزایای آن کاهش مصرف برق بوده و می تواند نیاز به انرژی را تا حد قابل قبولی در ساعات روز برآورده کند.
 2. دسته دوم (Off Grid) بیشتر در مناطق دور از شهر یا دور از شبکه برق کاربرد داشته و به طور کاملاً مستقل در طول شبانه روز وظیفه تامین برق را بر عهده دارد.

مزایا و معایب[ویرایش]

مزایا[ویرایش]

معایب[ویرایش]

 • هزینه سرمایه گذاری اولیه بالا است.
 • وابستگی به تغییرات تابش خورشید در طی روز و ماه های مختلف.

انواع كاربرد صفحات خورشیدی[ویرایش]

 • سیستم های مستقل از شبكه سراسری برق
 • سیستم های متصل به شبكه سراسری برق
 • سیستم های هیبرید.

سیستمهای مستقل، متصل و هیبرید[ویرایش]

 • سیستمهای مستقل : به سیستمهایی گفته می شود كه انرژی مورد نیاز بطور كامل از طریق پنلهای خورشیدی تأمین می گردد و نیازی به شبكه سراسری برق و یا منبع تغذیه دیگری نمی‌باشد.
 • سیستمهای متصل به شبكه سراسری: به سیستمهایی گفته می شود که انرژی الكتریكی حاصل از پنلهای خورشیدی مستقیماً به شبكه سراسری برق تزریق می گردد. در واقع در این نوع سیستم ضمن تزریق انرژی الكتریكی به شبكه سراسری برق از مزایای شبكه برق نیز استفاده می گردد.
 • سیستمهای هیبرید: به سیستمهایی گفته می شود كه از چند منبع تغذیه برای تامین انرژی الكتریكی مورد نیاز استفاده می گردد و سیستم فتوولتائیك یکی از منابع تغذیه اصلی می باشد. از جمله منابع تأمین كننده انرژی دیگری که در این مجموعه استفاده می گردند شبكه سراسری برق، دیزل ژنراتور، توربینهای بادی و ... می باشند.(در این مدل، بر اساس موقعیت و نیاز بار استفاده از هر یك از منابع تغذیه مذکور، اولویت بندی و كنترل می گردند).

مقایسه سیستمهای مستقل، متصل و هیبرید با یكدیگر[ویرایش]

در سیستمهای مستقل تنها منبع تأمین کننده انرژی سیستم فتوولتائیك است.

در سیستمهای متصل ضمن بهره جویی از مزایای شبکه سراسری برق از سیستمهای P.V نیز جهت کمک به شبکه سراسری و جلوگیری از افت ولتاژ استفاده می گردد

در سیستمهای هیبرید منابع تأمین كننده انرژی چندگانه و در صورت قطع هر کدام از منبع دیگر استفاده می گردد. در این مدل احتمال قطع برق به حداقل می رسد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Solar panel»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۵ مهر ۱۳۸۹).

پیوند به بیرون[ویرایش]