کوره بلند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یک کوره بلند در سستائو اسپانیا. کوره اصلی در زیر تیرآهن‌های میانی قرار دارد.

کورهٔ بُلَند کوره‌ای عمودی است که در کارخانه‌های ذوب فلز برای استخراج فلز، به ویژه آهن، از سنگ معدنی استفاده می‌شود. کوره بلند به عنوان اصیل ترین روش جداسازی آهن از سنگ آهن شمرده می شود.

به همراه سنگ آهن، کک و آگلومره هم داخل کوره بلند ریخته می شود

در کوره بلند سوخت جامد، معمولاً کُک همراه با جریان دمشی هوا می‌سوزد و کانی‌ها را ذوب می‌کند.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

کوره‌های بلند در چین از حدود سده پنجم پ.م. وجود داشته‌اند. در سده‌های میانه در اروپا نیز این‌گونه کوره‌ها ساخته‌شد و در سده ۱۵ از منطقه نامور در بلژیک به مناطق دیگر گسترش یافت. سوخت به‌کاررفته در این کوره‌ها ذغال سنگ بود.[۲] در حال حاضر بزرگترین کوره بلند ایران به حجم 2000 متر مکعب و در ذوب آهن اصفهان احداث شده است.کوره بلند ها در دو نوع زنگدار و بدون زنگ ساخته می شوند. تکنولوژی ساخت کوره بلند های ایران در قدیم توسط شوروی سابق و اخیراً توسط شرکت پوسکو کره جنوبی وارد ایران شده است. کوره های روسی اساساًزنگدار و کوره های کره ای با تکنولوژی جدید تر و بدون زنگ ساخته می شوند. در کوره های بدون زنگ شارژ مواد توسط تجهیزی دوار صورت گرفته و باعث میشود مواد با نظم زیادی در کوره انباشته شود. لذا جریان هوای دم کوره بصورت یکنواخت در بین مواد نفوذ کرده و نهایتاً مصرف کک کمتری بهمراه خواهد داشت.

اندازه کوره بلند[ویرایش]

احجام کوره بلند از 70 مترمکعب تا 5000 متر مکعب طراحی می شود.

منابع[ویرایش]

  1. افضلی، محمدرضا، فرهنگ مهندسی مکانیک، تهران: فرهنگ معاصر، ۱۳۸۶، ص۹۷.
  2. Ebrey, Walthall, Palais (2006). East Asia: A Cultural, Social, and Political History. Boston: Houghton-Mifflin Company. P. 30.